Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

A tökéletes bejgli

Torolt_felhasznalo_923558
Torolt_felhasznalo_923558
Létrehozva: 2003. december 20. 20:25
Sziasztok!
Nálam nincs karácsony bejgli nélkül. Sokféle receptet és sokféle praktikát kipróbáltam, de nekem sehogysem tökéletes. Az íze nagyon finom, de olyan bejglit még nem sikerült sütni, ami nem foszlott szét a tetején. A legrosszabb eredmény eddig az volt, amikor a sütőt kinyitva úgy néztek ki a bejglik, mintha dinamitot tettem volna melléjük. Ügyelek a töltelék mennyiségére, megfőzöm a mákot is, a diót is, hűvös helyen pihentetem sütés előtt... Mit csinálok rösszul? Aki tudja a tökéletes bejgli receptjét, kérem segítsen! Hátha az idén sikerülne gyönyörű bejglit tenni a család asztalára.
Köszönöm!
  1. 2003. december 24. 01:5226.
    mennyi idö egy beigli gyártás? Férjem szerint 3 napig csinálják. Forgatják, hütöbe rakják stb.
    Én még sosem csináltam. Tényleg ennyire macerás?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  2. 2003. december 24. 01:3825.
    Eindor!

    Megkostóltátok már? :)

    Én is megsütöttem, nagyon szép lett kívülről, és egyik sem repedt meg. :)

    A diósba mazsolát tettem, a mákosba meg meggy befőtett, ahogy olvastam valakitől.

    előzmény:
    eindor (18)
     
  3. 2003. december 23. 20:3424.
    Köszönöm, aranyos vagy! Az biztos, hogy izlett a fiúknak, mert mind a 3 féléből már elfogyott a fele. Összesen 6 db-ot sütöttem, igy marad honapra is.
    Mindenkinek áldott boldog Karácsony kivánok!
    előzmény:
    Linkant (23)
     
  4. Torolt_felhasznalo_923558
    Torolt_felhasznalo_923558
    2003. december 23. 06:3723.
    Szia burunduk!
    Azért ne keseredj el! Én is minden évben megfogadom, hogy soha többet nem bajlódok a bejglivel. De ettem már bolti bejglit. Még ha szanaszét is megy, kidurran végig, a tetején teljes egészében virít a töltelék, a házi bejgli íze és illata utánozhatatlan! És azt Te készíted a családnak, amit biztosan nagyon értékelnek, még ha annyi méreggel is jár! Fel a fejjel! Hallgass a fiúkra!
    Nagyon békés, meghitt ünnepeket kívánok Neked és családodnak, valamint a nők lapja c@fé valamennyi olvasójának!
    előzmény:
    burunduk (21)
     
  5. Torolt_felhasznalo_681809
    Torolt_felhasznalo_681809
    2003. december 22. 23:4822.
    sziasztok.
    azért durran ki a beigli mert túl lágy a tészta és a töltelékeket hidegen kell rákenni és az se legyen nagyon lágy.
    Én nekem igy tanitotta az anyukám aki mesterszakács.
    boldog karácsonyt nektek.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  6. 2003. december 22. 22:1021.
    Sziasztok!
    Most sült ki a beigli, és az összes kidurrant. 30 éve sütök beiglit és mindig szétreped. Soha többet nem csinálom. Inkább megveszek kettőt készen, és sütök valami mást. Minden süti sikerül, csak a beigli nem. A fiúk meg azt mondják, hogy nem a formája érdekli őket, hanem az ize. Azért eltettem a tökéletes beigli receptjét. Lehet, hogy jövőre mégis megsütöm, de most nagyon nem akarok több beiglit sütni.
    előzmény:
    Linkant (19)
     
  7. 2003. december 22. 22:0420.
    Gratulálok, ügyes vagy, ha már nem félsz tőle, hogy nem sikerül, pillanatok alatt elkészül.
    Jó étvágyat hozzá, és boldog Karácsonyt !

    schagleh
    előzmény:
    Linkant (19)
     
