Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Alvás, altatás

egylány26
Létrehozva: 2008. szeptember 25. 10:27

sziasztok!

a következő gondommal kapcsolatban kérnék tanácsot véleményt:

kisfiam márciusban született. az alvás kezdetektől fogva jól ment neki, egyedül el tudott aludni. a gondok nyáron a nagy melegben kezdődtek, mikor is elalvás előtt nagyon nyügi volt, és azzal a felkiáltással, h. biztos szomjas adtam neki egy kis cicit. mára ez úgy elfajult, h. anélkül nem akar elaludni, jobban mondva azon "lazul"  el...

régebben úgy volt, h. letettem, ujj be és alvás.most akkor szopizza az ujját h. megébred.

7 hetes kora óta átaludta az éjszakát, mostanság éjfél-1 között majdnem minden éjjel felébred, szopizik egy kicsit és alszik tovább.

már forog, majdnem mászik, foga még nincsen.

mit tanácsoltok, hogyan tudnám visszaállítani a régi "rendet"?

ha valaki volt így, mi lesz, ha már nem lesz tejcike?

ne értsetek félre, nem teher a szopiztatás, csak 6,5 hósan közel 9 kg már, tehát éjjel tuti nem éhezik meg, na meg már egyszer ment az egydül elalvás..

köszönöm előre is..

lehet, h. csak holnap tudok jönni, ne hargudjatok, ha addig nem jelentkezem...

puszi

  1. 2008. szeptember 25. 15:1926.

    Nem tudom, mekkora törést okozott szegény babámban, hogy két napon keresztül sírdogált 20-15-10 perceket, ebben igazad van.

    Mindenesetre múlt hét hétfőn kezdtük a "tréninget", és csütörtökön már a napi 5 alvásból csak egynél sírt, azóta elvétve sírogat...

     

    Ezt írod te.

     

    Mindig ledöbbenek, amikor azt olvasom, hogy vannak, akik képesek egy kisbabát sírni hagyni, nem hogy 20-15-10 percre , de akár 5 percre is...

     

    Már csak egyszer sír csütörtöktől? Nyilván beletörődött szegény, hogy hiába sír, hiába próbál meg kommunikálni veletek. Tudod, az ilyen sírnihagyott babák sokkal rosszabbul kommunikálnak később is, ezt már kimutatták, pl. később kezdenek beszélni. Mivel már egészen kicsi korától leszoktatjátok a kommunikációról, hiszen nem fogjátok a jelzéseit. A sírás nála a legerősebb jelzés: rosszul érzem magam, foglalkozz velem, félek, veled akarok lenni, csak ott tudok megnyugodni.

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_275467 (17)
    2008-09-25  11:48
  2. 2008. szeptember 25. 14:5125.
    Bár az idézett irodalmat nem ismerem, csak megerősíthetem, amit rado írt. Az én picurkám is sokáig csak cicin aludt el, aztán egyszercsak nem volt szüksége rá, akkor elhagytuk. Másfél évesen. Annyira természetesnek éreztem, hogy cicin alszik el, mintha így lenne megteremtve. Akkor meg minek megzavarni? Most ebéd után szépen fogja a maciját, bemászik az ágyába, két percen belül alszik. Most jött el az ideje, nem korábban.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_932274 (24)
    2008-09-25  14:30
  3. Torolt_felhasznalo_932274
    Torolt_felhasznalo_932274
    2008. szeptember 25. 14:3024.

