Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Candida-diéta

Torolt_felhasznalo_289846
Torolt_felhasznalo_289846
Létrehozva: 2008. augusztus 22. 15:16

sziasztok,

keresem azokat a "sorstársaimat", akiknek megkeseríti napjait ez a kellemetlen és ártalmas jelenség, a candida.

nekem kb. két éve kezdődött, azóta sok problémát okozott a szervezetemben, főleg nőgyógyászati szempontból.

eddig háromszor próbálkoztam a diétával, de egyedül sajnos nem ment : (

ezért keresnék társakat hozzá, hátha együtt sikerülhet.

szeptember elsejével szeretnék újra nekiugrani a "lehetetlennek".

kérlek Benneteket, h szóljatok hozzá a topichoz és segítsük egymást!

üdvözletem!  

  1. Torolt_felhasznalo_442517
    Torolt_felhasznalo_442517
    2008. szeptember 1. 12:2417.
    Tisztelt Tihanyi András!

    Természetesen a pontos orvosi diagnózis elengedhetetlen! (én senkit nem buzdítok öngyógyításra vagy a diétával való kísérletezésre, addig míg nem tudja tünetei pontos okát...persze, hogy lehet más betegségek miatt is!)

    De sajnos ezt a diagnózist nehéz felállítani, mert a Candida több helyen támadhat a szervezetben, így gyakran a panaszok alapján más betegséggel kezelik a pácienst és sokan mind a mai napig nem fogadják el, hogy létezik ilyen betegség.

    Tünetei igen sokféle formában jelennek meg: álmatlanság, fáradtság, emlékezetzavar, hasmenés, székrekedés, allergiás reakciók, izületi fájdalmak, libidóvesztés, és a lista még korántsem teljes. Szerencsére egyre több orvos és beteg előtt "fedi fel kilétét" a hivatalosan Candida albicans-nak nevezett élesztőgomba, ami egy kiegyensúlyozott, egészséges életet élő ember szervezetében teljesen ártalmatlan. Egészen addig, amíg az egyensúly fel nem borul…

    A tünetei változatosak, attól függően, hol jelennek meg. A bélben elszaporodott gombák helyi tüneteket idéznek elő, s az általuk termelt anyagcseretermékek a keringés útján eljutnak a szervezet minden részébe és igen sokféle tünetet produkálhatnak.

    Nem nagyon kell részletezni, hogyan változott meg az életmódunk az utóbbi időben: nem táplálkozunk megfelelően, (sok édességet, állati fehérjét, kalóriadús szénhidrátot, ugyanakkor kevés friss gyümölcsöt, zöldséget, gabonát fogyasztunk), nem oldjuk a felgyülemlett feszültséget, keveset pihenünk. Sajnos ezzel együtt a jól bevált méregtelenítő módszereket is sutba dobtuk, elfelejtettük a testi-lelki harmóniát elősegítő módszereket. Nem véletlen, hogy minden kultúrában legalább évente egyszer tartanak böjtöt, valamilyen ünnephez kötve.

    Alapvető, hogy a beteg aktív részvétele nélkül nincs gyógyulás. Életmód- és étrendváltozás minden esetben szükséges, a kezelés pedig egyénre szabott és több hónapot vehet igénybe. Ha valaki meg is gyógyult, akkor is mindig oda kell figyelnie magára. Nem ajánlott a cukor és egyéb édesség fogyasztása, illetve minden olyan élelmiszeré, amely élesztőt, penészt vagy gombát tartalmaz, vagy amelyre kialakult az allergia. Antibiotikumos kezelés után pótolni kell a baktériumokat. Gombaölőszereket írunk fel a betegeknek és helyreállítjuk a bélflórát. A kezeltek legnagyobb részénél szükséges a stresszoldás és a lelki egyensúly helyreállítása, (ez nem ritkán szakember segítségét igényelheti). Nagyon fontos, hogy mérsékeljük a munkatempót, rendszeresen mozogjunk, (akár csak sétáljunk naponta!), kiegészítőként alkalmazhatjuk a test- és talpmasszázst, gyógytornát. De hangsúlyozni szeretném, hogy a diagnózis felállítása és a gyógyítás orvosi feladat!!!!

    Köszönöm a figyelmet! :-)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_152908 (16)
    2008-08-31  17:10
  2. Torolt_felhasznalo_152908
    Torolt_felhasznalo_152908
    2008. augusztus 31. 17:1016.
    A hevített vaj nagyon gyanússá teszi ezt az étrendet (a hevítés nem teszi egészségesebbé a vajat, a ghí alkalmazásnak nem látom értelmét), ahogy a gombák kerülése is, hiszen a mikroszkópikus gombáknak semmi köze az ehető gombákhoz, az élelmiszerek készítése közben használt gombáknak már inkább.

