Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Élelmiszert kidobni?

KoronczayLilla
Létrehozva: 2011. május 25. 17:22

 

Ledves fórumozó! 

Te szoktál élelmiszert kidobni? Ha igen, milyet? És elvinnéd-e egy lakóhelyedhez közeli helyre, feltéve, ha lenne ilyen, hogy segíts a rászorulókon? Azért kérdezem, mert vannak ilyen kezdeményezések! 

Várom a válaszokat, esetleg saját történeteket! 

Köszönöm:

Koronczay Lilla

 

  1. Torolt_felhasznalo_190603
    Torolt_felhasznalo_190603
    2011. május 26. 22:32126.

    Sziasztok!

    Nemrég regeltem, miután átolvastam a topikot. Sokak véleménye egész megdöbbentő. Persze én is azt tanultam, hogy nem pazarlunk viszont azt is, hogy szart nem eszünk.

    Mindenki lefagyasztja (ami nem mindig elönyös, lehetne többször kevesebbet készíteni frissen de kinek mi...) vagy lelkiismeretfurdalással küzd ha megromlodt a zöldség. Mindenkinek fullon van a hűtő magától???

    Nem hiszem. Sokan már a vásárláskor pazarolnak, nem baj ha nem kell vegyük meg mert AKCIÓS és elég lesz jó sokáig. Persze elék a tartós tej, cukor stb. de nem a paradicsom vagy a banán. Aztán meg jajj megromlott mert ha vmi akciós kötelező 10szeresét megvenni. A másik ugye,  nem mindenböl a legolcsobb a legjob. A kiszerelést vagy kilós árat nem sokan nézik. Persze én sem a legdrágább termékeket veszem de nem is a legsilányabbat. Sokuk közt 30-40 Ft a különbség minöségben jobbak. Most lehet jönni azzal hogy sok kicsi 30Ft sokra megy. És akkor is ha a pocsék minöség miatt nem fogy el és ki kell dobni????

    Jajj de hát azt nem szabad inkább zabáljunk be mindent nemgond ha utána fáj a gyomrom, esetleg megbetegszem sőt a gyerek is kötelezöen egye meg a kaját ha nem birja akkor is max ugye kihányja. Hát ezt nevezem.  Persze biztos nincs idő mindennap főzni(én sem szoktam naponta) de két napra még oké(nem3 nem4) na de 2hétre. Mien jó a fagyóból kivenni. ennyi erövel vegyetek konzervet meg mirelit kaját és csak fel kell bontani vagy ki kell sütni.

    Spórólni sokkal jobban lehet ha megnézzük miből mennyit veszünk, és ami nem kell azt nem vesszük meg. Odaadni kaját amit kidobnál? Én inkább ruhát adok amit nem hordok de abból sem a szakadttat.

    De hát kinek mi...........

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  2. Torolt_felhasznalo_628072
    Torolt_felhasznalo_628072
    2011. május 26. 17:28125.

    Izlések és pofonok. Az egyik receptet Nigella szakácsnőtől tanultam, - de nem ez a lényeges, hanem az, hogy mi szeretjük...:), nem feltétlenül kell neked is ízletes legyen. Csak javaslatot tettem, ha akarod elfogadod és kipróbálod, ha akarod nem.

     Mi eszünk maradékot, vagy másnap akár az előző napi ételt kiegészítve variálom a menüt. Én sem fagyasztok le semmilyen főtt ételt.

    És szerintem az a valódi helyzet, hogy sokan igazat állítanak, NEM HAZUDNAK,  és egyáltalán nem akarják magukat jobb színben feltűntetni, mert egyszerűen akárhogyan is osztanak és szoroznak a családi kasszából nem futja nagyobb összeg az élelemre, mint korábban.

    Ha te is rendszeresen vásárolsz, bizonyára neked is feltűnt, hogy lassan, de folyamatosan hogyan következett be minden élelmiszer árában drágulás, és mindenki ott igyekszik minden forintot megfogni, ahol  és ahogyan tud...

    A baráti körömben ha szó esik erről, akkor is mindenki pont ugyanezt mondja, hogy bizony nincs (miből) pocsékolás.(Sokan másodállást is vállaltak éppen ezért.)

    Sokan mondják azt is, hogy sokkal körültekintőbben megnézik az áruk szavidejét is, hogy ne romoljon rájuk figyelmetlenségből a hűtő hátsó polcán sem semmi, olyan helyen sem vásárolnak tejterméket, ahol nem hűt eléggé a hűtő... stb.

