Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Fűszerek/olajok

Nica21
Létrehozva: 2003. március 4. 22:48
Hát elinditanám a topicot, mert nagyon érdekelnek a fűszerek, a fűszerkertek, ki mit tart otthon, és hogyan: )
Irjon mindenki és okosoggyunk egy(s)másból/tól: )
  1. Torolt_felhasznalo_452954
    Torolt_felhasznalo_452954
    2009. június 26. 11:31205.
    előzmény:
    szojacska (199)
    2005-03-22  20:39
  2. 2006. május 27. 07:50204.

    Szia!

    Ne nyitogasd, hanem hagyd állni, hogy összeérjen.

    előzmény:
    misstick (203)
    2006-05-26  15:20
  3. 2006. május 26. 15:20203.

    sziasztok kerdese lenne olajjal kapcsolatban. tettem kis uvegbe fokhagymat, rozmaringot, bazsalikomot, borsot, razogattam h a buborekok feljöjjenek meg belenyultam, es most par nap utan felbontottam megint es 2ezer buborek jött fel. akkor kepzödtek. ez normalis? vagy ne nyitogassam hanem hagyjam beken?? jart mar igy vki?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  4. 2005. március 29. 21:03202.
    Szia: )

    Szerintem meg fog jelenni, de biztos, ami biztos, jövő héten szórj szét egy marékkal: ))))))
    Eper. . . én is szeretnek jó sokat, nálunk mindenki szereti: ) Meg amúgy mindeféle gyümölcsöt, apa be sem fog jönni a kertből, ha eljön hozzánk: )))
    Van egy kedves ismerősöm, Ő küldött nekem 8 féle bazsalikomot. Van Provance, görög, thai, ánizsillatú, citromillatú lilavirágú, indonéz, nápolyi, Red Rubin. . . Nagyon kíváncsi vagyok, hogy fognak kinézni, majd fotózok: )

    Egyelőre hétvége, mert ott a kert, ahová költözni fogunk. Épp a villanyszerelők dolgoznak a házban, és még nincs kialakítva kertileg semmi, de már nagyon tervezem:)
    előzmény:
    szojacska (201)
     
  5. 2005. március 28. 13:01201.
    Jol van, akkor remelem meg fog jelenni ismet a kapor. Majd figyelgetem, mert rendesen szet lett szorva meg osszel. :) Es nagyon orulnek. . Es talan iden eprem is lesz.
    Ennyifele bazsalikom? Nem semmi! Honnan szereztel be ennyit? :)
    Az ultetessel kapcsolatban, mast is akartam, nemcsak fuszernovenyt, de nehannyal mar elkestem. Sajna, nem lakom ott, ahova ultetek, igy azert mindig plussz energia, ido, ha gondozni is akarom.
    Neked is hetvegre tolodik a kertgondozas?
    előzmény:
    Nica21 (200)
     
  6. 2005. március 27. 19:52200.
    Szia: )

    A kaporról azt mondják, hogy fogd a markodba a magját és amerre jól esik, szórd szét, tuti előbújik. Amúgy szerintem nem fagy el, meg fog jelenni a kertedben: ) Legalábbis nálunk minden évben előjött, még a virágos kertben is: ))
    Ha Neked nem lesz, nekem meg de, küldök Neked: )

    Én nagyon várom már, hogy ültethessek, de egyelőre építési övezet a telek. . . Viszont gondoltam rá, hogy valamelyik szegletébe berendezek egy amolyan ideiglenes fűszerkertet, mert nem bírom ki: )))
    Ide csak az alap dolgokat tenném, mint pl bazsalikom, majoranna, rozmaring, oregánó, esetleg kakukkfű.
    8 féle bazsalikom magom van, de ide csak a simát fogom tenni.

