Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Korlátozná-e az abortuszt?

KoronczayLilla
Létrehozva: 2011. március 25. 16:15

 

Kedves fórumozók! 

A parlamentben újra-és újra fellobban a vita arról, nem kellene-e szigorítani az abortusztörvényt, azaz újabb feltételekhez köztni a terhességmegszakítások engedélyezését. Az eltörléséről szerencsére még nincs szó, de az, hogy újra napirendre tűzték ezt a témát, arra figyelmeztet, hogy még akár erre is sor kerülhet. Nektek mi a véleményetek a dolgról? Maradjon ez a liberális szabályozás vagy érdemes lenne újra átbeszélni, esetleg társadalmi vitát nyitni róla?

 

Köszi a válaszokat! 

Koronczay Lilla

  1. 2011. Április 7. 09:36182.
    Inkább arra kellene törekedniük, hogy megfelelő felvilágosítással éljenek a fiatalok felé leginkább. Aztán az sem lenne elvetendő kérdés, hogy milyen összegbe kerül a fogamzásgátlás, mert biztos vagyok abban, hogy sok esetben - nem kifejezetten fiatalok esetében - a magas árak szabnak határt. Épp tegnap váltottam ki a gyógyszerem, három havi adag 8000,-Ft ... egy munkanélküli miből fizet ki ennyit???? AB-t meg szociális helyzetére tekintettel ingyen megcsinálják.
    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2011-03-25  16:15
  2. Torolt_felhasznalo_760877
    Torolt_felhasznalo_760877
    2011. Április 7. 09:25181.

    Nem azt mondtam, hogy ne törekedjünk a megelőzésre. És én sem ezt tervezem, természetesen. 

     

    Hanem arra reagáltam, hogy lejjebb valaki írta, hogy ő elvetetné, ha a gyereke terhes lenne.  

    előzmény:
    Elza (180)
    2011-04-07  08:13
  3. 2011. Április 7. 08:13180.
    Persze, hogy én is vállalnám, ha már megvan.De nem úgy terveztem az életemet, hogy még egy gyereket felnevelek.Nyilván nem dobnám ki, ha már megvan, de inkább megelőzném a meglétét, amíg a gyerekem éretlen a szülői szerepre.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_620936 (178)
    2011-04-06  09:47
  4. 2011. Április 6. 09:51179.

    Igen, de ez más kérdés.

     

    Úgy érzem, e téma kapcsán nagyon keverednek a dolgok.

     

    Először is ott az etikai kérdés, hogy mit kezdjünk az ab-val. Azzal alighanem mindenki egyetért, hogy ez rossz, nagyon rossz megoldás, ezért kellő felvilágosítással, egyéb fogamzásgátló módszerek segítésével csökkenteni kell a stámát.

     

    Másodszor ott a kérdés, hogy mi van, ha mégis beüt a krach, de egészségügyi, anyagi, szociális, életkori (túl idős, túl fiatal), élethelyzeti (pl. férj épp meghal, lerokkan stb) helyzetben mégis ez a legjobb rossz döntés. És ezt a döntést (úgy érzem) mindenféle erkölcsi akapon, úgy, hogy nem mi vagyunk az adott élerhelyzetben nincs jogunk mások helyett, kívülről eldönteni. Ezért én nagyon ellenzem az ab tiltását IS.

     

    Harmadik dolog, hogy jó lenne, ha több gyerek születne, de ezt messze nem úgy kell eéősegíteni, hogy nemkívánt kis gyerekekekkel népesítjük be az országot, hanem... de ez messzire vezet.

    előzmény:
    tomimami (177)
    2011-04-06  09:28
  5. Torolt_felhasznalo_760877
    Torolt_felhasznalo_760877
    2011. Április 6. 09:47178.

    Kövezzetek meg, én vállalnám az unokámat. 

     

    Egyébként én arra gondoltam, hogy ha felnőtt gyerekét, párját kényszeríti valaki, az  illegálisan is meg fogja tenni. 