  8. Torolt_felhasznalo_923558
    Torolt_felhasznalo_923558
    2003. december 22. 21:0519.
    Kisült a bejgli! Majdnem tökéletes lett, de nem hoznám a formám, ha egy "csak" be nem csúszott volna. Az első feltekerése közben észrevettem, hogy foszlik a bejgli. Nem nagyon, ügyesen fel tudtam tekerni, de a többit összegyúrtam még egy pici liszttel. és csodálatos lett a végeredmény! Életem első jól sikerült bejglije! Most meg már annyira vérszemet kaptam, hogyha lesz holnap még egy kis időm, egy újabb adagot fogok sütni anyukáméknak, mert bejglit sütni ő sem tud!
    Köszönöm mégegyszer a segítséget!
    előzmény:
    schagleh (4)
     
  9. Torolt_felhasznalo_869826
    Torolt_felhasznalo_869826
    2003. december 22. 11:3718.
    Szia!Soha ilyen jó tésztából még nem csináltam beiglit. Még nem sült meg, de elkészitésénél éreztem a tésztán, hogy nagyon jó. Majd akkor jelentkezek, ha ettek belőle.
    előzmény:
    bigacsiga2 (8)
     
  10. Torolt_felhasznalo_923558
    Torolt_felhasznalo_923558
    2003. december 22. 05:2217.
    Szia schagleh!
    Nagyon köszönöm a receptet, ma fogom kipróbálni!
    Eddig ez a legszimpatikusabb és biztos vagyok a jó eredményben. Mihelyt elkészül, jelentkezem!
    előzmény:
    schagleh (4)
     
  11. 2003. december 21. 21:4916.
    Szia!

    Bocs, nem írtam, kb 1dlhideg tejbe teszem az élesztőt, csak elkeverem, nem futtatom! Ritkán kell utánatölteni. Függ a tejföl sűrűségétől, a tojás nagyságától, a margarin fajtájától.
    Akkor jó, ha pillanatokon belül könnyen nyújtható.
    A zsír nem véletlenül van a margarin mellé írva, lehet keverni, vagy nem "úri" margarint használni, hanem pl Ligát, amiben zsír is van. Sokkal könnyebben lehet dolgozni a tésztával, és az sütemény ízén nem érződik.
    Épp ezért nem szárad ki hamar.
    Egyenként alufóliába csomagolva eláll, persze ez is attól függ, hogy hűvös spájzod, vagy lakótelepi ohne spájzod van.
    Örülök, hogy sikerélményed volt, figyeld meg, a következő még szebb lesz, amikor nincs már az emberben a drukk, hogy vajon tényleg jó lesz-e.
    Gyorsan kell vele dolgozni, nem túl forró sütőbe tenni, és csak közepes tűznél sütni. Üdv:schagleh
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_793355 (15)
     
  12. Torolt_felhasznalo_793355
    Torolt_felhasznalo_793355
    2003. december 21. 20:3215.
    Szia Schagleh! Tegnap este olvastam a "tökéletes bejglidet", és ma meg is sütöttük. Jó lett, nem olyan macerás, mint a "keltegetem-hűtögetem-rakosgatom-pihentetem" változata. Azért mertem kipróbálni, mert nagyjából ugyanazok a hozzávalók, mennyiségek, mint amit minden évben csinálni szoktunk, csak a módszer volt más. Szép lett (bár itt-ott kirepedezett, de enélkül szerintem már nem is bejgli a bejgli. . . ), és finom is (a lányom és a férjem ragaszkodtak hozzá, hogy meg kell kóstolni!), két adag is készült belőle, egyik a lányoméké lett, a másik a mienk.
    Két kérdésem van csak:
    - nem hajlamos-e a kiszáradásra?
    - mennyi tejben kell elkeverni az élesztőt? Mivel viszonylag kevés benne a folyadék, elég "sűrű" a tészta. Az első adagnál elég nehéz volt összeállítani, ezért a másodiknál kicsit több tejet tettem bele - de ez már az "ideálisnál" többnek bizonyult.
    Egy biztos, ahogy Mydma mondta: csak kevés bejgli létezik. . . Ez is biztosan az utolsó morzsáig el fog fogyni!
    És köszönöm a receptet, azt hiszem, "leváltjuk" a régi receptünket. . .
    előzmény:
    schagleh (4)
     
