Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Felnőtt fogszabályzás

Szaffica
Létrehozva: 2004. Április 29. 09:02
Sziasztok!

25 éves fejjel most léptem a fogszabályzás rögös útjára (bár volt egy gyerekkori kísérletem is). Aki hasonló cipőben jár, vagy járt, annak kíváncsi vagyok a tapasztalataira, hogy bírta?
  1. 2004. Április 29. 09:5526.
    Ő választotta. Azt mondta, hülyén nézne ki a tárgyalóteremben, ha 40 évesen villogna a fogszabályozójával. Egyébként pl. ott van a Tom Cruise is, aki a 40 fogával szintén hordott pár évvel ezelőtt. Bár rajta biztos nem azt nézték a nők.
    Csóknál meg tényleg semmi különleges. Max. kiszakad a másik nyelve. . . (Na jó, ez csak vicc. )
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_920332 (17)
     
  2. 2004. Április 29. 09:5525.
    Sziasztok!

    Engedjétek meg, hogy belekontárkodjak a kérdésbe! :-) Én fogorvos vagyok, igaz nem fogszabályozási szakember. Manapság a felnőttkori fogszabályozásnak nagy divatja van, azt kell mondjam, hogy szerencsére. Így azok a fiatal felnőttek is részesülhetnek ennek a terápiának az előnyeiben, akiknek a szülei nem gondoltak rá gyermekkorban, vagy épp túl borsosnak találták, vagy a probléma egyszerűen csak felnőttkorban jelentkezett.
    A terápia létjogosultságát ma már nem vitatja senki. De azt tudni kell, hogy a szabályozás biofizikai alapját az adja, hogy a húzóerő hatására a foágyban csontleépülési és felépülési folyamatok mennek végbe (fog előtt bomlik, mögötte épül a csont). Ezek a folyamatok kisgyermek korban rendkívül gyorsan, és szinte - hangsúlyozom szinte - fájdalommentesen zajlanak. A kifeljlődött felnőtt szervezetben azonban a csont kompakt állománya azonban már lényegesen tömörebb, ennek következtében a szabályozáso folyamat lassabb, és nagyobb terheléssel, ezáltal több kellemetlenséggel jár. Hangsúlyos, hogy pontos és meggondolt tervezést igényel, tehát a fogszabályzó készüléket csak ortodonciai szakorvos készítse el. Az aktv fázist - bármilyen hosszú ideig tartott is - kétszer olyan hosszú passzív fázis kell kövesse, ezt nevezik retenciós lemeznek, vagy éjszakai kivehető fogszabályozónak, és ez a visszarendeződést hivatott megakadályozni. 2 éves viselés után - valaki említette - egy éves retenciós fázis valószínűleg kevés volt, és bár a növekvő bölcsességfogak valóban átrendezhetik újra a fogsort, a passzív fázis nem elegendő volta is okozhatja a visszarendeződést.
    Amennyiben a bölcsességfogak "beindulnak" és bizonyíthatóan nem fognak a helyükre kiférni, akkor azokat az előtörés előtt is el lehet, sőt az eredmány érdekében el is kell távolítani, sebészi eszközökkel.
    Szép fogsorokat és kitartást kívánok minden vállalkozó szellemnek! :-)))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  3. 2004. Április 29. 09:5324.
    Nekem se hiányzik. . . Eddig még nem sértette fel, de mostanában nem szokták levágni a végét, pedig logikusan minél összébb húzzák, annál inkább kilóg a végén a drót. Lehet hogy iszonyú kemény ínyem van.
    előzmény:
    banyoci1 (18)
     
  4. Torolt_felhasznalo_343916
    Torolt_felhasznalo_343916
    2004. Április 29. 09:5323.
    Az előbb írtam, hogy 1 +1/4 év.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_920332 (21)
     
  5. 2004. Április 29. 09:5122.
    Csak vicceltem. . .
    előzmény:
    banyoci1 (19)
     
  6. 2004. Április 29. 09:5121.
    Mennyire rövid idő?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_343916 (16)
     
  7. 2004. Április 29. 09:5120.
    Jó, azt gondolom, hogy nem akad bele. . csak én sem vagyok biztos, hogy megcsókolnék egy fogszabályzóst, pedig most én is az vagyok. Emlékeztek a Betty a csúnya lányra? Ki voltam akadva, hogy hogy csókolhatták meg, aztán most tessék. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_343916 (13)
     
  8. 2004. Április 29. 09:5019.
    Biztos a szakvizsgan mulik. :)))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_920332 (17)
     
  9. 2004. Április 29. 09:4918.
    Mar megijedtem, hogy negyet huztak. :)) Az azert kicsit soknak tunik. Egyebkent nekem nem hianyzik az a ket fog, amit kihuztak. :)) Lehet, hogy majd 50 ev mulva?!;))

    Egyebkent neked a vegen a drot nem szokta felserteni az inyedet?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_920332 (12)
     
  10. 2004. Április 29. 09:4917.
    Ez durva!!!
    Hogy lehet hogy neki csak éjszakai van?? Ez nem ér!!! Én is jogász vagyok, csak még nem szakvizsgáztam!
    előzmény:
    asztrogida (11)
     
