Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Társasházi főmérő gondok

bendicsek
Létrehozva: 2014. Április 1. 22:08

Aki társasházban él és a vízfogyasztás mérésére van főmérő, illetve a lakásokhoz hiteles almérők is beépítve, biztos találkoztak már azzal a problémával hogy a kettő között különbözet van. A különbözet oka változatos lehet, de a legtöbben talán egyet értenek velem abban, hogy idegesítő, érthetetlen és illetve sok időt elvesz a megértése. 

Most januártól lehetőség van ennek jogi megszüntetésére, amelybe a mi társasházunk is belekezdett.

Kíváncsi lennék, hogy más is kezdeményezte-e már a vizi közmű szolgáltatásról szóló törvény (2011. évi CCIX. törv 52.§ és 62.§-ának) bekezdései alapján a főmérőről való leválást és milyen sikerrel. 

  1. 2014. Április 3. 23:4426.

    Akkor most leírom még egyszer.

     

    Nem a házkezelő olvassa le az órákat, hanem a díjbeszedő nyomtatványán kell a lakóknak leolvasniuk és egy ládába bedobni.

     

    Minden lakó kap számlát a Díjbeszedőtől a saját vízórája után fizetendő összegről, de ugyan azt a számlát megkapja a ház  is a főmérő elszámolásával együtt. Tehát kap a ház egy részletes számlát ami kb 1 km hosszú () és abban az összes lakás vízfogyasztása tételesen fel van tüntetve, a különbözeti  számlával együtt. A tételest a lakó fizeti be csekken vagy ahogy akarja, a többit a közös költségből fizetik ki. 

     

    A házunk 1980-ban épült és azóta így van az elszámolás.

     

     

    előzmény:
    csutak51 (24)
    2014-04-03  23:17
  2. 2014. Április 3. 23:4325.

    Olvasom ezt a hsz-edet.

    "Nálunk nincs kerti csap, csak a takarítónő vízvételezés céljából használhatja a konténertárolóban a vízcsapot. Azok a helységek zárva vannak, oda a lakók nem mehetnek be. A kukák mosásához is onnan vételezik a vizet. Azokon a csapokon nincs vízmérő."

     

    Az mindegy, hogy hozzáférhetnek-e a lakók a közös csapokhoz, vagy sem, a törvény szerint KIZÁRÓLAG ott lehet a külön-külön szlázást kérni, ahol MINDEN fogyasztó külön órával rendelkezik! S persze, ezt elismeri a szolgáltató, a helyszínt megvizsgálva!

     

    Vagyis, mivel a lakásokban már van mérőóra, a közös fogyasztás mérésére IS kell felszereltetni!

     

    Ha ez megvan, akkor a vízszolgáltató a törvény szerint a továbbiakban nem a tsasháznak, hanem

    -LAKÁSONKÉNT számláz, mindenkinek külön szlán,

    -plusz a közös fogyasztást IS számlázza, -a majd felszerelt, csak a közös fogyasztást mérő óra alapján- és CSAK AZT számlázza a továbbiakban! a tsasháznak!

     

    Az eddigi főmérő pedig kiiktatható, vagyis megszűnhet, a vitákkal együtt!

    Vitázhat ezentúl a nemfizető a szolgáltatóval, és NEM a társasháznak kell!

     

    Ugyan nem olvastam még el a törvényt, de a topik alapján úgy hiszem, az van benne, hogy ha kéri egy tsasház, és biztosítja, amit a törvény előír, -kiépíti a külön-külön órákat és átvételt kér a vízszolgáltatótól-  a vízszolgáltatónak kötelessége onnantól külön-külön, és NEM a tsasháznak! szláznia!

    (HA meg nem kéri ezt a szolgáltatótól, megy minden úgy, mint eddig.

    előzmény:
    drvia (23)
    2014-04-03  23:05
  3. 2014. Április 3. 23:1724.

    "A számlát a főmérő után küldik ki a háznak, részletesen lakásokra bontva + a fennmaradó összeget a ház közös pénzéből kell fizetni."

     

    KellETT, eddig!

    A megváltozott a törvény szerint lehetőség van arra, hogy ne a tsasházkezelő olvasgassa az órákat és ne a főmérő szerint fizessen a tsasház, hanem a szolgáltató minden egyes fogyasztójának egyenként számlázzon!

     

    EZÉRT indította Bendicsek ezt a topikot, hogy sokan megtudják ezt!

     

    Ugyanazt kellene tennetek, amit ő, leírja itt a topikban, mit kell megoldania a tsasháznak a törvény szerint (a különmérőket lakásonként+ ha van közös vízvételezési hely, annak is kell külön hiteles mérőt szereltetni), és mi történik, ha ez megvan.

