Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Nyugaton a cola is más

bogárka1
Létrehozva: 2011. Április 16. 16:16
Nyugat-Európában a kóla is finomabb?

Eltérő minőségű élelmiszereket szállítanak a nagy gyártók Kelet- és Nyugat-Európába - derül ki a Szlovák Fogyasztók Egyesületének vizsgálatából, amelyet az Euractiv hírportál ismertet.

A szervezet a Coca-Cola italait, Milka csokoládékat, a Kotányi fekete- és vörösborsát, a Nescafé, a Jacobs és a Tchibo kávéját hasonlította össze a Nyugaton forgalmazott azonos termékekkel. Nyolc EU-országban vásároltak: Németországban, Ausztriában, Csehországban, Lengyelországban, Szlovákiában, Magyarországon, Romániában és Bulgáriában. A mintákat a szlovák élelmiszer-ellenőrző laborban elemezték. A termékek közül csak a Milkáról állapították meg, hogy minden országban azonos minőségű. A legnagyobb szórást a Kotányi-féle borsok mutatták. Habár a fűszereket egyetlen gyárban csomagolják, a zacskók tartalma országonként különböző. A magyar, szlovák és osztrák boltokban beszerzett bors az előírásosnál nedvesebb volt, míg a bolgár piacra szánt anyag sokkal több törött borsszemet tartalmazott, mint a többi. Ezenkívül Bulgáriának gyengébb ízhatású termés is jut.

A vizsgálat eredményére reagálva a Kotányi minőségbiztosítási igazgatója, Elisabeth Voltmer azt mondta, nincs külön szabványuk az egyes országokra. Az eltéréseket szerinte a nyersanyag ingadozó minősége, és a gyártás időpontja okozhatja. "Nem egyszerű folyamatosan fenntartani az előírt minőséget, de ennek ellenére visszadobjuk a rossz minőségű szállítmányokat. Egyáltalán nem kívánunk különböző minőségű árut forgalmazni az egyes országokban", mondja Voltmer.

Izocukortól más a magyar kóla

A Coca Cola esetében a tesztek megerősítették a régi gyanút. A Szlovákiában, Magyarországon, Bulgáriában és Romániában forgalmazott üdítő kukoricából készült izocukrot tartalmaz, amely sokkal olcsóbb a a szokásos répacukornál. Utóbbit a német, osztrák, lengyel és cseh fogyasztók élvezhetik.


Szabó Ibolya, a Coca Cola európai kommunikációs igazgatója az Euractivnak azt mondta, termékeik ugyanolyan minőségben készülnek Európában és az egész világon, a 125 éves recept alapján. Egyes országokban ugyan különböző édesítőszereket használnak, de ennek az üdítő ízére nincs hatása. Izocukrot tesznek az italba az Egyesült Államokban is. A tapasztalt különbségek ezenkívül technológiai okokra vezethetők vissza.

A Nescafé Gold esetében a gyártó elismeri, hogy a receptúra változik piactól függően, a "fogyasztói igényeknek megfelelően". Martin Walter, a Nestlé prágai PR-vezetője úgy nyilatkozott, a különbségek érinthetik a pörkölés módját, és az Arabica és Robusta fajták keverési arányát. A Tchibo, valamint a Milka és a Jacobs márkákat birtokló Kraft Foods nem válaszolt a megkeresésekre.

A Szlovák Fogyasztók Egyesülete álláspontja szerint a gyártóknak kötelességük lenne azonos minőségű termékeket forgalmazni azonos márkák alatt, minden országban. A tesztek eredményét átadták az EU fogyasztóvédelmi biztosának, John Dallinak. A vizsgálatot egyébként az Európai Bizottság szlovákiai képviselete támogatta. Az eredmények ismeretében Brüsszel dönthet arról, szabályozza-e az országokra szabott minőség kérdését.

