Spontán tüntetést szerveztek kedd délelőtt 10 órára a Kossuth térre, miután hétfőn benyújtotta a kormány a kata szigorításáról szóló törvényjavaslatot, amely többek között azt tartalmazza, hogy csak azok választhatják majd az adózási formát, akik a lakosság részére saját szolgáltatást nyújtó, terméket értékesítő egyéni vállalkozók.
Lapunk helyszínen lévő tudósítói arról számoltak be: a tüntetők, akik a Parlament előtt gyülekeztek, átvonultak a Margit hídhoz, ahol már a forgalom is leállt. „Katázni akarok bazmeg, ez ekkora baj?” – üvöltötte egy nő, a tömeg pedig azt skandálta, hogy „számlázni akarunk”.
A demonstrálók közül nem mindenki maradt itt, vannak, akik az Erzsébet hídhoz indultak.
Egy fiatalokból álló, reklámfilmekkel és közösségi médiával foglalkozó csoport helyszínen lévő kollégáinknak azt mondta, nem számítottak erre a lépésre, és fogalmuk sincs, hogyan tovább. Eddig a törvénynek megfelelően dolgoztak be több cégnek projektalapon, és szerintük a módosítással csak annyit ér el a kormány, hogy feketén fog dolgozni az is, aki nem akar.
Egy nyugdíjas újságíró hasonló gondolatokat fogalmazott meg, úgy véli, ezzel a törvénymódosítással visszakanyarodunk a kilencvenes évekbe, amikor borítékba adják a pénzt, és ugyan még nem tudja, mennyit kell majd fizetni, ha az átalányadózást választja, de biztos, hogy hangsúlyosan többet, még úgy is, hogy nyugdíjasként nem kell társadalombiztosítási járulékot fizetnie.
Két, általunk megszólaltatott könyvelő is értetlenül áll a döntés előtt. Egyikük kiszámolta, háromszorosát is elérhetik a költségek, attól függően hogy melyik adóformát választjuk.