     

    A törvény MINDEN vízszolgáltatóra érvényes, ezért tájékoztatást kérhettek tőlük -CSAKIS ÍRÁSBAN, és tértis ajánlott levélben javaslom a kérést!-, mit kell tennetek, hogy a továbbiakban külön-külön, fogyasztónkként, és ne a tsasháznak számlázzanak!

     

    Ha Te vagy a tsasházkezelő, ha nem, vesd ezt fel lakógyűlésen,-úgyis lennie kell tavasztájt, úgy tudom, május akárhányig lakógyülinek- hogy erre immár lehetőség van, csak összefognia és intéznie kell valakinek (tsasházkezelőnek, v a lakógyűlésen felhatalmazottnak).

     

    Ha a törvényben írtak szerint megegyeztek a szolgáltatóval a külön-külön szlázásról, 

    legalább az ezután keletkező hátrálék nem lesz követelhető CSAKIS attól, aki azt okozza, a nemfizetőtől, és követelnie sem a sasháznak, hanem a szolgáltatónak kell majd!

     

     

     

     

    előzmény:
    drvia (18)
    2014-04-03  01:00
  4. 2014. Április 3. 23:0523.

    A mi házunkban 231 lakás van. Minden lakásban van vízóra, a közös költségből szereltették fel még a 90-es években. A lakó köteles a lejárat előtt cseréltetni. Mi akkor cseréltettük először amikor ideköltöztünk, mert az óra szörnyű állapotban volt. Aztán 2006-ban lett kicserélve. A Díjbeszedő számlán szerepel mindenkinek, mikor jár le az óra érvényessége és akkor cserélni kell.

     

    Van a házban pár lakó, akiknek van közüzemi hátralékuk és van olyan lakó, akinél már évek óta korlátozva van a vízhasználat, mert évek óta semmit sem fizet.

     

    A háznak van 1 központi mérőórája és abból veszik le a lakások óraállása szerinti részeket és a fennmaradó vízköltséget a közös költségből fizetik.

     

    A lakók leolvassák a saját órájukat és egy ládába dobják be az értesítőt.

    Minden páratlan hó. 20.-ig kell leadni.Évente 1-szer vagy 2-szer jönnek a Díjbeszedőtől leolvasni az órákat.

    Aki nem adja le, annak átalánydíjat számolnak ki. 

     

    Nálunk nincs kerti csap, csak a takarítónő vízvételezés céljából használhatja a konténertárolóban a vízcsapot. Azok a helységek zárva vannak, oda a lakók nem mehetnek be. A kukák mosásához is onnan vételezik a vizet. Azokon a csapokon nincs vízmérő.

     

    Egyébként nem vagyok közös képviselő, nálunk Szövetkezeti elnök van és nem közös képviselő.

    előzmény:
    bendicsek (20)
    2014-04-03  19:53
  5. 2014. Április 3. 22:0222.

    Később talán felfigyelnek majd a topikodra, azok, akiket érint, a problémás társasházakban élők.

     

    Gondolom, Te nagyon sokat teszel a társasházért, amit kezelsz, ez látszik ebből itt, amit ebben a topikban leírtál!

     

    Remélem, ezt azok is értik, és értékelik is, akikért teszel!

    előzmény:
    bendicsek (21)
    2014-04-03  21:01
  6. 2014. Április 3. 21:0121.

    Néhány cikk abból az időből, amikor még csak törvénytervezetben volt:

     

    http://www.bama.hu/baranya/kozelet/csak-a-melle kmero-alapjan-szamlazhat-a-vizszolgaltato-493134

     

    htt p://www.bama.hu/baranya/kozelet/sok-lakokozossegen-nem-segit -az-uj-vizikozmutorveny-497337

     

    http://www.bama.hu/ba ranya/kozelet/vizdij-mindenki-csak-a-sajatjat-fizeti-525982

     

     

    Máshol nem találtam a világhálón hogy valakit ez a téma érdekelt volna amióta hatályba lépett és tényleg van lehetőség elvileg...

     

     

     

     

    előzmény:
    csutak51 (16)
    2014-04-03  00:37
  7. 2014. Április 3. 19:5320.

    Próbáljatok meg ti is leválni! (a törvényre hivatkozva)

     

    Ha mindenkinek (és mindennek) van hiteles almérője, ahogy írod, és a főmérőt megszüntetik, akkor onnantól egyénileg kell megoldania a korlátozást is a szolgáltatónak, ha nem fizet az ügyfél.

