A Magyar Orvosi Kamara a Belügyminisztérium közleménye miatt hitelrontásért pert kezdeményez, mert az valótlan állításokat tartalmazott – mondta Kincses Gyula, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke hétfőn a szervezet rendkívüli sajtótájékoztatóján.
A Kamara azután hirdette meg a sajtótájékoztatót, hogy a Belügyminisztérium hétfőn benyújtott egy törvényjavaslatot a parlamentnek, amellyel lényegében elvennék a MOK eddigi jogait – fogalmaz a Telex.
A törvényjavaslat szerint akkor is végezhetnének egészségügyi tevékenységet az orvosok, fogorvosok és a felsőfokú egészségügyi szakképesítést szerzett egészségügyi dolgozók, ha nem tagjai a szakképesítésük szerint illetékes szakmai kamarának. A javaslat amellett, hogy megszünteti a kötelező kamarai tagságot és áthelyezi a folyamatban lévő etikai eljárásokat az Egészségügyi Tudományos Tanácshoz, azt is tartalmazza, hogy aki 30 napon belül nem nyilatkozik a tagsága fenntartásáról, az a 30 nap leteltével automatikusan elveszíti kamarai tagságát.
Nem hagyják, hogy vádolják őket
A Kamara és a kormány mostani konfliktusa onnan indul, hogy az új ügyeleti rendszert elvileg az Országos Mentőszolgálattal szerződött háziorvosokkal akarta megoldani a kormányzat, de a Magyar Orvosi Kamara február elején tartott küldöttgyűlésén úgy döntöttek: addig bojkottálják ezt, amíg a kormány nem teljesíti a kamara feltételeit. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter élesen bírálta az Orvosi Kamarát a szombati kormányinfón, amikor azt mondta:
a Magyar Orvosi Kamara nyíltan visszaél a hatalmával, ha orvosokat fenyeget.
A Kamara a vádat természetesen cáfolta, hiszen mindenki önténtesen vesz részt a működőképes alapellátásért létrejövő nyomásgyakorlásban, és a MOK egyetlen háziorvos ellen sem indít etikai eljárást azért, mert aláírja az ügyeleti szerződést, ahogy azt Gulyás állította. Ennek ellenére a hamis vád már elterjedt a médiában, vélhetően egy kormányzati alkalmazott hazudhatott az MTI-nek, ezt az információt pedig a közmédia továbbadta és tényként állította be.