Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Cukorbetegség

bibic1945
Létrehozva: 2002. november 17. 17:35
A családom egyik tagja cukorbeteg lett. Nem egyszerü megtanulni ezzel a betegséggel élni. Ugy étkezni, hogy jó is legyen és az ember be tudja tartani az alöirásokat. Ha tudtok adjatok egy pár tanácsot.
  1. 2002. november 22. 16:5126.
    Irod teteszik a nevem. Az parom talalta ki. En csak magameva tettem. Remelem mar jobban vagy. Es nincs semmi bajod. Ne keseredjel el. En is csinalok mindig valami butasagot amit aztan megbanok. Nem lehet valahogy helyre hozni? Ha nem akkor probald tul tenni magadat rajta. Fel a fejjel. Vigyazz magadra. Szia.
    előzmény:
    Bölcssali (23)
     
  2. 2002. november 22. 16:4825.
    A masik fele a hozzaszolasomnak lemaradt. Mert hosszu voltam. Szoval azt szerettem volna meg irni nektek, hogy En nagyon szeretnem, ha ez a tema a forumon maradna. Ez csak ugy lehetseges, ha mindig irunk egymasnak. En nagyon szeretnem, ha tartanank egymassal a kapcsolatot, ha lehetseges. En igerem jovok amikor csak tudok, es irok nektek. Ti is tegyetek ugyan ezt. Ha egy kicsit kesik is a hozzaszolas ne sertodjetek meg. A masik biztos el van foglalva. De biztos jonni fog. Szoval en igen orulok, hogy megtalaltuk egymast. Ha van mikrofonotok eloszoban is beszelgethetunk kesobb. Szoval ne adjatok fel. Szerbusztok. Estefele ujra benezek. Addig is udvozlet mindenkinek.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_671962 (20)
     
  3. 2002. november 22. 16:4324.
    Itt szinten ez a helyzet. Itt ugyan van diabetikus csoki. De hat mindenhol ugyan azt kapod. Ha valahol veletlenul talalsz mast, Hat ott meg meg kell venned szinte az egessz keszletuket. Mert tuti, tobbet nem talalod. Bezzeg a silanyat azt taroljak. Ami diabetikus talalo helyet tudok. Az mind mashol van. Igy aztan ha valami kell. Szaladgalhatok erte ide, oda. Es dumaljak, hogy a diebetikussag nep betegseg. Es hogy a sziv ugyuk. Igy? Na koszi szepen. Itt meg egy vacak diabetikus cuki sincs. Latom A neten otthon meg az is van nem is egy. Es milyen tortakat lehet hazhoz is rendelni. Pl Orosz krem torta. Itt a szemeddel nem latol ilyesmit. Napolyi, az van. De mar utalom, es nem is jo. A lekvarok azok finomak. De azt sem kapol mindenhol. Vagy 3-fele fagyi, de azok is mas mas helyeken. Szoval ketsegbe ejto. Miert ez a nagy passzivitas. Tudom mert ettem, Az USA-ban vettem isteni sutiket. Csomagoltakat. 50-50. Fifti-Fifti a nevuk. Van rengeteg fele izben. De hat itt azthiszed kapol. Vagy pl Isteni Diabetikus eredeti gyumolcsleveket lehet kapni masfel liter vanegyben. De csak az USA-ban. A parom kamionos igy el lat vele. Itt is lehet kapni minden uzletben, de csak nem Diabetikusban. Hat miert nem rendelik meg? Meg ott van a cseresznyes Pepsi, meg a cseresznyes Cola. Csak az USA-ban kapol diabetikusat. Itt is van ugyan az a marka dogivel. De csak a rendes. Hat miez. Olyan isteni barack izu Ice Teakat ivettem odaat. Itt is van ket helyen. De milyen draga. Odaat 3-uveg volt $1-ar. Itt 4-uveg $5-ar. Hat nagy kulombseg. Odata van diabetikus kenyer is. Azt en itt a szememmel nem lattam. meg van pl minimalis zsirtartalmi Joghurt vaj. Itt a szememmel nem latom. A sajt meg ilyesmirol ne is beszeljunk. Hat ha van miert nem rendelnek ide is? Na tudnam sorolni meg. De csak ideges leszek tolle. Es persze az eloirasok azok megvannak. De hogy merjem? Nincs patika merlegem. Az aranyokat az ember csak saccolni tudja. De az sem jo mindig. Ha annyira ki kellszamolni. Miert nem lehet bizonyos dolgokat pl elolre merve kapni. Vagy miert nem csinalnaknekunk is kis kanalakat mercenek. Mint itt a Cup-ok? En tudnam mit kene. Mire van szuksegunk. De hat en nem vagyokszakember. En salynoz nem ertek, csak raerzek. Es ez keves. De azert tudnek segiteni otletekkel tanacsokkal. Miegymassal egy jo Diabetikus uzlet megnyitasahoz bar hol. A fene egye meg, hogyehhez is majd a szazad vegen kapcsol valaki. Addig meg marad a gond. No meg ez is. Az arak. Hat miert kell annyira dragan arulni? Azert mert edesito van benne. Me mondja nekem senki, hogyaz olyan nagyonmegemeli az arakat. Egy Svajci csoki, ha sok van belolle. kepesek kidobni $0, 99-centert. Egy Diabetikus Svajci csoki ugyan abban a markaban. Sulyra is ugyan az $2. 99-Hat azert ez nagy kulombseg. Es nem minden Diabetikus gazdag. Kidobattak velem$80-art az ablakon. Hogy egy diabetikus nover elmagyarazta amit ugy is tudtam. Ujjat nem mondott. Igy aztan semmit nem tudtam meg. Meg egy vacak recept fuzetet sem adott, hogy meg is mi az amit ehetek. Es mi az amire vigyazni kell. Ezt regen adtak zsak szamra. Keresgeljek.
    előzmény:
    Bölcssali (23)
     
