Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

8 napos csecsemő nem eszik

zsofirnyák
Létrehozva: 2013. szeptember 30. 18:48

Sziasztok!

 

8 napos babámmal van  gond. Minden éjjel hisztérikusan sír, nappal hajlandó csak aludni.Persze, virrasztok mellette, lassan alig állok a lábamon.

Tejem nagyon kevés, nagyrészt tápot kap. Ma voltunk védőnőnél, és fogyott a kórház óta. A védőnő szerint éhezik, azért sír.

Eddig 3 óeánként etettem, cici és táp, amennyit elfogadott.

Ma a védőnő javasolta, hogy mérjük pontosan, mert 81 ml-t kellene ennie a súlya alapján.

Most nem tettem mellre, csak táp, 65ml-t tudtam belediktálni. 30 ml után elaldut, többször ébresztve jutott el kb 55ml-ig, ezután már szét kellett feszítenem szerencsétlen kis száját :(

nem értem. 

Nagyon el vagyok keseredve, ráadásul a felső szomszéd éjjel lekopog a csövön, mert zavarja a sírás, és ez is annyira frusztrál. Igyekszem követni a válaszokat, csak lassan megint etetés jön, máár előre stresszelek :(

  1. 2013. október 1. 13:1051.
    Tényleg, most, hogy mondod, engem is azzal riogatott a védőnő, hogy ha a gyerek nem kezd rendesen enni, akkor szakemberrel kell stimuláltatni az arcizmait!
    előzmény:
    eda-1952 (50)
    2013-10-01  13:03
  2. 2013. október 1. 13:0350.
    Nem arcizom kérdése? Akkor kár, hogy ezt egyes gyógytornászok nem tudják, a gyerek nem megfelelő szopását az arcizmok gyengeségére vagy letapadására fogják és nem kívánom neked, hogy a hozzád tartozó csecsemőn mutassák be, mit akarnak ellene tenni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_814295 (33)
    2013-10-01  08:09
  3. 2013. október 1. 13:0249.

    Szia, ne haragudj nem olvasok vissza, lehet, hogy ismétlek.

    8 napos baba még nagyon-nagyon pici, az ő egyetlen feladata az evés. Nem írod mekkora a súlya és hány hétre született, illetve hogy ügyesen szopik-e - ezek mind fontosak lehetnek. A védőnő nem orvos, és elég eltérő minőségű a védőnői szolgáltatás az országban (bocs, lelkes védőnők, mert azért vannak jók is) - belőlük nem feltétlenül indulnék ki, de azért persze meghallgatásra érdemes a véleményük.

    Az, hogy grammra kevesebb a tejed több dolgot is jelenthet: pl, hogy még nem igazán indult el..ha első babád, akkor ezen nem is csodálkozhatsz, mert ezt a reflexet ugyanúgy tanulni kell, mint (egy nagyon idióta hasonlattal) a pisilést. Sokan nem is tudnak fejni a mellükből az első gyereknél hetekig, mert egyszerűen nem indul el..tehát ez idővel majd megoldódik.

    A másik a tej minősége: van akinek mennyiségre kevesebb teje van, de zsírosabb. Próbálj - lehetőség szerint eleget inni, és napközben legalább 2szer, vagy többször vizszintesbe feküdni a babáddal. NEM kell aludni, csak a nyirokkeringésedet meg a vérkeringésedet segíteni, vagyis hogy lehetőség szerint a lábad és a fejed egy vonalba legyen.

    A babád is lehet, hogy nem annyira ügyesen szopik még - és ezért nem indult be annyira a tej - ugyanis a szoptatáshoz neki is ügyesnek kell lennie. Az én gyerekem ferde nyaktertásal, ferde csípővel és asszimetrikus fejformával és lábakkal született - emiatt a reflexei sem voltak annyira pontosak, továbbá estére iszonyatosan elfáradt attól a kétszer 10 perctől, amit beszéltünk hozzá és "játszottunk" vele - vagyis "túlhúztuk", és annyira fájt neki, hogy csak elkeseredetten ordított. Csak cicin nyugodott meg - de nem az éhség miatt, hanem a fejtartás miatt, mert ott másképpen tartotta a fejét, mnt az ágyban "kinyújtva".

