Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Egészségügyi átverések

Torolt_felhasznalo_412193
Torolt_felhasznalo_412193
Létrehozva: 2014. augusztus 6. 05:28
Arra gondoltam, hogy néhány egészségügyben használatos átverést közzéteszek, hátha hasznát vesszük. Gondolom, a leirt példákon kivül akad még néhány...


1. Olcsóbb gyógyszer.
Ugyanarra a nyavalyára meglepően széles - és árban nagyon különböző - azonos összetételű gyógyszer kapható. Savlekötő van 150-ért, de 3000-ért is. A kettő között vagy hűszféle pasztilla létezik.
Egy alkalommal a gyógyszertárban kérésemre ajánlottak egy lényegesen olcsóbb készítményt, amit ki is adtak, de - minő véletlen! - a számlán az eredeti, drágább készítmény ára szerepelt. Nem mindíg könnyű észrevenni több gyógyszer vásárlása esetén, az árakat az OEP térítés összegei bonyolítják. A trükk az, hogy a gyógyszerész nem a dobozon lévő kódot, hanem a recepten lévő vonalkódot olvassa le, amivel - természetesen az eredeti készítmény árát számlázza.


2. Felesleges gyógyszer.
"Önnek ulcusa van!" közölte faaccal a szakorvos, "de ne izguljon, egyenlőre nem kell műteni!" Szedni kell 3 x 1 xy-t, 3 x 2 zx-t, és rendbe fog jönni!"
Panaszom ugyan nincs, de nem vitatkozom, kiváltás előtt azért megnézem az internetet. Kiderül, hogy görcsoldót irt fel a doktornő, görcseim pedig - hála istennek - nincsenek. A másik készítménytől pedig hevesen fájni kezdett a gyomrom.
"Akkor ne szedje!" tanácsolta a háziorvos.
Ennyit erről.


3.Pszichátriai kezelés.
Az OEP Pszichiátriai kezelése félórás, a betegek előre egyeztetett időpontra jönnek. Egy idő után előállt az a helyzet, hogy a szakrendelésen ugyanarra az időpontra négy beteg érkezett.
"Biztosan valami félreértés" gondoltuk a rögtönzött "betegkonzilium" során. De nem, a következő havi terápián ugyanaz történt.
"Hogy van?" kérdezte a pszichiáter.
"Hát... jól" dadogom bizonytalanul, tudva, hogy hét és fél percem van.
"Akkor tessék továbbra is a gyógyszert szedni - a viszontlátásra!"


4. Sürgős kórházi beutaló.
A doktornő telefonon leegyezette a kórházi kezelés időpontját. Mikor a befekvésre jelentkezem, közlik, hogy sajnos, nincs hely.
"Az előző beteg nem ment haza, de V.I.P ellátás keretében tudjuk fogadni" mondják.Ha nem tudja vállalni, próbálja meg talán a jövő héten..."
A jövő héten sincs hely.
"Ha itthagyja az előző leleteit, összeállítunk egy virtuális kezelést, és magának be sem kell vonulnia...!"
Mondanom sem kell, elszámoltak x napot, virtuálisan gyógyszert is írtak, de persze kezelés, az nem történt...


Gondolom, ti is tudtok néhány érdekes esetről. 
"Uram, köszönöm, hogy ma nem kerültem az egészségügy karmai közé..Ámen"
  1. 2014. augusztus 7. 21:2376.
    Sokszor nem a leterheltségtől függ a "fegyelem", hanem attól, hogy az osztályvezető, vagy intézetvezető főorvos mit követel meg. Ennek megfelelően vannak disznóólak, szakmailag profi helyek, és a két véglet közt minden.Ne vonj le messzemenő következtetéseket a tapasztalatod alapján.
    előzmény:
    Goldmund (75)
    2014-08-07  16:00
  2. 2014. augusztus 7. 16:0075.

    "Az a nagy magyar valóság , amit leírtam,  18 évig voltam benne, ha másnak hiszel, sajnálom."


     


    Igen, másnak hiszek: többek között saját tapasztalatomnak. 


