Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Korai iskolakezdés

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2012. március 20. 09:33
Fejlessze otthon a gyereket, különben gondjai lesznek az iskolában – ezt tanácsolták a kétségbeesett anyukának az óvodában, ahonnan az új szabályok szerint korábban az iskolapadba küldenék a gyereket. Vekerdy Tamás szerint nem jó, hogy a gyereket szabják az iskolához.

Tovább a cikkre...
  1. 2012. március 27. 10:18140.

    hát, nálunk van

    szünetre is adnak bőven, nehogy unatkozzon a gyerek és a szülő

    előzmény:
    andi92 (138)
    2012-03-27  08:08
  2. 2012. március 27. 10:17139.
    No pláne... a szabad iskolaválasztos hsz-odra írtam, amit, ha nincs választásod, és nálatok épp egy extra poroszos iskola van, akkor a gyereknek fel kell kötni a lengemagyart...
    előzmény:
    Milu (137)
    2012-03-26  19:23
  3. 2012. március 27. 08:08138.
    Ardian, eszembe jutott viszont egy hatalmas kulonbseg a ket rendszer kozott. Itt NINCS hazi feladat altalanos iskolaban. Irasbeli legalabbis (mert azert az orai anyagot meg kell tanulni, szamonkeres, osztalyozas, bizonyitvany ugyanugy van, mint otthon). Neha egy-egy matekpelda, egy-egy nyelvtani feladat, 5 perc. Ezt azzal indokoljak, hogy ha sok hf lenne, none a kulonbseg a hatranyos helyzetu es a jo csaladban nevelkedo gyerekek kozott. Akinek nem tudnak segiteni, meg sokkal jobban lemaradna. Ugyanakkor a gyerekek reggel 8:30-tol delutan 4:30-ig iskolaban vannak, es delutan nem napkozi van, hanem ugyanugy rendes tanulas, mint delelott, mar elsoben is. Van lehetoseg, hogy utana 5:30-ig "tanuloszobaba" menjenek a gyerekek, ahol tanitok segitenek nekik a leckeben, de az mar fizetos az allami iskolakban is.
    előzmény:
    ardian (133)
    2012-03-26  15:52
  4. 2012. március 26. 19:23137.
    Te csak Budapestben gondolkodsz. Vidéken nincs hova jelentkezés, mert van egy iskola a faluban (gondolom, van, ahol egy sincs). Máshova meg nem mehetsz, mert a helybélieknek sincs elég hely.
    előzmény:
    ardian (133)
    2012-03-26  15:52
  5. 2012. március 26. 16:21136.
    Ardian, irod, hogy miket kellett mar tudniuk oktoberben. Eppen amikor utoljara otthon jartunk, anyukamnal megtalaltam az elsos ellenorzomet. Novemberben mar mi irtuk be, hogy ebedpenz kell, babszinhazba megyunk, vinni kell 2 forintot (na, ezen is jot nevettem, de az mas tema), elfelejtettem a tornacipomet, ejnye-bejnye. Szoval a 70-es evek masodik feleben novemberre mar irtunk, olvastunk problema nelkul. Megneztem nehany munkafuzetemet, nem tudom, hogy a tanito neni mindenkiet atnezte-e, de a feladatok szepen voltak megoldva, semmi helyesirasi hiba, stb, stb. Akkoriban a tanitok nagyon jol tanitottak es nagyon sokat koveteltek, de igy volt rendjen. Szerettunk iskolaba jarni. Azota valami nagyon elromlott az iskolarendszerben.

    Hu, az a hudenagy fegyelem viszont tenyleg eleg ijetszoen hangzik. Foleg egesznap.
    előzmény:
    ardian (128)
    2012-03-26  11:50
  6. 2012. március 26. 16:11135.
    Pottom, na igen, ez a "gyerek, tehat neki szabad", ez nagyon nem jo. Es, majd egyszer reggel azt mondjuk neki, hogy ja, bocs, eddig igy volt, matol viszont mar nem szabad ???Jo, persze, nem lehet elvarni egy kisgyerektol, hogy ugy viselkedjen, mint a felnottek, de azert a korlatokat (es foleg azt, hogy vannak korlatok !) nem az iskolaban kellene felfedeznie.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_544962 (127)
    2012-03-26  10:44
  7. 2012. március 26. 16:08134.

    szerintem egy két hozzászólás olyan furi pl hogy külföldön ezt meg azt tanulnak az oviban

    miért itthon nem??a régi ovikban tök sok mindent tanultunk mi is meg tesómék generációja is..ma már nem ez van??

    miért kéne olvasni tudni egy hatévesnek,mire iskola kezdő lesz??