  13. 2003. december 21. 16:3414.
    Szerintem akkor reped meg a beigli, ha túl nagy a töltelék nedvességtartalma. Ilyenkor a keletkezett gőz megrepeszti a beiglit. A receptemben nincs benne, de meg szoktam szurkálni a tetejét, hogy a gőz el tudjon távozni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_172637 (13)
     
  14. Torolt_felhasznalo_172637
    Torolt_felhasznalo_172637
    2003. december 21. 11:2713.
    Nem tudom a titkot de szerintem a toltelek mennyisege nagyon befolyasolja , hogy megreped -e a teszta. Volt mar olyan , hogy csak az egyik repedt meg. . . hogy miert?-ki tudja. . . . Viszont a tolteleknek kell dominalni nem a tesztanak! En minden
    esetre mikor mar a tepsiben van a beigli megkenem tojassargaval es hagyom allni legalabb 1/2 orat, es csak azutan teszem be az elomelegitett sutobe.
    Meg valami:szoktam csinalni meggyes makosat is azt meg jobban szereti a csaladom mint a mazsolaval keszultet. a daralt makhoz (1 beiglire en 12-13 dkg szamitok kb. )porcokor izles szerint, 2 csomag van cukor es a kinyomkodott magozott meggy , majd annyit ontok hozza a levebol , hogy kenheto legyen. NEM FOLYOS!
    (2 beiglihez egy uveg meggyet lehet szamitani)
    A diosba pedig mindig reszelek almat , hogy jo zaftos legyen.
    Ja mind a makosba mint a dioshoz kell reszelt citromhej!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  15. 2003. december 21. 10:1012.
    Siasztok!
    Ezt a receptet néhány éve kaptam egy netes barátnőmtől, még nem sikerült elrontanom :-)

    -1 kg liszt
    -20 dk vaj vagy margarin
    -15dkg zsír
    -8 dkg cukor
    -1 dkg élesztő
    -2 tojás
    -2dl tej
    -csipetnyi só

    Töltelékhez:

    -50dkg mák
    -50dkg dió
    -10dkg mazsola-
    -fél citrom reszelt héja
    -4 dkg zsemlemorzsa
    -60dkg cukor
    -2 kávéskanál rum

    A lisztet elmorzsoljuk a vajjal, a zsírral és 8 dkg cukorral. Az élesztőt langyos cukros tejben felfuttatjuk, és a tésztához adjuk 1 tojással, és késhegynyi sóval együtt. Az egészet jól összegyúrjuk. Hideg helyen 2-3 órát pihentetjük.
    Hat egyenlő kis cipóba osztjuk. 3-4 mm vastagságú téglalap alakúra nyújtjuk. Hármat dióval, hármat mákkal töltünk meg. A tölteléket a tészta széléig kenjük. A kinyújtott és megkent tészta két végét kb. 1 cm szélesen
    behajtjuk. Hosszanti oldalán felcsavarjuk és gyengén zsírozott tepsibe rakjuk, de ne szorosan.
    A tetejét tojással megkenjük, és fél óráig meleg helyiségben kelni hagyjuk. Ismét megkenjük tojással, most hideg helyre tesszük, és addig hagyjuk kelni, amíg a tojás a tetején megrepedezik. Közepes meleg sütőben
    35-40 percig sütjük.

    Máktöltelék:

    25 dkg cukrot 2, 5 dl vízzel felfőzünk, a mákot leforrázzuk, hozzáadjuk a késhegynyi fahéjat, a mazsolát, egy kávéskanál rumot. Jól elkeverjük és
    hidegen a tésztára kenjük.

    Diótöltelék: ugyanúgy. (mák helyett dióval:-))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  16. Torolt_felhasznalo_161595
    Torolt_felhasznalo_161595
    2003. december 21. 08:3611.
    Sziasztok, én kb. 30 éve a Horvath Ilona szakácskönyvből sütöm a beiglit, macerás ugyan, de nagyon ízlik mindenkinek, amúgy nem mindenki szereti a diót, a mákot, lehet mással is tölteni.
    Meggyel és cukros kakaóval, isteni pikáns csokis lesz, de az idén ananászos kókuszost fogom kipróbálni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  17. Wtt
    Wtt
    2003. december 21. 01:4610.
    A karácsony nem képzelhető el bejgli nélkül. Én már kb. 15-20 éve nem ettem bejglit, talán már korábban sem. nem szeretem. Bocsánat ezért. Az Édesanyám természetesen megsüti minden évben, és talán a család észre sem veszi, hogy én ebből sohasem eszem.
    előzmény:
    bigacsiga2 (8)
     