  4. 2002. november 22. 08:4523.
    Kedves Csipogó! annyira tetszik a neved!:))
    Mint látom, nem csak Magyarországon gond a diabetikus édesség- eddig azt hittem, ennél csak jobb lehet! Szegény anyukám, sose volt nagy csokievő, de mióta beteg szinte reszket érte, és alig kapni! Nincs választék, és ami van az drága. Nagyon Drága! Négyszer-ötször kerül többe, mint a finomabb nem diabetikus! Egy tábla Boci 130-ért megvehető és isteni- egy kisebb tábla diabetikus 500 körül mozog és bizony az illata se az igazi, az íze meg állítólag mint a rossz nugát. miért van ez? Nyílt nálunk egy isteni csokoládébolt, bementem és megkérdeztem, diabetikus csokijuk van-e? Azt mondták, hogyne lenne, és mutattak 2 azaz kettó darabot, az egyik már egy fél éve lejárt szavatossággal, de ugyanaz mint a bevásárlóközpontban fele pénzért. Hát köszönöm!Azt mondta a tulaj, nincs rá kereslet! Ez képtelenség!!!Karácsonyra szeretnék venni valami finomat- és tudod hol kaptam végül? Egy drogériában! Most sírjak vagy nevessek?
    előzmény:
    csipogo (21)
     
  5. 2002. november 22. 08:3922.
    Nem vagy egyedül, de én eltévelyedtem az este- voltam mint egy kifacsart citrom, elfáradtam, beteg vagyok, fáj mindenem- és csináltam egy-két apró butaságot ami fájt a lelkemnek. Most egy kicsit jobb, remélem csak jobb lesz a nap folyamán.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_671962 (20)
     
