Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Magyar fürdőhelyzet

rockcica
Létrehozva: 2016. február 5. 16:52

Napok óta érlelődik bennem egy kérdés, szeretném megvitatni másokkal is. A következőről van szó:Magyarország köztudottan a fürdőiről, thermál vizeiről is híres, igazi turistacsalogató program egy welness-hétvége, egy strandolás.(nem is értem miért vagyunk csórók, amikor egy csomó külföldi itt költi a pénzét) Itt Budapesten horribilis belépők vannak a fürdőhelyekre, a többi nagyvárosi, vidéki fürdőbe töredékéért lehet egész nap szórakozni. Miért van az hogy ami Pesten található, abba a pestiek nem kapnak kedvezményes belépési lehetőséget,viszont eddig bárhol voltunk, a helyiek mindig kedvezménnyel mehetnek be....Itt miért nem lehet  ugyanezt?Az az észrevételem, hogy nem elég hogy a jelenlegi Magyarország a jelenlegi helyzetben úgy ahogy van egy fos,lehúzó,mindenben hátrányt szenvedő ország, de azon belül Budapest még rosszabb.(emberileg is)Ha tehetném, és lenne munkalehetőség, simán elmennék innen más városba, illete vidékre.Vélemények?

  1. 2016. február 7. 16:1426.

    Gyula...nézd meg a dunántúli árakat. Bár ahogy nézem,már tisztában vagy az árkülönbségekkel.

    előzmény:
    rockcica (8)
    2016-02-06  08:53
  2. Torolt_felhasznalo_546013
    Torolt_felhasznalo_546013
    2016. február 7. 16:0825.

    Jó, de megkockáztatom, hogy budapest már Trianonnál elszakadt minden mástól, ami ugye 1920 körül volt, és viszont én biztosra tudom, hogy népfürdő még volt az ötvenes években, mert Apukám olyan helyen lakott.


    Meg pár évvel ezelőtt azért még megfizethetőbbek voltak a szolgáltatások a bpestieknek is! Az is csak most van, hogy megmagyarázzák neked, hogy van munkád, pedig nincs!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_613491 (22)
    2016-02-07  15:56
  3. Torolt_felhasznalo_546013
    Torolt_felhasznalo_546013
    2016. február 7. 16:0324.

    AZ, hogy már előzőleg is sz@rtak a népre, nem menti fel az aktuális rász@rókat. Pláne, hogy még képesek az arcunkba dörgölni, hogy milyen jól kormányoznak - és mindezt a fantasztikus kommunikációt a mi zsebünkre elkövetni! Mondjuk én nem is vártam tőlük mást soha. Aki Fideszre szavaz, az ne vágyjon az uszodába, az menjen csak focimeccsre! - és ez most tényleg, sértés nélkül, mert hát nem ez az ő nagy fémjelző szívügyük? De! Négy gyerek, négy kerék, és focimeccs. Nem kell meglepődni, hogy ott vagyunk, ahol. Ők mindigis erről beszéltek, és most tessék, vannak focistadionok, lehet menni!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_613491 (22)
    2016-02-07  15:56
  4. Torolt_felhasznalo_546013
    Torolt_felhasznalo_546013
    2016. február 7. 15:5723.

    Nem muszáj vásárolni egyébként, illetve keresni kell az akciókat, és akkor nem húznak le. Ez a sok bolt átka. Vidéken voltam plázában, nagyon tetszett, hogy nincs olyan sok bolt, amik között elvész az ember, de lehet, hogy ott meg akkor lenne gond, ha túl drága az a kevés bolt, ami van, mert akkor hova menjen máshova az ember? Na meg persze a "falu" rögtön szájára venné a boltost - itt Pesten meg megtűri a tömeg.


    Én ezt még mindig nem érzékelem akkora problémának egyébként, mert valami különbségnek csak kell lenni város és vidék között, ez így természetes. Az a gáz, amivel egyet is értesz, hogy a városon belül is szegénység van, és ha ez a kontraszt túl nagy, kinyílik az olló, akkor előbb-utóbb borulás van.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_613491 (20)
    2016-02-07  15:51
  5. Torolt_felhasznalo_613491
    Torolt_felhasznalo_613491
    2016. február 7. 15:5622.

    Nem hiszem, hogy a probléma (aktuál)politikai, mert ez a probléma már akkor fennállt, amikor a jelenlegi politikai vezetés dédapjai is rugdalózót hordtak. Amióta Budapest elszakadt minden mástól, ez a probléma fennáll.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_888009 (21)
    2016-02-07  15:51
  6. Torolt_felhasznalo_546013
    Torolt_felhasznalo_546013
    2016. február 7. 15:5121.