     


    Amit leírtam az Győrben így van. Biztos vagyok benne, hogy ez is a hivatalos rend. Tudom, szükségből sok szabályt áthágnak az egészségügyben, de ha egyszer baj történik, a gasztro. szakorvos lesz megcincálva miatta.


     


    Várólista persze itt is van.


     


    Nem tudom, ahhoz az orvoshoz hány lakos tartozik, de Győr önmagában 130e fős, és szerintem kb. 60-80e fő jön a vonzáskörzetében levő falvakból. Itt minden nap van szakrendelés, amit itt is a fekvőbeteg osztály orvosai látnak el.


     


    Szóval nem hinném, hogy sokkal kisebb lenne az itteni gasztro. orvosok leterheltsége, mint nálatok.

    előzmény:
    dunakanyar (71)
    2014-08-07  15:38
  3. 2014. augusztus 7. 15:5374.
    Sokan azt hiszik, hogy ez úgy megy, mint a Mekiben: mindenhol pont úgy kell csinálni a sajtburit, és ugyanazokkal a szavakkal kell kiadni. :-)
    előzmény:
    dunakanyar (71)
    2014-08-07  15:38
  4. 2014. augusztus 7. 15:5173.
    Háziorvosnál nem kell semmibe beleegyeznie. Majd megbeszéli a gasztron, hogy mit vállal, mit nem.Én pl. amit leírtam esetemet, ott első alkalommal nem egyeztem bele, de megbeszéltük, hogy ha bármi eltérést talál az UH, vagy nincs rendben a cöliákia panel, vagy helikobakter antitest, vagy a panaszaim a tanácsok és a felírt gyógyszer ellenére megmaradnak, akkor természetesen beleegyezem.Ezért is döbbentem meg azon a hozzászóláson (nem tőled), hogy biztos becsináltam, ezért nem engedtem. Hát bocs, de nem fekszem oda bármilyen asztalra ész nélkül, de legalábbis anélkül, hogy egyértelmű választ kapnék a kérdéseimre.
    előzmény:
    Goldmund (70)
    2014-08-07  14:05
  5. 2014. augusztus 7. 15:4572.
    Ez még az a kategória, hogy egyik doki engedi, másik nem. Tehát LINA úgy, tudja, neked ez volt a tapasztalatod, dunakanyarék meg úgy csinálták. Egyik sem szakmai hiba, és gondolom, hogy egyikőtök sem kamuzik, mert miért tenné?
    előzmény:
    Goldmund (69)
    2014-08-07  13:53
  6. 2014. augusztus 7. 15:3871.
    Én vagyok a legnagyobb marha, hogy szabadságom alatt itt vitatkozok veletek. Az a nagy magyar valóság , amit leírtam,  18 évig voltam benne, ha másnak hiszel, sajnálom.


    A nagy magyar valóság az, hogy itt a mi  megyénkben összesen 3 vársoban van gastroenterológiai szakrendelő. Igen, az egész megyében. Abból a 3-ból 1-ben heti 1-szer van orvos. 


    A helyi rendelőben 1 db gastroenterológus szakorvos van, aki  nemcsak a 15 ezres városunk, hanem a 40 km körzeten belüli kis falvak betegeit is köteles fogadni. Ez az 1 db orvos mellékesen fekvőbeteg osztályon is dolgozik, tehát a gastróban kb. napi 2 max. 3 órát tud eltölteni.  Ja és nyugdíj előtt áll, és nincs utánpótlás, senki , aki ide jelentkezne. Szerinted ez az 1 orvos 40 km-es körzetben miféle megbeszélésre,  mérlegelésre ér rá? Mikor kerülnének tükrözésre a daganatgyanús betegek? Mekkora várólista lenne? Konzultáció természtesen van, hiszen vannak krónikus autoimmun betegek, akiket gondozni kell és vannak komplikált esetek, amikben a háziorvos nem tud dönteni. De ez az esetek nagyon kis százaléka. A betegek 90 %-a kifejezetten tükrözésre érkezik. 


    Lehet kételkedni ebben, el lehet jönni szétnézni, itt ez van.



    előzmény:
    Goldmund (67)
    2014-08-07  13:30
  7. 2014. augusztus 7. 14:0570.

