Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint 2019 eleje óta több mint 310 ezer ember betegedett meg a kongói kanyarójárványban. A fertőző betegségnek több mint hatezer halálos áldozata van, többségük öt év alatti gyerek.
A szervezet szakértői szerint ez minden idők legnagyobb, legpusztítóbb kanyarójárványa – ami annak ellenére is tovább pusztít, hogy a kongói kormány és a WHO közös vakcinációs programja keretében már több mint 18 millió gyereket oltottak be. Megfékezését nagyon megnehezíti, hogy a közép-afrikai ország súlyos problémákkal küzd: rossz az infrastruktúra, kevés az orvos, ráadásul az északkeleti tartományokban több fegyveres csoport is harcol egymással a hatalomért – köztük a gyerekkatonák bevetéséről elhíresült radikális ugandai iszlamista szervezet, a Szövetséges Demokratikus Erők (AFD) –, amely rendszeresen támadnak meg kórházakat, egészségügyi központokat is.
Miközben pusztít a kanyaró, az ebola is sorra szedi az áldozatait
A járvány rendkívüli módon megterheli az ország amúgy is gyenge közegészségügyi rendszerét, a járványhelyzet tavaly júniusi kihirdetése óta a Kongói Demokratikus Köztársaság mind a huszonhat tartományából jelentettek megbetegedéseket. Tovább rontja a helyzetet, hogy súlyos ebolajárvány is tombol az országban – igaz a rettegett vérzéses láz eddig „csak” feleannyi áldozatot szedett, mint a kanyaró.
„Mindent megteszünk, hogy megfékezzük a járványt – mondta a BBC-nek nyilatkozva Dr. Matshidisho Moeti, a WHO regionális igazgatója. – De ahhoz, hogy sikerrel járjunk, az kell, hogy elérjük: egyetlen gyerek se legyen kitéve annak a veszélynek, hogy egy olyan betegségben haljon meg, ami oltással könnyen megelőzhető lenne.”
A WHO szerint további 40 millió dollárra (kb. 11,9 milliárd forint) lenne szükség, hogy a hat-tizennégy éves gyerekeket is beolthassák. „Arra kérjük az adományozókat, hogy az eddiginél is nagyobb mértékben támogassák a munkánkat” – jelentette ki Moeti.
Világjárvány jöhet?
A világszervezet adatai szerint 2018-ban világszerte több mint 140 ezer ember halt meg kanyaróban, többségük egészen fiatal, öt év alatti gyerek. Az egészségügyi szakemberek szerint fenyegető a helyzet: míg korábban azt hittük, leszámoltunk ezzel a betegséggel, most úgy tűnik, visszatérhet, hiszen a a Kongói Demokratikus Köztársaság mellett Ugandában, Nagy-Britanniában, Albániában, Csehországban, Görögországban, Madagaszkáron és Ukrajnában is voltak megbetegedések. Szamoában olyan súlyos a helyzet, hogy a kormány szükségállapotot hirdetett; azok a családok, ahol beoltatlan gyerekek vannak, vörös zászlót akasztanak ki az ablakukba, hogy a segélyszervezetek orvosai könnyebben megtalálják őket.
A betegség, ami „elfeledteti” a szervezettel, hogyan küzdjön a fertőzések ellen
A kanyaró egy vírusfertőzés, ami influenzaszerű tünetekkel és magas lázzal kezdődik, majd néhány nappal később vörös foltok jelennek meg az arcon és testen. Ugyan a legtöbben felépülnek belőle, de komoly szövődményeket – köztük tüdő- és agyvelőgyulladást – is okozhat, sőt akár halálos is lehet.
Brit és holland kutatóknak egy nemrégiben megjelent tanulmánya szerint a kanyaróvírus különösen veszélyes, mert amellett, hogy szinte teljesen lenullázza az immunrendszert, a kórokozók azonosításáért felelős B-sejteket is megtámadja, és így képes „elfeledtetni” a szervezettel, hogy hogyan küzdjön a fertőzések ellen. „A kanyaró néhány hét alatt olyan pusztítást tud végezni az immunrendszerben, mint egy kezeletlen HIV-fertőzés tíz év alatt” – jelentette ki Dr. Michael Mina immunológus, a tanulmány egyik szerkesztője.
Kiemelt képünk: Badura Katumba / AFP