     

    A kamasz terhesség meg se fordult a fejemben, de végülis elgondolkodtató, akár új topikot is lehetne nyitni róla.  

    előzmény:
    Elza (172)
    2011-04-05  22:42
  6. 2011. Április 6. 09:28177.

    amióta létezik a "lehetőség", mindig vita tárgyát képezte. Mindig lesz ellentábor, és lesz aki szociális okokból mellette voksol. Sajnos meg kell állapítani, hogy mindkét félnek van igaza a saját indokait nézve.

     

    Amikor én tinédzser voltam (nem most volt) még komolyabban vették nem csak a szülői felelősséget, de az iskolait is. Lehet hogy groteszk megoldás, de nekünk középiskola 1. osztályában  levetítették a Néma sikoly című dokumentumfilmet. Az óra elején még volt röhögcsélés, főleg a fiúk sorából, de az óra végére azt hiszem mind felnőttünk egy kicsit. (akit érdekel, a youtubon fent van...)

     

    Szerintem nem lehet senki helyett dönteni. Mindenkinek a saját döntése, s RÉSZBEN a saját élete. Aztán hogy a lelkével hogy békél meg az esetleges "tragédia" után, az már más kérdés. Van akinek segítség kell hozzá, de sajnos van aki egyszerűen túllép rajta.

     

    A fiatalokkal inkább azt kellene megértetni, hogy ha már bajban van, akkor kérhet segítséget. Könnyebb lehet megoldást találni, mint esetleg eltitkolni, és egy kertihelységben vagy szekrényben megszülni a babát és akkor magára hagyni.

     

    szerintem...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  7. 2011. Április 6. 08:59176.

    Mivel a kamaszgyerek még a szülőtől függ minden téren, ezért az ilyen kérdésekben a szülőnek kell dönteni, talán azért, mert felelősségteljesebb döntést tud hozni mint egy gyerek.

    Mint tudjuk, sokszor a kikönyörgött kiskutya is a szülő gondja lesz, ennél kicsit nagyobb gond, ha a megtartott, apa nélküli unoka  marad a nagyszülőknél.Csak a saját környezeteben több ilyet láttam.

    Sajnos nem lehet minden kamasz párocska mellett gyertyát tartani, egyetlen megoldás a felvilágosítás és a kialakított bizalom.

    Nagyon naiv az a szülő, aki azt hiszi tiltással meg tudja akadályozni a tizenévesek szexuális próbálkozásait.

    Persze, mindenkinek kisebb -nagyobb trauma egy művi abortusz, de kérdés, mekkora trauma egy nem kívánt gyerek megtartása, felnevelése.Emiatt derékba törhetnek a fiatal anya tanulmányai, nagy valószínűséggel egyedül marad egy ideig, mert az apák ilyenkor el szoktak tűnni. Szülői segítség nélkül esélye sincs.

    Muszáj ezt erőltetni?

    előzmény:
    Zanthia_ (174)
    2011-04-05  23:30
  8. 2011. Április 6. 08:39175.

    Pontosan!

     

    A nagymamám teherbe esett a ratkó korszak idején. Mivel a nagypapám több kollégáját elvitte akkor a fekete autó (rendőrtiszt volt a horthy rendszerben), nem merték vállalni a babát, mert megeshetett volna, hogy egyedül marad akkor két gyerekkel.... elmentek egy illegális helyre... és amikor már szerettek volna még gyereket, nem lehetett. :-(

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_620936 (171)
    2011-04-05  19:59
  9. 2011. Április 5. 23:30174.

    Ha egy abortusz nem olyan vészes beavatkozás, akkor miért van az, hogy sokan még évtizedek eltelte után is rosszabb pillanataiban azon töprengenek, hogy milyen lehetne, ha megszületett volna akkor az a gyermek?

     

    Ha nem döntheted el, hogy a kamasz gyermeked éljen-e nemi életet, akkor hogyan döntheted el, hogy menjen-e abortuszra?