  11. Torolt_felhasznalo_343916
    Torolt_felhasznalo_343916
    2004. Április 29. 09:4816.
    Jaj nekem is volt ilyen orvos, valami álkapocs műtétet akart rajtam végrehajtani, hát dobtunk egy hátast anyukámmal együtt. Ahhoz képest foghúzás nélkül rövid idő alatt megúsztam.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_920332 (12)
     
  12. 2004. Április 29. 09:4715.
    Nekem is úgy indult hogy 1 év. De azt mondta a doki, hogy jó lenne még tovább, legalább fél évig. Ez is eltelt, és utána lett még fél év, hogy tényleg rögrüljön. Mert ilyenkor már nehezebben maradnak a helyükön, ha átkényszerítik őket teljesen máshova. Van barátom több mint 5 éve, ő szerezte a dokit is. Még kidumálta azt is, hogy a havi kezelési költségeket ne kelljen fizetni. Szóval nem zavarta egyáltalán, semmikor sem. Sőt együtt örült velem, ahogy látta, hogy egyre szebbek a fogaim. Mostanában is mondja, hogy milyen jó, hogy megcsináltattuk.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_920332 (7)
     
  13. 2004. Április 29. 09:4714.
    En meg korabban nem mertem igazan mosolyogni. Nekem kialltak a fogaim. Na, nem olyan veszesen, de engem zavart. Azota megtanultam "teliszajjal" mosolyogni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_920332 (10)
     
  14. Torolt_felhasznalo_343916
    Torolt_felhasznalo_343916
    2004. Április 29. 09:4613.
    Hello, nekem is volt 18 évesen 1 és negyed évig, és a barátomat abszolúte nem zavarta, ja és előtte két évvel meg a barátomank volt (akkor még nekem nem) és hidd el, semmi de semmi furát nem éreztem, mikor csókolóztunk, és ilyen sincs, hogy beleakad a szád meg mittudomén milyen hülyeségeket szoktak az emberek elképzelni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_920332 (7)
     
  15. 2004. Április 29. 09:4112.
    Jaj, nem úgy értettem, 4. igazítás!! 2-t húztak! Amikor kiskoromban anya a Szentkirályiba vitt, egy pasihoz kerültem, aki 5 hónap múlva adott időpontot, 4-et akart húzni + el akart küldeni szájsebészetre felvágatni az ínyemet!!! Na, akkor mentünk magánorvoshoz, de most úgy látom , azért a szentkirályiban is van norm. orvos.
    előzmény:
    banyoci1 (9)
     
  16. 2004. Április 29. 09:3911.
    Nekem inkább az volt a ciki, amikor ismeretlen idősebb nő azt mondta a strandon amikor a zuhanyzónál voltam, hogy ugye megcsináltatom a fogaimat, mert szép, fiatal lány vagyok és erre adni kell.
    Na ez volt a végszó, de mindenki dicséri az eredményt. Egyébként nekem is 2 fogamat kellett kihúzni. És nekem a drót volt fém, a tappancsok porcelán. Szerintem semmiképp nem bolond az ember.
    Nekem a volt főnöknőm is 40 évesen kezdett ezt hordani, persze csak éjszakait mert ügyvédnő. Állítólag annak hamarabb szuvasodik a foga, akinek csámpás. Nekem azt mondták, vagy megcsináltatom v. 30 évesen nem lesznek fogaim.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_920332 (5)
     
  17. 2004. Április 29. 09:3910.
    2-t húztak ki, de még akkor, amikor gyerekkoromban próbálták megcsinálni. . . azt feladtam, amikor úgy látta, hogy jó ez már, de nem tudtam, hogy utána még rögzülnie kell, és szépen visszaálltak. szóval egyszer már anyáék is jól a zsebükbe nyúltak, az magánorvos volt, most meg én is. . .

    Egyébként én is úgy gondolom, megéri megcsináltatni, amúgy se vagyok telefonmániás, jó nekem az ami van, de iszonyúan zavartak a fogaim. Valahogy úgy vagyok, hogy most, fogszabályzó szájjal is nyugodtan mosolygok, viszont régebben mindig azt gondoltam, hogy az emberek azt gondolják, minek vigyorog ez ilyen fogakkal??? Mondjuk vszínű ez nem így volt, de ha egyszer a fejembe veszek valamit. . . Kiskoromban ez egyik barátnőm azzal csúfolt, hogy 5 perc szünet van a fogam közt. . .
    előzmény:
    banyoci1 (6)
     
  18. 2004. Április 29. 09:389.
    Meg is kaptam a valaszt a kerdesemre. :)) Hu, 4 fog azert az nem semmi. :( Nekem csak 2 huztak, de anyukam azokat is nagyon sajnalt. :)) O azert nem akarta, hogy fogszabalyzom legyen korabban, mert hogy ki kell huzni egeszseges fogakat. :) Aztan belatta, hogy megis, milyen jo, hogy vegul en ugy dontottem, hogy legyen fogszabalyzom. :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_920332 (7)
     