  1. 2011. Április 16. 19:1026.
    Akkor csak szerencsém volt, mindenesetre jobban vigyáznak a minőségre, az biztos. Nem azt mondom, hogy itthon nálunk minden xar, de a hús, szalámi, paprika, "teljes kiőrlésű" kenyér botrányok után, azért érdemes lenne jobban odafigyelni, hogy mi is kerül a tányérunkba. 
    előzmény:
    Liimo (25)
    2011-04-16  18:55
  2. 2011. Április 16. 18:5525.

    Ki kell, hogy ábrándítsalak. Erjed a saláta. Egy csomaggal szoktam venni, de ha aznap nem eszem meg mind, másnap már savanyú íze van.

    Illetve itt mindent ecetesebbre csinálnak. A H.. majonéznek sem olyan az íze, mint otth9on. Otthon szerintem édesebb, de említhetném a ketchup-ot is. Az is ecetesebb itt Angliában.

    előzmény:
    Troll (22)
    2011-04-16  18:10
  3. 2011. Április 16. 18:4824.

    Az Ariel és a Silan, Lenor minőségével egyet értek. Én is járok a kinaiak nyakára akik azt a cuccot adják el, amit Ausztriából hoznak. Anyum nem, hiszi el, hogy van különbség minőségben. Pedig hatalmas.

     

    Ja, és amit még   tapasztaltam: A Hipp áfonyás alma üveges kajája tök másitthon, és másmilyen Ausztriában. A Müllerben vettem olyat amit nyugatról hoznak. Sokkal finomabb, másabb a szine, állaga. Köszönő viszonyban sincsenek a magyar Hippes cuccal.

    előzmény:
    bogárka1 (1)
    2011-04-16  16:16
  4. 2011. Április 16. 18:3223.

    Réges régen  egy rokonunk kiköltözött Sanghajba, aztán mikor pár év múlva hazalátogatott kíváncsian kérdezgettük, hogy mit eszik, mit iszik kint stb...azt mondta , hogy ott is minden ugyanúgy van mint itt csak kicsit más ízzel, mert a világcégek igazodnak a helyi ízvilághoz.

    úgy ahogy az itt főző kínai is hozzánk igazodik, mert nem vennénk meg állítólag amit maguknak főzne... 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  5. 2011. Április 16. 18:1022.
    Itthon a Tesco-ban pl. néha büdös a banán és a hús.Az eper pedig néha már penészedik... Sonkát és felvágottat nem is mernék ott venni. Angliában nagyon szuper készsalátákat lehet kapni a Tesco-ban és a Sainsbury´s-ben, igaz horror áron sajnos. Mondjuk másnapra nem is erjed a saláta, a gyümölcs pedig sokáig friss marad.
    előzmény:
    Rebbi (21)
    2011-04-16  17:52
  6. 2011. Április 16. 17:5221.

    Angliában éltem egy ideig a Tesco pl.  totál más. Úton útfélen tesco express kiváló választékkal bármire is legyen szükség.. Mind kínálat, mint minőség szempontjából a hazai igen gyér.

    Morrisonsba jártunk még sokat vásárolni, árban nem volt nagy különbség pl. a királyrák, lazac. ill. cs. mell között... nem mondom, h olcsó vlt a kaja, de megfizethető és minőségi finomságokat lehet kapni.

    A mosószer "ereje", az öblítő illata itthon sajnos árnyékvilág szerinte.

    A gyorséttermi kaja szintén, a magyar "meki" nyugodtan elbújdoshat..

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  7. Torolt_felhasznalo_254605
    Torolt_felhasznalo_254605
    2011. Április 16. 17:4020.

    Hogy a kóla más-e, azt nem tudom, nem emlékszem rá, bár ittunk itt-ott Európában.

