Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Papok fizetése

jtfun80
Létrehozva: 2010. augusztus 21. 19:41

Sziasztok!

 

Érdeklődésként:

 

Mennyit keres egy kezdő katolikus pap? Mi minden tartozik a "munkaköri leírása" közé?

 

És egy évek óta dolgozó pap?

 

Mi a helyzet az érsekek fizetésével?

 

Tud valaki biztos infót?

 

Köszi!

 

(Nem turkálok más pénztárcájában.)

  1. 2010. augusztus 21. 21:5851.

    A kezdő hozzászólásban nem írta, h RÓMAI, de egy későbbiben igen -- hadd ne olvassam végig újra az egészet..... Ne hari!

     

     

    A görögök elfogadják a pápa fennhatóságát. De pl. nősülhetnek a felszentelés előtt. Igaz püspök csak nőtlen lehet közülük is.

     

    Nem vagyok egyháztörténész, de úgy rémlik, hogy a GÖRÖG KATOLIKUS egyházat afféle "öszvérként" hozták létre, hogy a nyugati római KATOLIKUS és a keleti GÖRÖG keresztény egyházat közelítsék.

     

    A görög keresztények nem fogadják el a pápa fennhatóságát, nekik asszem a konstantinápolyi pátriárka a "főnökük".

    A nyugati és a keleti egyház a Római Birodalom kettészakadásakor vált el egymástól.

     

     

     

    A temetésről: egy időben falun laktam... ott bizony 11 évvel ezelőtt több mint 10 milliót adtak össze a hívők, hogy legyen halottasház a község temetőjében. Tehát a temetési költség nem csak a pap "óradíja" a szertartásért, hanem megy a halottasház fenntartására is vidéken (városon nem tudom, h hogy van, mert itt nálunk a világi temetéseket is a katolikus temető halottasházában tartják ---- Sopron. Sőt, az új köztemető a korábbi evangélikus temető)

    előzmény:
    Passenger (42)
    2010-08-21  21:43
  2. 2010. augusztus 21. 21:5550.

    Lehet a katolikus pap dolgaiban tájékozatlan vagyok (amíg nem segítetek rajtam), de van talán más dolog, amiben máskor én tudok segítséget, új ismeretet adni.:)

     

    Kérdezek, mert tudni akarom.  Ez se hiányozzon a tudástáramból.

     

    Hol lehet papszentelést megnézni? és mikor?

    előzmény:
    eda-1952 (47)
    2010-08-21  21:52
  3. 2010. augusztus 21. 21:5349.

    Azt nem tudom, hogy a rómaikatolikusoknál hogyan megy, de a református lelkészeknél is a papé a keresztelés és a temetés díja / legalábbis a mi falunknban biztosan./

    Amikor anyósom és a férjem meghaltak csak a harangozásról tudtam meg, hogy egy harangozás mennyibe kerül a temetési szertartásra azt a választ kaptam amennyit gondolok.

    A harangozásról kaptam nyugtát a szertartásért külön boritékban adtam amit "gondoltam".

    előzmény:
    kutyuka (41)
    2010-08-21  21:40
  4. 2010. augusztus 21. 21:5248.

    A pápaválasztást ismerem, a többi új infó, köszi!

     

    Mit kell tennie a kezdő papnak, hogy püspök legyen, vagy érsek? Hány év? Mik az alapfeltételek? 

    előzmény:
    kutyuka (46)
    2010-08-21  21:49
  5. 2010. augusztus 21. 21:5247.
    "Illetve valóban megnéznék egy hivatalos munkaköri leírást is.

    Na és azt sem tudom, hogy hány évig tanul valaki, míg pap lesz, s az is érdekel, hogy milyen eskü szöveget kell pontosan mondani, mikor eskütételük van.

    Azt is szeretném tudni, hogy csak felsőoktatást végzett emberek válnak pappá? És mi a hivatalos útja annak, hogy valaki érsek és püspök legyen."

    Hűha, téged tényleg érdekel és tényleg nem mindennapi módon vagy tájékozatlan a kérdésben. (bocs') Tudod, nem hinném, hogy van hivatalos munkaköri leírásuk ez papnál nekem nagyon humorosan hangzik...))) Államilag előírt biztosan nincs, ha van ennek megfelelője az egyháznál, azt meg nem köti senki az orrunkra, nem hívőknek meg pláne, hiszen szerintem semmi közünk hozzá....de azért lehet tudni, hogy mit csinál egy pap---előbb  már leírta valaki.