    Nekem ez azért furcsa, mert nem is aznap, nem is ugyanott csinálta a gasztro. szakorvos az ambuláns rendelését és a gy.tükrözést. A beutalóval értelemszerűen az ambuláns rendelésre megy a beteg, de aznap nem is csinált volna tükrözést.


    Arról nem is beszélve, hogy - mivel ez így mindenképp szabálytalan, és baj esetén őt veszik elő - szerintem egy gasztro. szakorvos van annyira óvatos, hogy nem rövidíti le a hivatalos betegutat. A háziorvos meg minek venne a vállára pluszmunkát? Döntse el a gasztro. szakorvos, tájékoztasa ő a beteget, utóvégre az ő felelőssége.


    És még valami: ha a háziorvosnál a beteg nem egyezik bele a gyomortükrözésbe (amihez joga van!), akkor nem is jut el a gasztro. szakambulanciára? Ez megint csak furcsa lenne!

    előzmény:
    évi* (68)
    2014-08-07  13:46
  8. 2014. augusztus 7. 13:5369.

    dunakanyar:


    "2-3 korty sima vizet a vizsgálat előtt nyugodtan meg lehet inni, a többi gyomortartalommal (gyomorsav, nyál amit lenyelünk) együtt a doki a tükrözés elején leszívja."

    Ismételten LINA ellenvéleményével kell, hogy egyetértsek. Kifejezetten rákérdeztem, hogy egy pohár vizet ihatok-e aznap reggel? A gasztro. szakorvos azt mondta, hogy ennyi is erősíti az öklendezési reflexet tükrözés közben (ő valahogy szakszerűbben fogalmazta meg), úgyhogy ha jót akarok magamnak, akkor egy korty vizet se igyak.

    előzmény:
    dunakanyar (54)
    2014-08-07  06:08
  9. 2014. augusztus 7. 13:4668.
    LEhet, hogy ez úgy történt, hogy a háziorvos pontosan tudta, hogy az a bizonyos beteg meg lesz tükrözve és ezt neki is elmondta, és a beutalón pedig kérte a beteg gasztrenterológiai kivizsgálását...
    előzmény:
    Goldmund (67)
    2014-08-07  13:30
  10. 2014. augusztus 7. 13:3067.

    Nem beszéltem össze LINA-val, de én sem tudom elképzelni, hogy háziorvos (akármilyen szakvizsgái vannak) gyomortükrözésre küldjön valakit. A mi háziorvosunknak is van belgyógyász szakvizsgája, mégis természetes volt, hogy a gasztroenterológiai szakambulanciára adott beutalót, ahol értelmeszerűen a gasztro. szakorvos mondta el, hogy szerinte gyomortükrözés szükséges, az mivel jár, hogyan (ne) étkezzen a beteg (ma már írásban is odaadják, 10 éve még csak szóban mondták el) és persze megkérdezte, hogy vállalom-e. Ha igen, akkor egyeztetünk időpontot.


    Hiába tudná a háziorvos szakmailag megítélni, hogy gyomortüközés szükséges-e, ha a gasztro. szakambulanciára tartozik a kérdés.


    Pl. a szemészeti "számos" táblát is végig tudná olvastatni, mégsem írhat fel szemüveget.

    előzmény:
    dunakanyar (59)
    2014-08-07  10:34
  11. 2014. augusztus 7. 12:3866.

    Hát a topicindítóban írt esetek közül a 2. és 3. miatt hiába is perelnél.


     


    Az 1-nél, ha jól értem, az olcsóbbat fizetted és azt is kaptad. Akkor mire föl perelnél? Legföljebb a TB-nél felnyomhatod őket. De hát a kiadott gyógyszernek összhangban kell lennie a számlákkal, receptekkel. Nehezen tudom elképzelni, hogy ilyesmivel csaljanak.