  18. 2003. december 21. 00:139.
    A tésztát érdemes a sütés előtti este elkészíteni.
    Langyosítsa meg a tejfölt és morzsolja el benne az élesztőt. Takarja le tiszta konyharuhával és meleg helyen hagyja állni amíg az egész habos lesz (felfut).

    A vajat/margarint morzsolja el a liszttel, keverje hozzá a porcukrot és a sót, majd adja hozzá a tojást és a felfuttatott élesztőt. A hozzávalókat gyorsan gyúrja össze, hogy a vaj még ne olvadjon meg a kézmelegtől. Formáljon négy cipót és műanyag fóliába csomagolva tegye egy éjszakára a hűtőbe.

    Másnap a 2x5 dkg mazsolát áztassa be a 2x 3cl rumba. A diótöltelékhez forralja fel a tejet, keverje el benne a porcukrot és a vaníliáscukrot. Húzza félre a tűzről, öntse bele a diót, a zsemlemorzsát és a fél adag áztatott mazsolát, keverje össze és hagyja kihűlni.

    A máktöltelékhez 1 dl vízben keverje el a porcukrot, forralja fel, majd szórja bele a mákot. Keverje el, a tűzről lehúzva adja hozzá a másik fél adag mazsolát, a citromlevet és a reszelt héját, majd hagyja kihűlni.

    Válassza szét a kenésre szánt tojás fehérjét a sárgájától.

    Vegyen elő egy cipót a hűtőből, lazán gyúrja át, lisztezett deszkán nyújtsa ki kb. fél centi vastag téglalappá. A hosszabb széleken 2-2 centit szabadon hagyva simítsa el a tésztán a diótöltelék felét. A két rövidebb oldalon 2-3 centi szélesen hajtsa vissza a töltelékre a tésztát - ez lesz a bejgli vége, hogy sütés közben a töltelék ne folyjon ki. A hosszabbik szélen kezdve lazán tekerje fel a tésztát, majd fektesse sütőpapírral bélelt tepsire.

    Hasonló módon nyújtsa ki és töltse meg a másik három cipót is, egyet a maradék dió-, kettőt a máktöltelékkel. Ezeket is fektesse a sütőpapírral bélelt tepsibe.

    A tetejüket kenje meg tojásssárgájával, és langyos helyen pihentesse addig, amíg a tojássárgája meg nem szikad (kb. fél óra). Ezután könnyedén kenje át a süteményeket a tojásfehérjével is, majd pihentesse további fél órát. Ettől a kétszeri kenéstől lesz márványos a sütemény teteje.

    Melegítse elő a sütőt 180 fokra (gázon közepes fokozatra). A tekercsek tetejét sűrűn szurkálja meg villával vagy kötőtűvel/hústűvel, hogy szét ne repedjen. Középre helyezett sütőrácsra tett tepsiben 35-40 perc alatt süsse aranybarnára. Az első fél órában a sütőt ne nyissa ki.

    A bejglit a tepsiben hagyja kihűlni, ujjnyi vastag szeletekre vágva tálalja. Alufóliába csomagolva hűtőben sokáig eláll.

    Változat:
    Tejszínnel elkevert gesztenyemasszával is megtöltheti.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  19. 2003. december 21. 00:128.
    Ezt itt olvastam tavaly a neten és nagyon jól sikerült is:

    Magyarországon nem képzelhető el a Karácsony bejgli nélkül, ennek a vitatható eredetű süteménynek minden családban van legalább egy felelőse.

    Sokan nem mernek belevágni a bejglisütésbe, pedig néhány egyszerű trükkel elkerülhető, hogy kanállal kelljen enni.
    A fő probléma, a kirepedés ellen a következők a tippek: a tésztát ne nyújtsa túl vékonyra, ne tegyen bele túl sok tölteléket, igyekezzen minél kevesebbszer megtekerni a tésztát, és sűrűn szurkálja meg a tetejét.