     

     

    Szerintem nincs joga a közműszolgáltatónak a társasházra verni az egyén által felhalmozott költségeket is, ha van szerződése a nem fizető ügyfélnek, csak mert az majd  a társasház biztosabban kifizeti!

     

    Maximum akkor tudom elképzelni, ha van olyan kimenet pl kerti csap ami közös fogyasztás és arra terhelik, de akkor meg fel kell szerelni a közös kimenetre is egy órát.

     

    Nekem az az érzésem, hogy ez csak egy olyan fogás amit mi fogyasztók beveszünk és fizetünk, mert fenyegetettnek érezzük magunkat.

    Utána nézek azért jogszabály ügyileg  miért is van ez....

     

    Jól értem hogy te is közös képviselő vagy? 

     

     

     

     

     

    előzmény:
    drvia (18)
    2014-04-03  01:00
  8. 2014. Április 3. 19:3719.

    Igen. A törvény VÉGRE lehetőséget azaz esélyt adott a leválásra az olyan társasházban , ahol "minden csapnak" van hiteles almérője, és szerződése.

     

    Mi megkezdtük a főmérőről való lecsatlakozást.

     

    Minden mérve van és már túl vagyunk az ellenőrzéseken ahol leírták, hogy idegenvétlezésre nincs lehetőség, és egyéb tekintetben is teljesen megfelelünk a jogszabálynak. 

     

    Már csak a végső DÖNTÉSét várjuk a vízműnek, mert ez ellenőrző személyek nem voltak ebben illetékesek.

    Ha a válasz valami csinált kifogás miatt nem lesz pozitív, akkor megyek tovább a megfelelő helyre fellebbezni.  

    Igazából azt mondták hogy már várták az ilyen típusú leválás kérelmeket csak még friss a jogszabály és a megyében elsők voltunk akik kérték ezért nem tudták hirtelen mit kell csinálniuk vele.

     

    A fórumot azért indítottam, mert kiváncsi voltam, hogy másnak volt e már ilyen pozitív élménye hogy ezentúl csak almérőket számláznak nekik mint társasház. 

    előzmény:
    csutak51 (16)
    2014-04-03  00:37
  9. 2014. Április 3. 01:0018.

    A mi házunkban minden lakásban van mérő, mert egységesen felszerelték.

     

    Az órák is hitelesítettek. Én tavaly cseréltettem ki 2 vízmérőt és az idén is cseréltetnem kell még 2, mert novemberben lejár a 8 év.

     

    Mégis kell a vízszolgáltatónak fizetnie a háznak a közös költségből, mert több lakónak van díjhátraléka. Tök mindegy, hogy van óra vagy nincs. A számlát a főmérő után küldik ki a háznak, részletesen lakásokra bontva + a fennmaradó összeget a ház közös pénzéből kell fizetni.

     

    Ez már kb 20 éve így van a házunkban. Én 15 éve lakom itt és azóta így van.

     

    előzmény:
    csutak51 (16)
    2014-04-03  00:37
  10. 2014. Április 3. 00:5317.

    Ez olyan, mintha az áramszolgáltató is felszereltetne a tsasházakba bejövő, "méretlen vezeték"-re egy bekötési (fő) mérőórát, és tökmindegy lenne, a lakások mérői mit mutatnak, a bejövő méretlen vezeték órája után követelné a díjat!

     

    Az áramszolgáltató szerel a többlakásos társasházakba külön bejövő mérőt, ugyan úgy mint a vízszolgáltató.

     

    Ugyanis a lépcsővilágítás, a liftek használatából eredő áramfogyasztást is mérni kell és azt is fizetni kell. Nem a lakások mérői mérik a lépcsőház világítás és a liftek áramfogyasztását.

     

    Egyébként nagyon kevés épület van (társasház) ahol légkábelen jön be az áramfogyasztáshoz a vezeték. A nagyobb többlakásos épületeknél földkábelen jön az áram. Oda hogyan szerelnél mérőórát? Tehát a mérőóra nem csak a lakásokhoz van, hanem a házhoz is.

     

    Nálunk a házban van külön elektromos helység és ott lépcsőházanként van felszerelve mérőóra. Nálunk az épületben 7 lépcsőház van.

    előzmény:
    csutak51 (15)
    2014-04-03  00:12
  11. 2014. Április 3. 00:3716.

    Ezt meg csak most olvasom!

    Hiszen ugyanazt írja le, amit én is írtam! Vagyis, hogy ha a közös fogyasztási helyet (eszerint Nálatok egy van, a kerti csap) is mérhetővé teszitek szolg.ált.hit. elism.etcetera almérővel, mindegy lesz már, mit mutat az őskövület "bekötési óra"??

     

    Akkor mégiscsak megváltozott VÉGRE a törvény, és ki lehet védeni a 22-es csapdáját!???

