Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Nem hall jól a kisfiam :-(

poczoknyul
Létrehozva: 2011. február 15. 11:57

Sziasztok!

 

Az ember szívesen olvas tapasztalatokat, én most CSAK EZÉRT indítok topicot. A megoldást természetesen nem innen várom, hanem az orvosoktól.

A kisfiam hónapok óta nem hall jól. Tegnap voltunk hallásvizsgálaton, és kiderült, hogy mindkét fülére alig hall (azelőtt semmi gond nem volt a hallásával). Szeptember óta ovis, állandóan taknyos, a háziorvos mondta, hogy savó van a fülében, valószínűleg az állandó náthától. Ma a fülészeten egyből műtétet (orrmandula) javasoltak, de előtte "adtak" azért 2 hetet: napi 2szer adjak orrcsöppet és köptetőt, hátha attól jobb lesz. Nos én nem vagyok orvos, de ez kapásból hülyeségnek tűnt. Hónapok óta nem hall, majd biztos az orrcsöpp eltünteti a savót!! Fel is kerestem egy másik szakorvost (telefonon), ő sikítófrászt kapott az orrcsöpp hallatán, szerinte az semmit nem segít. Annyira tipikus a betegség (ez a savó miatti nem hallás) az elmondásom alapján, hogy ő az orrmandulaműtétben látja a megoldást (persze azért előbb majd megvizsgálja a kisfiamat). 

Az lenne a kérdésem, hogy a műtét tényleg megszünteti a hallásproblémát? Nagyon nem egyöntetű a mai orvosi vélemény ezekről a fül-gondokról, és anya legyen a talpán, aki kapásból tudja, mi a jó döntés.

CSAK tapasztalatokra lennék kíváncsi, 5-re megyünk a másik orvoshoz.

Köszönöm!

  1. 2011. február 15. 18:4776.

    Saját tapasztalatomat osztanám meg veled :) A kisfiam 3-4 éves volt, mikor feltűnt, hogy hiába ül közel a televízióhoz azt mégis szinte max hangerőre állította, illetve ha beszéltem hozzá nem válaszolt, csak ha már megemeltem a hangomat. Kérdeztem az oviban az óvonőket, hogy tapasztaltak-e bármi hallásromlást nála, de ők rázták a fejüket. Aztán mivel a helyzet nem változott bevittem az Audiológiára és megnézték a hallást. Volt az a vizsgálat amikor a karját kellett felemelnie ha hallotta a fülkében a füllhallgató segítségével a sípolást, illetve megcsinálták azt a vizsgálatot amikor a fülébe dugnak egy készüléket és azzal nézik a hallást. Sajnos nekünk mindkét vizsgálat pocsék volt, a papíron szinte a 0-val volt egy szinten az eredménye. Rögtön megvizsgálta két orvos is, és azonnal műtétet javasoltak, szintén savo telepedett le a hallójáratában, nem is folyt soha az orra ha náthás volt, és nem is fújta ki normálisan. Szóval megműtötték, kivették az óriási (garatba lelógó) orrmanduláját is. Pár évig egészen jól alakultak a dolgok.

    Aztán 1.osztályos korában ismét feltűnt a hallásgond, illetve az olvasásnál vette észre a tanárnő is, hogy a hangokat másként ejti ki, mint a többiek, a helyesírásnál pedig a tollbamondás volt kirívóan rossz. Végül megint műtéten esett át, pár év alatt visszanőtt az orrmandulája, ismét kivették. Utoljára tavaly előtt voltunk kontrollon, amikor megnézték, hogy a füleiben benne vannak-e még a tubusok (ezt ültették be a hallójárat szellőzése érdekében, ami kb. 1 év alatt magától kiesik), a hallása azóta javulóban van, de még mindig fejlesztőpedagógushoz járunk (most 3 osztályos), mert nem hallja ki a hosszú magán és mássalhangzókat, néha magam sem értem mit beszél (ez inkább a hadarástól van), úgyhogy a hangképzésünk is nehezebben alakul.

