Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Vasárnap zárva a bolt?

KoronczayLilla
Létrehozva: 2010. december 13. 22:15

Kedves fórumozók!

Baj lenne, ha vasárnap zárva lennének az üzletek?

Gondolom, ezt mindenki másképp éli meg, szokásainak, igényeinek, korának és értékrendjének megfelelően. A szüleink idejében még így volt, és Ausztriában máig nem engedélyezte a szakszervezet, hogy a hét egyetlen pihenő napján bárki dolgozzon vagy vásároljon. Vajon helyes-e, hogy nálunk bevezették a 24 órás nyitvatartást? 

 

Kérlek, szóljatok hozzá a ténához!

Köszönöm szépen: 

Koronczay Lilla

  1. 2010. december 14. 10:44101.

    Rábízom. Bár az én tizenegy-két órámmal szemben ő tizennégy-tizenhatot dolgozik, de viszonylag szabadon, így gyakran ő vásárol. Többnyire ő vásárol.

    De miért is lenne jó nekünk, ha korlátozva lenne a jelenleg többé-kevésbé megoldott vásárlás?

    Jelenleg, aki nem akar vasárnap vásárolni, az nem vásárol vasárnap. Jobban érzi majd magát, ha én sem tehetem?

    előzmény:
    kivi39 (98)
    2010-12-14  10:42
  2. 2010. december 14. 10:43100.
    Igen, azóta van kocsink. De eszembe nem jutna vasárnap vásárolni, pedig leírtam, hogy a férjem reggel 6-tól este sokszor 10-ig dolgozik. Szombaton is, igaz, akkor a főnök jótét lelkének köszönhetően már 5 órakor otthon van.
    előzmény:
    ios (97)
    2010-12-14  10:41
  3. 2010. december 14. 10:4399.

    Tudod, amikor kicsi voltam a kádár rendszerben, a szüleim is megoldották. Igen. Csakhogy akkor sokminden másképp működött.

    Pl. napontza jártak bevásárolni, de 3 házzal arrébb volt a kisbolt és hazafelé be lehetett ugrani bevásárolni. A szüleim más-más időrendben dolgoztak, ezért anyukám tudottvinni az oviba, suliba, apukám viszont korán, 2-kor végzett (viszont hajnakban ment el otthonról), ezért korán el tudott hozni.

     

    Ma ez is eléggé felfordult, áétalában messzire utazunk munkába, a vásárlási és élelmiszerfogyasztási szokások is megváltoztak. Régen pl. szódavizet ittunk, amihez patron kellett és csapvíz. De próbálj meg egy karton ásványvizet hazahozni a metrón, villamoson.

     

    Azután, amióta megnyiltak a hiperek a kisboltok kihaltak, ami van horror áron árul lejárt szavatosságú élelmiszereket, inkább csak a rövid italok forgalmazásából élnek.

    előzmény:
    kivi39 (91)
    2010-12-14  10:35
  4. 2010. december 14. 10:4298.
    Jaj, de a nők többsége meg van győződve róla, hogy egy elmebeteghez ment feleségül, aki képtelen megvásárolni a papírra felírt dolgokat. Hogy képzeled, hogy majd rábízzák a FÉRFIRA a WC papír vásárlást??!!!
    előzmény:
    ajami (96)
    2010-12-14  10:40
  5. ios
    ios
    2010. december 14. 10:4197.
    De ez nem volt jó neked, igaz? Ha van választási lehetőséged, másként oldod meg. Sokkal kényelmesebben, egyszerűbben, időtakarékosabban is meg lehet ezt oldani, nem kell beleszakadni a cekkerek 30 kmről cipelésére, busszal, gyalog.
    előzmény:
    kivi39 (91)
    2010-12-14  10:35
  6. 2010. december 14. 10:4096.
    De ha valahol két szülő van, elég, ha csak az egyik vásárol, nem kell azért a gyerekeket kirobbantani az ágyból. A másik otthon tud vele maradni. Miért kell mindenhova elcitálni a gyerekeket? Nekik a játszótér való, meg a séta. Nem az influenzás tömeg, a koszos kosár, a sorbanállás.
    előzmény:
    Milu (90)
    2010-12-14  10:35
  7. 2010. december 14. 10:3995.
    Valóban volt annyi segítségem, hogy az anyósom hajlandó volt vigyázni a gyerekre, amíg vásároltam a piacon. De kb. ennyi tellett tőle maximum.
    előzmény:
    kivi39 (91)
    2010-12-14  10:35
  8. 2010. december 14. 10:3994.