     


    A 4. elég furcsa történet. Hiszen a kezelésre nyilván szükséged lett volna, azért utaltak be oda. De (a bentfekvésem kívül) a kezelést sem kaptad meg. Mi lett ennek az egészségi következménye? Mert itt ez a kritikus kérdés, ennek alapján perelhetnél! Vagy a kezelés elmaradásának negatív következménye nem volt? Akkor nem lett volna szükséged arra a kezelésre (és a bentfekvésre sem)! Akkor meg miért pattogsz? Élvezet neked kórházban feküdni, ha nincs rá szükséged?


     


    Szóval a pereskedéssel csak vigyázz, mert egy csomó pénzed rámehet, a perköltséget ui. a vesztes félre terhelik.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_412193 (48)
    2014-08-06  19:57
  12. 2014. augusztus 7. 11:2165.
    előzmény:
    évi* (64)
    2014-08-07  11:19
  13. 2014. augusztus 7. 11:1964.
    Jaaa, értem: cukros oldat = inzulin. Hát ha ez így van, akkor én valóban hazudok a gasztroenterológussal kapcsolatban... :-)))
    előzmény:
    ÁgicaT (63)
    2014-08-07  11:11
  14. 2014. augusztus 7. 11:1163.
    Lina sok mindenhez ért.
    Többek között azt is pontosan jól tudni véli, hogy a cukros oldat az inzulin, amit alacsony vércukorra adnak.
    előzmény:
    dunakanyar (59)
    2014-08-07  10:34
  15. 2014. augusztus 7. 10:5862.
    Gyereksebészeten dolgoztam, szóval én is elég sokmindent láttam...
    Volt egy teljesen droid kolléganő, szerencsére tőle meg is szabadultak. Volt egy perioperatív őrzőnk, az összes műtétes ide érkezett reggel, anesztes vizit és premedicatio után innen ment műtőbe, és ide jött ébredni a műtőből. Ez nagyban gyorsította a betegcserét. Nagyon droid kolléganő 1x valahogy bekerült ide, és 2 gyereket összecserélt. Másik beteget küldött a műtőbe sérvműtétre (aki nem tiltakozott némi Dormicum hatására). Az aneszt asszisztens vette észre, amikor az infúziót kötötte, hogy a gyereknek húzóheg van a tenyerén. Szerencsére emlékezett, hogy aznapra volt egy tenyérplasztika kiírva... Szerintem ez elképesztő....(Ez még 2000 előtt volt, amikor nem volt betegazonosító karszalag.)
    előzmény:
    ÁgicaT (53)
    2014-08-07  06:04
  16. 2014. augusztus 7. 10:5061.
    Asszisztens időpontkérésnél kérdezte, hogy tükrözésre megyek-e. Mondtam neki, hogy a háziorvos konzultációra küldött, és majd a gasztros orvos eldönti, hogy tükrözünk, vagy nem. Erre írta fel magának, hogy tükrözés. És ennek megfelelően a dokornő már így várt. Gondolom volt 100 beteg, kicsit kapkodott, így sikerült felírni. Nem egy olyan hű de durva hiba, csak meglepett, hogy beléptem, és kb. azonnal mondták, hogy akkor tükrözünk, ahogy megbeszéltük...
    előzmény:
    dunakanyar (52)
    2014-08-07  05:59
  17. 2014. augusztus 7. 10:4360.
    De ez pedig igaz.Asszisztens mondta a telefonba, hogy éhgyomorra jöjjek, így is tettem. Csak a biztonság kedvéért: Ha a panaszaim alapján úgy ítéli a doktornő, hogy tükrözünk, akkor tükrözhessünk, de ne ez legyen a jónapokívánok. Ápolónő vagyok szakmám szerint, Édesapám tavaly halt meg nyelőcső daganatban, tehát rohadtul nem számít, hogy betojok vagy nem. Ha kell, akkor nyelem a csövet szó nélkül. De ha nem muszáj, akkor ne.Végül néztek vérből helikobakter antitestet, coeliakia panelt, csináltak UH-ot, kaptam életmód tanácsokat, és visszarendelt kontrollra, ahol úgy döntött, hogy nincs tükrözés.Bírom, amikor az embert máris hüléynek nézik, hogy nem képes leírni 5 sort, hogy mi hogy történt. Mert Te jobban tudod...
    előzmény:
    LINA (51)
    2014-08-06  23:33
  18. 2014. augusztus 7. 10:3459.
    Írtam egy jó hosszú hozzászólást, de elszállt.