  6. 2002. november 22. 02:2721.
    Szerbusz mydma. Nem maradtal egyedul. Nefelj. Biztos jelentkeznek a tobbiek is. En pl nem ertem ra. Igy csak most tudok jelentkezni. Van egy10-eves kisfiam, es o is igenyli az anyut. Rengeteg hazifeladata volt ma is, es ki kellett kerdeznem. Meg foztem is. Enmegnem jutottam el addig, hogynagyon kene szamolnom, hogy mi mennyi. Es egy honapbanegyszer arra vetemedem. Hogy reszteltmajat is csinalok magamnak. Amugy a leveseket miutanmegcsinalom. En beteszem hules utana hutobe. Es amikor a sziradekot mar le lehet szedni, csak az utaneszembelolle lehetosegem szerint. Igy a leveseket remelem sikerul kaloria, es zsir szegennye tenni. Itt Canadaban arra mennek ra, hogy zsir szegeny. Cukor es Koleszrerol mentes legyen az etel. Gyumolcsot is ehetek egy felet. Meg banant is. A fiam mar tudja. Ha eszik a felet mindig odakinalja. Csak szolot nem engedelyeznek. Pedig imadom a csokis mazsolat. Neha azerteszem kicsit csak. Amugy amit lehet Csokit, uditot. Ice teat. Fagyit, Joghurtot, csak dietasat eszem. Meg a lekvart is. Itt amugy eleg keves a diabetikus dolog. Ugy kell utanna maszni. En nem ertem sirnak, hogymennyi a diabetikus. De egyDiabetikus uzletet nem nyitnanank. Pl ket eve isteni Diabetikus marcipanos csokit vettem. Azota sem kaptam sehol. Egy uzlet behozatta. Olasz volt. Aztan soha tobbet. Szoval meg van a velemenyem, hogy mennyire vagyunk mi fontosak. Senkit nem erdekel. Ugye emlekszel igertel Dios bejgli, es Megy torta receptet. Nagyon varom. En sajnos mast nem tudok. Mint amit alabb leirtam. Szerbusz. Es ne keseredjel el. Biztos valaszolunk neked. csaknem erunkra egyszerre, Szia.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_671962 (20)
     
  7. Torolt_felhasznalo_671962
    Torolt_felhasznalo_671962
    2002. november 22. 00:2420.
    Na itt is egyedül maradtam, mint amikor gluténmentes recepteket kértem, és irtam :-(((
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  8. Torolt_felhasznalo_671962
    Torolt_felhasznalo_671962
    2002. november 21. 00:4519.
    na egy sütés nélkül
    Joghurt torta:
    6 dl joghurt, vagy kefir
    1 zacskó zseletin (azt hiszem 20 gramm, most nem tudom megnézni, de majd megirom)
    3 dl tejszin
    gyümölcsök:banán, és kiwi
    v őszibarack
    v. EPER fél kg
    A joghurtot összekeverem a zselatinnal, addig langyositom, ameddig a zseletin teljesen fel nem olvad. Ekkor folyékony édesitüvel izlés szerint édesitem.
    A tejszint felverem habbá 1-2 kanál édesitőporral, majd hozzákeverem a már kihűlt joghurthoz. utána belekeverem a gyümölcs felét feldarabolva, és egy tortaformába, vagy üvegtálba öntöm.
    be a hűtőbe.
    ha jól megdermedt, kirakom a tetejét gyümölccsel, és tortazselével bevonom(11g zseletin)
    újra hűtőbe pár órára.
    Finom, és csak annyi a szénhidrát benne, ami a joghurtban és a tejszinben van+ a gyümölcs. A banánban sok!
    Vigyázat, a hugom Franciaországban póruljárt, nem nézte meg,
    és sós zseletint tett bele.
    Jó étvágyat!
    majd megy a többi is:-))

    v
    előzmény:
    csipogo (18)
     
  9. 2002. november 20. 20:1818.
    Jaj ne is gondolkozzal irjad le, a tobbit is. A tortat imadom. Koszonom szepen!!!Ezt is masolom kimagamnak. Igen finomnak latszik. Hala neked karacsonykor istenisutiket fogok csinalni. Puszi erte.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_671962 (15)
     