    A tápszerrel is lehtnek gondok - nem biztos, hogy pont olyan kell neki. Többféle van, orvossal volna érdemes átbeszélni - de úgy tudom, csak az antiallergén tápszer olcsóbb receptre, a többi - ha jól tudom - egyforma árban van - tehát éppenséggel magad is kísérletezhetnél lecserélni a tápszert, ha erre gyanakszol. Mivel a tápszer módosított tehéntej, ezért a kisbaba pocakjának mindenféleképpen "nem alapértelmezés". Már 3-5 ml anyatej segít neki a tápszer megemésztésében, ezért a szoptatást minden tápszer előtt ajánlják (ha egyébként meg vagy fázva, vagy betegség kerülget akkor különösen, mert az anyatejben előre termelődik védőanyag a kisbabádnak, hogy ne kapja el...). Igazából érdemes volna megpróbálni elhagyni a tápszert..vagy legalábbis csökkenteni 5 ml-rel, nehogy az legyen a vége, hogy magadnak apasztod el a tejedet teljesen. Igazán az agyadat meg kellene tanítani rá, hogy több tejet készítsen, azt meg úgy kéne, hogy miután a gyereket megetetted és már nem éhes kézzel (leglalábbis tapasztalatom szerint nem géppel a nyerő) kéne hogy fejjél pár mililitert mindkét melledből. Eleinte olyan, mintha nem jönne semmi, de három nap után majd meglátod, hogy szépen beáll. (amíg csak pár mililiter jön, addig a cumisüvegbe fejd direktben, amit a hűtőbe rakj, nehogy megmikrózd az anyatejet, mert az kiöli belőle a lényeges cuccot).

    A nappal-éjjel látszólagos felcserélődés viszonylag megszokott dolog a kisgyereknél, hat hetes koráig...ilyenkor "gyermekágy" van, vagyis éjjel-nappal igyekezz pihenni te magad is, amennyit tudsz.

    Összességében azt javasolnám, hogy orvossal is beszélj, illetve napközben több pihenőt próbálj beiktatni (még akkor is, ha nem alszol, de a szived-keringésed pihen).

    A kisbabák különben van, hogynem szeretik a csöndet, esetleg próbálj "alapzajt" csinálni babazenével, vagy halk rádióval...de persze van akinél nem jön be. Minden gyerek más...

     

    Szóval SZERINTEM:

    1. fejni kéne szoptatás után (az tök hülyeség, hogy akinek kevés teje van, az "spórol vele" meg "pihenteti a mellét" - baromság - minnél többet kell szoptatni és fejni, szoptatni és fejni - akkor indul meg igazán a tej).

    2. fejed-lábad egyvonalba napoközben is legalább 2*40 percre 

    3. orvossal beszélni a tápszerről, illetve hogy lehet idegrendszeri alulfejlettség, besárgult vagy esetleg bármi más probléma lehet vele, ami miatt aluszékony esetleg.

    4. a szomszédhoz felmennék kezemben a babával, és egy tábla csokival, és elnézést kérnék tőle, pár hét türelmét kérném, ne haragudjon, tudod, hogy szeretne pihenni, és mindent megpróbálsz higgye el...reméled pár nap, és minden rendbe jön. hidd el szemtől szemben nem lesz bunkó, mégis mit lehet erre mondani? ha van egy morzsányi jóérzés benne, akkor többet nem kopogtat le....ha meg nem, te megmondtad neki..panaszával forduljon a téglafalhoz.

     

    Jó babázást:)

     

    előzmény:
    zsofirnyák (1)
    2013-09-30  18:48
  4. 2013. október 1. 13:0148.

    A természet jól kitalálta bizony. Táplálásra!

    Nem arra, hogy cicit dugj a szájába, ha nyűgős akkor is, ha nem éhes.

    előzmény:
    Aithra (43)
    2013-10-01  10:28
  5. Torolt_felhasznalo_652128
    Torolt_felhasznalo_652128
    2013. október 1. 12:5347.