    Te kertes házban kertészkedsz?: )
    előzmény:
    szojacska (199)
     
  7. 2005. március 22. 20:39199.
    en is lassan kiultetek parat, most, hogy a ho eltunt. Kaprot nagyon szeretnek ultetni. Tavaly osszel sikerult, kihajtott mindegyik, de a telet nem valoszinu hogy kibirtak (legalabbis a kapor). . . az oreganot pl nem lehet kiirtani, szerencsere. . . :)
    Te miket fogsz ultetni?
    előzmény:
    Nica21 (198)
     
  8. 2005. február 13. 16:51198.
    Csajok: )

    Lassan-lassan itt a tavasz, újult erővel lehet fűszernövényeket telepíteni: ) Most kaptam 8-10 féle bazsalikom magot: )
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  9. 2004. december 1. 22:32197.
    Jumeira, Nica, koszonom nektek az otleteket, mindegyiket ki fogom probalni, mar nagyon ideje lenne felhasznalnom azt a fokhagymas olajamat. :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  10. Torolt_felhasznalo_112400
    Torolt_felhasznalo_112400
    2004. november 29. 21:59196.
    Saláta lé: ecetet összekeversz pici vegetával ebbe az olajat egy kávéskanálnyi mustárt és minden zöldsalátára öntheted. . . . . (persze hozzáteszem otthon még cukrot is tesznek nagyon sokan a salátalébe) Pizzára is csepegtethetsz belőle. . . . . . . Az olaszoknál mindig van az asztalon. . . . .
    előzmény:
    szojacska (194)
     
  11. 2004. november 29. 21:53195.
    Szerintem salátákra lehet löttyinteni belőle keveset. Vagy pl vhagymát abban pirítani (pörköltnek). Locsold nyugodtan bármibe, amibe egyébként is tennél fokhagymát. Meg olajat: ))
    előzmény:
    szojacska (194)
     
  12. 2004. november 15. 16:07194.
    Mas otleted nincsen, hogy mit lehet meg fokhagymas olajjal csinalni? Mert meg mindig van egy uveggel, es nem nagyon hasznalom, pedig el kene hasznalni mar. . . .
    előzmény:
    Nica21 (192)
     
  13. 2004. november 10. 13:31193.
    Igaz, igaz. Köszi. Aranyos vagy:)))
    előzmény:
    jumeira (190)
     
  14. 2004. november 9. 23:17192.
    Kipróbálom: ) Kenyérkockákat pirítanék benne. . . : ))
    előzmény:
    szojacska (189)
     
  15. 2004. november 2. 18:40191.
    Clarissa, kepzeld el, kibujt a kapor!!! Mar nem is remeltem, hogy ez megtortenik. :)) Nagyon orulok neki, meg nem nagy, de mar kibujt mindegyik a foldbol. Biztos a sok eso es a joido miatt. Remelem jol "megveti a labat" azon a teruleten. :)))
    előzmény:
    Clarissa04 (186)
     
  16. Torolt_felhasznalo_112400
    Torolt_felhasznalo_112400
    2004. november 2. 18:14190.
    ehhez csak annyit szeretnék hozzáfűzni, hogy a növényeket elöbb jol szárogassátok meg mielöbb keveritek, mert alőfordul, hogy penészizű lesz az olaj. . . . . . űdv. jumeira
    előzmény:
    anya77 (184)
     
  17. 2004. november 2. 14:40189.
    En valahogy igy kepzelem, ahogy irtad, bar en magam nem keszitettem, csak kaptam.
    előzmény:
    Nica21 (188)
     
  18. 2004. október 22. 23:20188.
    Csajok!

    A fokhagyma olaj csak annyi, h pár gerezdet beleteszek egy üvegbe, olajat öntök rá és érlelem vmeddig hűvös helyen?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  19. 2004. október 4. 21:53187.
    Hat remelem, hogy kikel, mert gyonyoruen elvetettem, szoval jo lenne. Egyebkent ennyi jo hir hallatan pedig felbatorodtam, es fokhagymat is vetettem a kertbe.
    előzmény:
    Clarissa04 (186)
     