    Egy érdekesség. Most februárban, amikor ki kellett ugranom Olaszországba, akkor hazafelé bevásároltam pár dolgot. Mégis, gyerekeimnek, családnak pár apróság, plusz a heti nagybevásárlást ott elrendeztem. Csokik, gyümölcsök, borok, pezsgők, rágcsák, só (speciális nagy szemű), extraszűz olivaolaj, kávé, kakaó, olivabogyó, ágynemű, margarin, sajt, üdítők, és még a csuda tudja mi minden. Otthagytam egy nagy stóc eurót. :)  Ami a lényeg, hogy az Interspar még Olaszországban sem a legolcsóbb hipermarket, azonban az élelmiszerek többsége még ott is jóval olcsóbb, mint itt, Magyarországon. (francba, a cukrot akkor elfelejtettem J )

    Ami azonban igencsak meglepett, hogy az ugyanolyan csomagolásban lévő Olaszországi Segafredo nagyságrendekkel, tehát sokkal de sokkal finomabb volt, mint az ugyanolyan csomagolású Magyarországon kapható. Nagyszülőket, szülőket leptem meg pár dobozzal. Már bánom, hogy nem tízszer annyit hoztam, mert amikor megvették újra a Magyar csomagolásút, attól fanyalgott mindenki. :) Pedig itt, kishazánkban ez a kávé kiváló minőségűnek számít. Mégis, hiába jó, az Olasz jobb volt!

    No, erről mi a vélemény?

    előzmény:
    bogárka1 (1)
    2011-04-16  16:16
  8. 2011. Április 16. 17:3719.

    Már megint egy jó kis urban élegend, amin lehet borzongani és szörnyűlködni a multik szemétségén...

     

    az izoglükóz semmivel sem rosszabb, mint a répacukor, sőt, sokkal jobban oldódik, hiszen folyékony édesítőanyag, üdítőitalgyártásra kiváló. Európa sok országában viszont jóval olcsóbb a répacukor, ezért használják ezt. Az USA-ban, és nálunk viszont sok kukorica terem, ezért kedvező áron hozzáférhető, így ezt használják. (Mellesleg az eredeti receptben is ez van.)

    előzmény:
    bogárka1 (1)
    2011-04-16  16:16
  9. 2011. Április 16. 17:1218.
    Jaja, kint nagyon klassz a tesco, igaz, nem a legolcsóbb (sokkal olcsóbb az asda pl) de a kínálat és a minőség nagyon jó, főleg az itthonihoz képest!
    előzmény:
    Troll (11)
    2011-04-16  17:02
  10. 2011. Április 16. 17:1117.
    Meg amin csodálkoztam, hogy itthon nálunk lehet kapni a Kinder Pingui kókuszos változatát, viszont Ausztriában még nem találkoztam vele.
    előzmény:
    hexilein72 (15)
    2011-04-16  17:06
  11. 2011. Április 16. 17:0816.

    Köszi, legközelebb megnézem:-)

     

    Na igen, a Túró Rudi verhetetlen! 

    előzmény:
    hexilein72 (15)
    2011-04-16  17:06
  12. 2011. Április 16. 17:0615.
    Bocs, ALDI, nem Aldo ;-)
    előzmény:
    hexilein72 (14)
    2011-04-16  17:05
  13. 2011. Április 16. 17:0514.
    Probald ki az Aldo-ban kaphatot, az all. fini. Bar en azt meg nem vettem Mo.-on, de az itteni (Au) tenyleg jo.
    előzmény:
    Troll (10)
    2011-04-16  17:00
  14. 2011. Április 16. 17:0413.
    Viszont az otthoni Turo Rudi verhetetlen :-) Itt Au-ban is van mar egy hamisitvany, de meg sem közeliti a magyart.
    előzmény:
    hexilein72 (12)
    2011-04-16  17:03
  15. 2011. Április 16. 17:0312.
    Sajnos nem a te izlesed valtozott. En amugy sem eszem gyorsettermi sz*rt, de a gyerekeim sajnos igen, de a magyart "nem szeretik" :-) Tavaly viszont egy nemet Burger Kingben en is ettem egy wrap-et, hat komolyan mondom eg es föld a különbseg... Itt Ausztriaban is sokkal jobb a gyorsettermi kaja ize (es minösege), de a nemet viszi a palmat.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_167397 (7)
    2011-04-16  16:36
  16. 2011. Április 16. 17:0211.
    A magyar és az angol Tesco között is ég és föld a különbség...
    előzmény:
    bogárka1 (9)
    2011-04-16  16:42
  17. 2011. Április 16. 17:0010.
    Nem csak Angliában, de mindenhol sokkal szebb a gyümölcs és a zöldség, mint itthon. Pl. én szeretem a füstölt lazacot is, hát itthon olyan drága, nem is beszélve a silány minőségről, hogy az már felháborító.
    előzmény:
    bogárka1 (9)
    2011-04-16  16:42
  18. 2011. Április 16. 16:429.