     

    előzmény:
    Elza (172)
    2011-04-05  22:42
  10. 2011. Április 5. 22:48173.
    Annyit már igazán változtathatnának az abortusztörvényen, hogy amikor elmarad egy olyan nő vérzése, aki nem akar gyereket,az gond nélkül kaphassa meg az abortusztablettát.Kicsit kisebb trauma, 1 hét késéssel egy vérzés,mint végigcsinálni a procedúrát az abortusszal.Lehetőség lenne rá, de akkor nem lehetne elkérni 30000Ft-ot.
    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2011-03-25  16:15
  11. 2011. Április 5. 22:42172.
    A 12. hét előtt elvégzett abortusz nem olyan vészes beavatkozás.Sőt méhkaparást szoktak végezni egészségügyi okokból is, a méhnyálkahártya felfrissítés céljából.Ha a szülők kényszerítik a gyereket az abortuszra,azt nagyon meg tudom érteni, hiszen neki még tanulni kell, halványlila gőze sincs, mivel jár egy gyerek, úgyis  a szülőre marad a gondja.Namármost, ha vágynék még egy gyerekre,szülnék magamnak, de mivel nem vágyom,ezért bizony a kamaszgyerekem terhessége meg lenne szakítva.Ez az egy praktikus megoldás ilyen esetben.Aztán ha érett lesz az anyságra, majd szül ahányat akar.
    előzmény:
    hihi (170)
    2011-04-05  19:18
  12. Torolt_felhasznalo_760877
    Torolt_felhasznalo_760877
    2011. Április 5. 19:59171.

    Aki most ab-ra kényszeríti a gyerekét, párját, az illegálisan is fel fogja trancsíroztatni. Pláne, hogy nem őt trancsírozzák. Vagy kiviszi külföldre. 

     

    Megint adunk a szarnak egy pofont.  

    előzmény:
    hihi (170)
    2011-04-05  19:18
  13. 2011. Április 5. 19:18170.

    Én is ehhez a hózzászóláshoz szeretnék csatlakozni annyiban, hogy ahhoz is joguk van a nőknek, hogy tudjanak róla, hogy mi történik velük! Ezt azért érdemes lenne előtte  elmondani és nem rutinműtétként feltüntetni a nem is olyan kockázatmentes abortuszt.

    A másik amit szeretnék hozzáfűzni, hogy minden ellenérv ellennére, amit itt felhoztatok én egy nagyon lényeges előnyét látnám a szigorításnak: ez pedog az a tény, hogy rengeteg olyan lány és nő van, akit a környezete kényszerít az abortuszra. Nem az ő döntése, hanem az anyukájáé, párjáé stb. Ez szintén az ő szuverén jogának megsértése szerintem! Ha szigorodna a törvény, az talán megvédené őket (kivétel ha illegális módokra kényszerítik őket).

    Mi a véleményetek erről?

     

     

    ui.: ez az abortusz dolog még egy szempontból is groteszk számomra: láttam valahol egy dokumentumfilmet nőgyógyászokkal. Ők is mondták, hogy mennyire fura érzés, hogy az egyik műtőben éppen elvetetnek egy 10-12 hetes magzatot, míg pár méterrel odébb egy másik kórteremben egy másik nőnél mindent megtesznek azért, hogy ne vetéljen el egy ugyancsa 12. hét környékén lévő kismama... 

     

    előzmény:
    cicamica8201 (169)
    2011-04-05  14:55
  14. 2011. Április 5. 14:55169.

    Sziasztok!

     

    Én sem gondolom, hogy el kéne venni ezt a döntési jogot a nőktől, hiszen mindenkinek a saját élete, teste, és csak egy van belőle.

     

    De tájékoztatni kéne a nőket.  A közvetlen környezetemben két barátnőmnek volt abortusza 19-21 éves kora között. Kicsit sírtak, megviselte őket, de hamar túlléptek rajta.

     

    Amikor én 25 évesen teherbe estem óvszer mellett, rettenetesen megijedtünk a párommal. Természetesen a végén úgy döntöttünk, akarjuk a gyereket (ma már 2 és fél éves kis dacos csoda) és elmentünk a 12. héten egy genetikai vizsgálatra, amiben ultrahang is volt. És akkor ott láttuk, hogy meg lehet számolni a kis ujjait, és láttuk a kis pofija kezdeményét, és azt, hogy le-föl csúszkál a méhemben.