    írás,olvasás tanulás az iskola feladata,meg matek alapozás..ha nem az ő feladatuk,akkor minek a pedagógus meg az iskola??mit csinálnak ott bennt akkor majd a gyerkőcök??

    ha otthon megtanítod,nem fog unatkozni míg a többi nem tudót tanítják?

    szerintem ha a gyerek marad egy évet plusszba az oviba,csak jó lehet,én örülni fogok neki,tovább tart a gyerek kora feladatok nélkül,úgyis olyan hamar eltelik

    annak meg külön örülnék ha az otthon tanulást támogatnák és ez létezne,itthon is

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-03-20  09:33
  8. 2012. március 26. 15:52133.

    igen, szabad iskolaválasztás van, de az új rendszerben (elsődeges, másodlagos körzet) csak 1 helyre jelentkezhetsz, ha oda nem vesznek fel, a jegyző helyezi el a gyereket bárhová a kerületben (ha szerencséd van 1 órányira).

    Tehát jól meg kell gondolni, hová jelentkezel.

     

    Ez alól egy kivétel van, ha vmilyen tagozatos iskolába (is) jelentkezel, akkor 2 helyre pályázhatsz.

     

    Mi történetesen a körzeti suliba szerettünk volna menni. Jó kis iskola volt, családias, liberális tanítónénivel. Csakhogy áprilisban kiderüólt, hogy átveszi az egyház. Ennek az egyháznak a túlzott vakbuzgalma nekünk már nem fért bele... de próbáltál már májusban új sulit keresni?

     

    ismerős révén kerültünk be ide, ahol most vagyunk, igazából nem ezt akartuk, de elégedettek vagyunk, bár az elején volt sok kétségem

    előzmény:
    Milu (131)
    2012-03-26  13:37
  9. Torolt_felhasznalo_822629
    Torolt_felhasznalo_822629
    2012. március 26. 14:15132.

    De, szabad iskolaválasztás van.

     

    Tudom, neked nagyon zavarja a szemedet a későbbi iskolakezdés, de meglátásom szerint az itt megszólaló, a gyerek visszatartása mellett állást foglaló szülők nem azt a típust képviselik, akik nem állítanak követelményeket, nem szabnak határokat a gyereküknek, sőt...

     

    Azt gondolom, térjünk vissza a témára, ha saját tapasztalatod is lesz a mai magyar oktatási helyzetről, amikor jobban rá fogsz látni az iskolai követelményrendszerre. Mert nem arról van szó, hogy a gyereket 20 éves koráig meg akarja óvni a szülő a kudarcoktól, nem is arról, hogy 8 évesen akarja iskolába vinni (én egyetlen olyan kisfiúval találkoztam, akit még a 7. év betöltése után sem engedtek, hanem maradt még egy évig, a lányom osztálytársa, a legidősebb és az egyik leggyengébb tanuló, tehát nyilvánvalóan oka volt az óvodában maradásnak), hanem legtöbbünk, én magam is, az éppen 6 éves gyerek "idő előtti" iskolába kerülése ellen vagyok. Nem kényelmi szempontból (már kifejtettem, nekem az lett volna sokkal kényelmesebb, ha őt is iskolába vittem volna, nem pedig 3 helyre rohanunk reggel), nem azért, hogy ne kelljen időre ébredni (ahol a szülő reggel 8-ra vagy korábbra dolgozni megy, amúgy sem hiszem, hogy ez szempont lenne), nem azért, hogy a szigorú napirendtől óvjam (az oviban is az van, nálunk legalábbis).

