Nemrég két olyan tanulmány is megjelent, ami bebizonyította, hogy milyen óriási szerepet játszik a levegő szennyezettsége az egészség hanyatlásában, írja a Qubit.
A Harvard Egyetem, a Birminghami Egyetem, a Leicesteri Egyetem és a University College London kutatóinak megállapítása szerint a világon minden ötödik halálesetért a fosszilis energiahordozók használatából fakadó szállópor-szennyezés a felelős. A legrosszabb levegőjű régiókban – Észak-Amerika keleti részén, Európában és Délkelet-Ázsiában ennél is nagyobb a légszennyezés miatti halálesetek aránya, különösen Kína és India érintett.
A Lancet Countdown on Health and Climate Change kutatásában pedig a szakértők azt vizsgálták meg a Föld népességének felét adó kilenc országra, hogy milyen hatása lenne annak, ha a párizsi klímacélokkal összhangban, illetve azokat meghaladva javulna a levegő minősége és a lakosság táplálkozása, fizikai aktivitása. Kiderült, hogy évi 1,6 millió életet menthetne meg a légszennyezettség csökkenése, de még sokkal többet, ha tömegek állnának át az egészségesebb táplálkozásra.