    Az előző hsz-emet törölték, szóval.

    Ez nem egy szakirodalom, ráadásul 2 évvel ezelőtti. Szóval nem érdemes túl sokat adni rá. :)

     

    A másik, hogy szerintem Maxim cukorbetegségén való gúnyolódásod sokkal visszataszítóbb volt, mint az szerinted bántó hsz-e. 

     

    Aithra;  az átlag anyukáról ne vitatkozzunk, mert felesleges, és igen van, amikor az anyuka egyből mellre teszi a gyereket,holott tisztába kellene tenni. Ki adta oda a cumit? Ezt nem tudom miért címezted nekem?

     

    Az utolsó bekezdésről konkrét infó hiányában nem tudunk vitázni, mert attól, hogy te nem tudod elképzelni, nálad és nálam képzettebb emberek el tudták. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_814295 (42)
    2013-10-01  10:26
  6. 2013. október 1. 12:4746.
    Jól írod, a testközelség nyugtatja meg.  Nem az én véleményemet írom: pár éve egy főorvos magyarázta nekem, hogy nem jó ha a babák ráesznek az előző, még nem megemésztett tejre. Más meg mást mond, de én neki adok igazat.
    előzmény:
    Babyface83 (30)
    2013-10-01  00:43
  7. 2013. október 1. 12:1645.

    Tehát elismered, hogy nem maga az evés, hanem az anyai test közelsége nyugtatja meg a babát? Mert én pont ezt írtam. Konkrétan azt, hogy nem evéssel kell a pici nyűgjét megoldani. Ha netán a pocija fáj, ha netán a háta viszket, akkor azt a gondot kell megoldani, nem pedig kajával tömni. 

    Azt is írtam, az állandó szopiztatással arra szocializálódik a baba, hogy nagyobb gyerekként, felnőttként ha gondja van, rögtön a hűtőajtót feszegesse, vagy valami nasit vegyen, hogy megnyugodjon. Ez így helyes? 

    előzmény:
    Babyface83 (30)
    2013-10-01  00:43
  8. Torolt_felhasznalo_868256
    Torolt_felhasznalo_868256
    2013. október 1. 10:3344.
    Lányom már a második gyerekét szoptatta igény szerint, nyugtatta meg mellen (természetesen tisztába is tette, ha kellett:-)), mára mindkettő levált róla, és derűs, mozgékony, karcsú kislányok lettek.
    előzmény:
    Aithra (43)
    2013-10-01  10:28
  9. 2013. október 1. 10:2843.

     

     

    a 8 napos gyerek egyik legnagyobb gondj,a hogy eddig egy volt anyukával most meg teljesen külön van tőle, de még nem érti, hogy ez hogy is van?!

     

    A legelemibb igénye az anya közelsége. Azért annyit feltétezhetnél az átlag anyáról, hogy tudja, hogy ha - a te szavaiddal élve - befosott a gyerek, akkor mit kell tenni, vagy ha fáj a hasa, akkor merre induljon, hogy orvosolja a problémát.

     

    De miben más az, ha öleled, amikor sír, vagy ha hagyod, hogy a mellen megnyugodjon?! Az öleléssel is elfeded a problémát, ha egyébként nem érted/érzed, hogy mi a baja a kicsinek...

    Mellre téve nem esznek minden esetben. Nem az étel a lényeg ebben a kapcsolatban...a természet ezt jól kitalálta, miért kell hozzá ideológiákat gyártani?! Ilyen elven a cumi odaadása is csak elfedi az igazi gondot.Elhallgat a gyerek tőle, de nem a valódi igényét elégítetted ki...

     

    Ételfüggő, vagy bármilyen függő leingkább azon gyerekekből/felnőttekből válik, akik mentálisan valamilyen módon sérültek. A mellen megnyugvástól - normális keretek között - a legritkábban lesz valaki mentálisan sérült!

     Ez nem is tudom, hogy jut valaki eszébe?!