     

    S innentől (gondolom, mint kk-nak) nem kell csak a kerticsap fogyasztását nézegetned/és arra ügyelned, hogy AZ be legyen fizetve??

     

    A lakások óráit/számláit meg fizeti mind magának?

    SZUPER!Szerintem arra, hogy ahol nincs minden lakásban almérő, felszereltessék, valahogyan csak találnak a tsasházak megoldást!

    Hiszen a villanyórák gondja is megoldódott a perselyes órákkal.

     

    Kíváncsian várom a történet -remélhetőleg a logikának kedvező- végét! 

    Feltétlenül írd meg, légy szíves!

    előzmény:
    bendicsek (11)
    2014-04-02  08:22
  12. 2014. Április 3. 00:1215.

    Szerintem az a rejtély megoldása az, hogy

     

    a 62.§. (4.) olyan tsasházra vonatkozik, ahol a lakások almérői a szolgáltató által nem hitelesítettek/ill. a szolgáltató nem ismeri el azokat el hiteleseknek!

     

    a 62.§. (5.) pedig olyan tsasházra, ahol minden lakásban, PLUSZ a közös fogyasztási helyeken IS fel van szerelve a szolgáltató által HITELESNEK elismert almérő.

     

    Az (5.) bekezdés szerint a bekötési vízmérő a múlt emléke, és semmi jelentősége. 

    Én így értelmezem.

     

    Kérdezd már meg a vízszolgáltatót, ők meg hogyan???S mi alapján fizetnétek, ha szereltet a ház a közös vízvételezési helyekre IS almérőket? (mert most nincs, gondolom én)

     

    Gyanítom, a válaszuk az lesz, ami NEKIK kedvez!

    Vagyis, hogy mutassanak bármit az általuk hitelesnek elismert almérők, MINDENKÉPP azt fizesse a ház be, amit a bekötési vízmérő mutat!

     

    Ez olyan, mintha az áramszolgáltató is felszereltetne a tsasházakba bejövő, "méretlen vezeték"-re egy bekötési (fő) mérőórát, és tökmindegy lenne, a lakások mérői mit mutatnak, a bejövő méretlen vezeték órája után követelné a díjat!

    Nade ők nem szereltetnek "bekötési" órát, igaz?

     

    Ha nekik  elégséges a lakásonkénti mérők utáni

    fizetés, a vízszolgáltatónak miért nem??

     

    Vagyis, a törvényben mindegy, mi áll, csak ELVBEN -a kedélyek megnyugtatására :)- ismerik el hitelesnek az almérőket, a gyakorlatban meg nem!

     

    A 22-es csapdája ez, 

     

    előzmény:
    bendicsek (12)
    2014-04-02  08:32
  13. 2014. Április 2. 23:3514.

    Látom, alaposan beleástad Magad a témába! S mi még azt hittük (legalábbis én), hogy tájékozatlan és tanácstalan lakástulaj lehetsz.

     

    Elszédültem, ahogy olvastam, amit írsz!

    Nincs ez picit túlbonyolítva???

     

    Havonta olvasgatod le az összes lakás vízóráját, ráadásul kínosan ügyelve, mert csak egy bizonyos napon lehet??

     

    Nem nagyon értem, mire jó ez?

    Ez mind Neked, mind az almérők tulajainak elég kellemetlen lehet, különösen, ha sok lakás van!

     

    Nem lehetne megbeszélni a szolgáltatóval+lakástulajokkal, hogy negyed/félévente legyen olvasgatás, az alapján meg korrekciós számla, a köztes hónapokban pedig átalányt fizetne mindenki?

     

    Nos, EZÉRT írtam, hogy az lenne az egyedül tisztességes, ha a vízszolgáltató lakásonként számlázna, a tsasházi közös fogyasztás pedig SZINTÉN csak egy almérő lenne a sok közül a házban, és arra csak a közös fogyasztás lenne rákötve.

     

    S bajlódjon mindenki a saját számlájával! Ki olvassa le, mikor olvassa, hány naponta, befizeti, lesz vize, nem fizeti, elzárja a szolgáltató.

     

    Nevetséges, hogy ezt sok-sok éve nem bírják/akarják megoldani!

    Hiszen ki van ez már találva, pl. az áramszolgáltatóknál, vagy a gázszolgáltatóknál is így megy, igaz?

     

    Ehelyett van, ami van, ahányházannyiszokás, bonyolult, igazságtalan, és mindenkinek kellemetlen "megoldás".

     

     

    előzmény:
    bendicsek (13)
    2014-04-02  11:46
  14. 2014. Április 2. 11:4613.