    Igen, a kávé dettó!!!

    A zöldségeknél számomra az volt a leghihetetlenebb, hogy Angliában minden olcsóbb volt, és a választék..... 

     

     

    Az biztos, hogy mi vagyunk az unio szemétlerakata.

    előzmény:
    Troll (5)
    2011-04-16  16:32
  19. 2011. Április 16. 16:408.
    Jé, én azt hittem, hogy Angliában csak a hely hatalma miatt ízlett jobban a chicken select a mekiben, vagy a whopper azért ízlett, mert akkor már az egész napi utazás maitt a reptéren a szemem esett ki...
    előzmény:
    hexilein72 (4)
    2011-04-16  16:31
  20. Torolt_felhasznalo_167397
    Torolt_felhasznalo_167397
    2011. Április 16. 16:367.

    Azt hittem csak az én ízlésem változott, de ezek szerint nem.

    Úgy vettem észre a gyorséttermi hambik már nem olyanok mint 15-20 éve

     

     

    Egyébként a magyarnak minden jó,  itt a szart is el lehet adni, főleg ha ócsó,  de akkor is ha nem

    előzmény:
    hexilein72 (4)
    2011-04-16  16:31
  21. 2011. Április 16. 16:346.

    Viszont pl. a haztartasi tisztitoszerek itt (Ausztria) sokkal enyhebbek. Ha pl. normalis vizköoldot szeretnek, akkor azt Mo.-on veszem meg, peneszeltavolitot szinten, mert az itt be van tiltva. Sokkal szigorubbak a veszelyes anyagokkal szembeni tilalmak, igy a tisztitoszerek nem olyan agresszivek, de emiatt sajnos nem is olyan hatekonyak.

     

    Az öblitövel kapcs.-ban teljesen igazad van: en innet viszem anyukamnak a Lenort, mert egyreszt fele annyiba kerül, masreszt meg 3x olyan intenziv az illata, mint a "magyare".

    előzmény:
    bogárka1 (3)
    2011-04-16  16:29
  22. 2011. Április 16. 16:325.
    A mosópor, a kávé, sok gyümölcs és zöldség lényegesen finomabb és jobb minőségü külföldön, mint itthon nálunk. Mi is az osztrákokhoz járunk bevásárolni sokmindenért.
    előzmény:
    bogárka1 (2)
    2011-04-16  16:21
  23. 2011. Április 16. 16:314.
    Erdemes lenne meg a különbözö gyorsettermeket is összehasonlitani, ugyanis hataömas a minösegi különbseg!! Nemetorszagban a legfinomabb sztem (pl. a Burger King), de Ausztriaban is sokkal-sokkal jobb a termekek minösege, mint Mo.-on.
    előzmény:
    bogárka1 (1)
    2011-04-16  16:16
  24. 2011. Április 16. 16:293.

    Nálunk van egy tisztítószereket áruló kis üzlet, abból gazdagodtak meg, hogy osztrákoktól hozták be a tisztító- és mosószereket. Hiába volt itt teszkós akció az arielre, mindenki tőle vásárolt, mert az öblítőnek volt illata és nem csak a vízben, hanem a ruhán is, és a mosószer is más volt!

    Talán ennyi ember nem tévedhet, lehet abban valami, hogy hozzánk gyártják a szarabb cuccokat!!!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  25. 2011. Április 16. 16:212.
    És pofátlanul belehazudnak az ember képébe, hiába bizonyosodott be, hogy olcsóbb és rosszabb minőségű cukrot használnak nálunk, még ennek elleénre is azt mondják, ez nem számit, 125 éves recept alapján dolgoznak. És hiába nem így van, ezt hangoztatják.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     

Címlap

top