     

    A maradék kenyérvégről pedig csak annyit, hogy nálunk a kedvenc csemege pont abból készül, bár mi sem vagyunk gazdagok, telik még krémesre. Inkább a hozzáállásunk a dolgokhoz, az különbözik.  Én nyitott vagyok az újra. Egyetlen kitételem van, hogy az étel ne mozogjon a tányéromon elevenen!!!

    (Én a konyhában is szeretek receptkönyv nélkül saját magam is új dolgot alkotni,  kreatív vagyok. A kiindulópont mindig az, hogy éppen milyen alapanyag van otthon.)

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_904145 (77)
    2011-05-26  10:29
  3. Torolt_felhasznalo_237607
    Torolt_felhasznalo_237607
    2011. május 26. 17:04124.
    Igen. Egyrészről szigorú szabályok vannak, másrészről utcán árulhatják a zöldséget a koszban, szmogban. Nem kicsit ellentmondásos.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_904145 (123)
    2011-05-26  14:57
  4. Torolt_felhasznalo_904145
    Torolt_felhasznalo_904145
    2011. május 26. 14:57123.

    Az engem is felháborít. A lejárt kaják vonatkozásában egyetértünk, mert annyi erővel romlott is lehet, függetlenül attól, hogy a lejárati idő csak annyit jelent, hogy addig garantálják a gyártáskori minőséget.

     

    Olyat én nem hallottam, hogy átforralták volna a moslékot anno... Viszont azt igen, hogy mi magyarok mindig fölémegyünk minden szabálynak, amit az Eu kitalál, nálunk vannak állítólag a legszigorúbb közegészségügyi szabályok, ami a közétkeztetést illeti és az állategészségügyi szabályok is itt a legszigorúbbak.Sokszor ésszerűtlenek is.

    előzmény:
    ardian (117)
    2011-05-26  14:34
  5. Torolt_felhasznalo_583839
    Torolt_felhasznalo_583839
    2011. május 26. 14:56122.
    általában az agyoncukrozott befőttektől-konzervektől szabadultunk meg, amit a szülőktől kaptunk "ajándékba". ezeket külön szatyorba, a kuka mellé tettük ki. szerintem így is segítettem a rászorulókon: néhány óra múlva már nyoma sem volt, feltételezem, egy rászoruló vitte el.
    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2011-05-25  17:22
  6. Torolt_felhasznalo_904145
    Torolt_felhasznalo_904145
    2011. május 26. 14:53121.
    hát ez az! Amíg nem Eus disznók voltak, addig jó volt az ovis moslék ( a belem majd kijött, mikor mentem az oviba és éppen ott volt a moslékot gyűjtő járgány), másnaptól meg betegek lettek. Elmehetnének a sunyiba, de komolyan, akik ezeket a szabályokat meghozzák... igaz, hoyg akkor ki venné meg a sok tápot, amivel 3 hónap alatt vágáséretté pumpálják a röfföt?!
    előzmény:
    pinkpearl (119)
    2011-05-26  14:47
  7. Torolt_felhasznalo_904145
    Torolt_felhasznalo_904145
    2011. május 26. 14:51120.

    Sosem lennék képes erre. Fél szelet hús adni a gyereknek, mert esetleg hagy belőle... Ám ez a te életed.

     

    A pocsékolás és a tányéron lévő maradék kidobása, állatnak odaadása között azért van különbség. sosem tenném az asztalra azt a tányért, amin az ebédi maradék van, senkinek vacsorára. Főleg mert ha ebédre sem kellett, akkor sanszos, hogy estére sem fog.

     

    És igaz, hogy a kaján sokat lehet spórolni, ám ha valóban súlyos anyagi problémákkal küzd valaki, azon nem lendít egy jottányit sem, ha az ebédi maradékot eteti meg este ugyanarról a tányérról, vagy fél adag kajákat bányászik elő a fagyasztóból.

