Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Nők Lapja felvetés

KerteszGabor
Létrehozva: 2010. szeptember 9. 12:26

Kedves Fórumozók!

 

Bizonyára hallottátok a hírt, hogy a napokban tízmillió alá csökkent Magyarország lakosainak száma. Ma a felmérések szerint húsz fiatal huszonnégy gyermeket tervez, de a tervezett gyerekekből csak tizenhárom születik meg. A Nők Lapja szeretne behatóbban foglalkozni a témával, és a ti véleményetekre is kíváncsi: milyen eszközökkel mozdítanátok elő a gyermekvállalási kedvet?

 

Hozzászólásaitokból szemelgetni fogunk a Nők Lapja 40. héttől induló új, Fórum című rovatában.

 

Köszönjük! Koronczay Lilla

  1. 2010. szeptember 9. 12:5826.
    ok, ebben egyetértek
    előzmény:
    fórumozok (19)
    2010-09-09  12:53
  2. Torolt_felhasznalo_896286
    Torolt_felhasznalo_896286
    2010. szeptember 9. 12:5725.
    Úgy érzem, hiába ötletelünk itt és más helyeken, hiába foglalkoznak sokan a témával, érdemi előrelépés még nem történt, csak a siránkozás megy, hogy nincs elég gyerek. Mikor tesznek bármit is a döntéshozók?
    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2010-09-09  12:26
  3. 2010. szeptember 9. 12:5724.

    Részmunkaidő, job sharing támogatása!!! Pl járulékokkal, hogy megérje a munkáltatónak is ebben gondolkodni. Lehetne kötelező kvótát is kiszabni a munkáltatóknak.

     

    pl. úgy is meg lehetne oldani, hogy a munkáltató, aki visszaveszi a kismamát 6 órába, a 2 órára járó bért megkapja valamilyen támogatás formájában 

     

     

    előzmény:
    Marharépa (20)
    2010-09-09  12:54
  4. 2010. szeptember 9. 12:5723.

    Ahogy nézem, a környezetemben két okból nem akarnak gyereket vállalni a nők:

    1. Hiányzik a megfelelő apa

    2. Hiányzik a megfelelő háttér

     

    Az első problémára valószínűleg nem az állam fog megoldást találni (pedig nem lenne rossz, ha törvénybe iktatnák, hogy az intelligens és szép csajokat kötelezően ostromolják a normális, okos pasik :))

     

    A másik probléma meg már komplex, amíg nincs lakás és rendes kereset, addig nem akar családozni senki, először ezt kéne rendberakn...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_ (0)
     
  5. 2010. szeptember 9. 12:5622.
    szerintem megvan ez a pénz, csak egy jobb rendszerben, jobban kellene elkölteni
    előzmény:
    jeltelen (14)
    2010-09-09  12:45
  6. 2010. szeptember 9. 12:5621.
    nekem van olyan ismerősöm, akik "látszatelváltak", mert anyagilag jobban jöttek ki, de közben ugyanúgy éltek tovább együtt. más kérdés, hogy pár év múlva tényleg elváltak ágytól-asztaltól...
    előzmény:
    fórumozok (19)
    2010-09-09  12:53
  7. 2010. szeptember 9. 12:5420.

    Részmunkaidő, job sharing támogatása!!! Pl járulékokkal, hogy megérje a munkáltatónak is ebben gondolkodni. Lehetne kötelező kvótát is kiszabni a munkáltatóknak.

     

    Ovik, bölcsik férőhelyszámának növelése és főleg ügyfélközpontúbbá tétele. Magyarul a nyitvatartást szabják a családok igényeihez, és ne a munkaidőt kelljen az ovi-bölcsi nyitvatartásához szabni.

     

    Akadálymentesítés. Bp belvárosában lakom, és babakocsival közlekedni egyszerűen siralmas.

     

    Gyerekbarátság "kötelezővé" tétele. Legyen baba-mama helyiség a középületekben, éttermekben és efféle helyeken pl, és semmiképp se a wc-vel egy légtérben legyen.

     

    Van még néhány ötletem...

