Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Távol a szülőktől

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2013. július 9. 08:54
A vidéki nagymama ideális megoldás lehet a nyári szünet idején - de vajon hány éves kortól lehet elengedni a gyereket anya nélkül, és mit tehetünk, hogy tényleg jó emlékekkel jöjjön haza a gyerek a nagyitól?


Nők Lapja Café: Vakáció a nagymamánál - De hány éves kortól lehet elengedni?
  1. Torolt_felhasznalo_495813
    Torolt_felhasznalo_495813
    2013. július 12. 13:5276.

    Számomra az elég furcsa, ha a nagyszülő annyira rugalmatlan, hogy nem bírja belátni, hogy amióta ő gyereket nevelt, esetleg sok minden változott és nem minden volt jó úgy, ahogy csinálták annak idején.

    És inkább unokák nélkül marad, de juszt sem enged a merevségéből.

     

    Ja, és nem a hány túrórudi, meg hány rajzfilmet nézhet kategóriáról beszélek.

    Meg arról sem, hogy hány órakor van az ebéd meg a vacsora.

     

    Tehát aki mondjuk a gyerekkel egy légtérben is dohányzik, mondván, hogy ez régen sem volt baj, nem hajlandó beötni a gyereket az autóban, déli tűző napra is kiviszi, nem hajlandó naptejjel bekenni, nos ez nálam kimeríti a kiskorú veszélyeztetése kategóriát.

     

    Akkor inkább tényleg el sem vigye.

     

    Mert ez nem azzal egyenértékű, hogy rohangáló kisfiúknak a fenekére csap egyet.

     

     

    Számomra ez olyan, mintha diétázó beteg nagyszülőnek főznék, és direkt olyan ételeket, ami árt, ami káros, amit nem szabad, mondván, hogy régen is ezt ette.

    előzmény:
    évi* (74)
    2013-07-12  13:26
  2. 2013. július 12. 13:3075.

    Múltkor a Mátrában az Oxygen kalandparkban voltunk, láttuk, ahogy egy nagyszülőpáros "vigyázott" 2 kislányra.

     

    Na mondom, ha ezt a szülők látnák.... (bár ki tudja).

     

    Mama, papa elültek az árnyékban a padon, mint az iszap.

    A 2 kiscsaj (4 és 6 - hallottam, mondták a jegyszedőnek) elkezdtek felmászni a hálós csúszdavárra - kívülről. Feljutottak olyan kb. 1 emelet magasságig, amikor a fiam rájuk szólt, hogy belülről kéne mászni.

    Akkor lemásztak, és elindultak a megfelelő oldalon. Eltartott egy darabig, de a kutya rájuk nem nézett, hogy hova tűntek...

     

  3. 2013. július 12. 13:2674.

    Ezzel teljesen egyetértek.

    Az nálam sem menő, hogy vidd már a gyereket, de itt a lista...

    előzmény:
    asztanaviszta (73)
    2013-07-12  13:25
  4. 2013. július 12. 13:2573.

    Ez így korrekt.

     

    A probléma inkább akkor van, ha más viszont lepasszolná (most mindegy milyen okból) a gyerekeit, és ő írja elő a feltételeket.

     

    Akkor fizetett bébiszittert kell igénybe venni, és ott lehet diktálni.

    előzmény:
    évi* (71)
    2013-07-12  13:22
  5. 2013. július 12. 13:2572.

    Aha, eldöntheti, hogy bekeni, vagy nem viszi a tűző napra. :-)

     

    előzmény:
    asztanaviszta (70)
    2013-07-12  13:20
  6. 2013. július 12. 13:2271.

    Én nem akarom senkire passzolni a gyerekeimet. Ha valaki szeretne velük lenni, akkor bizony vannak dolgok, amiket be kell tartania akkor is, ha baromságnak gondolja.