    szia, akkor van egy normálisan működő babád!:) ez a normális alvás-érés folyamata, h az eleinte átalvó manók is elkezdenek fölkelni. szuper, h szopival visszaalszik, a keléseknek sok oka lehet: fog,( ha nem látszik is, a fogcsírák mocoroghatnak) mozgásfejlődési ugrás, napi ingerek, anya ellenőrzése, megvan-e még:) és olyan jó hozzábújni!8 hós kor körül jön majd a szeparációs szorongós időszak, amikor még jobban kelhet esetleg. szuper, h szopival kínálod, erre nem rászoktattad, ez erre is van kitalálva!olyan fehérjék vannak a tejben , amik segítik az elalvást, másrészt maga a szopó mozgás is segíti azt a befelé forduló állapotot, ami az elalváshoz kell. szóval ez nem az éhséggel függ össze általában, a szopi nem csak kaja nekik, hanem altató, nyugtató, mamiíz:).nem kell egyedül elaludnia egy picinek, neki biztonságra van szüksége az elalváshoz. az idegrendszer érettsége szükséges ahhoz, h elaludjon minden nélkül majd.( ez kb 1-1,5 éves kor után lehet ) a sírni hagyás hatékonynak tűnhet rövid távon,, de azért hagyja abba a jelzést, mert nem kap választ, segítséget a bajára.a bizalmát veszíti el .

    sokat segíthet, ha minél közelebb alszotok egymáshoz, akkor kevésbé ébred meg a manó, mert gyorsan tudsz reagálni.

    a tejci addig van, míg szopik a pici,előre azon kár aggódni , mi lesz hónapok v évek múlva. egyszercsak a csak szopival elalvó gyerekek is elalszanak maguktól.

    bababarát könyv : W Sears-éjszakai gondoskodás

    http://www.kismama.hu/baba/mitol_lesz_jo_alvo /3639/

    http://www.kismama.hu/baba/hogyan_alszik_miert_nem _alszik/2190/

    a túlélsben sokat segíthet, ha napközben lepihensz a manóval, v néha hétvégén apa kel föl vele reggel, te tovább alhatsz, v elmegy vele sétálni,akkor pihensz.

    előzmény:
    egylány26 (1)
    2008-09-25  10:27
  4. Torolt_felhasznalo_442935
    Torolt_felhasznalo_442935
    2008. szeptember 25. 12:3123.

    Missbl igazad van a ringatás stb. terén

     

    ..a bibi akkor van,amikor a gyerek már pl 7,5 hós,vagy 8,5 hós..és egyre nehezebb..és még sorolhatnám a hónapokat..aztán egyszer csak anyuka begőzől mert fáradt,depis ideges..és az elmult pár hónap alatt felcseperedett kisbabája már 1 éven felüli,és még mindig ringatni,babusgatni,netán éjjel szoptatva kell elaltania,mert tapasztalat hiján nem tudja hogyan lépjen ki ebből az ördögi körből

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_222390 (19)
    2008-09-25  12:14
  5. Torolt_felhasznalo_442935
    Torolt_felhasznalo_442935
    2008. szeptember 25. 12:2622.

    Sziasztok!

     

    Az Aludj jól gyermekem c. könyvet a nagyfiamnál alkalmaztam,de nem sarkosan..ahogy az ő illetve a mi életvitelünkhöz jó volt..sokmindent kipróbáltam,de azt hogy a cicin aludjon el,na az kizárt  Erre a célra tökéletesen megfelelt a cumi(Igaz,Csabi nem cumizott,Réka igen,nincs ezzel gond szerintem)

    Máig sem bántam meg...Csabi most 9 éves volt.

     

    Ugyanezzel a módszerrel a most  1 éves Réka lányomat altatom,nem sírós...nyugodt baba volt picinek is,most sincs gond....

     

    Azt gondolom,hogy amig éjjel felkel szopizni,nem is baj..viszont az tényleg addig tartson,amig csak szopik

     ...ugyanis ha már nem szopik ,nyugodtan elveheted tőle a cicit,és ha sir miért ne adhatnád neki oda a cumit,például?

    Hidd el,a cumiról sem nehezebb leszoktatni később a gyereket,mint a ciciről....

     

    Az is félelmed,hogy ha elfogy a tejed,mit adsz neki...amit mindenki más: forralt tej,vagy hipoallergén tápszer..vagy vannak a tejpépek,most már széles a skálanem tudhatod meddig fog szopizni,de ha már a vegyes táplálást is kipróbálod, éjszakára valószinüleg kevesebbszer ébred,és inkább inni kér majd pl. tea vagy viz...