  10. 2002. november 20. 20:1517.
    Jaj nem szaradni tedd ki a tesztat, hanem hulni!
    előzmény:
    csipogo (16)
     
  11. 2002. november 20. 20:0916.
    Szerbusztok. Koszonomszepen a bizalmat. Szoval elokerestem a kedvencemet. Ez kuglof is lehet, meg suti is. En sutinek csinalom. Nagyonnagyon finom. 6-db tojas, ketfele veve. Kulon a sargaja, kulon a feherje. A feherjebe tegyel 10-tasak edesitoszert es verd fel kemenyre. 30-dkg liszt, ha nem teszel bele edesitoszert es magadnak csinalnad akkor 30-dkg cukor. Azert irom mert esetleg azert nem mindenki szereti a dietas sutit. Bar szerintem finom igy is. 30-dkg-margarin. 1/4 Cup tej. Az 60-ml-tej, pontosan, lemertem neked. 1 kaves kanal sutopor. Mazsola. de ha o aztnem eheti akkor ne tegyel neki bele. Kakako nem edesitett. 1 citrom reszelt heja. Rum, Vanilia essencia, az nem edes. Elkeszites: A 20-tasak edesitoszert, az olvasztott margarint, es a tojas sargajat es a kicsi vanilia essenciat osszekeverem geppel, es jol kikeverem. A tojas feherjet is felverem 10-tasak edesitoszerrel, jo kemenyre. 30-dkg lisztet osszekeverem a sutoporral beleteszem meg a citrom reszelt hejat is. Ha megy bele mazsola is akkor a mazsolat elobb forrald fel, mert akkor nem megy le a teszta aljara az osszes, hanem szepen eloszlik a tesztaban. A rumot is tedd hozza a fojekony reszekhez. Lehet essencia is szinten, ha gyermek is enne. Az ize megsokkal jobb is, es alkohol mentes. A folyekonyabb reszeket keverd ossze a lisztel, es utanna ovatosan keverd bele a tojas feherjet. Az igy kapott tesztabol kicsit tartsal vissza. A tobbit tedd nem tul nagy tepsibe. En teszek a tepsibe sutopapirt igy nem kell kikenni. Utanna tedd a tesztat a tepsibe, es akicsi tesztat amit visszatartassz abba keverjel kicsi kakaot. Es azt a tetejen oszt el. Ez majd sules kozben belefog fojni itt is ott is a tesztaba. Szep is megfinomis benne. 350-celsius fokonsussed ugy 20-percig. Szepen fel fog jonni. MMiel;ott kiveszd a tuprobat csinaljad. meg. Ha marnem ragad ra akkor jo. Lehetneked 25-perc kell. Attol is fugg milyen a sutod. Ha kesz boritsad ra egy fa lapra. Es hizzad le rolla a sutopapirt. Utanna tedd valami racsra szaradni akkor nem vizesedik be az allja. Vagjad fel kockakra. En imadom. Igensokszor csinalom. Mert csak ezt az egyet tudom. De majd ezek utan esetleg mast is fogok probalni. mert ez finom edes. En szeretem az edeset. Es ezt az izt en nagyon eltalaltam az en szam izenek. Szoval talan mast is csinalhatnek. Nemtudom, tortat merjek e kezdeni. En a TWIN Sugart, es aSweet Plus. Nevu edesitoket hasznalom. Azert irok tasakokat, mert igy a leg konnyebb. Nem kell dekazgatni. Es gondolom otthon is kaphato. Probaljatok ki batran.
    előzmény:
    Bölcssali (14)
     