    Ha van kérdésed szívesen válaszolok a műtéttel kapcsolatban :)

    előzmény:
    poczoknyul (1)
    2011-02-15  11:57
  2. Torolt_felhasznalo_822629
    Torolt_felhasznalo_822629
    2011. február 15. 17:1075.

    Dettó ebben a helyzetben vagyunk a közel 3 éves kisfiammal, ő most 4. hete szedi az antihisztamint, aztán majd látjuk. De biztos vagyok benne, hogy orrmandula műtét lesz belőle.

     

    Amúgy igen, nálunk a két tesónál megoldotta a problémát a műtét.

    előzmény:
    poczoknyul (1)
    2011-02-15  11:57
  3. 2011. február 15. 15:0674.
    Írtam privit!
    előzmény:
    poczoknyul (73)
    2011-02-15  14:38
  4. 2011. február 15. 14:3873.
    És még egy kérdés: mennyi időt kell várni a műtétre?
    előzmény:
    katka0211 (70)
    2011-02-15  14:27
  5. 2011. február 15. 14:3772.
    A dr. Nagy Pétert ismeritek? Ma őhozzá megyünk....
    előzmény:
    katka0211 (70)
    2011-02-15  14:27
  6. 2011. február 15. 14:3671.
    Mire kell számítani a műtéttel kapcsolatban? Mi a bevett szokás itt, Veszprémben? ha tudsz írni egy-két infót, azt nagyon megköszönöm!
    előzmény:
    katka0211 (70)
    2011-02-15  14:27
  7. 2011. február 15. 14:2770.

    Az akkor 5 éves fiamnak a múlt nyáron vették ki, szintén Veszprémben az orrmanduláját. Addig sorozatosan középfülgyulladása volt, minden nátha a fülére húzódott. Volt, hogy antibiotikummal megúsztuk, de évente 2-4 alkalommal felszúrták hol egyik, hol mindkét fülét. Tavasszal aztán elkezdett nagyothallani.  Ekkor említette a doktornő az orrmandulaműtét lehetőségét. Addig ha rákérdeztem erre, vagy a tubusra, azt mondta, hogy nem biztos, hogy megoldaná a problémát, lehet, hogy felesleges stb.  Júniusban volt a műtét, azóta volt már egy párszor náthás, de a fülével azóta nem volt gond. (kopp-kopp-kopp)

    Maga a műtét az előkészületekkel és az utána való kórházi tartózkodással nem volt vészes. Inkább csak haza akart már menni a fiam és ezért nyűglődött.

    előzmény:
    poczoknyul (1)
    2011-02-15  11:57
  8. 2011. február 15. 14:1569.

    Ezért írtam, hogy az állandó megnagyobbodás által okozott gondokat a helyileg ható, antibiotikumos orrcsepp és fülmelegítő sapka használatával orvosoltuk. Nagyon körültekintő voltam, mert mint írtam, skarlát után voltunk, és skarlátnak lehet szövődménye a hallásromlás.

     

    előzmény:
    pbd (68)
    2011-02-15  14:06
  9. pbd
    pbd
    2011. február 15. 14:0668.

    Ebben egyetértek, hogy azért van ott, mert ott van rá szükség, csak ha a megnagyobbodás miatt állandó gondokat okoz, akkor sokszor nincs mit tenni. Akkor már nem az eredeti állapot van.

    Nekem 7 évesen vették ki mindegyik mandulámat, és az alap gondot tekintve pozitív váltzás nem történt. Viszont negatív hatását sem érzem annak, hogy nincsenek bent. 

     

    Én a műtét közbeni/utáni veszélyek miatt nem akarom a gyerekeimnek, csak, ha már nagyon nincs más lehetőség.

    előzmény:
    Ildiszilvi (66)
    2011-02-15  13:59
  10. pbd
    pbd
    2011. február 15. 14:0167.

    A lányomra azt mondta, hogy tökéletesen fúj- ő is 4 éves egyébként-, de hogy az nem elég, mert olyan helyen is van váladék, amit fújással nem lehet eltávolítani. Ezért javasolta minden fújás után az orrszívós ellenőrzést is.