    Hozzávalók
    A tésztához:

    - 1, 5 dl tejfel
    - 20 g élesztő
    - 1 tojás + 1 a kenéshez
    - fél kg finomliszt
    - 25 dkg vaj vagy margarin
    - 5 dkg porcukor
    - 1 csipet só

    A diótöltelékhez:

    - 20 dkg darált dió
    - 20 dkg porcukor
    - fél dl tej
    - 5 dkg mazsola
    - 3 cl rum (vagy gyümölcstea rumaromával)
    - fél csomag vaníliáscukor
    - 1 ek zsemlemorzsa

    A máktöltelékhez:

    - 20 dkg darált mák
    - 20 dkg porcukor
    - 1 dl víz
    - 1 citrom leve és reszelt héja
    - 5 dkg mazsola
    - 3 cl rum (vagy gyümölcstea rumaromával)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  20. Torolt_felhasznalo_924485
    Torolt_felhasznalo_924485
    2003. december 20. 23:367.
    hű, ha a föld másik felén is működik, akkor itt is sikerülnie kell:))) (nekem kész a beiglim, de megint sütök még karácsony előtt, hogy ne csak ízre legyen tökéletes, hanem formára is:)))
    előzmény:
    schagleh (4)
     
  21. 2003. december 20. 21:576.
    ezt mintha a ferjem mondta volna!!!
    DDDDDDDDDDD
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_671962 (2)
     
  22. Torolt_felhasznalo_671962
    Torolt_felhasznalo_671962
    2003. december 20. 21:355.
    Köszi!
    Ezt én is ki fogom próbálni.
    előzmény:
    schagleh (4)
     
  23. 2003. december 20. 21:324.
    Szia Linkant!

    Az én tökéletes beiglim a következő:

    Először a tölteléket készítem el, hogy legyen ideje kihűlni.

    2-2 rúdhoz való töltelék:

    5o dkg darált mák
    3o dkg cukor
    2-3 kanál méz
    mazsola
    reszelt citromhéj
    2 dl tej vagy víz

    ugyanezt a tölteléket megcsinálni 5o dkg dióval.

    Tulajdonképpen nem főzöm, csak felforrósítom a 2 dl folyadékot, beleteszem a belevalókat, megkeverem, kicsit összemelegítem. félreteszem hűlni.

    Ha legalább langyos a töltelék, begyújtom a sütőt közepes hőmérsékletre, és elkészítem a tésztát.
    4 db rúdhoz:

    l kg liszt
    5o dkg margarin /fele lehet zsír/
    lo dkg cukor
    pici só
    2-3 tojássárgája
    2 dl tejföl
    3 dkg HIDEG tejben elkevert friss élesztő

    GYORSAN összeállítani, négy részre osztani, nyújtani, a kettőt mákos, kettőt diós töltelékkel tölteni.
    Tepsibe teszed, villával megszurkálod, hogy ne repedjen ki. Először tojássárgájával megkenni, ha épp megszikkadt, tojásfehérjével is. Ettől lesz márványos.

    Pihentetni NEM kell, a tojásfehérjével való kenés után már rakhatod is a sütőbe. Közepes tűznél sütni.
    Egyszerre belefér mind a négy a hagyományos nagy tepsibe. Nekem csak a régi sütőmben repedt meg a két szélső oldalt hosszában, mivel ott húzódott a gázcső, de mire kihűlt, visszaereszkedett. Az új sütő egyenletesebben süt, ott mind a négy tökéletes. Még a nagynéném is ezt süti a jótékonysági vásárra Melbournben, mióta evett nálunk belőle. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  24. Torolt_felhasznalo_844247
    Torolt_felhasznalo_844247
    2003. december 20. 20:523.
    Na, ez jó kérdés, erre én is várom a választ. Még én sem tudtam szalonképes beiglit csinálni.
    előzmény:
    Linkant (1)
     
  25. Torolt_felhasznalo_671962
    Torolt_felhasznalo_671962
    2003. december 20. 20:522.
    Tökéletes beigli nincs, csak kevés. :-))
    előzmény:
    Linkant (1)
     

Címlap

top