    Hat körül én például még mindig bőven dolgozom.

     

    Az alábbi megjegyzéssel értek egyet: miért kell szabályozni? Mindenki nyisson úgy ki, ahogy neki megéri.

    előzmény:
    ajami (89)
    2010-12-14  10:34
  9. 2010. december 14. 10:3993.
    Délután (este) 6 körül max. elindulni lehet itthonról. Én este hatkor már nem indulok el egy minimum két órás útra a gyerekkel, az biztos. Ha valami fontos oka lenne, az más, de nem ilyen baromság miatt.
    előzmény:
    ajami (89)
    2010-12-14  10:34
  10. 2010. december 14. 10:3792.
    Korábban leírtam, hogy én is legkorábban fél 6-ra érek haza, a férjem meg hét körül. És nála van a kocsi. 
    előzmény:
    ajami (89)
    2010-12-14  10:34
  11. 2010. december 14. 10:3591.
    Komolyan elgondolkodtam azon, hogy mégis hogyan oldottam meg amikor a fiam kicsi volt a bevásárlást? Pedig nem haltunk éhen. Kocsink nem volt, én reggel 3/4 6-kor elindultam otthonról és este 1/2 7-re értem haza. Reggel én vittem a gyereket oviba, a férjem hozta haza. Mire hazaértem, kitakarított és megfőzte a vacsorát. Biztosan vásárolt is, mert hiába mondogatta, hogy csiribí-csiribá, attól még üres maradt a fazék. Arra emlékszem, hogy szombaton reggel felszálltam a buszra, szépen elmentem a 30 km-re lévő piacra, hazacipeltem a fél piacot és utána főztem és gyerekeztem. Egyedül, mert a férjem akkor is dolgozott szombaton is.
    előzmény:
    ardian (85)
    2010-12-14  10:27
  12. 2010. december 14. 10:3590.

    Kicsit empatikusabb lennél, belegondolnál, hogy a gyerekes családok nem tudnak este bevásárolni. Amíg nem volt gyerekünk, mi is késő este mentünk a tök üres üzletbe, de most már nincs erre lehetőség. Sőt hétvégén is van délelőtt 2-3 óra, meg délután 2-3 óra, aztán annyi mert a gyerek napközben is alszik.

    Én azt nem értem, hogy miért kell ezt szabályozni. Minden üzlet nyisson ki úgy, ahogy neki az megéri. Ha tényleg felesleges a vasárnapi nyitvatartás, nincs rá igény, akkor nem fognak kinyitni úgysem! Szemétség ebbe beleszólni.

    előzmény:
    ajami (83)
    2010-12-14  10:23
  13. 2010. december 14. 10:3489.
    Nekem sincs túl nagy hűtőm, a fagyasztó pedig a hűtő belsejében, de belepréselek mindent. Nekem is pici a csemetém, nem a késő esti vásárlásra, hanem a délután max. 6 körülire gondolok. Az még beleférhet. Ja, mi ketten vagyunk a babámmal, nem négyen, erre nem gondoltam. Bocs.
    előzmény:
    ardian (85)
    2010-12-14  10:27
  14. 2010. december 14. 10:3388.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_516372 (86)
    2010-12-14  10:31
  15. 2010. december 14. 10:3387.

    persze, nem minden héten építkezik az ember, de azért az is a kereskedelemhez tartozik, és általában nem is kis értékű dolgokról van ilyenkor szó, nem fogsz csak úgy egy csempére rábökni hogy "jó lesz az is", mert csak ez van.

