Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Orrszívás-kell vagy nem?

Babyface83
Létrehozva: 2012. október 29. 22:50

 Előre is elnézést kérek a gusztustalan témáért a gyerektelenektől, emlékszem én is undorodva olvastam az ilyen topikokat, amíg nem volt babám :)

Szóval a 8 hónapos kisfiam most először beteg, nem vészes, csak egy kis nátha, nem lázas, étvágya és kedve jó. Viszont szívni kell az orrát, ami felér egy közelharccal. Van pumpás, elektromos és porszívós. Sajnos csak ez utóbbi szedi ki rendesen a trutymót, és persze ettől pánikol a legjobban a baba. Viszont orrszívás után úgy látom, hogy megkönnyebbül, kap rendesen levegőt, és valóban elég sok cucc kijön szíváskor.

Csak nem vagyok benne biztos, hogy ezzel jót teszek. Eddig mindenhol azt hallottam, olvastam, hogy le kell szívni a váladékot, különben komolyabb problémák (pl arcüreggyulladás) jönnek. Viszont egy németországi egészségügyben dolgozó ismerősöm szerint az ottani gyerekorvosok nem ajánlják az orrszívást, csak az orrcsepp, vagy orrspray használatát. Orrspray-t mindig használok szívás előtt, de attól nem jön ki a cucc, vagy csak az "eleje".

Szóval a gyakorlottabb anyukáktól szeretném kérdezni, hogy ők mit tapasztaltak? Jobb ha mindig kiszívjuk a gyerek orrát, mert könnyebben gyógyul, vagy inkább hagyni kell, hogy magától megoldódjon a dolog?

Előre is köszönöm a válaszokat. 

 

  1. 2012. október 30. 00:0326.
    Borzasztó egészséges és fölöttébb szép lehet.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_495813 (23)
    2012-10-30  00:01
  2. 2012. október 30. 00:0225.
    Persze, tudom:))))))))))))))) de hát anno erre én sem gondoltam, csak a frász tört ki:)))))) ma már jót röhögök az egészen:)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_495813 (22)
    2012-10-29  23:59
  3. 2012. október 30. 00:0124.

    Én sem tudom ,hogy mi bajt lehet vele csinálni.... Még a nagymamám is mondta, hogy amikor neki voltak kisbabái, már akkor is használták a kézi pumpás szívást.... Tehát elég réig találmány lehet.

    Még mindíg jobb mint megvárni az arcürg gyulladás,t és antibiotikumot adni a gyereknek. 

    előzmény:
    kivi39 (21)
    2012-10-29  23:58
  4. Torolt_felhasznalo_495813
    Torolt_felhasznalo_495813
    2012. október 30. 00:0123.
    Nem ajánlják, de az angol gyerekek orrából egész nap lóg a gyertya náthás időszakban.
    előzmény:
    kivi39 (21)
    2012-10-29  23:58
  5. Torolt_felhasznalo_495813
    Torolt_felhasznalo_495813
    2012. október 29. 23:5922.
    Hatékony, de azért annyira nem, hogy az orrváladékon kívül mást is leszívjon, sőt azt sem rögtön, ha kicsit följebb van
    előzmény:
    banyoc@ (20)
    2012-10-29  23:54
  6. 2012. október 29. 23:5821.
    El sem tudom képzelni, külföldön miért nem ajánlják. Én magamon is kipróbáltam, hogy tudjam, valóban nem fáj-e és egyáltalán. Semmivel sem éreztem többet/rosszabbat, mint egy orrfújásnál.
    előzmény:
    banyoc@ (20)
    2012-10-29  23:54
  7. 2012. október 29. 23:5420.

    basszus! azt hittem, hogy csak én gondoltam ezt!:)) őszintén szólva most megnyugodtam, hogy másnak is ez jutott eszébe:)))

     

    Na ugye, hogy hatékony a szívó?? képzeld el, szerencsétlen gyerek orrjáratába az a sok trutyi ott liftezett.....

    előzmény:
    Babyface83 (15)
    2012-10-29  23:48
  8. 2012. október 29. 23:5319.
    Én is úgy emlékszem, hog ymindkét gyereknek elég volt csak a karját lefognom, nem rúgott egyik sem. Aztán egy éves kora körül mindkettő elvette tőlem és magának csinálta, mert az már jobb volt.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_495813 (17)
    2012-10-29  23:51
  9. 2012. október 29. 23:5218.