    A felsorolt panaszok egy része rákos és egyéb megbetegedéseket például agyvérzést is takarhat, ezek gombafertőzésként való öndiagnosztizálása életveszélyes.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_442517 (15)
    2008-08-31  13:02
  3. Torolt_felhasznalo_442517
    Torolt_felhasznalo_442517
    2008. augusztus 31. 13:0215.
    A kezelés nem lesz tartós, ha nem tartunk több hónapos (3-6 hónap) szigorú diétát.

    Tilos fogyasztani:
    · Minden élesztő tartalmú élelmiszer (kenyér, péksütemények, kelt tészták, édes és sós sütemények)
    · Cukor, méz illetve minden cukorral, mézzel készült étel, ital (ketchup, mustár, completta, salátaöntetek, lekvárok, torták, cukros gyümölcsjoghurtok), aszalt és kandírozott gyümölcsök, magas cukortartalmú gyümölcsök (szilva, szőlő, datolya, füge, banán, dinnye) illetve gyümölcskészítmények (gyümölcslevek, üdítőitalok)
    · Gomba
    · Tej és gombakultúrával készült tejtermékek (kefir, camamber sajt, gauda sajt)
    · Erjesztett élelmiszerek (ecet, bor, pezsgő, sör, savanyú káposzta)

    Fogyaszthatók:
    · Friss zöldségek (párolva, salátának, főzeléknek, levesnek elkészítve)
    · Zab, rozs, hajdina, barnarizs, natúr müzli, natúr gabonapehely-korpa
    · Gabonakészítmények (élesztő nélküli vagy kovásszal készült félbarna vagy barna kenyér, Hamlet, Abonett, Buláta, teljeskiörlésű lisztből készült tészták, durum tészta)
    · Friss, alacsony szénhidráttartalmú gyümölcsök (alma, málna, ribizli, egres, szeder, szilva, narancs, pár szem meggy)
    · Tojás
    · Diófélék, olajos magvak: csonthéjas mogyoró, lenmag, mandula, szezámmag, napraforgómag, tökmag, dió
    · Zsiradék: olaj, ghi
    · Húsfélék: lehetőleg friss, fehér húsokat válasszunk (hal, csirke, pulyka)
    · Tej- tejtermékek: joghurt plussz, 0%-os Danone gyümölcsjoghurtok, sovány túró, Feta sajt, mozarella sajt.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  4. Torolt_felhasznalo_442517
    Torolt_felhasznalo_442517
    2008. augusztus 31. 13:0114.
    A Candida Albicans olyan élesztőgomba, mely minden egészséges ember szervezetében jelen van, de nem okoz panaszt, mivel a nem korokozó baktériumok-gombák ellenőrzés alatt tartják. Az immunrendszer gyengesége, a tartós antibiotikum kezelés, nőknél fogamzásgátló szedése, a helytelen táplálkozás felborítja ezt az egyensúlyt, s a Candida elszaporodva súlyos fertőzést okozhat a bőrön, a hüvelyben, a belekben vagy a szájüregben.

    Jellemző tünetek:
    · Állandó fáradtság, levertség
    · Alvászavarok
    · Hullámzó kedélyállapot, depresszióhajlam, estenként migrén
    · Emlékezetzavar
    · Megmagyarázhatatlan látászavar
    · Hirtelen kialakuló éhségérzet, különösen az édességek iránt
    · Hüvelyi folyás
    · Viszketési inger az orr, szem, fül környékén, a hajas fejbőrön, a nemi szervek és a végbél környékén
    · Étkezés utáni hasi puffadás
    · Székrekedés vagy hasmenés (gyakran váltakozva)
    · Lerakódás a nyelven, rossz szájszag
    · Allergiás panaszok, élelmiszer-allergia
    · Háztartási vegyszerekkel szembeni túlérzékenység
    · Ismeretlen eredetű bőrkiütések
    · Krónikus nyálkahártya-gyulladás az orr és a garatrégióban
    · Erős ingerhatás dohos környezetben
    · Változó erősségű hüvelyfolyás
    · Visszatérő hólyaghurut
    · Szívpanaszok
    · Nem tipikus izom- és ízületi bántalmak
    · Belső elválasztású mirigyrendszer működési zavara
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  5. Torolt_felhasznalo_289846
    Torolt_felhasznalo_289846
    2008. augusztus 28. 10:2913.