     

    Ne értsd félre, engem sem vet fel a pénz. De ilyen szintű spúrsággal gyerekkoromban találkoztam utoljára, ahoyg lentebb is említettem; gyereknek-asszonynak egy szelet hús, a férfinak  legalább kettő. De mindenki éljen, spóroljon azon, amin tud és akar, magánügy. Én ezen nem vagyok hajlandó. természetesen én sem hatvan főre főzök, mikor tudom, hogy csak hárman fogunk enni, mert annyian vagyunk itthon. De hogy ne vehessen valaki egy egészszelet húst, mert lehet hogy marad belőle két falat, olyan nincs. Ahogy attól se megyek a falnak, ha néhány villányi garnírung ottmarad. Na bumm. Nem attól nem fogom tudni a számláimat kifizetni. Szóval részemről nagyon felesleges és túlzó spórolás az ilyen szintű. Egy esetben nem; amennyben tényleg ki kell számolni, hogy egy tányér étel jut mindenkinek, mert egyszerűen nem telik többre. Viszont akik itt megfordulnak, azoknak valószínűleg igen. Szóval sokaknál gyanítom, hogy ismét az enelcés túlzás szindróma áll fenn, minél tökéletesebbnek látszani, hiszen egy újságíró kérdezte a pórnépet...

     

    Részemről itt fejeztem be.

    előzmény:
    rnegabi (116)
    2011-05-26  14:27
  8. 2011. május 26. 14:47119.

    A saját disznóikat etethetik most is, mert azt nem ellenőrzik.

    De régen volt olyan, hogy pl. az óvóda konyháján összegyűjtötték a maradékot, és azt elvihette a gazda a malacoknak. Ma már ilyet nem lehet, mert mindkettőt megbüntetik.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_904145 (112)
    2011-05-26  14:07
  9. 2011. május 26. 14:46118.

    Sziasztok!

     

    Nem olvastam végig a fórumot, nem tudom hol tart épp a téma.

     

    Korábban nagyon sok ételt dobtam ki.

     

    Mikor megszületettek a gyerekek, akkor mindenki nyakra-főre hozta a kaját, hiába mondtam, hogy nem kell, nem esszük meg.

     

    Szerencsére ez a hullám elmúlt. Aztán meg jött egy olyan időszak, amikor a gyerekek hagytak meg mindent. Én meg nem tartom magam konyhamalacnak, nem ettem meg a maradékot, csak azért, hogy elfogyjon. Az én hátsóm meg kerekedjen...

     

    De szerencsére már eljutottunk oda, hogy ésszel és mértékkel vásárolunk, és tényleg csak nagyon kevés ennivaló romlik meg, vagy marad ki.

     

    Viszont!

     

    Mindig is figyeltem arra, hogy bármit is kellett kidobni, azt szépen becsomagolva tettem le a kuka mellé, vagy a tetejére.

     

    És mindig elvitte valaki. Mindig arra gondoltam, ha más nem, hát a kutyájának valaki oda tudja adni (nekünk nincs).

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  10. 2011. május 26. 14:34117.

    Persze, hogy nem volt gond, mert jobb helyeken a moslékot átforralták, mielőtt odaadták, de ez a gakorlat az unióban nem ismert, inkább a veszélyeit látták, meg azt, hogy bonyolult ellenőrizni, hogy át van-e forralva, vagy sem, egyszerűbb volt megtiltani.

     

    Ugyanez a lejárt szavatosságú élelmiszerek.

     

    Lehet azon sopánkodni, hogy jaj, az egész jó volt még, miért nem adták oda a hajléktalanoknak,de ha netán a hajléktalanok tömegesen betegek lesznek róla, akkor ott a felelősség kérdése, amit senki sem vállal szívesen.

     

    Egyszerűbb megsemmisíteni.

     

    De én azt mondom, hogy ez jogos elővigyázatosság.

     

    De az már gáz, hogy a hamis márkajelzésű (másmak még nagyon jól jönne minőségű) ruhákat,, cipőket is bezúzzák.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_904145 (112)
    2011-05-26  14:07
  11. 2011. május 26. 14:27116.

    Nálunk szabad szedés van az ételből, de ki van kötve, hogy amennyit mindenki kiszed azt meg kell enni! Nincs pocsékolás! Sajnos voltam olyan élethelyzetben mikor enni sem volt mit, csak hetekig főtt rizst ettem gyerekkoromban. Most is anyagilag elég rosszul állunk ezért vannak ezek a szigorú megszoritásaim.