    Még most i semlékszem arra a pillanatra, érzésre, amikor megláttam az orrából kilógó eredményt: biztos voltam benne, hogy megöltem a gyerekem

    Aztán csak megszabadítottam a kínjától:)))

     

     

    óóó mennyi ilyen dolog volt még!!:)

     

    fiam olyan mélyen aludt, hogy azt hittem nem lélegzik.. egyre közelebb hajoltam hozzá... bepánikoltam: NEM LÉLEGZIK!!!

    sikítva kaptam fel...villanyt felkapcsoltam, megráztam a gyereket.... már fél pánikrohamom volt.

    gyerek felébredt, réveteg szemekkel fél kómásan nézett hülye anyjára aki éjnek idején kirángatja a jó meleg kiságyból, legszebb álma közepette.........

     Aztán nem tudott elalaudni és fél éjszaka nyuszített:))))))))))))))))))))

     

     

     

    előzmény:
    kivi39 (13)
    2012-10-29  23:45
  10. Torolt_felhasznalo_495813
    Torolt_felhasznalo_495813
    2012. október 29. 23:5117.
    Anno a fiamra én is "ráültem", lábaimmal szorítottam a karjait, fejét egyik  kezemmel fogtam, a másikkal szívtam, a lányokkal már könnyebb dolgom volt, ők nem ellenkeztek ennyire vehemensen, elég oldalról átfognom a kicsit pl.
    előzmény:
    Babyface83 (10)
    2012-10-29  23:41
  11. 2012. október 29. 23:4916.
    Mire nem jók  a töri órák, ugye?
    előzmény:
    Babyface83 (15)
    2012-10-29  23:48
  12. 2012. október 29. 23:4815.

    Nekem is ismerős az agyvelő feeling...

    Pár napig kínlódtunk az elemessel, és gyanus volt, hogy az a pár csepp kis izé talán még nem minden... Akkor megvettük a porszívósat, és amikor először használtam és megláttam az eredményt, egy pillanatra én is azt hittem, hogy sikerült a gyerek teljes agyvelejét kirántani az orrán  

    előzmény:
    banyoc@ (9)
    2012-10-29  23:36
  13. 2012. október 29. 23:4714.

    Nyugi!!!!! az elkövetkezendő időszakban sokáig fog úgy rodítani az orrszívástól, mint akit nyúznak, DE hidd el NEM FÁJ NEKI!!!!!!!

    Ezzel adja a környezete tudtára, hogy nem nagyon tetszik neki a folyamat. 

    Nekünk felnőtteknek sem tetszene, ha valaki a fejünk valamelyik nyílásában matatna, csak mi már nem üvöltünk:)))

     

    ÉN már nem emlékszem a lefogás technikájára pontosan (felnőttek már a gyerekeim) csak arra, hogy elég szadizósnak nézett ki..... de amikor végeztünk, pillanat töredéke alatt elhallgatott a gyerek, mert megnyugodott! kapott levegőt:)

     

    előzmény:
    Babyface83 (12)
    2012-10-29  23:43
  14. 2012. október 29. 23:4513.

    Gyerek megszeppent, elhallgatott, én meg felsikította: Úristen! kiszívtam a gyerek agyvelőjét!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

     

    Teljesen meg tudlak érteni. Amikor a fiam kicsi volt, én csupaszon megfogni sem mertem egy hétig.

    előzmény:
    banyoc@ (9)
    2012-10-29  23:36
  15. 2012. október 29. 23:4312.
    Ja és persze jöhetnek még tapasztalatok, meg gyakorlati jótanácsok, mert eddig nagyon magabiztos anyuka voltam ám, de az első kisebb takonykórtól sikerült teljesen kétségbe esnem :)
    előzmény:
    Babyface83 (10)
    2012-10-29  23:41
  16. 2012. október 29. 23:4311.
    Valami ilyesmi fél falnyi méretű volt annak  a fülésznek is ahova a gyerekekkel jártam. Az a másodper töredéke alatt kikapta a cuccot. Igaz a gyerek üvöltött, mert félt az orvostól, félt a fülészettől, félt attól, hogy le kellett fogni, félt a ketyere hangjától, de maga a beavatkozás totál fájdalommentes és hatékony volt:)
    előzmény:
    kivi39 (8)
    2012-10-29  23:32
  17. 2012. október 29. 23:4110.