    Hát, meg kell buktatni a kormányt, aztán lehet próbálkozni... :)


    Én akkor sem keverném ide  a vízfejűséget, mert ez inkább a politikai nemtörődömség esete, hogy sz@rnak a népre - vízfejűség "mindenhol" van, sz@r fizetések és az ezekhez mért szolgáltatások hiánya meg "csak" nálunk.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_613491 (19)
    2016-02-07  15:42
  7. Torolt_felhasznalo_613491
    Torolt_felhasznalo_613491
    2016. február 7. 15:5120.

    Nem akarom bántani Budapestet, ott születtem, ott éltem sokáig, ott is végeztem, mégis tény, ezt most már nagyon látom, mióta van összehasonlítási alapom, hogy a vevőlehúzós gondolkodásmód nagyon erősen fővárosi jelenség. Ez nem azt jelenti, hogy vidéken nincsenek simlisek meg csalók, de egészen mások az arányok.

    előzmény:
    rockcica (1)
    2016-02-05  16:52
  8. Torolt_felhasznalo_613491
    Torolt_felhasznalo_613491
    2016. február 7. 15:4219.

    Nem lesz népfürdő, mert azzal el kéne ismerni, hogy vannak szegények. Míg vidéken kvázi minden fürdő népfürdő :)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_888009 (16)
    2016-02-07  15:24
  9. Torolt_felhasznalo_613491
    Torolt_felhasznalo_613491
    2016. február 7. 15:3518.

    Az a baj, hogy ez a vízfej–pálcikatest feloszlás megmutatkozik az árakban is. Egy multikulti főváros a multikultiságához fogja mérni az árait (lásd külföldiek), és nem igazán veszi figyelembe, hogy vannak szegény budapestiek is. Míg vidéken a szegényeket nem tudod nem figyelembe venni.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_888009 (16)
    2016-02-07  15:24
  10. Torolt_felhasznalo_613491
    Torolt_felhasznalo_613491
    2016. február 7. 15:3217.

    Persze hogy nincs, azért is írtam, hogy cica utolsó mondatára reagálok vele, kb. erre a részre: ...de azon belül Budapest még rosszabb.(emberileg is)Ha tehetném, és lenne munkalehetőség, simán elmennék innen más városba, illetve vidékre.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_888009 (16)
    2016-02-07  15:24
  11. Torolt_felhasznalo_546013
    Torolt_felhasznalo_546013
    2016. február 7. 15:2416.

    Én végigolvastam, de szerintem ennek semmi köze az árakhoz.


    Én azzal egyetértek, hogy Budapesten nincs olyan sok érdekes dolog - számomra. de számomra nem lenne ennél több érdekes dolog még New Yorkban sem, valószínűleg. Mert mondjuk lehet, hogy engem a kecsketenyésztés érdekel momentán, az meg éppen vidéken van.


    Egyébként az utóbbi években Budapest elég jó helyeken végez ilyen nemzetközi szavazásokon, de a pontos titulusra már nem emlékszem. És elég sok külföldi van itt, szóval annyira sz@r azért nem lehet a helyzet...


    De mondom, ennek mindnek semmi köze a fürdő árakhoz, szerintem. Inkább tényleg arról van csak szó, hogy a kínálat-kereslet elve alapján vidéken nincs elég fizetőképes vásárló és ezért lejjebb kell tartani az árakat.


    Továbbá nem az a baj, hogy annyi amennyi, hanem az, hogy a népnek Budapesten nincs megfelelő árszinten szolgáltatás. Tehát okés, legyenek olcsó fürdők vidéken és drágák Budapesten, de legyenek Budapesten emellett még elérhető árúak is, még ha kevesebb szolgáltatást nyújtanak is! De mivel Magyarországon csak fociarénák épülnek, így nincs pénz népfürdő építésre...


    Mindenki menjen beach-elni a Duna-partra nyáron, mert ot tlesznek biztos pálmafák meg homok, mindez kompaktan egy uszály tetején! Merazmennyirekúl! (mondjuk ez megint lehet, hogy nem ide tartozik)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_613491 (15)
    2016-02-07  14:40
  12. Torolt_felhasznalo_613491
    Torolt_felhasznalo_613491
    2016. február 7. 14:4015.