    Néhány szösszenet a különbözetekről:

     

    Az összes órát én olvasom le személyesen és én is jelentem le! Nálunk minkinek és mindenre van hiteles almérő és szerződés.

     

    1. Egy lakó fia (aki itt lakott) meghalt 4 éve. Azóta albérlő van itt. A postásnak ez tavaly eszébe jutott ezért a számlát "meghalt" felirattal visszaküldte a szolgáltatónak, aki erre megszüntette a szerződést, de a társasház fizetgette tovább a fogyasztást. (néhány hónapig fel se tünt hogy egy névvel kevesebb van a listában akiknek továbbszámláz almérőre) MEgoldottuk, a tulaj kifizette a különbözetet.

     

    2. Szeptemberben a szolgáltató új programot telepített, és akkor még 1 esetben egy lakó külön azaz a neten jelentette le az állást hozzám képest 1 nappal előbb. Állítólag ennek a következménye lett  az, hogy az új program kétszer számlázott: jött egy számla az almérőkre mindekinek ahogy kell, és a főmérőre az összes mindekivel együtt, akiknek egy nappal később jelentettek (jelentési határidőn belül) az elsőhöz képest! (A szolgáltatló elnézést kért!)

    Én meg mostmár mindekiét személyesen jelenem le és olvasom!

     

    3. Mi ügyik akartunk lenni és már leolvastuk 14-én pedig lett volna még rá 21-ig néhány nap. A szolgáltatló nem ért rá csak 26-án a főmérőt megnézni. Mi kb 60 nap Ő pedig 70 nap fogyasztását nézte, ami nyílván  több lett, mint amit almérőkre kiszámlázott. (Esély sincs egyszerre leolvasni, mert nekünk max 21-ig lehet.)

     

    4. Történt pár éve hogy 4 db vízóra hitelesítése  lejárt. Azelőtt mindig írtak előtte a tuljadonosnak és nekem is mint közös képviselő is, hogy le fog járni a hitelesítés. Akkor nem szóltak, csak egyszerűen megszüntették a szerződéseket és megint csak a főmérőre jött ki a plusz fogyasztás és a számla a 4 lakásnak! Persze rögtön hitelesítettük és megújult  szerződés és persze ismét elnézést kértek, hogy nem értesítettek előtte hogy lejárt a hitelesítés.

     

     

    10 éve csinálom, nem is tudom, hogy hányszor stimmelt a fő és almérő között a dolog a hibahatáron belül...(10%-os lehet a különbözet) egy kezemen meg tudnám számolni...

     

     

    előzmény:
    csutak51 (4)
    2014-04-01  23:09
  15. 2014. Április 2. 08:3212.

    Olvassunk csak a sorok között...Az aláhúzott a lényeg...

    A víziközmű-szolgáltatásról 2011. évi CCIX. Törvény

    52. § (1) Közműves ivóvízellátás esetében az elszámolás a bekötési vízmérő mérési adatain alapul.

     (2)38 A bekötési vízmérő és a mellékvízmérők mérési különbözeteként megállapított vízfogyasztás utáni víziközmű-szolgáltatási díjat a bekötési vízmérő szerinti felhasználó fizeti meg a víziközmű-szolgáltatónak.

     (2a)39 Az (1) és (2) bekezdéstől eltérően a víziközmű-szolgáltatási díj elszámolásának alapja a mellékvízmérőkön mért fogyasztás, ha

    a) a bekötési vízmérő mellett az elkülönített vízhasználók elkülönített vízhasználati helye és más vízvételi helyek kizárólag hiteles, plombával vagy záró bélyeggel ellátott mellékvízmérőkkel és hatályos mellékszolgáltatási szerződéssel rendelkeznek, és

    b) a mellékvízmérőkön és a bekötési vízmérőn mért fogyasztási adatok, valamint a helyszíni ellenőrzés alapján a csatlakozó hálózati szakaszon a karbantartás elmaradására visszavezethető vízveszteség vagy az elszámolatlan vízvétel lehetősége kizárható.

     

    62. § (4) Az ingatlanon fogyasztott víz mennyisége szempontjából a bekötési vízmérő az irányadó. A bekötési vízmérő és az elkülönített vízhasználatokat mérő mellékvízmérők mérési különbözetéből megállapított fogyasztási különbözet esetén a bekötési vízmérő szerinti felhasználó köteles a fogyasztási különbözetet a víziközmű-szolgáltatónak megfizetni.

    (5) A (4) bekezdés nem vonatkozik arra az esetre, ahol a bekötési vízmérő mellett az elkülönített vízhasználatok kizárólag hitelesített vízmérőkkel rendelkeznek.