  12. Torolt_felhasznalo_671962
    Torolt_felhasznalo_671962
    2002. november 20. 16:2815.
    Egy már megvan!!!
    Pille almás
    Hozzávalók 10 személyre
    a tésztához
    6 tojás
    6 evőkanál Natreen v, Glukonon édesitőpor, vagy ahol. ami kapható
    1 dl olaj
    néhány csepp vaniliaaroma, vagy vaniliás édesitő
    1 csomag sütőpor
    14-14 púpozott evőkanál finomliszt
    6 közepes alma
    a tepsi kikenéshez vaj/margarin, finomliszt
    a tetejére
    3dl tejföl
    3 tojás
    3 kanál édesitőpor
    mazsola
    A tésztához a tojások sárgáját, az édesitőporral habosra keverjük. az olajat belecsurgatjuk, aztán a vaniliát. A sütőporral elkevert lisztet hozzáadjuk, majd a habbá vert tojásfehérjét belekeverjük. Egy kb27x40 cm-es tepsit kikenunk, kilisztezzük. A tésztát beleöntjük. Az almákat meghámozzuk, kimagozzuk, vékony szeletekre vágjuk, és a tészta tetejére sűrűn lerakjuk. Előmelegitett sütőben közepes lánggal(180°) kb 20 percig sütjük. Közben a tojásokat a tejföllel, és az édesitőporral összekeverjük. tehetünk bele mazsolát. Az almás piskótára kenjük, és a sütés erősségét úgy 10 fokkal csökkentve még 20 percig sütjük. Fölszeletelve, melegen kináljuk.
    Nálunk hidegen is megeszik
    elkészitési idő 1 óra 10 perc
    Egy adag 1501 kJ/359 kcal
    Jó étvágyat!!!
    Bocsánat, nem irja ez a kisokos, mennyi benne a szénhidrát. Most én számoljak, vagy számoltok ti????. . . úgy gondolom, itt főként a liszt és az alma számit. Férjem 1 kockát eszik uzsonnára 2 dl tej helyett.
    van még a Diós beigli, és a Boros meggytorta. Kéritek??
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  13. 2002. november 20. 07:3114.
    Különben sem az a lényeg, hogy helyesen írj, hanem hogy mit írsz! És nagyon aranyos a leveled, csupa segítőkészség és szeretet!:))
    Én a süteményre sarkítottam le a dolgot, mert látom anyukámon, hogy neki az mennyire hiányzik- soha nem volt édesszájú, de mióta nem ehet, nagyon kívánja, ez egy emberi vonás, meg lehet érteni. Ő azt mondta amikor a receptet írtam, hogy utólag pótolja az édesítőt, ha nem találja elég ízesnek a félkészre gyúrt tésztát, még mindig lehet bele tenni- csak idő ás türelem kérdése. A gyümölcsre pedig azt, hogy vannak gyümölcsök, amiket inkább szabad ennie- ilyen a feketeszeder, amiből szezonban megveszünk néhány kilót és szépen kiadagolja magának, úgy fagyasztja le, amikor felenged ugyanolyan mint frissen, és legalább ehet gyümölcsöt mert pl banánt egy falatot se enged a diéta.
    előzmény:
    csipogo (13)
     
  14. 2002. november 20. 07:0313.
    Tudok hlyesen is irni. De a gepem mindentegybe ir. Es mashogy ad le mint kellene. Eltorott a keybordom, tabulatoranak a rugoja. Szoval elnezest, ha minden helytelenul latszik. A gepem a hibas.
    előzmény:
    csipogo (12)
     