     

    Hanem azért, mert sajnos minimális az átmenet, azonnal mélyvízbe kerülnek az elsősök, mert a tanítókat a legjobb szándékuk ellenére köti a tanterv, mert óhatatlan, hogy a jobban teljesítőkhöz igazítja a tanítást (nem jó ez, a 3. osztályos fiam barátja szívja is ezt, de ez van),, mert egy arra nem érett gyerek pár hét alatt a végkimerülés szélére kerül a hazai iskolák zömében tapasztalható helyzettől.

     

    A lányom május végi, tehát 7 évesen kezdte az iskolát, ezzel az életkorral abszolút a középmezőnyben van, ha azt a fentebb említett kisfiút nem számítom (ő december végén volt 8 éves), akkor a többi gyerek mind 2004-es, tehát nincs 1 évnél nagyobb korkülönbség az osztályukban. Persze, ebből az is következik, hogy a 2005. év eleji gyerekek közül senki nem kezdte meg a sulit, legalábbis az ő osztályukba nem került ilyen gyerek. 

    előzmény:
    Milu (131)
    2012-03-26  13:37
  10. 2012. március 26. 13:37131.

    Tudtommal nincs szabad iskolaválasztás...

     

    Andi92: szerintem nagyon igazad van, manapság teljesen elharapózott, hogy a gyerekek nőjenek, mint malac az ólban, csupa jószándékból minden követelményt távol tartanak tőlük. Ennek túl jó vége nem lehet:-(

    előzmény:
    asztanaviszta (129)
    2012-03-26  12:01
  11. 2012. március 26. 12:04130.

    ez egy jó iskola, eredményekkel

     

    a gyerek belezrázódott, elfogasta a  szabályokat, természetes, hogy van lecke és tanulni kell

     

    ergo nem bánjuk

     

    de! ehhez érettnek kell lenni, hogy működjön

    előzmény:
    asztanaviszta (129)
    2012-03-26  12:01
  12. 2012. március 26. 12:01129.

    Nem minden iskolára ez a jellemző.

     

    Valószínűleg rossz iskolát választottál.

    előzmény:
    ardian (128)
    2012-03-26  11:50
  13. 2012. március 26. 11:50128.

    nem mondtál nekem ellent, én is ezt írom: ha fokozatos az iskolához szoktatás, ha az elején sok a mozgás, játék a tanulás mellett, az OK.

     

     

    Csakhogy nálunk még mindig nem így van. Októberben (!) már azon gyilkolta egymást a család, hogy a gyereket megtanítsuk olvasni, mert már követelmény volt a tanult betűkből álló 3-4 betűs szavak összeolvasása.

    Minden nap van pontozás magatartásból, 4-esnek megfelelő zöld-puros pontot lehet kapni bármilyewn beszédért, ha nem a tanítónéni kérdésére válaszol. Kapott a fiam azért, mert egyszer a tantónéni azon tanakodott, hogy hol tartanak, mire beszólt a válasszal. Nem jelentkezett, nem szólították föl, zöld-piros. Kapott mert ebéd közben beszélgetett, kapott mert a tornaterembe való vonulás közben beszélgetett. Szabadon beszélgetni csak a szünetekben és a nagyszünetben lehet, ebéd után, napközis leckaírás előtt. Ilyen fegyelemben vannak reggel 8-tól 4-ig.

     

    Magyar valóság.

    előzmény:
    andi92 (126)
    2012-03-26  09:58
  14. Torolt_felhasznalo_544962
    Torolt_felhasznalo_544962
    2012. március 26. 10:44127.

    igen, ha otthon rendszer van, akkor nem gond a suli, mert amúgy is vannak fokozatosan a jogokkal kötelezettségei egy családban is mindenkinek.

     ha csak jogokat adunk, meg jajj, de gyerek neki szabad (ettől vagyok kicsit ki.. néha elképesztő dolgokra rámondják...) akkor naná, hogy  az iskola óriási stressz, hiszen mintha egy másik univerzumba kerülne hirtelen a csemete.

    előzmény:
    andi92 (126)
    2012-03-26  09:58

Címlap

top