     

     

    A 62.§ (5) szerint nem vonatkozik a fenti HA..

    ÍGY HOGY HANGZIK?

    előzmény:
    drvia (6)
    2014-04-02  00:00
  16. 2014. Április 2. 08:2211.

    Kedves Mindenki!

     

    A topikot azért is indítottam, mert a jogszabály él és úgy látom, hogy még mindig sokan nem hiszik el, hogy alkalmazható is.

     

    (Társasházi közös képviselő vagyok és igazgatási szakértő, azaz ilyesmikkel is foglalkozom sok egyéb mellett.)

    Mi már túl vagyunk az alap dolgokon, és úgy néz ki a feltételenek megfelelünk, csak döntést nem hozott még a vízművek mert pénteken volt a NAGY ELLENŐRZÉS, amely a következőeket  tartalmazta:

     

    1. Legyen minden fogyasztás mérve, azaz legyen almérő minden lakásban és a közös kerti csapnál.

    2. Legyen minden almérő hiteles

    3. Legyen minden almérőhöz szerződéses fél

    4. Az idegenvételezés kizárható legyen az al és főmérő között

     

    Az idegenvételezést 3 fő ellenőrizte a következőképpen: minden lakásban otthon volt valaki és amíg tartott az ellenőrzés (1,5 óra) senki nem fogyasztott vizet. A lakásokat egyessével ellenőrizték: egy ember csapot nyitott, egy másik az almérőt nézte hogy pörög, a harmadik eközben a főmérőt sasolta. Ha csak egy csapnál nem pörgött volna az almérő csak a főmérő akkor bukta van.

    Az ellenőrző személyek a jogszabályt megkapták, és bíztattak, hogy nekünk lesz igazunk és a főmérőt ezentúl nem olvassák. A döntést viszont nem az ellenőr (leolvasó emberke) hozza hanem a központi vízművek.

    Természetesen jelentkezem ha megjön a döntés is.

     

     

    előzmény:
    bendicsek (1)
    2014-04-01  22:08
  17. Torolt_felhasznalo_392281
    Torolt_felhasznalo_392281
    2014. Április 2. 08:1710.

    A mi tsasházunkban gázfűtés van, egyéni. Itt nincs gond.

    A víz is mérőórás, sajnos 2 strangon jön fel, így 2 óra van. Minden hónap elején bediktáljuk telefonon (automata veszi) az órák állását. 

    Ellenőrizni jöhetnek, szerintem bármikor. 

    Óra nem drága, de a szerelés relative -nem olcsó. Nekünk már megtérült még a csempék helyreállítási ára is, ez kb 2-3 év volt. 

    A nem vízórások nem igyekeznek, ők fizetik a szokásos átalányt, a lakás/fő megállapítását, ha jó nekik, fizessék.- 

    Itt komplett elmaradó 2-3 személy van, de most felszólítást küldött nekik a közösk. Egyébként rendes emberek, hogy miért is nem fizetnek? fogalmam sincs, pedig tudják: egy elmaradó (4oo ezerrel) ellen bírósági feljelentést tett, mire a fia befizette helyette, s azóta rend van. 

    no ennyit tudok. 

    előzmény:
    csutak51 (5)
    2014-04-01  23:58
  18. Torolt_felhasznalo_392281
    Torolt_felhasznalo_392281
    2014. Április 2. 08:109.

    Az ominózus tv-interjúban 1 csepp víz nem volt a többi lakónak - sem.

    Itt így van, valóban. A közöskölts.ben meg lett határozva: a vízóra nélküliek mennyit fizetnek/fő, a m2-enként kiszámolt kk.mellett.

    Némely vízórás jobban járt, mi mindenképpen az órával.

    Sajnos a környezet locsolása, fű, fa virág - vhogy a természetre lett bízva. pedig fizetnénk érte szívesen.-  

    előzmény:
    drvia (8)
    2014-04-02  00:37
  19. 2014. Április 2. 00:378.

    A vizet nem zárják el, csak korlátozzák.

     

    A te esetedben az udvari vízórát olvassák le + a vízórás lakásokban az órákat. A főmérő leolvasott értékéből kiszámlázzák a vízórásoknak az elhasznált vízről a számlát, a többit elosztva a nemvízórásokkal fizettetik meg.

    Ha fizettek közös költséget, akkor abban a nemvízórások fizetik az elhasznált vízfogyasztást. Ha van a háznak egyéb vízhasználata, akkor átalánydíjban határozzák meg a nemvízórás lakások vízfogyasztását.

     

    Ha valamelyik nemvízórás lakó nem fizeti a közös költséget, akkor azt a többi lakóra terhelik.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_392281 (3)
    2014-04-01  22:47
  20. 2014. Április 2. 00:267.