     

     

     

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_652128 (41)
    2013-10-01  09:15
  10. Torolt_felhasznalo_814295
    Torolt_felhasznalo_814295
    2013. október 1. 10:2642.
     "  ....Nem igaz, ez egy alavult ostobaság...."

     

    Árthat a cumi, ha szoptatni szeretnél?

     

    A csecsemokkel foglalkozo szakemberek , orvosok eddig nem tudtak megegyezni .

     

    Vegig kell olvasni . Itt nem egyedi velemenyekrol, onelmenyekrol  van szo , hanem komolyan vegzett kutatasrol , 1000 , 2000 problemas kisbaba edesanyjanak szakemberekkel valo  koveteserol

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_652128 (41)
    2013-10-01  09:15
  11. Torolt_felhasznalo_652128
    Torolt_felhasznalo_652128
    2013. október 1. 09:1541.

    Nem igaz, ez egy alavult ostobaság, a mai cumik már tökéletesen mintázzák a mellett, ha valaki 1-es cumival ad enni, akkor a baba 1 lyukon keresztül szívja a tejet, elég nagy melóval. Simán elfogadja a cicit.

     

    Bébifész; én is Maximmal értek egyet, néha szükség van komfortszoptatásra, de arra tanítani a gyereket, hogy folyton szopjon nem helyes. Ráadásul nem oldja meg a problémát, a kötőtdó nevelés, aminek a bekezdése ez a mindig tegyed mellre a babát ott folytatódik, hogy a gyeek amikor sír az adott szükségletét kell kielégíteni. HA fáj a hasa és mellre teszed valóban meg fog nyugodni és amíg szopik el is múlik a hasfájása, de utána újra kezdődik. Sőt a tokáig befosott gyerek is megnyugszik a mellen, de nem a valódi szükségletét elégíted ki. 

     

    Én olyan esetekben komfortszoptastok, mint mondjuk az oltás. Egyéb esetekben ölelés, simogatás, mosoly, játék, sőt hozzámbújva alszik egyet-egyet, de nem akar enni közben. 

     

     

    Aithra; erről a tmáról speciel több kutatás is készült, ami Maxim állítását igazolja. De mivel megoszlanak ezt követően is a vélemények nincs értelme vitázni. 

     

    33-as meg jó, hogy törölte magát. 

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_814295 (33)
    2013-10-01  08:09
  12. 2013. október 1. 09:1340.

    Szia!

     

    81 ml?! Szerintem az még nagyon sok... A nagyon étkes fiam 70 ml-vel jött haza a kórházból egy hét után,de annak is jó részét kibukta... Lehet,hogy a Te babádnak a többször kevesebb jön be... 8-10x simán ehet még egy nap (ha nem többször), a tejed is jobban beindul esetleg. A sok sírás hasfájás is lehet, vagy mert sok neki az ennivaló, vagy mert ez a tápszer nem jön be neki...

     

    Igen,és próbálj nem idegeskedni... De ezt csak illikből és tudásból mondom, hisz én magam sem tudtam megállni második gyerek után sem.

     

    Gondolom a babával minden rendben,nincs akadályoztatva a szopiban..

     

    Minden jót Neked, és kitartás! Az első hat hét alatt minden szépen kialakul.

     

    Üdv:Norina

     

    Ui:Amit biztosan tudok: a szomszldokra tenni magasról!!! Ha olyan okos, jöhet megnyugtatni a babát. Vagy: ő is volt baba,haha...

     

    Ui2: Méricskélést csak módjával...Ha mérés közben kalimpál a baba,máris rossz az eredmény... HOgy csak egy zavaró tényezőt írjak... Ahogy lentebb írták,az jó. Napi egy,majd heti egy,végül havonta egy mérés.A védőnő úgyis agyon méri őket.

    előzmény:
    zsofirnyák (1)
    2013-09-30  18:48
  13. Torolt_felhasznalo_814295
    Torolt_felhasznalo_814295
    2013. október 1. 09:0639.
    Vagy erthetobben : a mas cipoje nem a Te cipod... Legyen szo csecsemorol , vagy betegsegrol , vagy szivfajdalomrol , felszarvazasrol....
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_144923 (36)
    2013-10-01  08:55
  14. Torolt_felhasznalo_814295
    Torolt_felhasznalo_814295
    2013. október 1. 09:0438.
    Nem az anyukak okosak , vagy sem :  a babak kulonboznek
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_144923 (36)
    2013-10-01  08:55
  15. Torolt_felhasznalo_814295
    Torolt_felhasznalo_814295
    2013. október 1. 09:0437.