     

    A "mi is felnőttünk" kezdetű nóta pedig nem hat meg, mert az 5 éves gyerekesebészeti munkám során olyanokal is találkoztam, akiknek nem volt ilyen szerencséjük.

    előzmény:
    évi* (68)
    2013-07-12  13:16
  7. 2013. július 12. 13:2070.

    Általánosságban értettem.

     

    Nem tartom szerencsésnek, ha "komplett használati utasítással" adnak át egy gyereket a nagyszülőknek.

     

    Az természetes, ha a gyereknek gyógyszert kell szednie, valamilyen allergiája van, ezért bizonyos dolgokat nem ehet vagy tehet, abban nincs vita.

     

    De azt talán eldöntheti a nagyszülő, hogy bekeni a gyereket vagy nem, mikor ebédelteti, stb.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_495813 (67)
    2013-07-12  13:14
  8. 2013. július 12. 13:1769.

    Mondjuk Anyu lemond a neptejről (bár szerintem baromság lenne), de ettől még a nagyi ugyanúgy nem fogja gyerekülésbe kötni a gyereket.

    Király...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_495813 (67)
    2013-07-12  13:14
  9. 2013. július 12. 13:1668.

    3 lakásos társasházban lakunk, nagynénéméké a 3. lakás, tavaly közlötztek. Megkértem nagynénémet, hogy ha gyerek van a környéken, akkor csak a fal felé eső lapokat használja a tűzhelyen. Mondta, hogy ő ezt nem tudja megjegyezni.

    Mondtam neki, hogy semmi gond, akkor nem mennek át a gyerekek, csak ha én is megyek.

    Kb. azonnal megjegyezte. :-)

  10. Torolt_felhasznalo_495813
    Torolt_felhasznalo_495813
    2013. július 12. 13:1467.

    Mondjuk itt melyiket tartod nem lényegesnek?

     

    Az autósülést, a déli napon való tartózkodást, vagy az anyatejes 5 hónapos mézeskaláccsal való etetését?

     

     

    előzmény:
    asztanaviszta (64)
    2013-07-12  13:09
  11. 2013. július 12. 13:1366.

    Ettől még a nagyi ugyanúgy nem fogja máshogy csinálni.

    Legalábbis szerintem, de lehet, hogy tévedek...

    előzmény:
    asztanaviszta (64)
    2013-07-12  13:09
  12. 2013. július 12. 13:1265.
    Biztos, hogy nem engedném el vele. Megyünk együtt és ennyi.
    előzmény:
    kosza78 (62)
    2013-07-12  13:04
  13. 2013. július 12. 13:0964.
    Lehet, hogy neked is engedned kellene a nem lényeges dolgokban.
    előzmény:
    kosza78 (62)
    2013-07-12  13:04
  14. 2013. július 12. 13:0863.

    Azért ne felejtsük el, hogy itt a nagymamáról van szó, aki megmondta, hogy nem kel fel éjjel a gyerekhez.

     

    Anyuka másképp gondolja és csinálja, tehát nem kell éjszakára a nagymamára hagyni a gyereket.

     

    Ilyen egyszerű.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (53)
    2013-07-12  11:18
  15. 2013. július 12. 13:0462.
    Igen ám, a gond csak ott van, hogy (nálunk legalábbis) ez a játszma örök.
    Azóta a nagyobb gyerekem öt éves, de nem tudom a nagymamákra bízni, mert nem tudják elfogadni azt, ha valamit kérek tőlük. Egy egyszerű példa: elvinné Balcsira a nagyszülő, erősen tűz a nap, én megkérem, hogy ha délben kimennek a napra hosszabb időre, akkor kenje be a gyereket napkrémmel. Erre ő: "hát, majd meglátjuk. Én sosem kentem a gyerekeimet semmivel, nem szeretem az ilyet." És nem akarta elvinni magukkal a krémet.
    Tudom, hogy nem hal bele a gyerek, ha leég (bár a későbbi bőrrák kockázatát növeli), de miért nem lehet egyszerűen csak megfogni, elvinni a krémet, és ha tűz a nap, akkor 2 perc alatt bekenni. Max. közben arra gondolni, hogy a mai anyukák milyen faxnisak meg túlféltőek, és röhögni egyet.
    De mondhatnám példaként, hogy nem érti, miért nem ehet az öt hónapos mézeskalácsot, miért kell autós ülés a városban, stb.
    Tehát a probléma nem zárul le ott, hogy megnő a kicsi annyira, hogy már nem kel éjszaka.
    Állandóak a nézeteltérések, és a végén mindig az a nagyszülő érzése, hogy nem bízok benne, pedig felnevelt x gyereket. És szereti az unokáit (ami igaz!), mégsem unokázhat felszabadultan.
  16. 2013. július 12. 12:5161.