    A lakásban elhasznált vízmennyiséget fizeted a mellékmérő alapján.

     

    Csakhogy vannak egyéb vízfogyasztások is, amit a közös költségből kell fedezni. Ilyen pl a takarítás során elhasznált vízmennyiség,  vagy a kukák tisztításához elhasznált vízmennyiség, de a csőtörésből elfolyt vizet is ki kell fizetni.

     

    Pont ezért nem valószínű, hogy a főmérőről le lehet válni, hiszen azt a vízmennyiséget ami a lakáson kívül elhasználják a lakóknak kell fizetni.

     

    Na és persze nem utolsósorban azok vízhasználatát is a lakóknak kell fizetni, akiknek tartozásuk van, mert a főmérő alapján kell fizetni a háznak. Ha valaki hosszabb ideig nem fizet, korlátozzák a lakásában a vízfogyasztást (beszerelnek egy szűkítőt), ha kifizeti a tartozást, akkor a ház számláján jóváírják azt az összeget.

     

    A fűtésnél is van mérés. A központi órát olvassák le és elosztják a lakások légköbméterével, a fennmaradó hiányt pedig a közös költségből kell fedezni. Ez pl a csövek lakáson kívüli hőleadásából jön össze, vagy a lépcsőház, ill. egyéb helységek (gondnoki iroda...stb) fűtéséből.

     

    Sokan nem gondolnak ezekre és azért nem értik a fűtés és a víz használat utáni többlet költséget. 

    előzmény:
    csutak51 (5)
    2014-04-01  23:58
  21. 2014. Április 2. 00:006.

    Ha logikusan gondolkodsz akkor rájössz:

     

    A központi vízóra a házba bevezetett vízvezetékre kerül. Onnan elágazik a vezeték, lépcsőházakba és a lakásokba.

     

    A lakások vízmennyiségét (nálunk) a Díjbeszedő Zrt számlázza ki a Vízművekkel kötött szerződés alapján.

     

    A központ órát olvassák le és a lakásokban leolvasott vízmennyiséget levonják a központi óra leolvasott méréséből. A különbözetet a közös költségből a ház fedezi. Ilyen esetben lehet különbözet pl: takarításhoz felhasznált vízmennyiség,  csőtörésből eredő elfolyt vízmennyiség és azok akik nem fizetik a vízdíjat, a háznak azt is ki kell fizetni.

     

    Vagyis, ha a szomszédodnak van közüzemi hátraléka, akkor azt te is a többi lakóval kifizeted helyette, mert a központi óra által megadott mérőóra után kell fizetni.

     

    Ha valaki nem fizeti a vízhasználatot, akkor korlátozzák nála a vízfogyasztást.

     

    Szerintem a főmérőről leválni nem lehet.  Megnézted az általad bemásolt rendeletet? Én ilyen leválásról nem találtam utalást.

     

     http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?doc id=A1100209.TV

     

     52. § (1) Közműves ivóvízellátás esetében az elszámolás a bekötési vízmérő mérési adatain alapul.

    (2)52 A bekötési vízmérő és a mellékvízmérők mérési különbözeteként megállapított vízfogyasztás utáni víziközmű-szolgáltatási díjat a bekötési vízmérő szerinti felhasználó fizeti meg a víziközmű-szolgáltatónak.

     

     

     62. § (1) A víziközmű-szolgáltatás díjait víziközmű-szolgáltatónként vagy víziközmű-rendszerenként és víziközmű-szolgáltatási ágazatonként, a költségekre, árakra, díjakra vonatkozó közgazdasági összehasonlító elemzések felhasználásával, a következő szempontokra is figyelemmel kell meghatározni:

    a) díjaknak ösztönözniük kell a biztonságos és legkisebb költségű víziközmű-szolgáltatást, a gazdálkodás hatékonyságának javítását, a kapacitások hatékony igénybevételét, a szolgáltatás minőségének folyamatos javítását, valamint a természeti erőforrások kímélete elvének érvényesülését;

    előzmény:
    bendicsek (1)
    2014-04-01  22:08
  22. 2014. Április 1. 23:585.

    Én meg nem vagyok naprakész, de tudom, hogy a tsasházakban a vízfogyasztás és a fűtési ktsg elosztása örök probléma, régóta születnek cikkek, hogy kellene erre jó, igazságos megoldást találni.

     

    A víz az egyszerűbb ügy, mert műszakilag többnyire megoldható lakásonként mérni, a fűtés a nehezebb, mert műszakilag csak nagy ktsg-gel, vagy sehogy sem megoldható a külön-külön mérés.