    köszönöm az együttérző szavakat!! kedves Tőled, tényleg.

    jaja, anyámnak is ez van. sztem az ő révén vagyok hajlamos rá, h túlszaporodjon bennem. meg ahogy visszaemléxem, abban az időben rengeteget stresszeltem, 8 pofára zabáltam az édességet /azt mondjuk még mindig, meg minden mást is zabálok össze-vissza egyfolytában/ és sokszor voltam beteg, rengeteg antibiotikummal kezeltek.

    szóval ezek összesége miatt alakulhatott ki ez nálam : /

    hát mind1, próbálok diétázni majd. csak még erőt kell hozzá gyűjtenem : /

    voltam már 2 nőgyógyásznál is, de a gyógyszereiktől semmi változás nem következett be sajnos : /

    úgyhogy magamon kell segítenem ..

    tényleg köszi az együttérzést, jól esik!

    üdvözletem küldöm és minden jót Neked!!

    Anita

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_736940 (12)
    2008-08-27  19:30
  6. Torolt_felhasznalo_736940
    Torolt_felhasznalo_736940
    2008. augusztus 27. 19:3012.
    Szia Ancsee!

    Szegénykém ez szörnyű lehet!

    Gondolom próbáltál már sokmindent... intim mosakodók... stb stb... Neked hogy alakult ez ki? Anyudnak is van?

    Én erről nemsokat tudok, csak annyit tán h candida mindenkiben van, csak a kóros elszaporodása okoz gondot! De mint gombát, élesztő cukor és gombafélék kerülésével kezelhető. De ezekszerint mégse...

    Megértelek h nehéz lehet a diéta! Én napi majd 1 lityó tjet megiszok! Meg joghurtok... meg túró...

    Kitartás és remélem megygóulsz!
    B
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_289846 (7)
    2008-08-23  13:49
  7. Torolt_felhasznalo_152908
    Torolt_felhasznalo_152908
    2008. augusztus 23. 15:3611.
    Candida - a titokzatos betegség
    Tihanyi András dietetikus
    2006. 11. 20.
    Főzőtanfolyamok és a candida elleni termékek hirdetik, miért fontos, hogy a tünetekre odafigyeljünk, és ha már kialakult a betegség, mielőbb vegyük fel a harcot ellene. Valóban ennyire kell félnünk a candidától?

    A Candida albicans gomba által okozott megbetegedések nagyon „népszerűek” a lakosság körében. Dietetikus szakértőként levelek tucatjait kapom rendszeresen ezzel kapcsolatosan. A candidáról írt könyvek tünetek százait (fejfájás, fáradékonyság, emésztőrendszeri panaszok, emlékezetkiesés stb.) sorolják fel, melyeket ez a betegség okozhat.

    A „tüneteket” észlelve (ki mondhatná, hogy sose fáradékony vagy fáj a feje?) tízezrek vágnak bele egy komoly megszorításokon alapuló étrendbe. Mások nem önmagukat diagnosztizálják, hanem valamely kuruzsló, jó esetben képzett (de orvosi diplomával nem rendelkező) természetgyógyász állapítja meg "problémájukat". A candidával kapcsolatban tehát nagyon sok félelem, téves hiedelem terjedt el a köztudatban, ezeket próbálom most eloszlatni.

    Tudnunk kell, hogy a gombák - akárcsak a baktériumok - természetes módon is megtalálhatóak szervezetünkben. Köztudott az is, hogy uszodákban, iskolai zuhanyzókban könnyen összeszedhetünk valamilyen kívülről jövő, gomba által előidézett fertőzést. A gombák tehát részei életünknek, de optimális esetben nem határozzák meg szervezetünk egészének állapotát.

    Maga a szájüregünkben, bélrendszerünkben is élő candida gomba akkor okozhat problémát, ha immunrendszerünk legyengült (például a HIV-fertőzés következtében kialakuló AIDS vagy kemoterápia miatt), esetleg antibiotikum kezelést kapunk hosszabb ideig, ami gyógyító hatásán túl a szervezetben élő mikroorganizmusok egyensúlyát is megzavarja. Ebben az esetben orvosunknak kell vizsgálatokkal megállapítania, mekkora a probléma, és azt helyileg vagy az egész szervezetben gyógyszeres terápiával kezelni is neki kell.

    Ez a legfontosabb, hiszen a candida étrend legyen bármennyire is népszerű, erősen kétséges hatású. A dietetikusok körében sem teljes az egyetértés arról hat-e, és ha igen mennyire, de sokunknak - így nekem is - komoly fenntartásaink vannak a diéta bizonyos részeivel szemben.



