Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Gyereket és munkát akarok

KerteszGabor
Létrehozva: 2010. Április 1. 17:32

"Az adatok szerint 20 magyar fiatal 23 gyereket szeretne. Aztán csak 13 születik meg. Fájdalmas statisztika, hiszen az elöregedő társadalom gyenge lesz ahhoz, hogy eltartsa a jövő időseit. S elgondolkodtató is, hisz számos társadalmi ok húzódik mögötte." 

 

Sziasztok,

 

a fenti idézet az eheti Nők Lapjából való, a teljes cikket ITT olvashatjátok.

 

Arra gondoltunk a szerkesztőségben, hogy vitaindító cikkünket megjelenítünk itt a fórumon, hátha van kedvetek továbbgondolni őket, és megosztani velünk - illetve egymással a véleményeteket. Hiszen a viták erre valóak, nemde?

 

Előre is köszönjük a kommenteiteket,

 

Kertész Gábor

újságíró

Nők Lapja

  1. Torolt_felhasznalo_509681
    Torolt_felhasznalo_509681
    2010. Április 1. 18:1226.

    "És most lehet írni, hogy aki akar, az úgyis tud boldogulni, munkát találni, de ezt csak azok mondják, akiket ismerősök, rokonok benyomtak valami jó kis irodai állásba, vagy alapból jó helyre születtek."

     

    Én is beállok az ezt cáfolók sorába.

    Nekünk sem segítnek szülők, nincs jó ismeretségünk, de van lakásunk, autónk, gyerekünk aki nem nyomorog.

    Mindent a saját erőnkből értünk el, senki egy fillért nem adott hozzá.

    Igaz, hogy napi 15-16 órát dolgoztunk mindketten, sokszor még most is.

    Nekem olyan munka kellett, ahol nem gond a gyereket oviba vinni, haza hozni, és nincs problémám a táppénzből ha beteg.

    Ezért kitaláltaaunk olyan vállalkozást amiben láttunk jövőt.

    Az elején nehezebben ment, egy idő után viszont szépen beindult, és nagyon jól megy.

    Szerintem fantáziával, tanulással és sok kitartással lehet vinni valamire segítség nélkül is.

     

    Én 32 évesen váltottam, Te még nagyon fiatal vagy, rengeteg lehetőség van előtted, csak meg kell találnod! 

    Remélem sikerül!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_837925 (10)
    2010-04-01  17:58
  2. Torolt_felhasznalo_504466
    Torolt_felhasznalo_504466
    2010. Április 1. 18:1225.

    Én egy pestmegyei településen élek. és Bp-re járok dolgozni,mint itt szinte mindenki aki egyáltalán dolgozik, mivel nincs más lehetőségünk.

    Az itteni oktatási intézmények ezt nem vették tudomásul az összes ovi és iskolai napköziből legkésöbb félötig el kell hozni a gyereket, és reggel fél nyolckor nyitnak. Ha teszem azt kirakod a gyereked hétkor akkor ott álhat jó esetben a folyoson vagy az udvaron a hidegben.Ez ugye 8 és fél óra.

    Ha az embernek van 8-9 órás munkaideje plusz az utazás akkor mégis hogy oldja meg ha nincs nagyszülő?

    És a munkahelyek sem tolerálják, hogy gyereket nevelsz.Old meg a gondjaidat nem tartozik rájuk, vagy ha sokat hiányzol akkor jobb esetben leírnak, roszabb esetben kirúgnak, és a legtöbb helyen nincs szakszervezet, hogy megvédjen. Az ember csak gyerekszülés után veszi észre, hogy hirtelen másodosztályú állampolgár és munkaerő lett évekre elástad a karrier lehetőségét ha nő vagy. 

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2010-04-01  17:32
  3. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2010. Április 1. 18:1124.
    Igen, elnézést, oda kellett volna írnom, hogy tisztelet a kivételnek, mert bizonyára akad ilyen. Semmit nem sajnálok attól, aki tisztességesen megdolgozott a pénzéért, a mostani életéért. De 100-ból szerintem 1 ember...
    előzmény:
    baba76 (16)
    2010-04-01  18:04
  4. 2010. Április 1. 18:0923.
    nekem sok ismerősöm van külföldön, Kajmán szigetektől Ausztrálián át Angliáig...és igaz, sokat dolgoznak, de jól élnek, és kevesebb adót fizetnek, mint mi.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_837925 (21)
    2010-04-01  18:07
  5. 2010. Április 1. 18:0822.
    akkor ezt benéztem :) no, sebaj, legalább szereztem egy vidám percet :)
    előzmény:
    bodnaraniko (20)
    2010-04-01  18:06
  6. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2010. Április 1. 18:0721.
    Igazad van, ezen már én is sokat gondolkodtam. Szeretnék várni még 2-3 évet, hiszen ha minden igaz, most lesz esély a változásra, de ha mégsem fordulnak jóra a dolgok, inkább megyek én is a párom után. Ennél csak jobb lehet.
    előzmény:
    Kristine (13)
    2010-04-01  18:02
  7. 2010. Április 1. 18:0620.
    Köszönöm, ez kedves volt Tőled Az idén leszek 52 éves, feltéve, ha megélem
    előzmény:
    Kristine (18)
    2010-04-01  18:04
  8. 2010. Április 1. 18:0519.
    na igen, ezt már megkaptuk...
    előzmény:
    bodnaraniko (17)
    2010-04-01  18:04
  9. 2010. Április 1. 18:0418.
    nagyon tetszik ez a hsz, milyen igazad van!!!!!!örülök, hogy Ti, fiatalok is látjátok a dolgokat!
    előzmény:
    bodnaraniko (14)
    2010-04-01  18:03
  10. 2010. Április 1. 18:0417.