    Tudomásom szerint 12. hétig csinálják az abortuszt. És sok sok ilyen kis babát ölnek meg. Ezt kéne előre tudnia a nőknek, ezt kéne megmutatni a fiatal lányoknak (mert az azóta közel 30 éves barátnőim máig nem tudják, mennyire fejlett volt a kis magzatuk, amikor elvetették őket - kvázi azt hiszem, a súlyát sem érzik)

    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2011-03-25  16:15
  15. 2011. Április 5. 14:26168.

    Megjegyzem: annyira sok suavazatot vinne, hogy szerintem csak egyetlen esetben mer a FIDESZ hozzányúlni. Hogy ha már bebetonozta magát úgy a hatalomba, hogy onnan ne lehessen elmozdítani. (Választási rendszer átalakítása, határon túliak szavazati joga, többi párt megsemmisítése,...)

     

    Ippeg ez történik.

     

    És a hiányzó 1 millió gyereket is pont így lehetne elérni.

     

    Illetve még egy dolog hiányzik hozzá: az utazási szabadsaág korlátozása. De én már azon sem csodálkoznék, ahogy itt történnek a dolgok, csak kapkodjuk a fejünket...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_522859 (160)
    2011-03-27  21:46
  16. 2011. Április 5. 14:19167.

    Állami szinten nem korlátoznám  az abortuszt, viszont a költségtámogatást igen (kivéve a kivételeket).

     

    Amíg van jelentkező és orvos, aki elvégzi, nincs mit tenni.

     

    Amit törvény szinten lehetetlen befolyásolni az az, hogy az abortusz tabu téma, még családon belül is. Aki teherbe esik, mérhetetlenül magányos lesz. Azt hiszi, csak egy sejt a méhében, aztán, amikor megtörténik, ébred rá, hogy ez mennyire nincs így. Utána gondol arra, mekkora lenne, hogy nézne ki...

     

    Nem tudom, van-e még olyan, hogy felvilágosítás az általános iskolában. Ott lehetne mélyebben átbeszélni az abortuszt.

    Állami szinten inkább erre fektetnék nagyobb hangsúlyt.

    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2011-03-25  16:15
  17. 2011. március 30. 21:43166.

    még mindig úgy gondolom, nem ez a megoldás!

     

    Kedves politikusok! Inkább tessék végre már Magyarországon olyan család és népesedéspolitikát alkotni, ami kedvez a gyerekvállalásnak. A legtöbb nő boldogan vállana még több gyereket, ha egy viszonylagos létbiztonságban és nem máról holnapra élhetnének a hazai családok 

    és akkor végre TUTI jóvel kevesebb lenne az ab. +attól sem kellene  tartani, hogy illegálisan csináltatják majd meg sokan!

     

    Egyébként én nem hiszem, hogy bevezetik ezt a szigorítást.

    Az egy dolog, hogy beszélnek róla, sőt, valahol még azt is megértem, vannak olyan emberek, akik vallási okoból ellenzik, így vitázni jó hoszasan lehet róla.

    Viszont sztem azért a tv. hozók is tudják, hogy ez a lépés túl veszélyes lenne! (u.ez volt nemrég a gyermetelenségi aóval, indenki itt csámcsogott ezen, meg riogatott, aztán végül abból sem lett semmi)

    előzmény:
    csucsori (163)
    2011-03-30  20:39
  18. Torolt_felhasznalo_760877
    Torolt_felhasznalo_760877
    2011. március 30. 21:18165.
    Érdekes, tegnap még azt mondták, hogy ááááá nem lesz szigorítás, ááááá dehogy. 
    előzmény:
    csucsori (163)
    2011-03-30  20:39
  19. 2011. március 30. 20:45164.

    Röviden: idióta banda.

    Meg azok is akik támogatják őket ebben

    előzmény:
    csucsori (163)
    2011-03-30  20:39
  20. 2011. március 30. 20:39163.