    // Nem ertem , hogy ezt miert kell agressziven , a tobbieket fikazva idebokni.... //

     

    mennyi az ujszulott napi anyatejszukseglete

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_144923 (36)
    2013-10-01  08:55
  16. Torolt_felhasznalo_144923
    Torolt_felhasznalo_144923
    2013. október 1. 08:5536.
    Az enyém meg már 2 naposan 110-et szopott, senki nem mondta, hogy sok, se védőnő, se gyerekorvos. De itt annyi okos anyuka van.
    előzmény:
    Amelie (32)
    2013-10-01  08:00
  17. 2013. október 1. 08:2535.

    Érdekes, amit írsz, nem is tudtam, hogy így működik!

    A cumisüvegből nekünk semmi gond nem lett . A kórházi csecsemős mondta, hogy inkább legyen cumi, mint stressz, és igaza volt. A gyerek idővel egyre többet evett mellből, így egyre kevesebb pótlásra volt szükség, végül egészen elmaradt, három hónaposan már el sem fogadta a cumit.

    A fejést nem említettem külön, mert azt hiszem, ez ma már alap, nekem legalábbis elmondta a védőnő, a gyerekorvos, és az összes kórházi csecsemős is.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_814295 (33)
    2013-10-01  08:09
  18. Torolt_felhasznalo_814295
    Torolt_felhasznalo_814295
    2013. október 1. 08:1034.
    fekni=fejni
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_814295 (33)
    2013-10-01  08:09
  19. Torolt_felhasznalo_814295
    Torolt_felhasznalo_814295
    2013. október 1. 08:0933.

    Rendszeresen le kellene fekni a tejet , kulonben elapad

    Erre valaki nem adna tanacsot ?

     

    Ha a pici raszokik a cumisuvegre , akkor , mivel az mas technika es konnyebb , nem fogja a mellet elfogadni... ha ez bekovetkezik , az O erdekeben a lefejt tejet kell megitatni vele

     

    Nem arcizom kerdese a szopizas : legures teret csinal a baba a teton es a szajurege kozott  es aztan csorog magatol a tej

     

    // off Erdekessegkent : igy isznak a galambok is . legures teret csinalnak az itatoban. Nem tudnak olyan helyen inni , ahol nem merulhet el teljesen a csoruk a folyadekban//

    előzmény:
    Amelie (32)
    2013-10-01  08:00
  20. 2013. október 1. 08:0032.

    Szia! Gratulálok a babádhoz! Nagyon átérzem, amit írtál, az első két hétben az én gyerekemnek is nagyon nehezen ment az evés, a védőnő dobálózott a számokkal, én meg bőgtem, hogy éhen hal a gyerek... Aztán mégsem.

     A 80 ml soknak tűnik, az én lányom kb. 4-6 hetes korában evett ennyit. Nyolc naposan még pici, lehet, hogy egyszerűen nem elég erősek az arcizmai, hogy egyszerre sokat szopjon. Ne erőltesd, inkább adj neki gyakrabban! A három óra- főleg az elején- nem szentírás, sőt, kis súlyú csecsemőknél inkább két órát szoktak javasolni, de igazából az a lényeg, hogy a Te babádnak mi az optimális. (Ne aggódj, rendszert kialakítani ráérsz, ha megerősödött.) Nekünk az vált be, hogy párnán kényelmesen a mellemhez tettem, és amikor a közelségtől megnyugodott, ellazult, akkor evett is. Igen, időnként belealudt, hát aztán? Alvás után evett újra. Kb. két hónapos korára képes lett csak mellből megfelelő adagokat enni, a cumit teljesen elhagyhattuk, és beálltak az étkezési időpontok is.