     

     

     

     

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  6. Torolt_felhasznalo_914270
    Torolt_felhasznalo_914270
    2008. szeptember 25. 12:2421.

    Kedves Mikka_Makka!

     

    A két könyv alapmódszere ugyanaz. Csak míg az 'Aludj, jól ...' szerint az sem gond, ha gyerek összehányja magát, addig az 'Aludj velem', egy kicsit emberbarátabb. Utóbbinak a egyetlen pozitívumát láttam. A könyv végén leírja, hogy mik azok a betegségek, amelyeknek a "mellékhatása" alvászavar lehet.

     

    Egyébként meg saját tapasztalatomról csak annyit szeretnék írni, hogy a legtovább éjszakai is felkelő gyermekem az volt, aki szinte születésétől egyedül aludt el, teljesen magától minden presszionálás nélkül. A leghamarabb átalvóvá vált gyermekem, pedig még jó ideig szopizás közben aludt esténként. Ennek ellenére aludt éjszaka. Szóval részemről az alapfeltételezés, hogy azért sír fel a baba, mert mást tapasztal, mint mikor elaludt, megdőlni látszik.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_275467 (17)
    2008-09-25  11:48
  7. 2008. szeptember 25. 12:1420.

    Szerintem mindenkinek meg van a saját módszere,elve.Bár nem tudom,hogy egy 6,5 hónapos gyereket hogy lehet önuralomra nevelni.

    Nekem ez volt a véleményem,ennyi.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_112985 (18)
    2008-09-25  11:59
  8. Torolt_felhasznalo_222390
    Torolt_felhasznalo_222390
    2008. szeptember 25. 12:1419.
    Szerintem nem hat es fel honaposan kell elkezdeni a korlatokat, amikor meg olyan picik. Ringatasra, szopira, stb-re van szukseguk meg ebben a korban.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_112985 (18)
    2008-09-25  11:59
  9. Torolt_felhasznalo_112985
    Torolt_felhasznalo_112985
    2008. szeptember 25. 11:5918.
    Hogy szenvedünk a ne vedd fel, ha sír módszertől? Ti szenvedtek tőle? Mert én nem tapasztalok magamon semmit, ami erre utalna vissza.Én egyébként pont ettől a nagy liberális neveléstől félek, mi lesz 20 év múlva, amikor nem lesz korlát a felnőtteknek, mert sosem állítottak eléjük? Nem kellett szabályt betartaniuk, nem kellet apát és anyát tiszteletben tartani, mert ha szopizni akart, hadd szopizzon, ha szülői ágy kellett, hadd jöjjön, ha ringatás kell, akkor ringassuk, megütni nem szabad stb. Nem a brutális véglet vagyok, de azt hiszem, az sem a jó megoldás. Valahogy meg kell tanítani a gyerekt az önuralomra, a lemondásra, a másik igényeinek figyelembevételére és nem hiszem, hogy ez a nagy liberális nézet erre a legjobb.
    előzmény:
    vicus77 (13)
    2008-09-25  11:33
  10. Torolt_felhasznalo_275467
    Torolt_felhasznalo_275467
    2008. szeptember 25. 11:4817.

    Az általad linkelt könyv címe "Aludj jól, gyermekem", míg az általam említett könyvé "Aludj velem!" Bocs. Az "Aludj velem" nem azt írja, hogy hagyd magára, hagy sírja álomba magát, hanem időnként bemész hozzá, és biztosítod róla, hogy nem hagytad el. Nem tudom, mekkora törést okozott szegény babámban, hogy két napon keresztül sírdogált 20-15-10 perceket, ebben igazad van. Mindenesetre múlt hét hétfőn kezdtük a "tréninget", és csütörtökön már a napi 5 alvásból csak egynél sírt, azóta elvétve sírogat, akkor is főként pocakfájás okán, mert "puki" után megnyugszik.