    Nem hallottad volna?

    " ha nem tetszik, el lehet menni"

    Na erre szüljetek fiatalok

    előzmény:
    Kristine (13)
    2010-04-01  18:02
  11. 2010. Április 1. 18:0416.

    "És most lehet írni, hogy aki akar, az úgyis tud boldogulni, munkát találni, de ezt csak azok mondják, akiket ismerősök, rokonok benyomtak valami jó kis irodai állásba, vagy alapból jó helyre születtek."

     

    Ne haragudj, de ez baromság. (bocs!)

     

    A jó kis irodai állásomból írok, ahova úgy kerültem, hogy diplomásként, az irodai munkámból jártam szombatonként zöldséget árulni. Az irodai munkámat pedig 0 fizetéssel (igen, a zöldségezésből szerzett pénzemből finanszíroztam) kötelező gyakorklatként kezdtem és három hónap volt, mire pénzt láttam belőle. A jó helyre születésre pedig: apu ács volt, anyu adminisztrátor. 18 éves korom óta pénzt nem láttam tőlük.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_837925 (10)
    2010-04-01  17:58
  12. 2010. Április 1. 18:0315.
    hát, sajna nincs ismerősöm(egyesületünk elnökét jelölték, de nem jött össze a szükséges kopogtató :(). ő is jó lett volna, bár nem mindenben egyezünk...
    előzmény:
    monica62 (11)
    2010-04-01  17:59
  13. 2010. Április 1. 18:0314.

    Én is áthozom az enyémet, de kellene szólni a modiknak, hogy az előzőt akkor töröljék. Erre viszont van lehetőség

    "Szia!

    A cikket nem találtammeg, de nincs is türelmem keresgélni. Azért a véleményemet elmondom a dologról, annak alapján, amit a nyitó hszben olvastam.

    Mire vállaljanak a fiatalok gyereket?Albérletre? Mert a legtöbbnek nem állnak olyan jól a szülei, hogy lakáshoz tudják segíteni a fiatalokat! Vagy netán a bizonytalan, egyre inkább terjedő munkanélküliségre? Nyomorogjon eggyel több? Mert bizony akiről 20 éve sehol nem hallani: a "munkásosztály " igen közel áll a nyomorhoz! Az árak a csillagos ég főlé kúsznak, a béreket szorítják vissza. A nyugdíjasokat meg nem kell félteni! Azokat kinyírja az egészségügy, vagy éhen pusztuknak. De ha ezt sem, akkor a következő télen megfagynak. Ezt szánták nekünk, és mindent meg is tesznek érte, hogy bekövetkezzen.Tudnék én rendet tenni ebben az országban (nem vagyok egyedül) Csakhogy minket nem kérdeznek ám! Mit jelentünk mi egyáltalán? két hét mulva egy szavazatot!

    Na erre szaporodjunk?"

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_837925 (10)
    2010-04-01  17:58
  14. 2010. Április 1. 18:0213.

    ha most lennék 23, valószínű én is nagyon el lennék keseredve, és ugyanígy éreznék, mint te. és akkor nem lenne gyerekem :(

    bízzunk benne, hogy jobb lesz. mert ha nem...egy én korom beli megélhetési gyerekszülőnek már unokái vannak(37 vagyok). ki fogja őket eltartani, ha így marad, és az én generációm elzavarja külföldre a meglévő 1-2 gyerekét?

    mi fogunk 80 éves korunkig melózni azért, hogy ők egyenek? hát, én NEM! akkor én is elmegyek, és minden normális gondolkodású előbb utóbb ELMENEKÜL!!!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_837925 (10)
    2010-04-01  17:58
  15. Torolt_felhasznalo_800048
    Torolt_felhasznalo_800048
    2010. Április 1. 18:0212.