  15. 2002. november 20. 07:0012.
    Szerbusztok. En Canadaban elek. En is cukros lettem salynos. Terhessegi cukros lettem. Aztan szepen visszajott szules utan Igy mar egy par eve cipelem. Ha tudtok irjatok sutemeny receptet. En is irokegyet holnap. Azten kiserleteztem ki. Most markesonvan. De holnap begepelem. Az a bajom, hogynem tudom mennyi edesitoszert tegyek a sutikbe. Ha keves nincs ize. Ha megsokakkor meg ehtetlenul edes lessz. ezt az egyet kikiserleteztem. Nekem izlik. De tobbet nem tudok. Igy orommel vennem, ha irnatok. En meg eleg a kezdet kezdeten vagyok a gyogyszerrel. A leg enyhebbet kapom. Csak 5-mg-os. En azert azt tanacsolom ne ijedjetek meg. Egy fel gyumolcsot azert szabad enni, reggelire, es delutan is egy felet. Nekem legalabbis. En szoktam puffasztott rizsbol keszult karikatenni kenyer helyett. Vagy ha tudnatok sutni. Egy edesitot szoktam bele tenni. Es finom lessz a kenyer tolle. Nekem azt mondta a diabetikus, hogy pl egyetkezesre egy fele garnerungot ehetek. Pl krumplifelet. Vagy Rizst. De csak az egyiket. Es pl ha kivanokedesseget, akkor epitsem be az etkezesembe. Leves. krumplipure de nem zsiros tejjel, es vajjal. Csak eppen hogy, es valami feltet. Es sok salata. Es ha nagyon kivanom egy pici tortaszelet. De soha sem kulon. 5-szor, hatszor lehet enni naponta . Mindiegy keveset. Es hat ha lehet vizet. Vagy diabetikus italokat. Es pl reggelire igen javasolta mivel en a tejet nem iszom. Diabetikus joghurt, bele keverve valami szirio. Amiben sok a buzafele, vagy valami termeny. Lehet hulyen irom. De ezek viszik le allitolag a cukrot. Csinalok en is pl palacsintat, de azt is vizzel, nem tejjel, vagy asvanyvizzel. Edesitovel. Vagy pl Ha csinalsz rantott hust. A Hust belemartom a tojas feherjebe, es a prezlibe. A liszt kihagyva. Nem jon le a bunda, es finom. Es ha meg jobban akarsz vigyazni. Akkor tedd be a sutobe racsra, igen pici olajjal locsold meg, hogymegos valami legyen. Vagy tedd suto papirra. Igy tepsiben sutopapirral suthetel bar mit. Es a zsirt a vegen kiontod. A hus meg megsul szepen, finom is lessz es zsirszegeny. Egybesultfasirtot is dudol igysutni a sutoben racson. A tepsibe meg kicsorog a zsirja. Vagy pl a hust pici olajon nagyonnagy langon atpiritod. Es utanna tedd kuktaba, persze beizesitve. Fokhagyma, paprika, paradicsom, pici, komeny, majoranna, voroshagyma karikak, azt is piritsad meg. Mind ezt szepen rateszed a husokra. Es vizet ontol ala. nemsokat, de legyen azert leve. A husokat persze sozod is. Es A krumplit is rateszed az egessz tetejere. Megszorod petreszelyemmel. kesz vanegy jo 20-perc alatt. szir nincs rajta. Az izesiroktol a leve istenilessz. Es alkaloroaja alig valami. Ahoz kepest mint ha olajjal, vagyzsirral csinalnad. Es az ize, valami isteni. Sokmindenbol ellhet igy a zsirt venni. En meg a csirke porkoltet is evvel a modszerrel csinalom. Finom nagyon. Es a zsirt szepen elfelejtem. Szoval ne ijedjetek meg. 100-evig el lehet evvel elni. Csak kerdezz nyugodtan. Es ne keseredjetek el. Szerbusztok. Jo ejt mindenkinek.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_671962 (11)
     
  16. Torolt_felhasznalo_671962
    Torolt_felhasznalo_671962
    2002. november 20. 05:5811.
    Puffasztott búza, vagy rizs. Hamlett és társai. Vigyázat, abban is van szénhidrát, de kevesebb, könnyen kiszámolható, és segit megtölteni az "űrt"
    előzmény:
    bibic1945 (8)
     
  17. Torolt_felhasznalo_671962
    Torolt_felhasznalo_671962
    2002. november 20. 05:5410.
    Előbányászom én is a receptjeimet, mert megsütni még csak tudom fejből, de a szénhidráttartalmát pontosan leirni már nem. Vagy ki tudod számolni a mennyiségekből?kaptál széhidráttáblázatot? PL a Horváth Rozi szakácskönyv legelején is van, még a régi kiadásban is!
    előzmény:
    bibic1945 (8)
     