    Fehér vagy barnaliszt?
    Ha a fehérliszt kizárását vesszük az étrendből, ezzel szemben teljes kiőrlésű liszteket javasolnak, de még a kevert lisztek fogyasztása ellen is kifogásokat emelnek. A két liszt között a rosttartalom a fő különbség, egyébként a szénhidrát forrása a keményítő mindkettőben. Így - bár a teljes kiőrlésű liszt egészségesebb - a gombát valószínűleg nem sokkal táplálja kevésbé, mint a fehérliszt.

    Cukrok és finomított élelmiszerek
    Cukros, túlzottan finomított ételek fogyasztása nagy mennyiségben valóban nem javasolt, de ezek kizárása valószínűleg nem jelenti automatikusan azt, hogy a gomba nem jut tápanyaghoz szervezetünkben.

    Húsok – húskészítmények
    Az „antibiotikumokkal szennyezett” húsok, a hús kerülése sem tűnik ésszerűnek, az állatok gyógyszeres kezelésével kapcsolatos előírások manapság már jóval szigorúbbak, mint régen.

    Tejtermékek – gyümölcsök
    Sokan SEMMILYEN tejterméket sem fogyasztanak a diétázás során, sőt gyümölcsöket sem. Ebből következik, hogy a szervezet a kialakuló hiányállapotok következtében még rosszabb állapotba kerülhet, mint a „gyógyítás” előtt volt.

    Vannak persze ésszerű étrendi megszorítások is (így az élelmiszerekben előforduló egyéb gombák kerülése is indokolt), ezeket azonban orvosnak, dietetikusnak kell előírnia. Még komolyabb probléma, hogy sok - magát betegnek tartó - ember valójában egészen más fizikai gondoktól szenved, de akár pszichés okai is lehetnek tüneteinek.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  8. Torolt_felhasznalo_152908
    Torolt_felhasznalo_152908
    2008. augusztus 23. 15:3510.

    Összefoglalva a fő tudnivalókat: a Candida albicans kezelésére előírt diéták tudományosan nem teljesen igazoltak. Alkalmazásuk szakértő vezetése nélkül hiányállapotok sokaságához vezethet. A Candida túlzott elszaporodása elsősorban gyógyszeres kezeléssel szüntethető meg. Az orvos felkeresése, a diagnózis vizsgálatok alapján történő felállítása és a gombaölő készítmények (antimikotikumok) alkalmazása elengedhetetlen, és segít kiszűrni azokat, akik téves diagnózis alapján teszik ki magukat a hiányos táplálkozás kockázatának.

    A bélflóra egészségét, egyensúlyát probiotikumokkal, prebiotikumokkal lehet természetes úton hatékonyan rendezni.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  9. Torolt_felhasznalo_232092
    Torolt_felhasznalo_232092
    2008. augusztus 23. 15:309.
    én is salátákat zöldségeket eszem, halat, szárnyast, (Fagyasztott) epret, meggyet, savanyú almát, tejtermékekből meg mozarella sajtot ill. activia joghurtot, de csak natúrt, néha tojást is, valamint teljeskiörlésű tészta, kenyér, barna rizs, én is nagyon édességfüggő vagyok, egyelőre édesítősöket eszem, amiben semmi cukor, de fokozatosan erről is le akarok állni..
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_289846 (7)
    2008-08-23  13:49
  10. Torolt_felhasznalo_289846
    Torolt_felhasznalo_289846
    2008. augusztus 23. 13:548.
    na, most nem találom azt az oldalt, de majd még keresem és linkelek
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  11. Torolt_felhasznalo_289846
    Torolt_felhasznalo_289846
    2008. augusztus 23. 13:497.

    sziasztok!

    köszönöm, h már ennyien írtatok!

    hát, Lányok, csak gratulálni tudok, h ennyire bírjátok!!

    anyám fél évig diétázott, kizárólag tönkölybúzás kenyeret evett paradicsommal meg paprikával .. na én erre nem lennék képes : / viszont van egy nagyon jó oldal, majd mindjárt megkeresem  a linkjét, ahol csomó jó recept van, ami candidásoknak vagy hasonló gombás fertőzötteknek valók. még édességek is vannak közöttük!

