Óriási felháborodást okozott a spanyol labdarúgó szövetség elnöke, Luis Rubiales, aki szájon csókolta a Jenni Hermoso női focistát, miután a spanyol női futballválogatott legyőzte Angliát a világbajnoki döntőben vasárnap.
Rubiales a hivatalos díjkiosztó ceremónia közben, a színpadon csókolta meg a csatárt a kamerák előtt, mutatjuk is a felvételt:
Jenni Hermoso az eset után azt mondta egy élő közvetítésben, hogy a csók nem tetszett neki, később aztán úgy nyilatkozott, hogy „ez egy teljesen spontán, kölcsönös gesztus volt, mert a világbajnokság megnyerése hatalmas örömöt okoz”. Hozzátette, hogy az elnökkel remek a kapcsolata, mindannyiukkal kivételesen bánt, a megnyilvánulása pedig „a szeretet és a hála természetes gesztusa volt”.
Rubiales első nyilatkozataiban azzal védekezett, hogy cselekedete teljesen helyénvaló volt. „Ez egy csók volt két barát között, akik megünnepelnek valamit” – nyilatkozta, és idiótáknak nevezte azokat, akik másként látják a dolgot. Később aztán bocsánatot kért. Mint mondta: „ha egy olyan fontos intézmény elnöke vagy, mint a futballszövetség, óvatosabbnak kell lenned. Mi ezt gesztust természetesnek, normálisnak és nem rosszhiszeműnek tekintettük, de vannak emberek, akiket ez megbántott, és bocsánatot kell kérnem. Nincs más lehetőség, ugye?” – hallható a videóban, ám többen „félszívűnek”, nem őszintének érezték a bocsánatkérést.
A botrány ezután sem csillapodott, még a spanyol ügyvezető miniszterelnök is megszólalt az ügyben, szerinte a bocsánatkérés nem elegendő. Pedro Sánchez szerint Rubiales gesztusa azt mutatja, hogy Spanyolországnak még hosszú utat kell megtennie az egyenlőség és a nők jogai terén. „Amit láttunk, az egy elfogadhatatlan gesztus volt. És a bocsánatkérés, ami elhangzott, nem elég, szerintem nem megfelelő. További lépésekre van szükség annak tisztázására, amit mindannyian láttunk.”
A kormányfőn kívül rengetegen voltak olyanok, akik szerint a sportvezető tette elfogadhatatlan, erőszakos és szexista volt, íme néhány vélemény:
- A spanyol ügyvezető kormány esélyegyenlőségi minisztere, Irene Montero szerint az eset „a szexuális erőszak egy formája, amelyet mi, nők nap mint elszenvedünk, és amely eddig láthatatlan volt. Nem normalizálhatjuk ezt”.
- „Ez egy behatolás – írta Nadia Tronchoni, az El País sportújságírója. – Az ember személyes terének megsértése. Hozzájárulás nélkül. Agresszió.”
- „Több száz ünneplést láttunk már Rubialesszel és a férfi játékosokkal, de egyiküket sem fogta meg a fejénél, hogy kérés nélkül csókot adjon nekik” – mondta a kettős mércére utalva José Luis Sastre műsorvezető a Cadena Ser rádióban.
Sajnos a hasonló megnyilvánulások nem ritkák a női labdarúgásban, az első női aranylabdásnak például kapásból egy szexista kérdést tettek fel a díjátadón.