  19. 2004. Április 29. 09:368.
    Meg tudnád adni a dokinő nevét és telefonszámát? Ez sokkal-sokkal olcsóbb mint akit ajánlottak nekem. Köszi!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_920332 (5)
     
  20. 2004. Április 29. 09:327.
    Jéé, nekem valahogy egész más rendszerben megy az egész, most tartok a 4. húzásnál, és mindig 3 hetente kell mennem! És azt mondták, 1 év amíg az állandó fenn lesz, lehet hogy csak azért mondták, hogy rábeszéljenek??? Meg kérdeznék egy indiszkrétet: pasidat nem zavarja? Akár az állandó, akár az éjszakai? Én pillanatnyilag egyedül vagyok, és nem tudom, hagynám-e, h. valaki megcsókoljon, amíg ez rajtam van. . . ha egyáltalán van olyan akinek gusztusa támadna erre. . .
    Nekem asszem kinőttek már a bölcs. fogaim, legalábbis zámolás alapján, igazából sosem fájt, amíg nőtt, ezért gyanús. . .
    előzmény:
    asztrogida (4)
     
  21. 2004. Április 29. 09:306.
    Szerintem egyaltalan nem vagy bolond, nekem sokkal tobbet jelent, hogy megcsinaltattam (bar a tablokepen nem nevethettem teliszajjal;), mint ha vettem volna egy ruhat vagy egy telefont. De hat mindenkinek mas az ertekrendje. :)

    Neked kellett kihuzni fogadat? Mennyit?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_920332 (5)
     
  22. 2004. Április 29. 09:265.
    Én a Szentkirályi utcában csináltattam , az ugye nem magán, de nagyon kedves dokinő csinálja, és így 60. 000 + ragasztás 10. 000, + alkalmanként 1. 000 Ft, és ez egy műanyag fogszabályzó, tehát nem az a régi fajta fém, szerintem elég diszkrét, és hihetetlen gyorsan egész sokat változott a fogam.

    Sztem a 18 éves is felnőttnek számít. . . igazából én bármit meg bírok enni, nem is itt van a gond, csak kíváncs vagyok, hogyan reagáltak az emberek? Velem sokan közölték, hogy bolond vagyok, ezért a pénzért miért nem veszek inkább telefont vagy ruhát, és "nem is olyan feltűnő, hogy sétáll a fogam".
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  23. 2004. Április 29. 09:254.
    Szia én most leszek 25, 2 évig volt a felső fogsoron fogszabályozóm állandó. Ilyenkor 1 év míg visszahúzódik, 1 év míg a helyére rögzül. Erre kaptam még éjszakai fogszabályozót, ilyen gyerek kivehetőset. Ez még majdnem egy év, de szépen rendbe jöttek a fogaim. Bár ha még most nőnek a bölcsesség fogaid, ronthat majd rajta. Nálam is ez kezd lenni. Mai napig minden 2. v. 3. éjszaka fölteszem, de lehet hogy ki kéne szedetni a hátsó bölcsifogam (csak még nem nőtt ki teljesen).
    Hát az első időszak kínszenvedés volt. 2 hétig szinte nem eszik az ember, annyira szorította a fogszabályzó, hogy az is fájt első héten, amikor folyadékot ittam. 1 hónap után már ezzel nincs gond, csak amikor húznak egyet rajta. Ezt kezdetben 2 hetente teszik, majd váltanak havira. Nekem tényleg nagyon rá volt nőve több fogam is egymásra (szemfogam a mellette levőre, és föntebb is volt), nem tudom neked mennyire kell korrigálni. Ettől függ ugyanis minden.
    De megéri a kitartás, kb. félév múlva már észre sem veszed, és egyre jobb látni a szép eredményt. (nekem tiszta cikcakkos volt először a drót, és félév múlva már szép egyenes volt)

    Mégegyszer kitartás, mert megéri! Ha valami még érdekel, nyugodtan kérdezhetsz. Még frissek az élmények.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_920332 (1)
     
  24. 2004. Április 29. 09:203.
    Szia!
    Én meg 28 évesen:-) Még nincs meg a fogszabályzóm, jövő héten megyek dokihoz, akkor eldől mennyire lehet helyrehozni a dolgot ilyen vén fejjel. Mennyiért csinálták a tiedet?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_920332 (1)
     
  25. 2004. Április 29. 09:202.
    Nem tudom mennyire felnott egy 18 eves, de nekem akkor volt fogszabalyzom. Hat az elejen eleg sokat kinlodtam. Foleg, hogy szinte hetente (volt hogy hetente tobbszor) is mentem, mert mindig elengedte a ragaszto valamelyik rogzitest. Nem tudtam bizonyos dolgokat enni (pl. :csirkecombot, almat csak ugy harapni, ragozni), de en ennek ellenere is azt mondom, hogy nagyon megerte. Es most mar sajnalom, hogy az also fogsoromon nem volt fogszabalyzo. :))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_920332 (1)
     

Címlap

top