  20. 2004. szeptember 24. 07:25186.
    Szia!:) A fokhagymás olajad szinte gyógyszerszámba megy, annyi gyógyhatása van!!!Jó a magas vérnyomásra, tisztítja az érfalakat, leviszi a koleszterinszintet stb. Este nyugodtan fogyaszthatod, valszeg nem fog éreződni a bőrödön. Ha mégis, akkor péntektől vasárnapig szokták ajánlani a természetgyógyászok a fokhagyma-kúrát. Például a reggeli margarinos kenyeredre is csöpögtethetsz a hétvégén belőle. Egyébként meg minden olyan ételbe, amibe a múgy is tennél. Most hirtelen a salátákra gondoltam.
    A kapor . . . Hát tudod, ahogy kapor őnagysága majd akarja. . . Bízzunk azért benne, hogy méltóztatik kikelni. . . :)))
    előzmény:
    szojacska (185)
     
  21. 2004. szeptember 23. 14:16185.
    Szia Clarissa! Epp jokor bukkantam a valaszodra, hisz osz van! :)) Ugyhogy most veszek egy csomag kapormagot. Epp amugyis a piacra keszultem. :)
    Majd nem leszek nagyon turelmetlen a kaporral, most hogy mar elore felkeszitettel az eshetosegekre. Koszonom a tanacsokat, majd megirom mikent sikerult az akcio. :)
    Sajna egy paprikam lett csak szep, es a pari sem erett rendesen. A futo eprem viszont terjeszkedik mint az orult.
    Egy kerdesem lenne: Ajandekba kaptam ilyen fokhagymas olajat. Majdnem szinultig tele van fokhagymaval az uveg es fel van ontve olajjal. Mihez, milyen etelhez tudnam felhasznalni szerintetek?
    előzmény:
    Clarissa04 (176)
     
  22. 2004. szeptember 23. 14:08184.
    Kedves Püfü! Igaz nem kérted, de küldök ecetet is:

    Fűszer ecet


    1 csokor borsikafű
    1 csokor kakukkfű
    1/2 csokor tárkony
    - borecet

    Vágjuk apróra a gyógynövényeket, töltsük üvegbe (o, 5 l) öntsük felaz az ecettel, és sózzuk meg egy kicsit. Hagyjuk 1 hétig összeérni az ízeket. Közben 2 naponta rázzuk fel. Óvatosan kell adagolni, mert markáns íze van. Hűvös, sötét helyen ez is eláll 1 évig.

    Ugyanígy készíthetünk pl. bazsalikomos ecetet 1 csokor fűszerrel (pl. paradicsom salátához), tárkonyos ecetet (salátákhoz, ragukhoz, stb. ).

    előzmény:
    Püfü (182)
     
  23. 2004. szeptember 23. 13:58183.
    Szia!

    Fokhagymás-bazsalikomos fűszerolaj


    - 2 nagyobb gerezd fokhagyma
    - fél csokornyi bazsalikom
    - 5 dl olaj
    - néhány ág kakukkfű
    Tisztítsuk meg a fokhagymagerezdeket, majd mossuk meg és töröljük szárazra a bazsalikom leveleket. A bazsalikomlevelek egy részét és a kakukkfű ágakat aprítsuk fel, és tegyük bele a gyógynövényeket egy 500 ml -es üvegbe. Ezután töltsük bele az olajat.
    Hagyjuk állni 2 hétig. Sötét, hűvös helyen 1 ééévig is eláll.

    Ugyanígy készíthetünk csak fokhagyma, vagy csak csili olajat is.

    De ízlés szerint más fűszernövény kombinációt is lehet használni.

    Fokhagymából 3-5 szétzúzott gerezd kell. Csiliből annyit teszel, amennyit gondolsz. Az adagolásnál kell vigyázni, nehogy túl erős legyen az étel vagy a saláta.
    Borsosat én nem szoktam, mert jobb a frissen őrölt bors.
    előzmény:
    Püfü (182)
     
  24. 2004. szeptember 23. 09:42182.
    Sziasztok! Le tudná írni valaki nekem, hogy pontról-pontra, meg az arányokat is, hogy, hogyan kell eltenni fűszerolajat, csak a legegyszerűbbekre gondolok, mint pl. csilis olíva, borsos, fokhagymás, stb. Köszönöm!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     

Címlap

top