„A magánszemélyek és vállalkozások mai napig megkötött hiteleinek tőke- és kamatfizetési kötelezettségét az év végéig felfüggesztjük” – jelentette be Orbán Viktor a kormányzati Facebook-oldalon szerda délután.
A 24.hu ennek kapcsán utánajárt, hogy vajon a diákhitelekre is vonatkozik-e az új szabályozás. Megkeresésükre a Diákhitel Központ Zrt.-nél azt közölték: az intézkedés rájuk is vonatkozik, vagyis a hallgatói hitelek törlesztését a vonatkozó jogszabályok hatálybalépésétől 2020. december 31-ig felfüggesztik. Arra a kérdésre, hogy mi lesz a már felmondott szerződések sorsa, azt válaszolták:
Társaságunk mint az MFB Csoport tagja a felmondott hitelszerződéseket folyamatosan átadja a Magyar Követeléskezelő Zrt.-nek (MKK). A Ptk. szerint innentől kezdve az MKK tehet behajtási és egyéb cselekményeket az átadott követelések kapcsán. Az eddig felmondott és MKK számára átadott követelések MKK általi, adóhatósággal együttműködve végzett kezelésére, végrehajtására a Diákhitel Központnak nincs ráhatása, arról információval nem rendelkezik.
Az egyévnyi fizetési hátralék miatt felmondott, hallgatói szerződésekből eredő követelések tavaly februárban kerültek az állami követeléskezelőhöz, amely azonban az Azénpénzem.hu kérdésére sem árulta el, hogy hány pórul járt diákhiteles ügye landolt náluk. Az utolsó, erre vonatkozó adatokat 2018-as cikkünkben közöltük, akkor a Diákhitel Központ arról tájékoztatott minket, hogy 2017-ben összesen 1940 Diákhitel1 és 209 Diákhitel2 ügyfélnek mondták fel szerződését a törlesztés elmaradása miatt. Ezzel a bedőlt diákhitelesek száma 2017-ben átlépte a 19 ezer főt: a meglévő Diákhitel1-es ügyfélkörből akkor 18.700, Diákhitel2-esek közül 370 adósnak volt felmondott és nem rendezett szerződése.