    Én is azt vettem észre, hogy fújás után mindig tudunk szívni, és szívás után meg fújni, tökéletesen egyik sem hozza ki.

     

    Nálunk sincs más gond, csak a rossz hallás, csak akkor, ha náthás, de most kb. 2 hónapja folyamatosan az, így 2 hónapja nem hall.

    Ha csak a náthához kötődik, engem nem zavarna, mert csak kifelé megyünk már ebből az egy hét ovi, egy hét otthon c. történetből, csak nem szeretném, ha maradand következményei lennének, ami nagyon valószínűsíthető.

     

    Azt meg már nem is mondom, hogy az ovi állandóan tele van beteg gyerekekkel, hiába kúrálom ki, mindig újra benyalja, mert van honnan.

    Az enyémet nem engedte most a doktornő, épp amiatt, hogy ott nem fújatják annyira lelkiismeretesen az óvónők, mert ugye van egyéb gondjuk is.

     

    előzmény:
    poczoknyul (62)
    2011-02-15  13:42
  11. 2011. február 15. 13:5966.

    Szia! A kislányom 4 éves korában sokszor beteg volt és náthás. Sok antibiotikumot kapott, majd skarlátos lett,  megjegyzem, akkor is antibiotikumot szedett. Skarlát után észrevettem, hogy nem hall, elvittem gégészetre, a doktornő a gyereket meg sem vizsgálta, miután meghallgatott, említette az orrmandula eltávolításának lehetőségét. Ezután elmentünk a Heim Pál Kórházba, ahol szintén ezt javasolták, a gyereket meg sem vizsgálták, a panaszok alapján ajánlották a műtetet.

    Az orvosnak azt mondtam, hogy nem akarok ilyen műtétet, mondjon alternatívát. Akkor ajánlotta az orrcseppet, fülmelegítő sapka használatát. Egy hét múlva kontrollra mentünk,  (megjegyzem, hogy a hallásvizsgálatra reggel 8-ra voltunk a kórházban, délután 3-kor kerültünk be, a gyerek szokásos napirendjét felrúgva, ebéd és alvás nélkül, aminek az eredménye az lett, hogy a vizsgálatot végző személy azt mondta, hogy nem tud kommunikálni a négy éves, nagyon okos lányommal) még nem volt tökéletes a hallása, újra beszéltem az orvossal, felírta a helyileg ható antibiotikumos orrcseppet, amit a Heim Pál kórház gyógyszertárában állítanak elő.

    A gyerek hallásával azóta semmi gond, 15 éves, mind a mandulája, mind az orrmandulája megvan. Véleményem szerint ezek a szervek azért nőnek oda, mert van feladatuk. Több szülőt meghallgatva a kisgyerekkorban eltávolított orrmandula vissza is nőhet, a műtétnek kockázata van.

    Üdvözlettel: I.

    előzmény:
    poczoknyul (1)
    2011-02-15  11:57
  12. Torolt_felhasznalo_142699
    Torolt_felhasznalo_142699
    2011. február 15. 13:5265.

    a fülfájás és a savó kóros léte nincs összefüggésben. nem kell hogy fájjon a füle, attól még gond van. ezért is nem hall jól.

    A horkolás nálunk egyértelműen a mandulától volt. És a folytonos nyitott szájjal járás is... Nálatok akkor még nem annyira súlyos a helyzet, gondolom....

    előzmény:
    poczoknyul (62)
    2011-02-15  13:42
  13. pbd
    pbd
    2011. február 15. 13:5064.

    Azt elfelejtettem még írni- fontos- hogy nálunk fel sem merült a mandula kivétele az orvosban. Tehát gondolom nem mindegy, hogy milyen az állapot, lehet, hogy nálatok komolyabb, és azért javasolta egyből ezt.

    Ez most egy hét nekünk, hétfőn kell visszamenni, akkor jövök majd, és elmondom, hogy mi volt.

    Azt nem mondta, hogy a visszafordításra irányuló kezelés miből áll majd.