    Mellesleg az általam említett könyvet a Madarász utcai gyermekkórház alvásrendelésének orvosai írták, mindketten már nagyszülők, úgyhogy nem hinném, hogy a módszerükkel pszichopatákat nevelnénk.

    előzmény:
    vicus77 (13)
    2008-09-25  11:33
  11. 2008. szeptember 25. 11:3816.
    Szia! Az unokám elég sokáig szopott, de amikot 11 hónapos volt,és az anyja megmutatta neki a cicit, köpött egyet:pppü, mint ahogy a babák szoktak, ha nem kell már az étel.
    előzmény:
    egylány26 (1)
    2008-09-25  10:27
  12. 2008. szeptember 25. 11:3515.
    az emebr utólag már sokmindent másképp csinálna...és ezt fogja tapasztalni míg fel nem neveli a gyermekét..:o) az adott pillanatban mindig a legjobbat próbáljuk tenni, s az benne a csavar, hogy ahhoz el kell telni bizonyos időnek, hogy rájöjjünk, mégsem az volt/lett volna a jó megoldás...:o) a lányom narkolepsziás 6 hetes kora óta ( most 19 éves lesz ) a fiam meg az ellenkező...ez van...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  13. Torolt_felhasznalo_644067
    Torolt_felhasznalo_644067
    2008. szeptember 25. 11:3314.

    Szia!

    Nagyon jó neked, hogy csak egyszer kell fel az éjszaka, nálunk még nem volt olyan, hogy átaludja az éjszakát, pedig már kéne. Olyan már előfordult, hogy csak 1-szer kellt fel, de az is csak párszor. Szerintem nem kell ezzel különösebben foglalkozni, csak veled szeretne lenni, ez nyugtatja meg. Hiszen nálad nagyobb biztonságban nem is lehetne. Ha pedig nagyobb lesz és elfogy a tejcsi úgy is le kell erről szoknia, az még biztosan nagyon nyűgös időszak lesz, de akkor már nem lesz más választása, addig meg hagyni kell.

    előzmény:
    egylány26 (1)
    2008-09-25  10:27
  14. 2008. szeptember 25. 11:3313.

    Én pont erről a módszerről olvastam az alább lévő kritikát.

    Én nem használok semmilyen módszert,megszoptatom,ha éjszaka felkel,az más kérdés,mi lesz ha nem lesz már tejem... 

     

    http://www.babanet.hu/lazi/het_temaja/0304.h tm

    "Tulajdonképpen csak azért emeltem fel szavam, mert, és ez mind a pszichológusi, mind pedig a saját szakmám mulasztása, úgy látom, ellenpontozás nélkül egyre inkább teret nyer e könyv, amit a magam részéről károsnak tartok, pont a pszichológusnő által felvetett problémák miatt. Egy egész generáció szenved most a "ne vedd fel, ha sír"-divat káros hatásaitól, amelyről már tudományosan is bebizonyosodott, hogy káros és ráadásul még növeli is a sírások számát. Attól félek most jön majd az "aludjjólgyermekem"-generáció. Félek, hogy módszer káros hatásai majd 20 év múlva mutatkoznak, illetve egy kicsit előbb a nevelési tanácsadókban. De a legjobban attól tartok, hogy folytatódik a mamák ösztönös gyengéd viselkedését felülbíráló poroszos gyermeknevelési divat.
    Jókai Klára"

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_275467 (12)
    2008-09-25  11:23
  15. Torolt_felhasznalo_275467
    Torolt_felhasznalo_275467
    2008. szeptember 25. 11:2312.

    Tapasztalatom nincs ugyan ezen a téren, mert az én manóm még csak 3 hónapos, de egyéb altatási problémák miatt épp most olvastam ki egy okos kis könyvecskét. Aludj velem!

    Ez alapján először is arra kéne rávenned, hogy újra egyedül aludjon el, és lehet, hogy ez megoldja a gondot, ugyanis a könyv szerint éjszaka akkor sír fel a baba, ha mást tapasztal ébredéskor, mint amikor elaludt.