    Köszi a válaszokat, eddig úgy látom az orrszívás vezet :)

    Szerintem is logikus, hogy jó dolog, csak hát tiszta lelkibeteg leszek utána, eddig még soha nem sírt így a babám, mint orrszíváskor. De szerintem sem fáj neki, csak tényleg ijesztő lehet a lefogás, meg a hang.

    Summerwine, köszi a technikát, tényleg elég drasztikus, de hatásosnak hangzik, majd kipróbálom a szadizást  Eddig úgy csináltuk, hogy a férjem fogta le a két kezét, én az egyik kezemmel a fejét fogtam, a másik kezemmel meg szívtam az orrát, közben a lábával rugdosott ahol csak ért :)

    Használok orrszívás előtt tengervizes orrsprayt. Egyébként attól is üvölt és kapálózik, sikerült már a szemébe is fújnom szegénynek :(

  18. 2012. október 29. 23:369.

    Amikor a lányomat haza vittük a kórházból, üvöltött mint a sakáll, fuldoklott. MEgfázott a kórházban. Nagymamámnál laktunk...

    Letettem a gyereket az ágyra nagyim ránézett és azt mondta: hát nem kap levegőt ez a gyerek, tele az orra! Ott álltam lefottázva, azt sem tudtam mit kell csinálni, nem voltunk otthon még 10 perce sem és máris fennforgás van. 

    Nagyim rámszól, hozd az orrszívót (kézi pumpás volt) és szívd le az orrát. Háááááá frászt kaptam, de leszívtam. Hát brutális volt a cucc mennyiség, színe. Gyerek megszeppent, elhallgatott, én meg felsikította: Úristen! kiszívtam a gyerek agyvelőjét!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    MAjdnem elájúltam! NAgyikám mosolygott, és elkezdett gügyögni a gyereknek.. Ugyanis kicsi lányom megkönnyebbűlve felsóhajtott, és utána semmi baja nem volt!!!!!!!!!!!

     

    Persze nálunk sem  volt zökkenőmentes a használata, DE amíg nem tudja kifújni a gyerek az orrát, addig hatalmas segítség.

    Nem áll, pang, és szaporodik a váladék az orrában, nem folyik be az arcüregbe, a torkára, a gyomrába, és arról nem beszélek, hogy kap levegőt!!!!!!

     

    Úgyhogy NEM tudsz kár tenni azzal, ha megszabadítod a gyereket a felesleges takonytól! 

     

    előzmény:
    Babyface83 (1)
    2012-10-29  22:50
  19. 2012. október 29. 23:328.
    Amikor a fiam kicsi volt, még a gyerekorvosnak is volt egy orrszívója. Egy szekrény nagyságú, vízforgatós ketyere. Annál jobb nem kellett. Amikor vittem hozzá a gyereket, mindig kértem, hogy takarítsa ki, mert sokkal jobb volt, mint a porszívós.
    előzmény:
    Summerwine (7)
    2012-10-29  23:24
  20. 2012. október 29. 23:247.

    Hadd fokozzam az elrettentést :)

    Mindenképp orrszívás párti vagyok. Lányom kicsi korában én is féltem a porszívóstól. Erre az átmeneti időszakra találtunk egy kézi szerkezetet, amit oda kell rakni a kicsi orrához, és a szülő a másik végén jól megszippantja. Nem olyan hatékony, mint a porszívó, de bátortalan szülőknek megteszi.

    Azóta rájöttünk, hogy a porszívós verhetetlen. Próbáltuk az elektromost is, ez volt a leggyengébb. A kicsi kézi pumpás nagy náthánál nem segít.

    A porszívónál nagy ordítás volt - lássuk be, jogosan - és a legbiztonságosabban úgy tudtam megcsinálni - most jön az elrettentés - hogy ülök a földön, lányom fekszik, feje a lábam között, a két kezét a lábaimmal lefogtam. Előtte tengeri sós sprayt kap, hogy fellazítsa.