     

    Mi Szolnokon voltunk, ha valakinek helyileg jó ott is, akkor priviben küldök elérhetőséget. Igaz, hogy csak egyszer voltunk, de nekem alaposnak tűnt, és nagyon kedves is volt. Mindent megmutatott a lányomnak a kezén, mielőtt használta volna.

    előzmény:
    pbd (58)
    2011-02-15  13:35
  14. Torolt_felhasznalo_142699
    Torolt_felhasznalo_142699
    2011. február 15. 13:4763.
    nekem a kórházi doki azt mondta, hiába tud orrot fújni, akkor sem tud még olyan erővel, mint egy felnőtt, így, ha taknyos, minden esetben szívni kell. próbálkozhat orrfújással is természetesen, de szívni is kell. Azt mondta, a gyerekek kb. 6-8 éves korukra tanulnak meg JÓL orrot fújni.
    előzmény:
    poczoknyul (62)
    2011-02-15  13:42
  15. 2011. február 15. 13:4262.

    Nálunk ott hal be a dolog,  hogy a fiam nem tud még zsepibe orrot fújni.... Bár gondolom a porszívó is jó, csak ha újra menne majd oviba az egy hét letelte után, akkor megint nincs porszívó, szóval bajos a dolog.... Tudom-tudom, tanítsam meg orrot fújni... egy ideje ezen vagyok, de olyan makacs. A porszívót meg szereti. A sok csepp beadásával is gondok lennének. Nagyon nehezen fogadja el újabban a gyógyszereket. Egy kicsit azonban én is bizonytalan vagyok a műtétet illetően, mert a kisfiamra se a horkolás, se az állandó fülfájás, se az átlagnál gyakoribb megbetegedés nem jellemző. Csak ez a nagyothallás van.

    De ha kell, akkor kell.

    előzmény:
    pbd (58)
    2011-02-15  13:35
  16. Torolt_felhasznalo_142699
    Torolt_felhasznalo_142699
    2011. február 15. 13:4061.
    ezt mi mindig végigcsináltuk, sapkás fülmelegítés, sós víz, szippantás, stb, jártunk is eg ymásik doktornőhöz, aki géppel leszippantotta mindkét gyereknek az orrát, átmosta az egész arcüreget, kaptunk fenistil cseppet mi is, meg aerus (vagy valami ilyesmi, nem emlékszem pontosan). De sajnos nekünk nem javított a helyzeten. Hallásvizsgálaton is voltunk, és eléggé rossz lett az eredmény. Most fogunk kontrollra menni a jövő héten.
    előzmény:
    pbd (58)
    2011-02-15  13:35
  17. Torolt_felhasznalo_515057
    Torolt_felhasznalo_515057
    2011. február 15. 13:4060.

    Szia!

    Hol voltatok dokinál?

    előzmény:
    pbd (58)
    2011-02-15  13:35
  18. Torolt_felhasznalo_142699
    Torolt_felhasznalo_142699
    2011. február 15. 13:3759.
    a doktornő elmondása szerint felszúrják és vákummal kiszippantják a cuccot. Nem folyt utána a füle, sőt nem is fájlalta vagy ilyesmi, szóval a lányom nem tudott arról, hgy a fülét is piszkálták. A műtét napján kapott fájdalomcsillapítót, amikor mondta, hogy fáj a torka, a doki azt mondta, nagyon nagy volt az orrmandulája, ezért is fájlalhatja jobban. De másnap már nem kellett neki fájdalomcsillapító.
    előzmény:
    poczoknyul (57)
    2011-02-15  13:27
  19. pbd
    pbd
    2011. február 15. 13:3558.

    A lányomnak is nagyon rossz lett a hallása a sok ovis náthától, szeptember óta.

    Tegnap voltunk a fülésznél, aki a következőket mondta: (ez alapján, amit neked mondtak, hogy mit próbáljatok, az édeskevés)

    Én mindenképp el szeretném kerülni a műtétet. Azt mondta, a dobhártya be van húzódva, és savó van a fülben, de vissza tudja fordítani a dolgot, csak teljesen legyen takonymentes. Amég taknyos, nem tud mit csinálni. Nagyok a mandulái.