    Itt (vidéki kisváros) nincs se Baumax, se Obi. Minden egyéb kereskedő bezár 12-kor - sőt, fél 12kor már kábé elkívánnak a pokolba hogy miért zargatod őket zárás előtt fél órával. Jó lenne ha itt is nyitva lennének a boltok délután 4-ig, 5-ig, de nincsenek. Elméletben szép a  szabad hétvége zárt boltokkal de a gyakorlatban már nem annyira.

    előzmény:
    kivi39 (78)
    2010-12-14  10:16
  16. Torolt_felhasznalo_516372
    Torolt_felhasznalo_516372
    2010. december 14. 10:3186.

    Nekem viszont lenne egy építő javaslatom, amivel megelőzhetnénk a fejlett nyugatot is. A boltok csak hetente egy nap legyenek nyitva, mondjuk szerdán és akkor is csak 8-9 óráig! Intézzék az emberek ekkor a bevásárlásaikat, a többi időben már ne zargassák a szegény bolti eladókat,kell nekik a pihenés. Aki nem tudja ebben a heti egy órában lerendezni a bevásárlásait, legyen az ő baja. Várjon vele a következő hétig. Addig meg ugye ott a telerakott hűtő, a tavalyi cipő és a kicsit kinőtt télikabát.

    Hát nem nagyszerű ötlet?

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  17. 2010. december 14. 10:2785.

    De jó, még egy okos tanács. Adhatnál nekem is egy kis zsét nagyobb hűtőre, fagyasztóra, mert nekem, burzsuj létemre csak akkora jutott, hogy egy hétre való kaja fér bele négyünknek.

     

    És mint írtam: kisgyerekkel nem segítség, ha este, éjjel lehet bevásárolni, merthogy a gyereknek olyankor az ágyban van a helye.

    előzmény:
    ajami (83)
    2010-12-14  10:23
  18. 2010. december 14. 10:2584.
    Hát igen. Ilyen alapon miért akarsz vasárnap múzeumba, színházba, uszodába menni.... Akik ott dolgoznak, azoknak is jár a szabad vasárnap!
    előzmény:
    ios (82)
    2010-12-14  10:23
  19. 2010. december 14. 10:2383.
    Véleményem szerint húsz évvel ezelőtt is megoldották, hogy hétvégére legyen otthon élelmiszer. Felesleges a vasárnapi nyitvatartás, nem beszélve arról, hogy az eladónak is van családja és ő is szeretné a hétvégét a gyerekeivel tölteni. Jó ötletnek tartanám, hogy hetente kétszer 1-1,5 órával tovább tartsanak nyitva az üzletek, hogy mindenki be tudja iktatni a nagybevásárlást. A mai világban mindenkinek van otthon hűtőszekrénye, fagyasztója. Mi 2 hetente járunk boltba kenyérért, tejfölért, élesztőért. A kenyeret felszelve is le lehet fagyasztani, és pár perc alatt kiolvad, és pont olyan, mintha friss lenne. Minden mást havonta veszünk, vagy ahogy elfogy. A tárolás sem kerül többe, mint az üzemanyag multiról multira rohangálva.
    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2010-12-13  22:15
  20. ios
    ios
    2010. december 14. 10:2382.

    Mondjuk ezt sem igazán értem: "máig nem engedélyezte a szakszervezet, hogy a hét egyetlen pihenő napján bárki dolgozzon vagy vásároljon".

     

    Szerintem eléggé felnőttem már, szeretném eldönteni én, hogy a hét pihenőnapján mivel töltöm a szabadidőmet. Bevásárolok, felújításhoz anyagbeszerzek, avagy otthon lógatom a lábamat.  Milyen gondolkodásmód az, hogy nem engedélyezi valaki, hogy ...... amíg én azzal másnak nem ártok. Nem hiszem, hogy a kereskedelemben dolgozóknak ezzel ártanék, hiszen profitot termelek nekik, tehát lesz stabil munkahelyük, illetve az alkalmazottak csúsztatott munkarendben dolgoznak. A hétvégékért cserébe hétköznap is van szabadnapjuk. Továbbá azt hiszem, hogy aki bolti eladónak, pénztárosnak, biztonsági őrnek megy el dolgozni, ezt a munkarendet akkor is ismeri, amikor aláírja a munkaszerződést. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  21. 2010. december 14. 10:2181.