    Azóta már tudja, hogy ez jó neki, és már simán leszívja magának, de a két állapot között több, mint 1 évnek kellett eltelnie.

     

    Ismerősömtől kaptam egy ilyenkor adagolható schüssler só kombinációt is, nekünk bevált.  

     

    Amúgy meg Te is látod, hogy megkönnyebbül, és jó, amit csinálsz, szóval hajrá, és jobbulást. 

    előzmény:
    Babyface83 (1)
    2012-10-29  22:50
  21. 2012. október 29. 23:096.
    Szerintem nagyon jó. A pici gyerek nem tud a száján levegőt venni. Ha az orra tele van, konkrétan fuldoklik. Nem igazán érdekel, hogy külföldön van-e, nincs-e, szeretik-e vagy sem, egy remek dolog. Amikor éjjel arra ébredsz, hogy a gyerek kapkodná a levegőt, de nem jön, majd a porszíózás és a vele járó egy perces üvöltés után békésen elalszik, akkor áldod annak a nevét, aki kitalálta. Egyébként valóban: 9-10 hónapos koruk körül már maguknak csinálják és onnantól kezdve nem sírnak.
    előzmény:
    Babyface83 (1)
    2012-10-29  22:50
  22. Torolt_felhasznalo_495813
    Torolt_felhasznalo_495813
    2012. október 29. 23:085.

    Soha nem felejtem el, amikor fiam 3 éves volt, nagyon hideg szeptember volt. Nem otthon aludtunk, ő náthás lett és macerás lett volna porszívót szerezni, így inkább hagytam, nem szívtam ki az orrát.

     

    Másnap reggel már rosszul volt, csak feküdt, délután jutottunk el a fülészetre, azonnal fel kellett szúrni a fülét.

     

    Ő pont olyan volt, akinek segített az orrszívás.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_495813 (4)
    2012-10-29  23:04
  23. Torolt_felhasznalo_495813
    Torolt_felhasznalo_495813
    2012. október 29. 23:044.

    Lehet, hogy német orvosok nem ajánlják (gondolom nem az összes nem ajánlja), de emlékszem, anno az összes német ismerősöm vitt magának orrszívó-porszívót, magának és a barátnőinek is.

     

     

    Nekem az a véleményem és a tapasztalatom, így három gyerek után, hogy igenis jó dolog.

    Biztosan van olyan gyerek is, akinél mindegy, hogy szívják vagy sem, előbb-utóbb távozik a váladék, de az arcüreg- ill fülgyulladásra hajlamosaknál  tényleg sokat segít a megelőzésben.

     

    Nem kell szarozni vele, mert a gyerek nem a technikától fél, hanem a porszívó hangjától esetleg, meg hogy lefogják és matatnak rajta. 10 hónap múlva már elveszi az orrszívót és megcsinálja magának, majd nézd meg.

     

    Két gyerekemnél sokat használtam, a középsőnél nem, mert ő szinte soha nem volt beteg, ill. amikor igen, akkor már akkora volt, hogy inkább megtanult orrot fújni, csakhogy ne kelljen kiszívnom neki.

     

    Amúgy én fiziológiás sóoldattal csöpögtettem neki, de lehet tengervizes orrsprét is kapni.

    előzmény:
    Babyface83 (1)
    2012-10-29  22:50
  24. 2012. október 29. 23:033.
    Szia, nekem 3 gyerekem van, es sose szivtam az orrukat, nincs is orrszivom. Az elso 2 Angliaban szuletett, a 3. Kanadaban, es ezekben az orszagokban sem ajanljak. En amikor nathasak voltak eukaliptuszos kremet kentem a mellkasukra es a konnektorba dughato eukaliptuszos parologtato is sokat segitett. Nem volt soha arcureggyulladasuk vagy semmi komolyabb bajuk a nathatol. 
    előzmény:
    Babyface83 (1)
    2012-10-29  22:50
  25. 2012. október 29. 22:592.
    Hát én szívom (porszívóssal), mert inkább az az 1 perc kellemetlenség, mint hogy fuldokoljon a taknyában. Én úgy tudtam, külföldön azért nincs ilyen, mert magyar találmány. (Azt én is tapasztaltam, hogy nem ismerik.)
    előzmény:
    Babyface83 (1)
    2012-10-29  22:50

Címlap

top