    Szüleink egyetlen gyereknevelési könyve Dr.Spock volt, ott bizony azt írták, hogy csukjuk rá az ajtót, azt' hadd sírjon...

    Lehet, hogy a nagyi nem akar rosszat ezzel, csak azt hiszi, hogy majd ő megneveli.

    (Ettől függetlenül nem hagynám ott a gyereket, mert egyrészt én máshogy gondolom, másrészt jobban szeretem, ha a kicsik a környékemen vannak.)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (53)
    2013-07-12  11:18
  17. 2013. július 12. 12:2760.

    Ezzel meg kifejezetten egyetértek, hogy éjjel kelőst nem passzolunk. :-)

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_868256 (52)
    2013-07-12  11:02
  18. 2013. július 12. 12:2659.

    Szerintem jó döntés volt.

    Én az arany középútal azért úgy vagyok, hogy Te vagy az anyja a gyereknek, alapvetően Te mondod meg, hogy szeretnéd.

    Ha ez neki is elfogadható, és szeretné a gyereket elvinni, akkor OK. Ha nem elfogadható, vagy nem szeretné elvinni, akkor nem.

     

    előzmény:
    kosza78 (51)
    2013-07-12  09:01
  19. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2013. július 12. 11:4958.
    De bevallom őszintén, nekem még kényelmesebb is volt így. Pontosan tudtam, hogy ha felébred álmából a gyerek, annak valami oka van, bármi is legyen az, és nekem is jobb volt gyorsan megnyugtatni, mint órákig bőgni hagyni. Amikor pl. párhónapos volt, az éppen nyárra esett: egyértelmű volt, hogy háromóránként a szomjúság keltette. Gyorsan mellre tettem, aludtunk tovább. Szerintem a gyereknek se "érdeke", hogy céltalanul bömböljön a pihentető alvás helyett, tehát ha mégis azt teszi, valami oka van rá, és mivel az anyja vagyok, meg kell próbálnom megoldani a baját. És lám, tényleg nem lett ezzel "elrontva", mert ha elaludt, ágyút lehet sütögetni a füle mellett, reggel ébred mosolyogva. Míg az egyedül sírni hagyott gyerekek bizalmatlanok, az oviban rettegve engedik el az anyjukat, mert ott van bennük a tudatalatti félelem, hogy nem látják soha többé. A pici babának még nincs időérzéke, neki egy pár percnyi magára hagyás is egy örökkévalóság... (ezt most nem neked írom, hanem akik eddig ezt nem tudták, vagy nem gondoltak bele...)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_495813 (57)
    2013-07-12  11:41
  20. Torolt_felhasznalo_495813
    Torolt_felhasznalo_495813
    2013. július 12. 11:4157.

    Pontosan ugyanezt gondolom.

    Hogy nem azért hagyja abba egy idő után a sírást, mert milyen jól "megtanulta", hogy az éjszaka alvásra való, nem, hanem azért mert feladta, hiszen úgysem jön senki.

    A bizalomvesztés első lépése.

    De aki nem így gondolja, annak hiába magyarázod, annak ez csak amolyan úri fakszni.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (56)
    2013-07-12  11:38
  21. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2013. július 12. 11:3856.