    Nem egyszerű felújítás volt, hanem egy 70 négyzetméteres ház komplett felújítása (tető csere, átépítés, falak áthelyezése, új fűtési rendszer, új villany, új vízvezeték, új nyílászáró+45 négyzetméteres hozzáépítés. Ez bizony eltartott májustól karácsonyig, de szeptemberben mert bent laktunk, mert addig anyukáméknál húzódtunk meg egy kicsi szobában és egymás idegeire mentünk már (4 generáció egy fedél alatt húzós dolog.)

     

    ÁHétköznap, ugye, dolgoztunk, szabadság alatt is.Hétvégenként csináltuk a segédmunkát, hogy olcsóbb legyeb. Amit tudtunk, a két kezünkkel csináltuk: a férjem ásott, sittet hordott, vakolatot vert, én festettem, ketten burkoltunk. Amikor a nappali fények lementek, akkor tudtunk anyagbeszerző körútra menni.  

    előzmény:
    kivi39 (78)
    2010-12-14  10:16
  22. ios
    ios
    2010. december 14. 10:1780.

    Szintén reggel 9-től este 6-ig dolgozom, pénteken is. Hazautazom, kb 7-kor lépek be az ajtón. Én is a hétvégi bevásárlók közé tartozom. Nem, nem szeretném, ha vasárnap zárva lennének az üzletek, mert akkor szombaton lépni sem lehetne a tömegtől.

     

    Ha megszavazzák ezt a módosítást is, akkor a kereskedelemben is leépítésekre kell számítani, ahogy Démétér írta. Teljesen logikus: kevesebb munkaóra, kevesebb alkalmazott által. Ilyen egyszerű. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  23. 2010. december 14. 10:1779.
    ...bocs: 8-kor fekszenek...
    előzmény:
    ardian (77)
    2010-12-14  10:16
  24. 2010. december 14. 10:1678.
    Azért építkezni, házat felújítani nem szokás minden héten. Valahogy nem hiszem el, hogy anyagot nézni csak szombaton és vasárnap lehet. Mi is újítottunk fel konyhát, és nem vasárnap jártunk a Baumax-ba. Szombaton intéztünk mindent. Nem tudom, vidéken mi a helyzet, de Pesten és Pest megyében szombaton délután 4-ig, 5-ig vannak nyitva az üzletek, simán lehet csempét is keresgélni szombaton délután. Mi legalábbis így tettünk. Amikor csempét vettünk, szombaton reggeltől késő délutánig jártuk az üzleteket. Nem egyet, vagy három városban voltunk, mire megtaláltam álmaim csempéjét 50 km-rel odébb.
    előzmény:
    ardian (62)
    2010-12-14  09:03
  25. 2010. december 14. 10:1677.

    Nálunk is hasonló a felállás. A kocsi a férjemnél, mert kettőnk közül ő jár vidékre dolgozni, így én a bkv áldásait élvezem. Második kocsira nincs pénzünk és én évek óta nem is vezettem.

     

    De tudod, a nagyobbikam 6, a kisebbikem 2 éves. Hétköznap este, miután a férjem mondjuk este 7-re hazaér, hogyan vágjunk neki egy nagybevásárlásnak két fáradt, nyűgös gyerekkel? Amikor ahhoz vannak szokva, hogy 8-kor kelnek...

     

    Én is örülnék, ha a hétvégét nem kellene bevásárlással tölteni, de ez van. Ha a vasárnap kiesik, akkor lesz még nagyobb tumultus szombaton, amint írtam, egy esős vasárnapon meg ülünk otthon a 4 fal között és nézzük egymást, vagy horribe dictu a tv-t, a szép szombaton meg nem tudunk kimozdulni, hogy figyelem! tartalmas programmal töltsük a napot, mert csak akkor lehet menni bevásárolni.

    előzmény:
    kivi39 (74)
    2010-12-14  10:08

Címlap

top