    A most 8,5 éves lányom is tudja már, hogy mennyit szedjen magának:) Inkább szed kevesebbet, és ha még kér akkor még szed egy kicsit. Pl rántotthúsból elsőnek csak fél szelet húst kap, ha még kell neki akkor odaadom neki a kettévágott hús másik felét. De pl férjem nagy étvágyú ő simán megeszik 3-4 szelet ránotthúst is. Én átlagos étvágyú vagyok.  Szóval én úgy főzök, hogy tudom kb ki mennyit eszik meg. Ha valaki végképp nem tudja megenni a kaját ebédre, akkor tányérostól berakom a hűtőbe, alufóliával letakarom, és majd vacsira megeszi. Ennyi. Ha meg marad kb 1-2 tányérnyi adag elfér a hűtőben, vagy a fagyasztóban. Sokszor van, hogy férjem enne  pl1 tányér káposztát, vagy pörköltet stb de mi a lányommal nem kivánjuk, igy csak kiveszem a fagyóból férjem jól lakik vele.

    Ha pedig még ezek után is maradna kaja akkor a kutyánk megeszi mert belekeverem a tápjába.

     

    Mondjuk az az igazság, hogy férjemmel szerencsém van mert gyerekkorában ők is szegények voltak, és igy megtudja becsülni az ételt, nem válogat. Bármit teszek elé megeszi! A lányomat igyekeztünk úgy nevelni, hogy ne válogasson. Ő egyedül a gombát, és a májat nem eszi meg, minden mást megeszik.

     

    Én tudom milyen az ha nincs étel otthon,  megtanultam minden falat ételt megbecsülni, és megenni, nem pedig kidobálni. Ez van én ezért nem dobok ki semmit, de nem is veszek soha semmiből akkora mennyiséget ami tudom, hogy nem fogyna el, csak azért mert akciós egy élelmiszer.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_904145 (94)
    2011-05-26  11:56
  12. Torolt_felhasznalo_904145
    Torolt_felhasznalo_904145
    2011. május 26. 14:26115.
    Ebben így egyetértünk.
    előzmény:
    Vitosa (113)
    2011-05-26  14:10
  13. Torolt_felhasznalo_102152
    Torolt_felhasznalo_102152
    2011. május 26. 14:23114.
    igen szoktam sajnos, de igyekszem mellőzni, szívesen leadnám, ha volna átvevő hely erre
    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2011-05-25  17:22
  14. 2011. május 26. 14:10113.

    Persze, hogy nem. De engem halálosan idegesít, amikor látom pl. a testvérem gyerekét (1 évvel idősebb a kisebbikemnél), hogy jól telepakolja a tányérját, majd kb. a negyedét eszi meg. Ezt hülyeségnek tartom, és bosszant. Vegyen fele annyit, akkor kevesebbet kell kidobni ha nem eszi meg, csak meg kéne tanítani rá.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_904145 (109)
    2011-05-26  13:51
  15. Torolt_felhasznalo_904145
    Torolt_felhasznalo_904145
    2011. május 26. 14:07112.
    Amíg nem volt Eu, addig jó volt a moslék, nem lettek betegek tőle a röffencsek? Egyék csak a tápos vacak húst akik kitalálták.  Itt vidáman etetik a röfföket a moslékkal. Nahiszen!
    előzmény:
    ardian (111)
    2011-05-26  14:04
  16. 2011. május 26. 14:04111.

    Így igaz.

    Amióta EU tagok vagyunk, nem lehet pl. moslékot sem adni a disznóknak, mert léteznek emberről állatra terjedő betegségek, amit a maradék ételtől elkaphat a röfi.

     

    Ugyanilyen szabály, hogy a lejárt szavatosságú élelmiszereket a gyártónak/kereskedőnek meg kell semmisíteni, mert veszélyes hulladéknak számít.

     

    stb. stb.

     

    (Mindez nem jelenti azt, hogy a lejárt virslit nem adhatod oda a saját kutyádnak, vagy a szomszédnak, akiről tudid, hogy macskát tart.)

    előzmény:
    pinkpearl (110)
    2011-05-26  14:01
  17. 2011. május 26. 14:01110.
    Én úgy tudom, hogy ilyet nem lehet. Valami eü. szabály miatt. Éppen ezért dobálják ki (sajnos) az éttermek, hotelek konyháin is a maradékot.
    előzmény:
    cabron (106)
    2011-05-26  12:25
  18. Torolt_felhasznalo_904145
    Torolt_felhasznalo_904145
    2011. május 26. 13:51109.
    A többször keveset sem garantálja, hogy a végén üresre eszik a tányért.
    előzmény:
    Vitosa (108)
    2011-05-26  13:49
  19. 2011. május 26. 13:49108.