    Tudom, hogy hosszú, de érdemes végigolvasni.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_613491 (14)
    2016-02-07  14:39
  13. Torolt_felhasznalo_613491
    Torolt_felhasznalo_613491
    2016. február 7. 14:3914.

    (folytatás)


    Bűnös városról, Horthy belovaglásáról, a Budapesten befizetett adóból eltartott tanyákról nem lesz itt szó, mivel komoly gyűlölködésnek eleve nem az ilyen komolytalan dolgok jelentik az alapját, hanem ezeknél sokkal mélyebb, sokkal zsigeribb megfigyelések. Például hogy vidéken még nem ismerik a dezodort, vagy hogy Budapesten mindenki, de kivétel nélkül mindenki cigány. Hogy az undorító vidéki lét egyetlen fénypontja, amikor iskolásként fel lehet menni a fővárosba osztálykirándulni meg mozgólépcsőzni. Aztán mindenki csak a halált várja. Hogy Budapesten senki sem köszön senkinek, és csak jajveszékelni tudnak, amikor az undorító aluljáróikban hasra esnek valami rühes hajléktalanban.


    A magyar népesség eloszlása belátható időn belül nem fog változni, így akár az idők végeztéig köpködhetne egymásra a vízfej és a pálcikatest. Van azonban, ami változott a világban és Magyarországon, és aminek következtében a vízfej érvei alól kirántódott a talaj, míg a pálcikatest vígan hajtogathatja tovább a magáét. Vidékizni sajnos – és ez budapestiként igenis nagyon fáj – többé nem menő.


    Egyrészt ugye az internet. Egészen pontos számítások szerint 1996-ban a távolság New York és Budapest közt éppen 1000 volt, míg Budapest és Győr között 200, Budapest és valami putri közt, ahol az élet csúcspontja nem is egy pesti, hanem egy győri osztálykirándulás, olyan 350. 15 évvel később New York és Budapest közt pontosan 830 van, míg a távolságok Budapest és Győr illetve Budapest és a putri közt alig 90 illetve 150. Ez a 90 és ez a 150 pedig enyhe hunyorítással már észrevehetetlen különbség.


    A szmogon és a csinos forgalmi dugókon kívül ma már alig van olyan budapesti élmény, amiből egy vidéki magyar nagyvárosok lakói kimaradnának. Fokozottan igaz ez a fiatalokra, ami megint csak azt jelzi, hogy a különbség főváros és vidék közt folyamatosan csökken. A ruháktól a zenéig minden letölthető és megvásárolható az interneten, Budapestre felmenni már tényleg azért érdemes, mert ott egyszerűen többen vannak, és ennek megfelelően több hely van, ahol van mit csinálni. Nem mást, mint más magyar városokban, csak nagyobb sűrűségben. Egy közel kétmilliós metropolisznak ennél többet kellene nyújtania szánalmas kistestvéreihez képest.


    Ami pedig végképp nevetségessé teszi a vidékizést, és ugyan csak az utóbbi években vált egészen nyilvánvalóvá, de korábban is bőven felhasználható lett volna adu ászként a vidékiek kezében a vízfej ellen, az a tény, hogy a magyar vidék legalább olyan, mint mindenhol. A magyar lakosság speciális eloszlása ugyanis azt is eredményezi, hogy Magyarországról egyszerűen hiányoznak a Barcelonák, a Hamburgok, a Marseille-ek és a Liverpoolok, de még a Valenciák, Kölnök, Bordeaux-k és Edinburgh-k is. Az ugyanis teljesen normális, hogy az ezeknél kisebb városokból, amilyenekből ugye nálunk is van öt-hat, a még kisebbekből meg pláne, mindenki el akarjon költözni. Mert nincs mit csinálni, nincs egy rendes egyetem, nincsenek rendes munkahelyek, vagy ami van, az is fele annyit fizet, mint a fővárosban, péntek este 11 után egyetlen hely van nyitva, nincs kultúra, gasztronómia, tisztességes boltok vagy bármi, amiért érdemes lenne ott élni. Debrecennek, Szegednek, Pécsnek és a többieknek nincs miért szégyenkezniük: Olaszországban és Németországban sem feltétlenül jobb helyek az ezekkel hasonló méretű települések. A magyar vidék megengedheti magának, hogy olyan nyomorult legyen, amilyen. Budapest viszont nem.