    Szerintem a körülményeknek kellene pozitív irányban megváltozniuk először is, ha ez megtörténne, valszeg a születési számokban is változások lennének...

    Én most vagyok 25, eddig mindig úgy voltam vele, hogy 30 éves koromra már lesz egy gyerekem, mert alapból nem csak egyet szeretnék, meg sokkal 30 felett már nem nagyon szeretném az elsőt megszülni... és jelenleg egyre inkább körberöhögném magam az előbbi kis  habos, rózsaszín álomvilági elképzelésem miatt.... 

     

     

     

     

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2010-04-01  17:32
  16. 2010. Április 1. 17:5911.
    Kár, pedig azoknak kéne, akik látják a bajokat és vanak ötleteik a megoldásra.
    előzmény:
    Kristine (7)
    2010-04-01  17:56
  17. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2010. Április 1. 17:5810.

    Akkor leírom ide is:

     

    Sziasztok!

     

    Nos, én csak a saját példámat mondanám el: 23 éves vagyok, párom 30, én munkanélküli, ő külföldön melózik, vállalkozón keresztül aki persze a fele pénzt zsebre teszi, de mit csináljunk, ha nincs más??? Albérletben lakunk, s bár a tulaj rendes, igazán olcsón  adta ki, de annál több a rezsi, mivel egy régi, hőszigetelés nélküli, 3 m belamagasságú téglaházról van szó, ahol egyébként is minden elromlik...

    Szülők segítségére nem számíthatunk, sajnos ők sincsenek jobb helyzetben.

    Mivel tavaly minden támogatást megvontak a fiataloktól, így semmi esélyünk a lakásvásárlásra. 

    Jövőkép? Nincs. Nem is merek ilyeneken gondolkodni, hogy mi lenne, ha... mert egyből elbőgöm magam. Undorító, kiábrándító világba születtünk, ahol az országot vezető nagyfejek nem becsülnek semmit a saját zsebükön kívül!!!  

    Ide vállaljak gyereket??? Kösz, de inkább nem. Inkább nem leszek soha anya, de nem teszem ki a gyermekemet a nyomornak!

    És most lehet írni, hogy aki akar, az úgyis tud boldogulni, munkát találni, de ezt csak azok mondják, akiket ismerősök, rokonok benyomtak valami jó kis irodai állásba, vagy alapból jó helyre születtek.

    Másképp nem megy.

     

     Csak ennyit akartam. Üdv mindenkinek! 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_820920 (0)
     
  18. 2010. Április 1. 17:579.
    Amíg a munkáltató mindent megtehet, amit csak akar, addig nem is fog történni semmi. Ha elmennék szülni, nagy valószínűséggel engem sem vennének vissza. Itt mindenki 110 százalékosan le van terhelve, még néhány hónapig sem tudnak egy embert nélkülözni. Ha pedig felvesznek valakit, azt nem határozott időre teszik, egyrészt mert ilyen szaktudással nem talál embert, aki határozott időre elvállalná a munkámat, másrészt mire betanul, én már jönnék is vissza. De tegyük fel, hogy visszavesznek és nézzük meg, hogy mi történik akkor! A gyereket el kell helyezni valahol: bölcsödei helyek száma egyenlő a nullával, kezdés csak és kizárólag szeptemberben lehetséges, amikor a legnagyobbak elkezdik az ovit, tehát véletlenül sem az anyuka határozza meg, hogy mikor megy vissza dolgozni. Alternatíva a magánbölcsi/családi napközi, de ahhoz igencsak jól kell keresni, hogy megérje ezt a lehetőséget választani. De ha szerencsés vagyok, lesz hely a babának, hurrá! Következő probléma: munkaidő. Részmunkaidő szóba sem jöhet, a fent említett 110 százalékos leterheltség miatt. A gyerekesekkel szembeni lojalitás pedig nulla. Nálunk nagyon sok határidős feladat van, a határidők előtt gyakorlatilag elkerülhetetlen a túlórázás (ingyen és bérmentve természetesen, de ez egy másik kérdés). Apuka ugyanennyit dolgozik csak ráadásul még napi kétszer másfél órát utazik is a munkahelyére. Ki fogja elhozni a gyereket, ha mi nem tudunk érte menni? Nagyszülők vidéken, segítség a közelben nulla. És akkor arról még nem beszéltünk, hogy vajon milyen hatással lenne a kicsire, ha napi minimum 10 órát idegenekkel kellene töltenie?Megoldás a részmunkaidő, de ez itt Magyarországon sajnos egyelőre ismeretlen fogalom...
    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2010-04-01  17:32
  19. 2010. Április 1. 17:578.
    Azok akik bejelentett bérből fizetésből élnek azért nem mernek gyereket vállalni, mert felelősségteljesen gondolkodnak, fel sem vetődik bennük, hogy megélhetési céllal szüljenek. Bérből pedig önhibájukon (nem azért mert logósok, nem életre valók) kivül nem képesek élhető életkörülményeket teremteni. 
    előzmény:
    monica62 (6)
    2010-04-01  17:53
  20. 2010. Április 1. 17:567.
    köszönöm, de nem tervezek politizálni...bár, ki tudja :)
    előzmény:
    monica62 (6)
    2010-04-01  17:53
  21. 2010. Április 1. 17:536.
    Lehet bilibe lóg a kezed, de a programod minden egyes pontjával egyetértek, én magam is írhattam volna. Ha lehetne rád szavaznék.
    előzmény:
    Kristine (4)
    2010-04-01  17:49
  22. Torolt_felhasznalo_462979
    Torolt_felhasznalo_462979
    2010. Április 1. 17:505.

