Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) közleménye szerint az év első nyolc napjában nyolcan vesztették életüket és harminchárman sérültek meg lakástűzben. A tragikus balesetek jelentős részét nyílt láng – mécsesek, gyertyák – használata, égő cigaretta, elektromos zárlat vagy a fűtőberendezések nem megfelelő üzemeltetése okozta.
„A tüzek az esetek túlnyomó részében emberi gondatlanságra vezethetők vissza, tavaly több mint százan vesztették életüket értelmetlenül – mondja Dóka Imre főhadnagy, az OKF szóvivője. – Az idei évkezdet különösen rossz volt ebből a szempontból – még akkor is, ha figyelembe vesszük, hogy a lakástüzek többsége általában ilyenkor, a fűtési szezon alatt történik.”
Dóka főhadnagy szerint a tüzek jelentős része elkerülhető lenne. „Sokszor előfordul, hogy nem tesznek szikrafogót a kazán vagy a kandalló elé, ahogy az is, hogy a tüzelőanyagot túl közel tárolják az égéstérhez, így egy kipattanó szikra is elég ahhoz, hogy lángra lobbantsa” – hangsúlyozza.
A legtöbben füstmérgezésbe halnak bele
Az elektromos eszközök használata is könnyen tüzet okozhat. „A régebbi épületek között számos olyan van, amelyekben az elöregedett villamos hálózatok nem bírják el azt a fogyasztást, amit a ma használt eszközök leadnak. Hajlamosak vagyunk túlterhelni a hálózatot: egyszerre vasalunk, sütünk, porszívózunk, hősugárzót használunk, ez könnyen zárlatot okozhat.”
Az OKF szóvivője szerint azt is sokan elfelejtik, hogy az elektromos tüzeket nem szabad vízzel oltani. „Ilyenkor használjunk inkább porral vagy halonnal oltót, ahogy a tűzhelyen meggyulladt olaj esetében is. A füstérzékelők felszerelését is szoktuk ajánlani: ezek a berendezések ma már elég érzékenyek ahhoz, hogy a tűz kialakulásának kezdetén jelezzék a lakásban tartózkodóknak, hogy probléma van.”
Dóka Imre hangsúlyozza: a tűzesetek jelentős részénél nem az égési sérülések, hanem a füstmérgezés, a mérgező gázok, gőzök felszabadulása okozza a tragédiát. „Ha olyan tűz alakul ki a lakásunkban, amit nem tudunk eloltani, azonnal hívjuk a 112-es segélyhívó számot, és ha időnk lehetőségünk van rá, ne feledkezzünk el arról sem, hogy elzárjuk a közműveket, mert ezzel nagyban megkönnyíthetjük a kiérkező tűzoltók dolgát” – figyelmeztet.
Figyeljünk oda egymásra
Az OKF szóvivője szerint a lakástüzek száma évek óta stagnál. „Magyarországon évente átlagosan hat-hétezer lakástűzhöz riasztják a tűzoltókat, ami napi bontásban tizenöt-húsz esetet jelent. Ez a téli időszakban akár a duplájára is emelkedhet.”
A főhadnagy szerint sokszor az okozza a tüzet, hogy a fűtőtest közelébe szárítjuk a mosott ruhákat. „Ilyenkor már egy kipattanó szikra vagy a túlmelegedés is elég ahhoz, hogy lángra lobbantsa a száradó ruhákat, ami szintén komoly lakástüzekhez vezethet.”
Dóka szerint a legnagyobb veszélyben azoknak a lakásoknak a tulajdonosai vannak, ahol vegyes tüzeléssel fűtenek. „Sokszor a kémények karbantartásának elmaradása okoz tragédiát, vagy az, hogy nem megfelelő tüzelőanyaggal – szeméttel, fóliával, műanyaggal – fűtenek. Ilyenkor nagyon sok szennyező anyag, melléktermék rakódik le a kéményben, ami könnyen begyulladhat” – magyarázza.
Azt mondja, a legfontosabb az, hogy figyeljünk oda egymásra: a szomszédainkra, idősebb, egyedül élő ismerőseinkre. „Hívjuk fel a figyelmüket arra, hogyan előzhetik meg a lakástüzeket, és így talán a tragédiákat, nagyobb sérüléseket is elkerülhetjük” – tanácsolja.
Egy kis odafigyeléssel elkerülhető a tragédia
A tűzoltóság szerint a következőkre kell odafigyelnünk, hogy elkerülhessük a lakástüzeket:
- ne dohányozzunk az ágyban
- házilag ne alakítsuk át az elektromos berendezéseket,
- ügyeljünk a tüzelő-, fűtőberendezések helyes begyújtására,
- tartsuk távol az éghető anyagokat a tüzelő- és fűtőberendezésektől,
- a gyerekek elől zárjunk el minden tűzgyújtásra alkalmas eszköz,
- mi magunk is csak megbízható forrásból származó eszközöket használjunk,
- az elektromos hálózatok javítását bízzuk szakemberre