    Budapest, az Európai Unió nyolcadik legnagyobb városa nem vigasztalhatja magát ilyesmivel. Budapesten semmi, de tényleg semmi izgalmas nem épült az utóbbi húsz évben, ha pedig az ember hajnali háromkor megéhezik, egyetlen egy darab vendéglátóhelyen kap tisztességes ételt, ha amerikai gyorséttermeknéli jobbra vágyik. Budapest egy olyan európai főváros, ahol a legrangosabb színház igazgatójára elképesztő politikai nyomás nehezedik, mert olyan merész, hogy szexre emlékeztető jelenet állított színpadra.


    Barcelonában és Milánóban is kevesebben laknak, mint Budapesten. Brüsszelben nagyjából fele annyian, Rotterdamban, Stockholmban, Lisszabonban, Koppenhágában még kevesebben. Aki ezek bármelyikében járt akár csak turistaként, pontosan tudja, hogy mennyivel kozmopolitább helyek Budapestnél. Budapestiként legközelebb majd akkor lehet vidáman vidékizni, ha egyszer ezt a várost nagyvárosnak lehet nevezni, mert olyan tényleg nincs másik az országban. Addig maradjunk a proli pestiek és a budai sznob köcsögök gyalázásánál.

    (Forrás: http: //index.hu/ velemeny/menonemmeno/2011/06/06/videkizni_nem_meno)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_613491 (13)
    2016-02-07  14:38
  14. Torolt_felhasznalo_613491
    Torolt_felhasznalo_613491
    2016. február 7. 14:3813.

    Szerintem ennek sok összetevője van. Vidéken általában rosszabbul keresnek az emberek, nagyobb a munkanélküliség is, ha a fürdők azt akarják, hogy legyen rendes forgalmuk, tulajdonképpen a saját érdekük kedvezményeket adni. És hát kinek adjanak? Nagyon adja magát, hogy annak, aki ott lakik, hiszen valószínűleg ő tudja a leginkább igénybe venni. Azonkívül vidéken még sokkal inkább lehet alapozni a lokálpatriotizmusra. Úgy értem, a " mi, debreceniek", "mi, pécsiek", "mi, gyulaiak" stb. kifejezésnek még sokkal nagyobb érzelmi töltete van, mint Budapest esetén. Én majdnem két évtizednyi Budapesten élés után költöztem vidéki megyeszékhelyre, és azt mondom, egészen más a közösségi érzés. Pedig ez is nagyváros, de azért Pesttel összehasonlíthatatlan.


    Kicsit off, és tulajdonképpen kifejezetten rockcicának írom (az utolsó mondatával összefüggésben), de én nagyon egyetértek a cikkel. Mondom ezt úgy is, hogy mint írtam, nagyon sokáig éltem Budapesten, tehát az egyetértésem nem a savanyú a szőlő a vidéki parasztjának hozzáállásból adódik :))

    VIDÉKIZNI: NEM MENŐ


    Magyarország Európában gyakorlatilag páratlanul vízfejű ország, így a belföldi gyűlölet irányát is a szokatlan demográfiai helyzet határozza meg. Egy olyan országban, ahol a teljes népesség közel ötöde a fővárosban lakik, és ahol a második legnagyobb városban is alig tizedannyian laknak, mint a fővárosban, egyszerűen nincs elég ember a regionális torzsalkodásokhoz. A kapuváriak és a csornaiak persze ferde szemmel néznek egymásra, és Miskolc sem fog Nyíregyháza nyakába borulni soha, ezek azonban játszótéri hisztik az igazi ellentéthez képest. Budapest és a vidék itt soha sem szerette egymást. (folyt a következő hozzászólásban)


     

     

    előzmény:
    rockcica (1)
    2016-02-05  16:52
  15. 2016. február 6. 21:5312.

    Jaj, persze! Ezt el is felejtettem említeni a hsz-emben.


    Fürdőnként változik, most nézem a neten, hogy ahova én szoktam járni, ott már 1400 Ft a belépő orvosi beutalóval. 2 órára.


    Ezért nem is megyek, pedig jót szokott tenni.

    előzmény:
    asztanaviszta (11)
    2016-02-06  17:35
  16. 2016. február 6. 17:3511.

    Ebben az esetben is kell fizetni (nem is keveset)

    előzmény:
    nyugger (4)
    2016-02-05  17:43
  17. 2016. február 6. 17:3510.

    Budapestről Gyulára mennyi az útiköltség?


    Sokszorosa annak, mint amennyi a belépődíjak ára között van.

    előzmény:
    rockcica (8)
    2016-02-06  08:53
  18. 2016. február 6. 10:179.