    Naponta 3-szor szednie kell  tovább a fenistil cseppet, naponta 3-szor Nasivin orrcsepp, köptető Rinathiol, napi 2-szer.

    Na, és az orrfújás: Először fújja ki- nagyon jól tud fújni, ott is kipróbáltatta vele, viszont mikor fullra kifújta is látott még benne, tehát ott is van váladék, ahonnan nem tudja kifújni.

    Tehát fújás, majd sóoldat befecskendezés, majd orrszívó, megint sóoldat, megint orrszívó- ezt minden nap, egy héten át, óránként 2-szer. (Ennyire gyakran nem fogom, mert kipurcan a porszívó, de óránként megcsináljuk.

    Ezen kívül naponta 5-ször, 10-10 percre  fülmelegítés.

     

    Én a helyedben elvinném másik orvoshoz is, mert több szem többet lát, én elégedett vagyok ezzel a dokival, igaz, rengeteg feladatot adott, de egy hétig kibírjuk.

    előzmény:
    poczoknyul (1)
    2011-02-15  11:57
  20. 2011. február 15. 13:2757.

    Igen, épp most akartam kérdezni, hogy műtét előtt hogyan távolítják el a savót.... Gondolom, azért szúrták fel neki.

    Jövőre reméljük, ritkábban lesznek betegek!!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_142699 (53)
    2011-02-15  13:14
  21. 2011. február 15. 13:2556.
    Nincs két egyforma eset,de azért a tubusra kérdezzetek rá,mint eshetőségre. Lehet,hogy enyhébb a kisfiad betegsége,mint kisunokámé volt,sajnos Ő nem kerülhette el a tubust. Egy szuper jó tóra járunk úszni nyaranta,árgus szemekkel figyeltem a gyerekek fülét.Nem a mi Biankánk volt az egyetlen füldugós. Persze csak fürdésnél kell és nem is látszik,csak ha valaki célzottan figyeli. Lényeg,hogy nagyon jól hall és elmúltak a "füles" bajaink.
    előzmény:
    poczoknyul (35)
    2011-02-15  12:58
  22. Torolt_felhasznalo_142699
    Torolt_felhasznalo_142699
    2011. február 15. 13:1755.
    most kezdtem visszaolvasni, műtét előtt nálunk egyáltalán nem volt nyávogás, (már a második altatásos műtétje volt, az elsőnél sem volt semmi gond). Műtét után viszont volt kemény 3/4 órás üvöltés. De délután már a kórház folyosóján rohangált, én meg utána :)
    előzmény:
    poczoknyul (47)
    2011-02-15  13:11
  23. 2011. február 15. 13:1754.

    Debrecenben a szobában csináltak minden előkészítést, anyukával, volt szörp is, aki utána ment a műtő ajtóig.

    Nem tudom gyereket hogy altatnak de ha maszkkal akkor vesz 3 levegőt és alszik.

    előzmény:
    poczoknyul (47)
    2011-02-15  13:11
  24. Torolt_felhasznalo_142699
    Torolt_felhasznalo_142699
    2011. február 15. 13:1453.

    Szia!

    az én lányom is szeptemberben kezdte az ovit, azóta folyamatosan beteg, havi 3-5-6 napot jár oviba. Ő sem hallott, savó a fülében, óriási mandulák stb. Január elején kivették az orrmanduláját (4 orvos javasolta), azóta hall, csukott szájjal lélegzik, nem horkol!!! Viszont ugyanúgy elkap minden nyavalyát. Épp tegnap voltunk dokinál, mert most is náthás, de a füle tiszta. Ja, neki mandulaműtétkor felszúrták altatásban mindkét fülét.

    Nagyon könnyedén vette a műtétet, és azóta, bár beteges, de sokkal jobb állapotban van!!!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  25. 2011. február 15. 13:1352.
    ja igen. És most sem nyugisabb.
    előzmény:
    Palino (48)
    2011-02-15  13:12

Címlap

top