Az Antarktisz túlnyomó részén a jég és a hó az úr. Eddig csak a legigénytelenebb növények éltek meg ott, azok is leginkább a kontinenst körbe vevő szigeteken. A globális felmelegedés viszont most már folyamatosan olvadást okoz az Antarktisz peremvidékén, ami miatt a növények is gyorsabban fejlődnek.
Virágos növényből mindössze két faj él arrafelé:
az antarktiszi sédbúza (Deschampsia antarctica) és a felemásvirágú szekfű (Colobanthus quitensis).
Az olaszországi Insubria Egyetem kutatói 2009 és 2019 között az Antarktisz ezen két, őshonos növényének növekedését mérték a Dél-Orkney-szigeteken található Signy-szigeten.
Az elmúlt ötven év felméréseihez képest kiderült, hogy a termőhelyeken nemcsak sűrűbb lett a növényzet, de évről-évre gyorsabban is nőnek a virágok. Az antarktiszi szőrfű a 2009-2019-es időszakban például annyit nőtt, mint 1960-tól 2009-ig 50 év alatt összesen. Az antarktiszi gyöngyvirág pedig ugyanabban az időszakban ötször többet nőtt, mint a szőrfű.
A kutatók szerint a jelenség ijesztő fordulópontot mutat meg: „A felgyorsult terjeszkedés egyértelmű a régióban. Ez a kutatás adja az első átfogó adathalmazt, amely megmutatja, milyen gyorsan és milyen sűrűn bővülhetnek a növénytársulások” – idézi az Unilad.
Bár a növények növekedését számos tényező befolyásolhatja,
egyértelmű a kapcsolat az éghajlat változásával. Az emelkedő hőmérséklet hatására ráadásul invazív fajok is megtelepedhetnek a kontinensen, destabilizálva a helyi ökoszisztémát és a biológiai sokféleséget.
„Ha az Antarktisz más területein is bekövetkezik hasonló változás, az azt jelenti, hogy az antarktiszi táj és a biológiai sokféleség gyorsan megváltozhat” – figyelmeztetnek a kutatók.