     

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2010-09-09  12:26
  8. 2010. szeptember 9. 12:5319.

    igazából arra gondoltam, hogy a látszategyedülállóságot ne "jutalmazza" a szocális rendszer

     

    hányan csinálják azt, hogy nem házasodnak össze, anyuka az oviban, iskolában, munkahelyen egyedülállónak mondja magát és rengeteg kedvezményt vehet igénybe

    előzmény:
    fiesta30 (13)
    2010-09-09  12:45
  9. 2010. szeptember 9. 12:5118.

    nem vitának szánom, amiket most írok ezekre az ötleteidre (itt pirulós smile lenne)

     

    1.  vagy segítség elő azzal, hogy a kisgyerekeseknek lehetőségük legyen mondjuk részmunkaidőben visszamenni, ne legyen ez az elkéretőzős, nem fogok odaérni, beérni napi stressz az anyákon 

     

    2. ezzel vitatkoznék, mert a következő gond az lenne, hogy ha már a gyerek "nagy" (mondjuk 15 éves, anyuka meg még csak 40) és a gyerek már nem igényli anyuka 24 órás jelenlétét a gyerek életében, anyukát frusztrálni fogja, hogy a férfi kollégák ugyanazért a munkáért jóval többet kapnak ... ezt mondjuk még jobban tetézi, ha időközben anyuka elvált és egyedül neveli a gyereket 

     

    3. hát igen, a munkahelyteremtés ... a lehető legkényesebb téma ... mégis pont a munkaügyi szervezetet dobálják össze-vissza a kormányváltások idején ... így nem is lehet valamit végigvinni, ha folyamatosan azzal foglalkozik egy szervezet, hogy átszervezés átszervezés hátán épp aszerint, hogy milyen szél fúj

     

    4.  a nyugdíj melletti munkavégzést (különösen az állami munkahelyeken) nem engedném, sőt büntetném ... talán az oktatói, tudományos munkát nem és az egyéni vállalkozást ... minden egyéb munkaviszonyt nem engednék ... nyugdíj alatt érteném itt az összes nyugdíj típusú ellátást (rokkantsági, baleseti, korkedvezményes, bányász, öregségi stb.)

     

    5. teljesen egyetértek!

    előzmény:
    Uborkata (11)
    2010-09-09  12:43
  10. 2010. szeptember 9. 12:5117.
    Ja, és igen: több bölcsődei és óvodai férőhely kell, hogy anyukának és apukának ne kelljen rágnia a körmét, vajon felveszik-e a gyereket bölcsibe és anya vissza tud-e menni dolgozni. Mert a bölcsibe már szinte a gyerek születésekor be kell jelentkezni és így sem biztos, hogy felveszik. Lassan már felér egy egyetemi felvételi igazalmával.
    előzmény:
    fiesta30 (13)
    2010-09-09  12:45
  11. Torolt_felhasznalo_896286
    Torolt_felhasznalo_896286
    2010. szeptember 9. 12:4916.

    Kedves Lilla!

    Bár a Nők Lapjában már többször volt téma, csak ugyanazokat tudom én is felsorolni:

    - biztos munkahely, ahová később is visszavárnak, de nem csak a kötelező ideig, hanem utána is. Esetleg részmunkaidő, vagy rugalmas időbeosztással.

    - bölcsi, ovi férőhely, ne kelljen már a meg sem született gyereket előre beiratni...

    - a kieső kereset... egy fizetésből nem lehet megélni, így aki gyereket akar, vagy legyen tartaléka, vagy hamar menjen vissza dolgozni? Miután több lesz a kiadás, még az addigi bevételek is megcsappannak...

    - meddőségi kezelésben érintettek nagyobb védelme, támogatása, vizsgálatok ingyenessé tétele

     

    Mondom mindezt egyelőre gyerek nélkül, a környezetemben látott tapasztalatok alapján. A gyerekvállalás ne legyen egyenlő az anyagi öngyilkossággal... :(((

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2010-09-09  12:26
  12. Torolt_felhasznalo_527077
    Torolt_felhasznalo_527077
    2010. szeptember 9. 12:4915.

    pont arról szól a nyitó hozzászólás, meg a felmérések, hogy ez nem így van, hogy "aki akar szül, aki nem az nem" - mivel sokan több gyereket szeretnének, mint amennyit végül vállalni mernek.

     

    Amivel szerintem segíteni lehetne:

     

    - munkahelyteremtés - hogy szülés előtt talájanak munkát a nők, ahonnan majd elmehetnek gyesre. Illetve a férfinak is lehessen biztos jövedelme, amire családot tudnak építeni

     

    - fiatalok lakáshoz jutását kéne támogatni, különösen azokét akik gyereket vállanak. Két embernek még elég az egyszobás kislakás, gyerekkel már nem. Szocpolt megszüntette az előző kormány, remélem hamarosan lesz megint valami hasonló.

     

    - legyen több részmunkaidős állás ahova a kisgyerekes anyukák elmehetnek dolgozni, mondjuk 4 órában.

    Illetve lehessen munkát találni kisgyerekes anyaként is. Ne rúgjanak ki azért, mert beteg volt a gyerek és emiatt szabira kellett menni... stb. Vagyis ne kelljen a nőknek választani a gyerek és a munka között.