     

    Maradjunk tehát a víznél, de a megoldás megszületése ennél is húzódik évek óta!

    Ennek okai:

     

    - A jelenleg felszerelt lakásonkénti "hiteles" mérők csak ELVBEN hitelesek, -ezért nem fogadja el a szolgáltató csak a főmérőn mértet, azt ismeri el csak hitelesnek- így csak a házon belüli elosztásra adnak (némi, és pontatlan) segítséget a tsasház-kezelőnek.

     

    - A szolgáltatónak nem érdeke sok kis fogyasztóval bajlódni az 1 nagyfogyasztó (főméróóra) helyett, neki jobb, ha a bajlódás az összeadogatással, leolvasással, szla kiállítással/vita a miért annyi az annyi-n/ki fizet, ki nem, a tsasházkezelőre hárul.

     

    - A tsasházkezelőt sem izgatja különösebben az igazságos mérés, neki csak az a lényeg, hogy beszedje, amit a főmérő után a szolgáltató tőle kér.

     

    - A lakóknak lenne érdeke az igazságosságot forszírozni, meg azt, hogy ha műszakilag lehet külön mérőórákat felszerelni, igenis, hasson oda valaki (az állam, törvénnyel), hogy a szolgáltató legyen hajlandó lakásonként leolvasni/szlázni/szerződést kötni!

     

    Ám amint ez pénzbe is kerül, a lakástulajok sem forszírozzák már annyira az igazságosságot.

    (ki fizesse a mostaninál jobb mérők felszerelését, vannak olyan lakók, akik nem fizetnek, és abban bíznak, mégis lesz vizük, stb.)

     

    Sok bába közt elvész hát a gyermek, az igazságos megoldás megszületése.

     

    Az igazságos és jó pedig csakis a lakásonkénti mérés/fizetés lenne, a szolgáltató-fogyasztó közötti szerződések alapján.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_392281 (3)
    2014-04-01  22:47
  23. 2014. Április 1. 23:094.

    A különbözet keletkezésének megértése egyszerű!

     

    A mennyiségi eltérés a főmérő és az almérők között a következőkből adódhat:

    1.

    A lakásokban felszerelt "hitelesített" almérő-órák pici mérési pontatlanságai összeadódnak.

    Ugyanúgy, mintha a boltban 1 kg hús helyett pl. 100x1 dkg-ot kérsz, sem lesz pontosan 1 kg-nyi az ár, hisz valamennyi mérésnél lesz némi pontatlanság, és ez az árban jelentkezik majd.

    Akkor is lesz némi kerekítési pontatlanság, ha a bolti mérleg nagyon pontosan mér, mert digitális.  Hátha még nem is mér nagyon pontosan, mert bizony a lakásokban felszerelt vízórák nem tökéletes pontossággal mérnek!

     

    2.

    Lehet a tsasháznak közös fogyasztása is, pl. a lépcsőházi takarításhoz, netán, ha van kert, annak locsolásához is lehet felszerelve a házban vízvételező hely, ez a főmérőnél jelentkezik.


    A tsasházkezelőd mivel magyarázta az eltérést, ha van?
    előzmény:
    bendicsek (1)
    2014-04-01  22:08
  24. Torolt_felhasznalo_392281
    Torolt_felhasznalo_392281
    2014. Április 1. 22:473.

    Bocs, de ebben tévedés van. ha a szomszédok nem fizetnek, bizony, hiába van saját vizórád, az egész ház vizét lezárják.-

    Ha összedobja a többi lakó a tartozást, jöhet a viz... de azoknak is.

     

    2 napja volt a TV-ben épp erről szó.

     

    Vagy lehet, hogy félreértek valamit????

     

    A mi házunkban épp a fele lakásban van vizóra, többinek nincs.

     

    A fő óra a ház előtt az udvaron van.- Azt nem lehet megsüntetni ugy tudom akkor sem, ha mindenhol lenne óra.- 

     

     

    előzmény:
    csutak51 (2)
    2014-04-01  22:32
  25. 2014. Április 1. 22:322.

    Mit számít, hogy MÁS mit csinál?

     

    Szerintem minden tsasházban a lakásonkénti, a közműszolgáltató által hitelesített, és általuk leolvasott órák felszerelése lenne a tisztességes és igazságos.

     

    Az igaz, hogy egyszeri kiadásod lesz, de nem leszel annak kiszolgáltatva, hogy ha Józsi szomszéd, vagy Juli szomszéd nem fizet, a Te vizedet is elzárja a vízszolgáltatód.

    Aki mást mondd erről, téved!

     

    előzmény:
    bendicsek (1)
    2014-04-01  22:08

Címlap

top