    "Állsz a bevásárlóközpontban. A bevásárlókocsiban üldögél a gyereked, miközben te alaposabb vizsgálatnak veted alá a paradicsomokat. Kiválogatsz párat, majd mikor raknád a kosárba, nincs ott... ELTŰNT! A GYEREKKEL EGYÜTT!


    Eltűnt a gyerek!!!!


    Elkezd hevesen verni a szíved. Eluralkodik rajtad a pánik. Félőrülten rohangálsz fel-alá a sorok között, keresel minden erőddel, de a bevásárlókocsid nincs sehol.


    Az emberek körülötted értetlenül bámulnak. Kétségbeesetten kérsz segítséget, sírva fakadsz, de nem mozdulnak.

    Mindenki csak bámul.

    Páran nyugtatni próbálnak: "Biztosan nincs semmi gond. Majdcsak előbukkan a gyerek!" vagy "Ne izgassa fel magát, minden rendben lesz!"


    De SEMMI sincs rendben!


    Megbénít a tehetetlenség, a kétségek. A pánik és a félelem szorongat, a félelem attól, hogy soha többé nem fogod látni a gyermeked.



    ******************* jelenet váltás *************************

    Egy babát szeretetteljesen ágyba fekteti az anyja. Minden jó illatú, jó ízű, szeretettel teli szavakat suttognak a fülébe. Majd hirtelen... eltűnik az anya. A baba csendben fülel, egyre növekszik benne a félelem. Minden túl csöndes.


    Az anya eltűnt!!!


    Elkezd hevesen verni a szíve. Eluralkodik rajta a pánik. Keres a szemével mindenhol, elkezd sírni, de senki sem hallja. A sírásból kétségbeesett kiabálás lesz. Senki sem jön. Szinte megbénítja a félelem.


    Tehetetlenül, kétségek közt, elhagyatottan fekszik, pánik és félelem szorongatja. Félelem attól, hogy soha többé nem fogja látni már édesanyját.


    Végül rezignáltan elcsendesedik, hogy kevéske erejét tartalékolja a túlélés érdekében. Ösztönnek hívják. Csak csendben, csak halkan, különben könnyen zsákmánnyá válhat a magárahagyott kölyök.

    Elalszik a kimerültségtől...

    Csend... "

     

    ~ Diana Schwarz

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_495813 (54)
    2013-07-12  11:25
  22. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2013. július 12. 11:3155.
    Vagy: az is köztudott, hogy az ember egy-egy pillanatra felébred álmából, kinyitja a szemét, észre sem véve, hogy felébredt, konstatálja, hogy minden rendben van, alszik tovább. Ha azonban olyan helyen van, ami idegen, előfordulhat (még egy felnőttnél is), hogy felriad, és kétségbe esve néz körül: hol vagyok? Egy álmából felriadó kisbabára csukná rá elvből az ajtót a "nagymama", hadd sírjon? Komolyan mondom, nem találok szavakat.... Ha ott hagyjuk bőgni a gyereket, még ha nincs is fizikai oka a sírásának, csak lelki, akkor is sokat veszthetünk: a gyerek bizalmát. Nemcsak bennünk, az egész emberi nemben, a felnőttekben. A gyereknek a bizalmat is meg kell tanulni, hiszen az egymásba vetett bizalom nélkül az egész emberi együttélés elképzelhetetlen lenne. Bíznom kell a mérnökben, aki a házamat tervezi, hogy nem omlik majd rám, bíznom kell az orvosban, akihez gyógyulni megyek, bíznom kell a másik vezetőben a kereszteződésnél, hogy megadja a nekem járó elsőbbséget. Ha valakiben már ösztön szintjén belenevelik a bizalmatlanságot, mert hiába sír akár lelki, akár testi kínját kifejezendő (hiszen még nem tudja másképp ebben a korban!), hanem azt éli meg, hogy ilyenkor magára hagyják, akkor mindig is hiányozni fog a biztonságérzete, sőt, az önbizalma is.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (53)
    2013-07-12  11:18
  23. Torolt_felhasznalo_495813
    Torolt_felhasznalo_495813
    2013. július 12. 11:2554.