    Szerintem nagyon egyszerű az oka. A fővárosi fürdőknek a magasabb árak mellett is magasabb a látogatottsága, mint egy kisvárosi fürdőnek. A fővárosban egy fürdőre jutó lakosság és az ide érkező turisták száma is jóval több, mint egy kisvárosban. Míg mondjuk a fővárosban egy fürdőre jut 2-300 000 helyi lakos, addig Gyulán vagy Sárváron 30 000, míg Gyulára ellátogat ezer turista, addig a fővárosba több tízezer. Voltunk már több vidéki fürdőben, egy átlagos hétvégén sincs tömeg, ugyanakkor a fővárosiakban azért vannak...

    előzmény:
    rockcica (1)
    2016-02-05  16:52
  19. 2016. február 6. 08:538.

    Ezt azért cáfolom, mert mi például rendszeresen járunk
    Gyulára, ott az egész napos, komplett jegy(élményfürdő, wellness, strand )2900 Forintból kijön.Itt elmész egy Aquaparkba, és 8000 forint a belépő...(Tény hogy van választék, de nem a sima strandra,fürdőre gondolok, hanem olyanokra, ami egész napos programot ad.) Mondjuk a Dandárba is voltunk, de már az is 2500 forint, de ott tényleg csak gyógymedence van, az ember két három óránál többet nem nagyon tud időt tölteni ,és ahoz képest sok a beugró.( a Gyulaihoz képest)

    előzmény:
    eda-1952 (5)
    2016-02-05  21:46
  20. 2016. február 6. 00:217.

    Nagyon egyetértek Veled!


    A feliratás sem egyszerű,háziorvosnál várni beutalóért,aztán a reumára kapsz egy hónap múlva időpontot,ahol ismét órákat vársz,és azzal a papírral elmész a fürdőbe.Ráadásul tapasztalat,hogy nem igazán szeretnek ilyen jegyet felírni.Nekem pár éve nagyon fájt a hátam,jártam gyógytornára,ott mondták,hogy van ilyen lehetőség.Mivel a reumára heteket kellett várni,közben elmentem fürdőbe teljes árú jeggyel és valóban éreztem,hogy jótékony.A reumán aztán úgy néztek rám,hogy szégyeljem magam,hogy hátfájással merek egyáltalán hozzájuk jönni ilyennel stb stb.Tiszta megalázó helyzet volt.


     


    A teljes áru jegyek meg valóban nagyon drágák,rendszeresen egy átlag fizetésből élőnek megfizethetetlenek.


    Külföldön élő barátaink mondták,hogy nálunk pl az éves bérlet kb 30 alkalom árának felel meg.Na ez nálunk sem így van az éves bérlet is többszázezer forint..


    Miközben a fürdők azért nincsenek olyan jó állapotban,a Király fürdő(ahol legutóbb voltunk) felháborító,hogy hogyan néz ki

    előzmény:
    rockcica (1)
    2016-02-05  16:52
  21. 2016. február 5. 21:476.

    És akkor ha felírják, az szerinted ingyenes? Hát nem. Vagy nem mindenhol.

    előzmény:
    nyugger (4)
    2016-02-05  17:43
  22. 2016. február 5. 21:465.

    Tudod vidékről ez meg pont fordítva látszik... A fővárosban legalább van választék, már ha nem ragaszkodsz mondjuk a Gellérthez. Parancsolj...


    A vidékiek nagyon drágák, főleg ha olyan van a közeledben, ahová sok külföldi jár...az nem magyar zsebnek való.

    előzmény:
    rockcica (1)
    2016-02-05  16:52
  23. 2016. február 5. 17:434.

    Háziorvosi beutalóval lehet menni a reumatológiára, és ott írják fel a fürdőt, ha van valami panaszod. És csak évente kétszer 14 alkalmat.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_888009 (2)
    2016-02-05  17:03
  24. Torolt_felhasznalo_546013
    Torolt_felhasznalo_546013
    2016. február 5. 17:032.

    Nálunk a kerületi uszodába van kedvezményes belépő, esetleg nézd meg te is, ha van a környéketeken!


    Ha egészségügyi célzattal lenne rá szükséged, a háziorvosod azt hiszem, fel is írhatja TB-re akár a termált is!


    Van valami kártya emlélkeim szerint, amit ha kiváltasz pár ezerért, akkor feleáron tudsz a gyógyfürdőkbe bemenni!


    Aztán egyes munkahelyeken ugye adnak kafetériaként szép-kártyát, azzal is sok helyre be lehet menni.


    Ezekről tudok.

    előzmény:
    rockcica (1)
    2016-02-05  16:52

Címlap

top