  18. 2002. november 19. 20:079.
    A saláták sokat segítenek, és az is, ha az egész család a beteg mellé áll. Nálatok gyerekről van szó?Az annyival nehezebb lehet, hogy a suliban is el kell fogadtatnia a dolgot, hogy nem vehet ha megkínálják, stb. . . De a gyerekek tényleg nagyon rugalmasak és okosak- a lányom szokta mondani: azért, mert kicsi még nem hülye! Sőt! Több esze van mint sok felnőttnek, csak néha nem mutatja, ez is egy védekezés.
    előzmény:
    bibic1945 (8)
     
  19. 2002. november 19. 19:568.
    Köszönöm ezt a sok jó tanácsot, amit küldtetek. Sokat fogunk belöle tanulni. Nehéz betartani pl azt, hogy a kenyeret le kell mérni, és hiába ennél még, nem lehet. A mi családunk még kezdö a diabetessel való együtéléssel. A kenyér hiányat ugy próbáljuk pótolni, hogy sok-sok salátafélét készitek, éppen ami van, retket, sárgarépát salátának, vagy savanyúkáposztát. Ezzel próbáljuk pótolni a szenhidrát hiányát. De el tudom képzelni, hogy egy idö után már sem salátát, semmi ilyen nem kivánsz. A mi betegünknek a kórázban állitották be a gyogyszer mennyiséget, de ehhez a bizonyos mennyiségü gyógyszerhez minden szénhidrátot tartalmazó ételt mérni kell. Na és persze naponta a vércukorszintet. Az orvos azt mondta, hogy a gyerekek tanulják meg a leghamarabb, hogy kell egy betegséggel élni. Most ennyit, mégegyszer köszi a sok tanácsot, irjatok még, segitsünk egymáson!
    előzmény:
    Bölcssali (5)
     
  20. 2002. november 19. 14:307.
    Bocs, ahol elgépeltem volna, természetesen FAHÉJ-ról és nem fa hájról van szó:))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  21. 2002. november 19. 14:296.
    Nos: a könyv amit első levelemben említettem:
    Dr Fövenyes János- Papp Rita: cukorbetegek új diétáskönyve
    A recept: 25 dk margarin, 3 egész tojás, 1 ek. porcukor ( ennyi kell, és az orvos szerint sem jut belőle káros mennyiség ha csak napi 2 szeletet eszik meg belőle a beteg) 2-3 teáskanál édesítő ( a Poli Sweet, amit írtam, de különben összegyúrva megkóstolod és ha kevesled bele az édesítőt, utólag is bele lehet gyúrni még ) egy kávéskanálnyi őrölt fahéj, 3 szem apróra tört szegfűszeg, 50 dkg liszt ( ha kakaóval készíted, annyival kevesebb liszt, amennyi kakaó) 1 cs sütőpor, és fél citrom leve. Ezt összegyúrod, majd a kész tészta kb kétharmadát elnyújtod, és belenyomkodod egy nagyobb tepszibe. A tetejét megkened diabetikus lekvárral, vagy reszelt almát teszel rá. A maradék tésztát felvágod kb 1/2 ujjnyi metéltre és rácsosan rárakod a tepsziben lévő tésztalapra. Forró sütőben kisütöd, és nagyon finom! Lehet úgy is, hogy az egész tésztába kakaóport teszel, ízlés szerint, vagy az alja v. a rácsos része fahájas, a többi kakaós. 3-4 napig még hűtő nélkül is eláll, és a beteg is ehet belőle napi 2-3 szeletkét, de az egész család szereti nálunk.
    Először priviben akartam megírni, de aztán arra gondoltam, hátha más is kedvet kap hozzá.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  22. 2002. november 18. 20:585.
    Az a két édesítő, amit említettem, tényleg jó, merem ajánlani, a nem beteg családtagoknak sincs ellene kifogásuk, semmi mellékízük nincs és nem is drágák. Lehet kapni diabetikus édességet, csokit és nápolyit- a sütemények, amik boltban kaphatók nem igazán jók, én tavaly még szaloncukrot is tudtam venni Plusz és Kaisers boltokban biztosan volt, remélem lesz az idén is mert nagy sikere volt. Igaz, dupla árú, mint a nem diétás, de megéri az öröm amit szerezni lehet vele. Süteményreceptet kérnem kell, de holnap estére meglesz az is. Van egy amit nagyon szeret mindenki és jól variálható, attól függően, hogy lekvárral- egy keveset ehet, de csak ha nem cukorral van eltéve- vagy almával töltöd, fahéjjal vagy kakaóval ízesíted, rögtön annyi féle sütemény, de a tésztáját nem tudom fejből. Szóval holnap ezzel jelentkezem!
    előzmény:
    bibic1945 (4)
     