    Esetleg felkereshetnél egy szoptatási tanácsadót- ha nincs a környéketeken, hogy házhoz jöjjön, akkor telefonon keresztül is tud ötleteket adni. Lehet, hogy ez megnyugtatna (ami már önmagában is segít).

    Sok sikert!

    előzmény:
    zsofirnyák (1)
    2013-09-30  18:48
  21. Torolt_felhasznalo_814295
    Torolt_felhasznalo_814295
    2013. október 1. 07:5431.

    ??????????

     

    Miert kell tamadni ?????? 

    Faradt az edesanya a szulestol , a sok tennivalotol es meg van remulve az ismeretlentol

     

     

     

    ...Olyanokat olvastam , hogy sustorogni kell nekik : anyja sziven atmeno ver pumpalasanak hangjat hallgatta belulrol 9 honapig

    ...es olyat is olvastam*** , hogy egy takaroba kell nyakig betekerni , mert anyukaban nem volt tagas helye : szukosen szeretett

    Allitolag ezek megnyugtatjak 

    Ki kellene probalni azt , hogy becsavarod egy kis konnyu takaroba , mellre teszed es susogsz neki 

     

    A cikk aljan olvassad el , mint mond a dula errol : a siras jelzes

     

     

     

    előzmény:
    Maxim (19)
    2013-09-30  20:52
  22. 2013. október 1. 00:4330.

    Pedig Aithra-nak igaza van, és nekem egyáltalán nem tűnt hisztérikusnak, csak tárgyilagosan reagált a hozzászólásodra.

    Az igény szerinti szoptatásnak az a lényege, hogy amikor a baba kéri, akkor mellre tesszük. Akkor is, ha csak fél óra telt el az előző etetés óta.

    A legtöbb újszülöttet pedig megnyugtat, ha mellre tesszük. Ha ilyenkor nem éhes, akkor nem fogja magát degeszre enni, nem is igazán eszik ilyenkor, csak megnyugtatja magát. És nincs ezzel semmi baj, ez így normális, és egyáltalán nem emiatt lesz valaki felnőttkorában "vígaszevő". Sőt, statisztikák szerint az anyatejes, igény szerint szoptatott babákból kisebb eséllyel lesznek elhízott gyerekek, felnőttek.

    Mondom ezt úgy, hogy én egyáltalán nem tudtam szoptatni a fiamat, de így is tapasztaltam rajta, hogy a testközelség és a szopizás/cumizás megnyugtatja akkor is, ha nem az éhség volt éppen a problémája.  Ideális esetben a baba anyatejes, így a mellre tétellel lehet a legjobban megnyugtatni. Ezt hivatott pótolni a cumi is.

  23. 2013. szeptember 30. 23:0329.

    szia, az en lanyom egy eves koraig uvoltott minden eccaka, nappalt vegig aludta, o nem volt  ehes 2 pillanat allatt meg szopta magat es a doktorno mondta;jo zsiros a tejem, o csak meg valtoztatta az ejszakat a nappallal. 

    ne izgulja  tul fogod elni.  

    előzmény:
    zsofirnyák (1)
    2013-09-30  18:48
  24. 2013. szeptember 30. 22:3228.

    Szia, egyáltalán nem mindegy milyen súlyról indult.

    A nagy babák mindig többet leadnak a születési súlyból, ez rendjén is lehet, de ha eleve pici volt akkor aggódnék a fogyás miatt.

    Az a baj, nagyon stresszelsz. Fontos lenne egy olyan segítség aki hozzád közelálló, lehet jó barátnő vagy az anyukád. Ott is aludna veletek pár napig, amíg megnyugszol és kialakul egy éjjeli napirend.

    Ami még egy darabig kicsit mozgalmas lesz, de azért ezen a helyzeten lehet javítani.

    Mindenképp kérj segítséget,  legalább egy-két hétig. Ki kell magad pihenni, meg kell nyugodnod, szépen bele fogsz rázódni, sokan megcsinálták, sikerülnie kell neked is.

    előzmény:
    zsofirnyák (1)
    2013-09-30  18:48

Címlap

top