    Mindig elképedek, hogy léteznek még ennyire lelketlen és primitív emberek, akik kijelentik, hogy "nem kelek fel egy nyolchónapos csecsemőhöz".

     

    Ezen miért csodálkozol?

     

    Ide is leírták milyen sokan,  hogy a gyerek első perctől kezdve külön aludt, és csak 2-3 hétbe telt, mire megszokta, hogy az éjszaka alvásra való.

    Nagymamaként miért gondolkodna másként?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (53)
    2013-07-12  11:18
  24. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2013. július 12. 11:1853.

    Mindig elképedek, hogy léteznek még ennyire lelketlen és primitív emberek, akik kijelentik, hogy "nem kelek fel egy nyolchónapos csecsemőhöz". (Abban az esetben nem tartom felháborítónak, ha az ilyenek nem szülnek gyereket, mert belátják, hogy önzőbbek annál.) De ha már gyerekszülésre adta a fejét, meg nevelésre, akkor bizony kutya kötelessége felkelni a gyerekhez! Tapasztalatból meg józan paraszti észből is mondhatom, hogy ezzel nem lehet gyereket elrontani. A gyerekem nyolcéves, és úgy alussza át az éjszakákat hosszú évek óta, mint a bunda. Másfél éves koráig azonban még felkelt éjszakánként, nem sírt hosszan, csak jelzett, hogy kell neki valami, gyorsan mellre tettem, visszaaludtunk mindketten. Aztán az éjszakai szoptatások fokozatosan csökkentek majd elmaradtak, a maga normális ütemében, és mindig jó alvó maradt. Viszont nagyritkán most is előfordul, ahogy velem, felnőttként is, hogy egy kánikulai éjszakában felsuttog, hogy anya, kérek vizet. Megkapja, megissza, alszunk tovább.  Ahogy néha én is felkelek éjjel inni, ha nagyon meleg van. Hogyan lehetne elvárni egy nyolchónapostól, hogy a kis teste ne száradjon ki egy egész forró éjszakán át? Az ilyen nagyi nem nagymama, hanem gyerekkínzó. Csodálom, hogy a gyereke túlélte a babakorát. :(

     

    Mivel anyatejes baba volt, és én nem is fejtem, így nálunk nem merült fel, hogy másutt aludjon másfél éves koráig (legalábbis ahol én nem vagyok mellette éjjel is), de ha nem lett volna az, akkor se tudom elképzelni, hogy egy onnantól jó szívvel bíztam volna bármikor egy ilyen "nőre" a gyerekem. Félelmetes, hogy egyes nőivarúakból mennyire kifelejtették az anyai ösztönt... :( 

     

    Tényleg, még felnőttként is: elképzelem, ahogy ébresztgetem a férjem, mert valami bajom van. Mi lenne, ha az lenne a válasz, hogy kimegy és rám csukja az ajtót, hogy "az éjszaka alvásra való,  ne nyígjál"??? Valszeg minden épelméjű nő elválna egy ilyen eset után. Nem értem, hogy egy kisbabával miért szabad ilyet megtenni, miért nem számít ez minimum gyerekbántalmazásnak... :(  Nagyon jól tetted, hogy nem engedted oda.

    előzmény:
    kosza78 (51)
    2013-07-12  09:01
  25. Torolt_felhasznalo_868256
    Torolt_felhasznalo_868256
    2013. július 12. 11:0252.
    Arany középút? Hát amíg ilyen kicsi, és ébred éjszaka, ne bízzátok rá éjszakára. Ilyen egyszerű. Nappalra meg pár órára igen, miért kéne akárkinek is lelkiismeretfurdalás?
    előzmény:
    kosza78 (51)
    2013-07-12  09:01

Címlap

top