    A módszer az, hogy leteszed a babát az ágyba, kicsit, 10-20 percet játszol/beszélgetsz vele, énekelgetsz, vagy ahogy tetszik, majd megsimized (én a fejecskéjét és az arcát szoktam simizgetni), jóéjt kívánsz, és kimész a szobából. Erre persze sírni kezd, 3-5 perc múlva (toleranciától függően) bemész hozzá, simogatod, megnyugtató hangon vígasztalgatod kicsit (Anya itt van, vigyáz rád, alukálj szépen, szép álmokat - vagy valami hasonló :) ) és újra kimész. Ezt addig ismételgeted, míg el nem alszik. Kitartó baba esetén ez akár egy óra is lehet! :( Következő napon már kicsit többet kell várni a bemenetelek között 4-6 percet, majd kövi napon 5-7 percet, egészen 10 percig nyújtva, ennél tovább már nem. Általában 2-4 nap múlva már látható az eredmény.

    Ha biztos vagy benne, hogy nem éhes, akkor éjszaka is az a módszer, hogy ha felsír, akkor ugyanúgy jársz el, mint esti elalváskor. Tudom, hogy ez nem könnyű, főleg egy reggel dolgozni induló férj mellett, de viszonylag rövid idő alatt elérheted a kívánt eredményt. (Na ez az, ami egyébként nekünk sem megy még - bort iszok, vizet prédikálok -, fél 5 felé rendszeresen felsír a manó, és én cicire teszem, csak hogy a férjem alhasson tovább. :) )

    Ha mégis éhség miatt van, akkor minden nap pár perccel kell rövidebb ideig szopiztatni, és jobban odafigyelni az esti evésére, hogy tutira eleget egyen. De ha az éjjeli szopik nálatok csak pár percesek, én sem hinném, hogy éhes lenne...

    A fent említett könyvecskét egyébként mindenkinek ajánlom. Elég vékonyka, úgyogy nem okoz különösebb gondot időt szakítani az elolvasására, viszont annál hasznosabb.

    előzmény:
    egylány26 (1)
    2008-09-25  10:27
  16. Torolt_felhasznalo_644067
    Torolt_felhasznalo_644067
    2008. szeptember 25. 11:2111.

    Sziaztok!

    Én még új vagyok itt.

    Az én babám 4 és fél hónapos, eddig jól teltek az éjszakáink bár 2-szer még fel kellt enni. Pár napja viszont 4-szer is felkell, de csak annyira, hogy ringassam egy kicsit. Nem tudom mit tegyek, nem szeretném erre rászokatni, hiszen éjszaka ő is jobban pihenne ha nem ébredne fel állandóan. Nincs valami ötletetek, hogy mit tegyek?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  17. 2008. szeptember 25. 11:1610.
    Pedig tényleg sajnos...nállunk ugy volt hogy éjjelente egyszer-kétszer ébredt és szopizott,egyből aludt vissza.Mondhtanám nem is volt annyira megterhelő,de 8,5 hónaposan már a párom mondta hogy próbáljuk meg,ő veszi föl,ad neki babakaját,vizet,és lássuk mi lesz..hát első éjszaka sírt.,második éjszaka játszott,3.éjszaka is sírt.aztán már többet nem.Addig is én föl sem kelltem az ágyamból(jól is esett :-))),szegény kislányom meg csak lesett hogy merre vagyok :-(Most is fel-felsír néha,akkor oda kell adni neki a párnácskáját,amit közben lerug a lábához,és nem tudja nyünyüzni..Közben apa mondta hogy milyen hülyék voltunk hogy nem próbáltuk meg már korábban ezt a leszoktatást...
    előzmény:
    maria-magdalena (9)
    2008-09-25  11:08
  18. 2008. szeptember 25. 11:089.
    igen, sokan mondták, hogy apuka be tudott segíteni, hogy átvállalt 1-2 éjszakát...sajnos nálunk nem vállalta...:o(
    előzmény:
    Dea2006 (6)
    2008-09-25  10:58
  19. 2008. szeptember 25. 11:078.

    Szia!