    Hány évig tanul valaki, amíg pap lesz? Sokáig...érettségivel senki sem lesz pap, hogy melyik teológián hány év, keress rá. Ha az "eskű" szövegére kiváncsi vagy, szerintem menj el egy papszentelésre.

    Az érsek és püspök: egyházi méltóság, rang, nem tudom mivel lehet kiérdemelni. (még jó, hogy nem azt kérdezted, ki lehet pápa...)))

    előzmény:
    jtfun80 (38)
    2010-08-21  21:30
  6. 2010. augusztus 21. 21:4946.

    A papok hittudományi főiskolát végeznek - ill. Mo-n Budapesten van egy akadémia is.

     

    A főiskolára van természetesen felvételi -  bár nem a Pitagorasz-tételt kérdezik, hanem inkább a lelki és pszichikai alkalmasságot nézik, az elhivatottságot figyelik.

     

    Az egyházon belül is van egy ranglétra. Ezen lehet szépen előrelépegetni. Rengeteg fokozata van.... én se tudom mindet, de bizti le van valahol írva.

     

    A káplánokat, plébánosokat a megyés  püspök nevezi ki. A püspököket az ország érseke. Az érseket, ha jól tudom, de ebben most nem vagyok biztos, a pápa nevezi ki.

    A pápát viszont a pápaválasztás jogával rendelkező bíborosok választják meg maguk közül ---- ismered talán a procedúrát --- pápaválasztó konklávé, fehér füst, fekete füst....

     

     

    A felszentelésnek is vannak fokozatai, amik különböző "jogokat" adnak:

    diakonus, pap, püspök (tehát az érsek, bíboros, pápa is püspök)

    előzmény:
    jtfun80 (38)
    2010-08-21  21:30
  7. 2010. augusztus 21. 21:4845.
    Olvasd el a 43-as hsz-met.
    előzmény:
    jtfun80 (39)
    2010-08-21  21:36
  8. 2010. augusztus 21. 21:4644.

    Érdekes nézni, hogy összeugranak az emberek, ha pénzről van szó:))

    A papok is csak emberek, zsebreteszik, amit lehet, ők keresztelnek, temetnek, a tanárok különórákat tartanak, az orvosok is nyújtják a kezüket, míg a vállalkozók tudják, mit hogyan is kell.. sőt valaki a 2500 ft-os támogatást is felveszi, hiszen az neki jár a minimálbérre, az már nem lényeg, hogy bmv-ből szállt ki. Ez van. Mindenki teszi amit "kell" Nem mondom hogy ez így van jól, de nem újkeletű..

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_ (0)
     
  9. 2010. augusztus 21. 21:4543.

    A mi papunk 2 egyházközségnél szolgál.

    Az egyik egy nagyon kevés hívővel rendelkező  innen havi 25.000.-Ft-ot kap a másik egy nagyobb, tőlük 40.000,. Ft-ot.

    Ezért a vasárnapi misézést látja el valamint valamennyi ünnepünkön / a görögkatolikusoknál sok van / miséz . Ez a kisebb egyházközségben van a nagyobban minden nap van mise.

    Tudomásom szerint a Püspökségtől is kapnak bért legalább a minimálbérnek megfelelőt.

    A hittanoktatásért is a Püspökség fizet úgy, hogy átutalja a mi számlánkra és mi kifizetjük annak aki a hittanoktatást végzi / nálunk a feleség /.

    A fentieken túl a Püspökség egyéb támogatás címen is szokott átutalni bizonyos renszerességel bizonyos összeget,

    Ezeket a Püspökség által átutalt összegeket a temlom fenntartásához használjuk fel.

    előzmény:
    Passenger (34)
    2010-08-21  21:26
  10. 2010. augusztus 21. 21:4342.

    nem láttam hol van leírva az,hogy rómait kérdezett....

    és nem tudtam,hogy külön rendszer működik,pedig ugyanúgy a vatikánhoz tartozik mindkettő,nem?

    na mindegy,én a 30ezres temetést is a görögre értettem,ugyanis én az vagyok és már intéztem is ilyen temetést.

    előzmény:
    kutyuka (41)
    2010-08-21  21:40
  11. 2010. augusztus 21. 21:4041.