    nekem a legborzasztóbb lemondani az édességről, hiszen mindenem a csokoládé .. jójó, az egészségért meg kell tenni, csakhát .. olyan gyér az akaraterőm : /

    mikor legutóbb másfél hétig csináltam a diétát, képzeljétek, 4 kilót fogytam. örültem is neki, mert kb. 15 kilótól szeretnék megszabadulni, h elérjem a versenysúlyom.

    viszont tudom, h ahhoz, h megszűnjenek a panaszaim, sok-sok hétig, hónapig kell csinálni ezt a diétát.

    elsősorban engem a nőgyógyászati kihatása visel meg, 2 éve nincs az a pillanat, h ne kéne tisztasági betétet hordanom. és sajnos nincs az a tisztasági betét sem, amiből ne folyna ki az egész minden .. borzasztó

    egyéb tünetem pedig rengeteg van .. és már az agyamra mennek : /

    /most egyébként próbálok mindenki kérdéseire 1xre válaszolni, kisebb-nagyobb sikerrel : )

    szóval a weboldalon, amit majd mindjárt beszúrok, azon rajta vannak, hogy mik a tünetek és miket szabad enni. de ha bármilyen személyes kérdésetek van, azt is nyugodtan fel lehet tenni.

    majd azért remélem írtok még a topicba, megosztani, hogyan haladtok a diétával, tapasztalatokat, egyebeket, esetleg édesség-recepteket ajánlani : )

    majd jelentkezem, addig is mindenkinek üdv!!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  12. Torolt_felhasznalo_427384
    Torolt_felhasznalo_427384
    2008. augusztus 23. 13:426.
    Szia!

    Nekem haspuffadással, emésztőrendszeri zavarokkal kezdődött majd később ehhez különböző nőgyógyászati problémák járultak hozzá...nem volt vmi kellemes :S
    Nagyon sok zöldséget fogyasztok salátaként, illetve gyümölcsök közül ribizlit, málnát, szedert (sajnos kezd leérni). Kenyeret élesztőmentes tönkölykenyérrel helyettesítem, bioboltokban beszerezhető.
    Újabban rákaptam a csicseriborsó-főzelékre, sztem nagyon finom. A tejtermékeket, lisztet, élesztőt, sütőport, tojást, tartósítószeres ételeket viszont teljes mértékben mellőzöm.
    Remélem segített a válaszom!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_144042 (4)
    2008-08-22  19:14
  13. Torolt_felhasznalo_232092
    Torolt_felhasznalo_232092
    2008. augusztus 22. 19:345.

    sziasztok!

    én 4 napja kezdtem, és azt mondták 4 hónapig kéne csinálnom, aztán visszamenni vizsgálatra.. nagyon nehezen viselem, de kitartok, muszáj megküzdeni vele.. mert utána jobb lesz! elvileg

    sok sikert mindenkinek

     

     

    neten sok mindent találsz róla

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_289846 (1)
    2008-08-22  15:16
  14. Torolt_felhasznalo_144042
    Torolt_felhasznalo_144042
    2008. augusztus 22. 19:144.

    sziasztok! 

    leírnátok nekem h a candidásoknak milyen tüneteik vannak,és hogy  hogyan táplálkoztok?

    mit esztek és mi az ami tiltott?-mit éreztek a diéta alatt?-és hogyan változott az anyagcserétek?

    köszönöm!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_427384 (2)
    2008-08-22  16:59
  15. Torolt_felhasznalo_427384
    Torolt_felhasznalo_427384
    2008. augusztus 22. 17:013.
    Szia!

    Én 4. hete csinálom a diétát, még bírom
    Engem is két éve támadott meg vmiféle gomba (nincs kimutatva, hogy a Candida-e a bűnös), sokan tanácsolták a diétát, mint alternatív gyógymódot, így belevágtam. Ajánlani tényleg tudom, jótékony hatásait már most érzem.
    Az első pár nap elég nehéz, de hozzá lehet szokni...sok sikert!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_289846 (1)
    2008-08-22  15:16
  16. Torolt_felhasznalo_427384
    Torolt_felhasznalo_427384
    2008. augusztus 22. 16:592.
    Szia!
    Én 4. hete csinálom a diétát, még bírom
    Engem is kb két éve támadott meg "vmi"...konkrétan nincs kimutatva, hogy a candida a bűnös, lehet, hogy vmi másféle gomba okozza a tüneteket, de belevágtam a diétába mindezek ellenére, mert sokan tanácsolták. Az első pár nap tényleg nem egyszerű, de könnyen hozzá lehet szokni, és tényleg vannak jótékony hatásai...sok sikert, és én mindenképp ajánlom!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_289846 (1)
    2008-08-22  15:16

Címlap

top