     

    - több bölcsöde, óvoda...

     

    Kb. ennyi.

    előzmény:
    jeltelen (5)
    2010-09-09  12:38
  13. 2010. szeptember 9. 12:4514.
    fórumozók, a feltételeid többségéhez, amelyeket leírtál pénz kell. Sok pénz. Azt valahonnan be kell szedni az államnak. Ha nem ilyen akkor másmilyen adó formájában.
    előzmény:
    fórumozok (6)
    2010-09-09  12:39
  14. 2010. szeptember 9. 12:4513.

    "7. csak azok kapjanak családi adókedvezményt, ahol rendes család működik, vagyis van férj és van feleség (ergo a gyerek házasságba születik), de ők rendes, kézzel fogható kedvezményt kapjanak"

     

    Már bocsi, de ez az ötlet "picit" diszkriminatív. A rendes család nem férj, feleség, gyerekből áll, hanem APA, ANYA, gyerekből. A házasság úgy gondolom (és tapasztalom is) nem feltétele egy jól működő családnak, így nem lehet feltétele egy családi kedvezménynek sem.

     

    Egyébként a gyerekvállalási kedv növekedéséhez szükség lenne arra is, hogy a munkaadók megértsék, egy anya lehet ugyanolyan jó munkaerő, mint bárki más, igaz ehhez némi rugalmasság is szükségeltetik (pl. ha lehet, otthonról is engedjék dolgozni stb.).

    előzmény:
    fórumozok (4)
    2010-09-09  12:38
  15. 2010. szeptember 9. 12:4312.
    talán még annyit tennék hozzá, hogy a nők szülés/gyed/gyes utáni munkába állásának megkönnyítése,  távmunka lehetőségek biztosítása, részmunkaidős foglalkoztatás.
    előzmény:
    fórumozok (4)
    2010-09-09  12:38
  16. 2010. szeptember 9. 12:4311.

    1. A csökkent munakaképességűek elhelyezkedésést segítő törvény mintájára megszabhatnák azt is, hogy hány édesanyát kell foglalkoztatni egy munkahelyen

    2. Vagy fizessék meg a férfiakat úgy, hogy egy átlag család ne legyen rászorulva az anya keresetére. De szerintem az előbbi javaslatom könnyebben kivitelezhető.

    3. Új piacokat kell keresni, hogy legyen értelme termelni, így lehet munkahelyet teremteni.

    4. Ne további képzésekkel, hanem munkahellyel támogassák a pályakezdőket, különben soha nem lesz meg a szükséges gyakorlatuk. Ez is megtehetnék a 1. pontban említett törvény alapján.

    5. Legyenek bölcsődék, óvodák a falvakban is, a nyári napközikről nem is beszélve, mert nincsen annyi nyugdíjas nagymama, mint 20-30 évvel ezelőtt. 

    ...

    Lehetne sorolni 

     

    Igen, szerintem (viszonylag) biztos egzisztencia kérdése a gyermekvállalás. 

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2010-09-09  12:26
  17. 2010. szeptember 9. 12:4310.

    Kedves Lilla!

     

    Nagyon jó a témafelvetés, kíváncsi vagyok, kinek mi a véleménye ezzel kapcsolatban.

     

    Elmondom, hogy én miért nem vállalok 25 évesen (még) gyermeket. Szívem szerint nagyon szeretnék, de agyilag tudom, hogy még nem szabad. Vidéki megyeszékhelyen élek perpillanat albérletben, de tavasszal tervezzük megvenni az első közös lakásunkat, a mostani albérletet. Albérletbe semmiképp nem szülnék, mert ki tudja mikor raknak ki: kettesben még úgy ahogy költözik az ember ha muszáj, de gyerekkel már nem olyan egyszerű, én legalábbis nem szeretnék. Ez az egyik.

    A másik, hogy abból a fizetésből, amit ketten keresünk - hiába vagyunk diplomásak mindketten - fizetjük tavasztól a lakás törlesztését és a rezsit, plusz kaja, háztartás, muszáj gyerekvállalás előtt félrerakni, mert a semmire nem lehet belevágni.

    Tehát én azt mondom, hogyha a szívemet félreteszem és csak az agyammal gondolkodom, akkor 99%-ban az anyagiak miatt nem vállaltunk még babát. De a következő 5 éves tervben szerepel.

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2010-09-09  12:26
  18. 2010. szeptember 9. 12:429.
    betiltani az óvszert és a fogamzásgátlót:)
    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2010-09-09  12:26
  19. 2010. szeptember 9. 12:428.