    Annak, aki nem olyan járatos a témában:

     

     A topicindító a RÓMAI katolikus papokat kérdezte... a könyvelő hölgy pedig a GÖRÖG katolikusokra utalt.

     

    Nagyon-nagyon más a kettő!

     

    Már csak olyanok miatt is, hogy a 'görög' papok nősülhetnek (felszentelés előtt), és általában nagy családjuk van. Akár 6-8-10 gyermek! Gondolom nekik a gyermekeiket is el kell tartani.....

     

     

    Azt nem tudom, hogy a görögöknél hogy "mennek a dolgok", de azt tudom, hogy a temetésekből, hasonlókból befolyó pénzeket nem a papok teszik zsebre a római katolikusoknál.

     

     

    Nagyobb plébániákon pl. van külön ember az irodában, a pénz az ő kezén megy át, és bizony ő rögtön bekönyveli vmi "nagykönyvbe", és nyugtát is ad róla.

     

     

    előzmény:
    Passenger (34)
    2010-08-21  21:26
  12. 2010. augusztus 21. 21:3740.
    Azért az is érdekes lehet, hogy mi a közvélekedés a tanárok munkaköri kötelességeiről, ahhoz képest, hogy mi a valóság.
    előzmény:
    jtfun80 (38)
    2010-08-21  21:30
  13. 2010. augusztus 21. 21:3639.

    Köszönöm!

     

    A köyveléshez a bér is hozzátartozik?

     

    Szerződéseik is eljutottak hozzád?

     

    Na jó, ez csak túlzott kiváncsiság volt részemről.

    előzmény:
    manóka70 (33)
    2010-08-21  21:24
  14. 2010. augusztus 21. 21:3038.

    Jelenleg állás nélkül vagyok. Nincs fizetésem. Isten látja, hogy igazat írtam neked.

     

    Nem írtam, hogy átlagon felül keresnek.

    Az ötlet indult onnan is, hogy tudjuk, mennyit keres egy tanár, egy pincér, egy csomó szakmának közismert nem csak a bére, hanem a hivatalos munkaköre is. Munkaköri leírások is rengeteg van a neten. De a papokéról szó sincs. És hát ha a Vatikán anyagi helyzetét nézzük, nincs nála gazdagabb állam a világon.

    Nos, innen indult a kérdésem.

    Merészen vállalom, hogy érdekel. Nem is az, hogy konkrétan 110.000 a nettó havi fizuja, hanem, hogy mégis bruttóban milyen összegek körül mozog. Illetve valóban megnéznék egy hivatalos munkaköri leírást is.

    Na és azt sem tudom, hogy hány évig tanul valaki, míg pap lesz, s az is érdekel, hogy milyen eskü szöveget kell pontosan mondani, mikor eskütételük van.

    Azt is szeretném tudni, hogy csak felsőoktatást végzett emberek válnak pappá? És mi a hivatalos útja annak, hogy valaki érsek és püspök legyen.

     

    Ha neked van lövésed a témáról, akkor oszd meg legalább velem - priviben. 

    Ha meg nem, akkor nem muszáj rossz indulatot keresni a topikindításban.

    előzmény:
    trebaci (17)
    2010-08-21  20:54
  15. 2010. augusztus 21. 21:3037.

    Igen ez nálunk is így van.

    A perselypénz és az egyházadó az teljes egésszében a templomé és abbó kell gazdálkodni.

    Lehet esetenként pályázni különböző nagyobb felújításokra, de ha ez nem járható akkor bizony a hívek adják össze a pént, hogy akár virágra / ez a kisebb összeg / akár tetőjavításra vagy egy nagyobb beruházásra.

    előzmény:
    kutyuka (32)
    2010-08-21  21:16
  16. 2010. augusztus 21. 21:2936.

    kedves trebaci!

    még mindig várok valamit....

    előzmény:
    Passenger (28)
    2010-08-21  21:09
  17. 2010. augusztus 21. 21:2835.
    Így van, az állam nem ad pénzt az egyháznak, főleg nem a papok bérére.
    idézet:
    trebaci (19)
    2010-08-21 20:56:04
    Már hogyne adna!Mindig is adott, ezért is számít népszámláláskor, hogy hányan vallják magukat valamelyik egyházhoz tartozónak. Mindig is adott (mindegy milyen címen), bármilyen hihetetlen, az elmúlt rendszerben is. Az másik kérdés, hogy nem szól bele -gondolom-, hogy ebből mennyi a papok fizetése. Az összeghez (megtalálod, ha Google-ban keresed) add hozzá az 1 százalékokat. Nem kevés.
    előzmény:
    trebaci (19)
    2010-08-21  20:56
  18. 2010. augusztus 21. 21:2634.