     

    Az én kislányom még egyetlen egy éjszakát sem aludt át,pedig 3 hét múlva 1 éves.Ja és cicin alszik el este,tudom ezt nem szabad a legújabb "módszerek" szerint,de engem nem érdekel.Egy idő után beállt az egyszeri felkelésre,de miután egyszerre 4 foga kezdett jönni júliusban ez felborult és most min. 3x kel fel.Nem lehet,hogy a foga jön?A tűnetek hetekkel is megelőzhetik a fogak tényleges megjelenését.

    előzmény:
    egylány26 (1)
    2008-09-25  10:27
  20. 2008. szeptember 25. 11:057.
    ja, nálam úgy alakult, hogy du. 2-kor tudtam utoljára szoptatni, aztán azonnal abba kellett hagyni egy kapott injekció miatt, így az addigi délutáni, esti szopi is elmaradt már, s így talán nem érte váratlanul az éjjeli elmaradása, picikét sírdogált, de nem is reklamálta igazán, hamar meg tudtam nyugtatni egy kis dédelgetéssel. De tanácsot adni nem tudok, hiszen akkor én is úgy csináltam volna...:o) próbáltam nem adni éjjel, de ő volt a kitartóbb, uis sírt, sírt, sírt. Legalább 5 könyvet, s számtalan fórumot olvasgattam anno a témában...de a gyakorlatban nem csináltam...a kimerültség miatt már azt éreztem legkevésbé kimerítőnek, ha beválllaom azt a 3 percet...s vártam, hogy járni kezdjen (későn majd 16 hósan járt el ) s azt reméltem akkor majd kifárad az esti sétákban anniyra, hogy átaludja az éjszakát...puszi MM
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  21. 2008. szeptember 25. 10:586.
    Ezt úgy tudnád,sztem.,ha rászánja magát a párod,és valamivel megeteti ő(persze,amikortól eszik már egyebet,addig ki kell bírni).
    előzmény:
    egylány26 (1)
    2008-09-25  10:27
  22. 2008. szeptember 25. 10:535.
    Sehogy. A gyermek nő, változik, minden téren.
    előzmény:
    egylány26 (1)
    2008-09-25  10:27
  23. 2008. szeptember 25. 10:534.

    Szerintem aggódni nem kéne ezen.

     

    Ha neked nem teher ez így, akkor miért ne adhatnád neki azt, amire szüksége van? Majd abbahagyja magától, ha már nem igényli.

     

    Ha viszont Neked kellemetlen, akármilyen oknál fogva, akkor mihamarabb keress neki egy másfajta ellazulási taktikát. Biztos, hogy az eleinte nagyobb munka lesz, de ha eléred, amit akarsz, akkor megéri.

     

    Kérdés tényleg, hogy Te mit akarsz. Mert így önmagában az még, hogy azelôtt jobban aludt, mint most, még nem megoldandó probléma.

    előzmény:
    egylány26 (1)
    2008-09-25  10:27
  24. 2008. szeptember 25. 10:523.
    Nézz be ,az anyukák segítsetek topikba , ott ez a téma.
    előzmény:
    egylány26 (1)
    2008-09-25  10:27
  25. 2008. szeptember 25. 10:522.
    húúú de ismerős!!! :o) tanácsot adni nem tudok, csak leírni a saját sztorimat, ami viszont más kismamáknál is hasonlóan alakult. Nekem most 17 hónapos lesz a kisfiam, s 2 hónapja egyik napról a másikra kellett a szopit abbahygani, mert olyan gyógyszert kaptam, s sajnos muszáj volt szednem. 6 hónapos korától éjjel 3-10 alkalommal kelt fel, csak cicire kellett tenni, s aludt is tovább, az egész nem volt több 3 percnél. Na de köszi ezt a sokszor 3 percet! :o) Csak akkor szokott le róla, mikor nem szoptattam már. Egyszerűen nem volt miért felkelni...de hogy mi lett volna, ha rám van bízva a tempó?? addig nekem sem ment, hogy ne tegyem mellre...így a sors megoldotta...puszi
    előzmény:
    egylány26 (1)
    2008-09-25  10:27

Címlap

top