    Egyébként sem az a fontos, hogy hányan vagyunk, hanem az, hogy akik vannak, azok mit csinálnak.

     

     

    úúúú ez de igaz!!!! ... megvettem a mondatodat :)) (a smile-k behaltak, ide most egy OK-zós smile-t képzelj)

     

     

    lehetnek sokan bizonyos népcsoportok, ha a munka, a munkából élés hiányzik a kultúrájukból, helyette a másoktól való függés (segélyek, adományok, koldulás, uram bocsá' lopás) van 

    előzmény:
    jeltelen (5)
    2010-09-09  12:38
  20. 2010. szeptember 9. 12:427.
    szólj nekem is légy szíves, ha menni kell.
    előzmény:
    fórumozok (6)
    2010-09-09  12:39
  21. 2010. szeptember 9. 12:396.

    hogyne ... egész héten szülök :DDDDDDDDDDD ... annyira megijedtem

     

     

    de ha ezt valóban be akarják vezetni, az elsők között fogok "sztrájkot" szervezni 

    előzmény:
    hapcibenő (2)
    2010-09-09  12:29
  22. 2010. szeptember 9. 12:385.
    Szerintem az ilyesmit nem lehet elősegíteni. Aki akar az szül, aki meg nem az nem. Egyébként sem az a fontos, hogy hányan vagyunk, hanem az, hogy akik vannak, azok mit csinálnak.
    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2010-09-09  12:26
  23. 2010. szeptember 9. 12:384.

    na ne ... egész héten ez a gyerekkérdés a legfontosabb? 

     

    SEMMIKÉPP SEM ÚGY, HOGY A GYEREKTELENEKET ADÓZTATJÁK!!!!!!!!

     

     

    de, hogy a témához is hozzászóljak 

     

    1. a hálapénz megszüntetése (egy szülés 100.000 az orvosnak, 40.000 a szülésznőnek) 

     

    2. a terhesgondozás ingyenessé tétele (nem a magánra gondolok, hanem az "sztk"-sra, ahol szintén elvárják a hálapénzt ... egy terhesség alatt kb. 45-100.000)

     

    3. az "extra" vizsgálatok ingyenessé tétele (vizsgálatonként 10-15.000)

     

    4. lakáshoz jutás könnyebb legyen (iszonyat magasak a lakáshitelek)

     

    5. magasabbak legyenek a fizetések 

     

    6. ne legyen ilyen alacsony a táppénz összege, csak azért mert valaki várandósan otthon kell (esetleg akar), hogy maradjon

     

    7. csak azok kapjanak családi adókedvezményt, ahol rendes család működik, vagyis van férj és van feleség (ergo a gyerek házasságba születik), de ők rendes, kézzel fogható kedvezményt kapjanak

     

    8. legyen normális bölcsödei férőhely

     

    9. a bölcsikben és az ovikban ne legyen 2 hónapos nyári szünet 

     

     

     

     

     

     

    hirtelen ennyi ... lehet velem vitatkozni 

     

     

     

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2010-09-09  12:26
  24. 2010. szeptember 9. 12:373.

    Szerintem a kérdés gyökerét kéne először megvizsgálni. Azt hogy az emberek manapság mennyi mindent kell hogy elérjenek ahhoz, hogy kiegyensúlyozott életük legyen. Kell hozzá karrier, megfelelő bevétel, és fedél a fejük fölé. Míg ez nem adatik meg addig bármennyire is szeretnének gyermeket, ha magukról sem tudnak magabiztosan gondoskodni.

    Hogy lakásuk legyen: hitel kell.

    Hogy munkahelyük legyen: protekció kell

    És még sorolhatnám.

    Ha nincs munkahely, nincs hitel, ha nincs hitel, nincs lakás/ház...Szerintem minden ok okozati dolog.

     

    Én személy szerint nagyobb támogatást nyújtanék az olyan embereknek akik vállalnának gyermeket, legyen az lakásvásárlási támogatás, vagy bármi más. Nem nagyon értek ezekhez a dolgokhoz, de asszem a szocpol is valami hasonló volt....

     

    Na az ilyesfajta intézkedéseket biztos visszahoznám.

     

     

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2010-09-09  12:26
  25. 2010. szeptember 9. 12:292.

    Kedves Lilla!

     

    Mindjárt itt van kiváló ötletnek Boross Péteré, aki megadóztatná a gyerekteleneket. Kicsit nekem ez az ötlet olyan ratkó-korszakos, de hát mit tegyünk, ha Boross úr abban az időszakban szocializálódott?

    Gondolom, az adózás rémétől majd jól megijed mindenki és szülni fog. 

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2010-09-09  12:26

Címlap

top