Kedden végre sikerült befogni az Eger és Borsodnádasd környékén napok óta kóborló szervált. Az Afrikában őshonos macskafélét a Bükki Nemzeti Park (BNPI) két természetvédelmi őre fogta be kedden, miután egy borsodnádasdi gazda újra látta az állatot.
A szervál a házaktól 150 méterre, egy erdős területen napozott. Minthogy ismeretlen eredetű volt az állat, viselkedése pedig kiszámíthatatlan, körültekintően közelítették meg. Szerencsére a csalétek felkeltette a ragadozó érdeklődését, és hosszú idő alatt, centiméterről centiméterre haladva sikerült egy ketrecbe terelni.
Viselkedése – és afrikai eredeti élőhelye – alapján már korábban egyértelmű volt, hogy a szervál egy emberhez szokott, kedvtelésből tartott példány. Emiatt az elmúlt napokban önálló táplálékszerzésre csak korlátozottan lehetett lehetősége, amit rossz kondíciója is sejtetett.
A nagyon legyengült szervált a nemzeti park munkatársai átadták a Fővárosi Állat- és Növénykertnek.
Az állatkertben most az a cél, hogy javítsák az állat kondícióját. Többféle ételt is kínálnak neki, mert azt ugyan tudják, mit eszik egy szervál, de azt nem, hogy ezt a példányt mivel etette a gazdája, mit szeret, és milyen étellel nem találkozott még soha.
A kalandos sorsú szerválban egyébként egy azonosító chipet is találtak, ennek adatai alapján a hatóságok megkezdték az ügy körülményeinek tisztázását.
Mi az a szervál?
A szervál a közép-, kelet- és nyugat-afrikai szavannák, elsősorban Tanzánia, Botswana és Zimbabwe területén található őshonos macskaféle. A 67–100 centiméter hosszú ragadozó zsákmánylistáján elsősorban kisebb termetű emlősök, főként rágcsálók szerepelnek. Tud fára mászni, úszni, és akár 3-4 méter magasra is felugrik. Attól nem kellett tartani, hogy bárkit is megtámad a Bükkben, csak akkor lehetett volna veszélyes, ha valaki sarokba szorítja vagy el akarja fogni.
(Kiemelt kép: BNPI/Bartha Csaba és Kozma Attila)