    Nem lehet kiszámolni pontosan, mennyi fog elfogyni egy étkezésre, csak nagyjából. Én sem bírom elviselni, ha mondjuk a férjem nem szedhet még, csak mert nincs annyi.  Ezért néha marad, de nem gond, mert 1-2 napon belül elfogy.

     

    Én arra tanítom a gyerekeket, inkább többször vegyenek kevesebbet, de ne hagyjanak a tányéron, ha nem muszáj, mert azt tényleg ki kell dobni. Persze nem tömöm meg őket mindenáron, ha nem kell, otthagyják, de ezért jobb a "többször-keveset" módszer. Előbb-utóbb megtanulják. 

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_904145 (94)
    2011-05-26  11:56
  20. 2011. május 26. 12:32107.
    Szia! Én gyakornok voltam egy hotel vendéglátás részlegén.És ott is, ha valami maradt azt KÖTELEZŐ volt kidobni, meg a mosléktárolóba tenni..Került oda még lazac is.......
    előzmény:
    antironia (25)
    2011-05-25  18:40
  21. 2011. május 26. 12:25106.

    Az érthető, hogy az ételmaradékot nem olyan egyszerű embereknek adni, de lehet érdemes lenne a környezetünkben érdeklődni, hogy van-e állat, vagy netán van-e a közelben valami menhely, ahová le lehet adni az összegyűjtött ételmaradékot. Nem?

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  22. Torolt_felhasznalo_552514
    Torolt_felhasznalo_552514
    2011. május 26. 12:21105.

    Hat ha jol visszagondolok igazad van, mi is ugy kaptuk azt amelyik megult.

    Te mar egeszen szakerto vagy a tyukugyekben.

     

    A regi kutyam az olyan volt mint egy etel-eltakarito egyseg. Mindent megevett, sosem volt semmi baja. Nem volt fajtiszta. A mostani ketto fajtisztak, az egyik nagyon rossz evo (a kuvasz itteni valtozata - olasz maremma, a masik border collie) az meg hasmenest kap mindentol ami nem kutyaetel 

    előzmény:
    cabron (102)
    2011-05-26  12:11
  23. 2011. május 26. 12:16104.

    Kár, hogy nem eszi meg a kutyád. Nekünk nagy mázli, hogy a mieink bármit, így a tányéron maradt dolgok is elintézve.

     

    Megosztva a malacokkal és macskákkal...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_552514 (101)
    2011-05-26  12:07
  24. Torolt_felhasznalo_842243
    Torolt_felhasznalo_842243
    2011. május 26. 12:14103.
    Gyerekkoromban a nagyzüleim, szüleim a ejembe verték, hogy ételt pedig nem dobunk ki, nem hagyunk semmit a tányéron, stb. 80 kilósra sikerült híznom ezzel a szemlélettel. Ma már a saját háztartásomat vezetem, és bizony ami fölös, azt kidobom. Nem fogok kétszer annyi kalóriát magamba tömni csak azért, mert maradt 2 extra adag étel. Amúgy nem főtt ételt csak akkor szoktam kidobni, ha már lejárt a szavatossága és mégsem fogyasztottuk el - romlott ételt pedig nem szívesen adnék senkinek. Ha valakinek meg kellene a 3 db extra maradék palacsinta, vagy a kistányérnyi bableves - hát... ilyet nem tudok elképzelni. Mármint hogy hogy lehetne ezt begyűjteni és szétosztani. Azt hiszem, az ÁNTSZ ezt nem is engedélyezné.
    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2011-05-25  17:22
  25. 2011. május 26. 12:11102.

    Fene tudja. Fajta függő is a dolog, meg én azt vettem észre, hogy a vett tojóhibridek erre már nem alkalmasak. Nekünk mindig olyan ült meg, amelyik háznál kelt ki. Vagy nálunk, vagy kaptuk valakitől.

     

    Minél több a saját tyúk, annál több a megülés esélye. Már előre rettegek attól, hogy megül egyszerre 3-4 is, és majd győzzem kihajigálni őket a rekeszből. :-D

     

    Azért nem egyszerű több almot is megtartani. Pláne, hogy vannak húscsirkék is, azok is külön vannak téve ugye, akkor a friss kelésűeket is el kell különíteni...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_552514 (96)
    2011-05-26  11:58

Címlap

top