    köszönöm.

    erről beszélek.

    végre hiteles forrásból is megerősítik amit írtam...

    előzmény:
    manóka70 (33)
    2010-08-21  21:24
  19. 2010. augusztus 21. 21:2433.

    Két kis görögkatolikus egyháznak könyvelek.

    Még soha nem kellett bevételként könyveljek olyan tételt ami keresztelésből, temetésből származnának.

    Igenis ezek a bevételek mind a tisztelendőúr bevételei.

    Jó, nem azt mondom, hogy ez nagyon nagy összeg hiszen két kicsi egyházról van szó.

    előzmény:
    trebaci (13)
    2010-08-21  20:51
  20. 2010. augusztus 21. 21:1632.

    Nálunk azt mondta tavaly a plébános, hogy a perselypénz a templomé: abból fizetik a fűtést (ha nem elég, kipótolják), a virágdíszítést, hasonlókat.

     

    Hopsz azt el is felejtettem, hogy időnként építésvezetőbe is átmennek a plébánosok: felújítást, állagmegóvást szerveznek, bonyolítanak - nálunk pl. padfűtést csináltak pár éve....

    előzmény:
    jtfun80 (8)
    2010-08-21  20:16
  21. 2010. augusztus 21. 21:1531.

    Ha tényleg érdekel, ne itt kérdezd meg, hanem illetékes helyen, pl. itt:

     

     

     

    http://www.plebania.net/tarsalgo/?op=view&id=4075

    http://www.plebania.net/tarsalgo/?op=view&id=3454
     

    előzmény:
    jtfun80 (1)
    2010-08-21  19:41
  22. 2010. augusztus 21. 21:1330.
    Ők is emberek....
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_493377 (23)
    2010-08-21  21:04
  23. 2010. augusztus 21. 21:1129.

    azt írtam,hogy van, hogy egy nap 2-3 temetés is van.

    vagy nehéz a szöveg értelmezés?

    a "van hogy" azt jelenti,előfordul.az előfordul azt jelenti más szóval,hogy néha.a néha pedig nem a minden napokat jelenti!

    de látom azért a matek megy...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_493377 (25)
    2010-08-21  21:08
  24. 2010. augusztus 21. 21:0928.

    nettó 153ezer+35ezer cafeteria+telefon

    ennyi

     

    nem szégyenlem,és őszintén leírom mert úgysem tudja senki ki vagyok.de ha tudná akkor sem csinálok ebből titkot.

    és nem XY pap fizetésére vagyok kíváncsi hanem úgy átlagban.

     

    előzmény:
    trebaci (24)
    2010-08-21  21:08
  25. 2010. augusztus 21. 21:0927.
    Én református lelkészt ismerek, bár soha nem kérdeztem meg hogy mennyi a fizetése. De azt biztosan tudom hogy a lelkész fizetését a presbiterek szavazzák meg. A bérre nem kapnak külön pénzt az államtól sem, az egyházfenntartásból kell kigazdálkodniuk. Van eset hogy külföldi adományozóktól kapnak pénzt, ill. a hívektől. Én sokszor hallom az ismerősömtől hogy még a minimálbért sem tudta fizetésként felvenni, mert a gyülekezet szegény, vagy éppen valamit meg kellett javítaniuk. Nekik is pályázni kell pénzért a felújjításokra vagy fejlesztésekre, de főként a híveik adományaira támaszkodhatnak.  Az igaz hogy reszit nem kell fizetniük hisz szolgálati lakásban laknak, de ha nyugdíjba mennek akkor bizony le kell adniuk a lakást is. Ha az aktív időszak alatt nem gondoskodott lakásról magának akkor könnyen hajléktalanként is végezheti. Ismerősöm is fizeti a hitel részleteit egy kétszobás panelnek, amit kiadott albérletbe.
    előzmény:
    jtfun80 (1)
    2010-08-21  19:41

Címlap

top