  23. 2002. november 18. 20:344.
    Igazán nagyon kedvesek vagytok, hogy ilyen hamar válaszoltok. Jó érzés tudni, hogy vannak akik segitenek. Gyógyszert kell szednie a betegünknek. A probléma az, hogy néha jó lenne valami édesség, vagy ahhoz hasonló nassolás. Čn sajnos az édesitöszerekkel egyenlöre csak kisérletezek, mert egyiket sem ismerem. Egy receptem sincsen, ami cukorbetegeknek való sütemény. Pontosan a szénhidrátokkal van a probléma. Mert ugye minden süteménybe kell liszt, cukor . . .
    Ha tudtok ilyesni tanácsot adni, örülnék neki. Elöre is köszönöm.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_671962 (3)
     
  24. Torolt_felhasznalo_671962
    Torolt_felhasznalo_671962
    2002. november 17. 18:483.
    Nagyon fontos, hogy mindig tudjátok, hogy miben mennyi a szénhidrát. Főzésnél is ki kell számolni, hogy pl. egy tányér borsóleves galuskával mennyit tartalmaz. Aztán már az ember megtanulja. Én már "szemre" kitálalom az adott szénhidráttartalmu menüt, na de ez pár évtized eredménye:-((
    És az sem mindegy, hogy gyógyszert szed az illető, vagy már insulint használ. Mert más dolgokra kell jobban vigyázni. Kérdezz konkrétan bátran, igy általánosságban nehezebb válaszolni.
    előzmény:
    bibic1945 (1)
     
  25. 2002. november 17. 18:132.
    Édesanyám cukorbeteg. Számára az első sokk után az volt a legnehezebb, hogy diétára fogja magát- a gyümölcsöt nagyon szereti, tehát leginkább azt hiányolja, hogy nem ehet bármilyen gyümölcsöt és bármennyit. A háziorvostól viszont kapott egy könyvet, ami segíti a diétázásban, ha tudom, megírom a szerzőjét, nagyon sokat tanult belőle. Amit okvetlen meg kell tanulnia, az az, hogy tartsa a diétát, mert iszonyatos szövődmények léphetnek fel, amiket csak akkor kerülheet el, ha tényleg egy szem cukrot sem eszik és nagyon vigyáz a szénhidrát-bevitellel. Nálunk Ő főz, és lassan az egész család megtanulta, hogy nekünk se árt, ha a Mama főztje a Mama számára is fogyasztható. Süteményt is olyat süt, ami számára is megengedett, és vannak ilyenek, amik kifejezetten élvezhetők. Édesítőszerekből hosszas kísérletezgetés után kettő vált be, folyékényként a Polisweet, ezzel sütni és főzni is lehet és tanúsíthatom, semmi mellékíze nincs. Kávéba, teába a Diamant nevű tablettát használja- tudom, mert én járok vásárolni. Gazdaságos és szintén nincs mellékíze.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     

Címlap

top