    Hozd at a hozzaszolasodat, mert nagyon jo es gondolatebreszto.

    En is hoztam

     

    Engem a cikkuk nem is erdkel. A tema igen. A valaszom. Nincs jovokepe a gyereket vallaloknak es letbizonytalansagra nem vallalkoznak utodok felnevelesere. Gondolom a tarsadalmi felepites/szerkezet, adoztatas lakas epites, munkavallalas is ellehetetleniti a vallakozo kedvet. Igy marad az a reteg, akik a gyerekvallalasbol valo tamogatasbol elnek meg. Ez a reteg pedig maga is tamogatasra szorul es alulkepzett, igy eselye sincsa az idosek eltartasara. Jol sikerult a nepessegi politika.

    előzmény:
    bodnaraniko (3)
    2010-04-01  17:48
  23. 2010. Április 1. 17:494.

    nekem 2 fiam van. nem lesz több, és őket se arra bíztatom, hogy gyerekük legyen. mert a mai rendszer nem kedvez azoknak a gyerekeseknek, akik dolgoznak tisztességesen bejelentve.

    a fizum nagy része elmegy adóra, sehgélyekre(amit olyanoknak fizetünk főleg, akik egy kanyit nem tettek az állam kasszájába, és eztán sem áll szándékukban, inkább szülnek még egy gyereket. ha 2 évig kapnak gyest, akkor két évente-érdekes, ezt a 17 éves fiam lazán észre vette, és kérdezi, miért? én is csak kérdezem).

    a következőt tenném:

    -minden segély szigorú feltételekhez kötötten járna csak

    -megszűnne a családi pótlék, helyette minden egyes gyerek után adókedvezmény járna a szülőnek, mondjuk annyi, amennyi a csp. összege

    -segélyt csak az kapna, aki a közös kasszába már betett valamennyit(pl. 20 év munkaviszony után munkanélküli lett)

    -megélhetési gyerekszülést azonnal megszüntetném, tehát gyes nem lenne. gyed csak annak, aki előtte dolgozott, min. 2 évet, akkor járna két évig, ha 3-at, akkor 3-ig. ez lenne a max, innentől ovi

    -ha már ovi: rengeteg óvodát építenék, válogatott, gyerekszereő óvónőkkel, és: 3 műszakos ovik lennének, MEGFIZETETT dolgozókkal

    -mindenki, aki a gyerekek körül dolgozik, legalább annyit kéne kapjon, mint té politikusaink most

    .....

    tudom, bilibe lóg a kezem...

    ja, és ha a rendszer ez marad, akkor saját lábammal fogom a fiaimat átrugdosni a nyugati határunkon...

     

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2010-04-01  17:32
  24. 2010. Április 1. 17:483.
    Valahogy hozd már össze a két megindított topkiot
    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2010-04-01  17:32
  25. 2010. Április 1. 17:462.

    Nekem van mindkettő, szerencsés vagyok.

     

     Mivel azonban a gyerek beteg és műtétre várunk, viszont a várakozás alatti időre nincs elég betegápolási táppénz, plusz ha kiveszem mindet, akkor meg munkahelyem nem lesz, így most heti két nap 12 órázok, otthon éjjel dolgozom, nappal pedig anya vagyok.

     

    Mindez megoldható egy átlagon felülien jó főnökkel, toleráns munkahelyi környezettel, 2 nyugdíjas nagyszülővel és egy segítőkész imádni való férjjel. 

     

    Ha belegondolok, mi lesz kettővel, ha esetleg az is beteges lesz, akkor... jobb, ha bele sem gondolok. Pedig akarjuk és szeretnénk is a másodikat, de még nem kopogtatott a gólya.....

     

    Megérne egy hosszú eszmefuttatást, ha elmondod, mi érdekel.

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2010-04-01  17:32

Címlap

top