    Pár perce nyilatkozott m2-ön unszi Fideszes honatya, hogy a szigorítással  meg fog nőni azoknak a száma, akik majd csecsemőket tudnak örökbe fogadni. Milyen nagyszerű is lesz ez a szép, új világ! Minő keresztényi ötlet rákényszeríteni a nőket egy nem akart terhességre, majd  ha végig tudta hordani a babát, és megszüli, másnak adni. Itt azokra gondolok, akik nagyon is szerettek volna gyermeket nevelni, de nem engedhetik meg maguknak.   Tenyész állatot csinálnak a nőkből ! Aki retteg a terhességtől, beteg babát fog szülni, vagy magát nyomorítja meg, vagy a babát. Mivé fogja tenni ez a törvény a nőket !

    Nagyon sajnálom a mai fiatalokat. Természetesen nem azokra gondolok, akik alkalmi szex alatt, nem védekezve esnek teherbe. Viszont ők végképp nem fogják a terhességet vállalni. Majd sötét pincékben fogják sarlatánok elvégezni az abortuszt. A nő pedig lehet, hogy azonnal meg is bűnhődik közben! Ettől lesz elégedett a KDNP ! Megcsinálták !
    !

    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2011-03-25  16:15
  21. 2011. március 28. 08:28162.

    Ez teljesen rendben van.A saját életét mindenki úgy rendezi, ahogy akarja.Csak ne kényszerítsék másra.

    Élni, és élni hagyni.Ez a lényeg.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_522859 (160)
    2011-03-27  21:46
  22. 2011. március 28. 07:05161.

    korrekt hozzallas, egyetertek.

    felfoghatatlan szamomra, hogy egyesek mi a mennyku alapjan erzik magukat felkentnek, hogy a sajat meggyozodesuket masra eroltessek, a maseval verjek a csalant.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_522859 (160)
    2011-03-27  21:46
  23. Torolt_felhasznalo_522859
    Torolt_felhasznalo_522859
    2011. március 27. 21:46160.

    "Ha 50 évesen véletlenül teherbe esnél, megtartanád?"

     

    Talán őrült vagyok, de igen. Nagypapám öccse is így született, a már felnőtt gyerekek beszélték le az anyut a "mészárszékről" (akkor illeglis volt a rendes, orvos által steril helyen végeztt abortusz), klassz ember volt, több, mnt 9 X-et ért meg. :-)

     

    Sőt... Én máskor is megtartanám, akkor is, ha rosszkor jön. Kivéve ha életképtelenül beteg, vagy az én egészségemet veszélyzteti.

     

    DE!!!!

     

    Az, hogy én ezt gondolom, érzem helyesnek, jónak, az ÉN vagyok. MÁS MÁS. MÁST érez jónak, helyesnek. Van, hogy olyat, amit nem éreznék. Pl. hogy most jobb lenne elvetetni a rosszkor jött babát. És az az Ő SZUVERÉN DÖNTÉSE! ALPAVETŐ SZABADSÁGJOGÁT VESZI EL AZ, AKI EL AKARJA VENNI TŐLE! És pont ezért, annak ellenére, hogy én a saját életemben nem alkalmaznám, csak a már említett esetekben, RAGSZKODOM AHHOZ, HOGY EZ AZ ÉN DÖNTÉSEM LEGYEN, NE KÉNYSZER, ÉS AKI AKAR, DÖNHESSEN MÁSKÉPP! Elvégre demokráciában élünk (éltünk???) vagy mifene?

     

    Megjegyzem: annyira sok suavazatot vinne, hogy szerintem csak egyetlen esetben mer a FIDESZ hozzányúlni. Hogy ha már bebetonozta magát úgy a hatalomba, hogy onnan ne lehessen elmozdítani. (Választási rendszer átalakítása, határon túliak szavazati joga, többi párt megsemmisítése,...)

     

     

    előzmény:
    Elza (157)
    2011-03-27  18:33
  24. Torolt_felhasznalo_776412
    Torolt_felhasznalo_776412
    2011. március 27. 20:03159.
    Majd ha egyszer kétszer teherbe esnél tabletta szedés mellett is, talán nem lennél ennyire meggyözödve az igazadról, meg nem lennél annyira biztos abban az 1 %-os statisztikában..
    előzmény:
    Krisztimam (147)
    2011-03-27  17:42

Címlap

top