    Röviden:  Kezdem azt érezni, hogy nem én dolgoztam gastroenterológián, hanem te. Ha tényleg ott dolgoztál rendelő és rendelő között is lehetnek különbségek, de ha csak betegként jártál ott, akkor egyetlenegy ember szemszögéből látod a helyzetet.


    Vidéki kórházról van szó. Gyomortükrözésre járó betegek nagy része idős, tanulatlan, kíséretre, segítségre szorul(na). Volt köztük teljesen írástudatlan is, a saját nevét nem tudta leírni. Ezek a betegek nem kicseszésből, vagy hanyagságból reggeliztek, kávéztak a vizsgálat előtt, hanem egyszerűen tudatlanságból, nem lehetett haragudni rájuk. És mivel nem értették a vizsgálat lényegét, sem a szövődményeket, félelmükben ugyanúgy ahogy egyesek bevallották, a másik része meg letagadta a reggeli étkezést. Hidd el nem egy volt, nem kettő, aki letagadta, és aztán egy fél zsömlének látszó valami ott virított a gyomrában. Az aspirációról csak annyit, hogy először nézz utána, mi van egy teljesen éhgyomorra lévő embernek a gyomrában reggeltente. Ezt hívják gyomorbennéknek, ezt is aspirálni lehet, nem hiába van az oldalfekvő helyzet. Ezért van az endoscopon a szívó, amivel a gyomorbennéket (egyes betegeknél nem is kevés) leszívják. 


    A másik: nálunk a háziorvos is beutalhat CSAK gyomortükrözésre, a legtöbb háziorvos rendelkezik vagy sebészeti vagy belgyógyászati szakvizsgával (legalábbis nálunk). Mi alapján kérdőjelezné meg a gastroenterológus a belgyógyász szakorvos indikációját? Sőt, küldenek még a sebészeti szakrendelőből, a belgyógyászati szakrendelőből, a diabetológiáról is CSAK tükrözésre.  Szerencsés esetben ez így van, mert mielőtt ide érkezik, már a másik szakorvos elvégeztette a többi szükséges belgyógyászati jellegű vizsgálatot, kikérdezte a panaszait, stb.  
    előzmény:
    LINA (55)
    2014-08-07  08:15
  19. 2014. augusztus 7. 09:4058.
    Láttam. Ugyanazt támasztja alá, amit én is írtam.


    Érted?
    előzmény:
    LINA (56)
    2014-08-07  08:18
  20. 2014. augusztus 7. 09:0757.

    az egy dolog,hogy "nem érzed szerencsésnek" a kamuszagú fogalmazást - de ha eg ypár éve te is itt fórumozol, nagyon jól tudod, hogy  hány 100%-kamu topik van/volt az elmúlt időszakban....

    Mindenesetre a vonalkódos csúsztatásod (és most finoman fogalmaztam) erősen abba az irányba mutatott, hogy jól be akarsz húzni egy gyomrost úgy anblokk.....

    Jobbító szándék... Pffffffffffffffffffffffffffff


    A gyerekedet is úgy neveled "jobbító szándék" által vezérelve, hogy elmondod mindennek, szidod, ütöd-vered...????? 
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_412193 (48)
    2014-08-06  19:57
  21. 2014. augusztus 7. 08:1856.
    Figyelmedbe ajánlom 54.hsz- t. 
    előzmény:
    ÁgicaT (53)
    2014-08-07  06:04
  22. 2014. augusztus 7. 08:1555.
    Sokminden "futószalagon" megy és azt is elfogadom,hogy a betegek hazudnak,csúsztatnak, (lásd akár ezt a topikot is). 
    De!


    Háziorvos csak gastroenterológiai  és persze egyéb szakrendelésre is adhat beutalót,de csak gyomortükrözésre NEM. 
    Akkor sem,ha pontosan tudja,hogy a panaszok alapján a gasztroenterológus meg fogja csinálni a vizsgálatot. A vizsgálat elvégzését egyébként is minden esetben,konzultáció,vizsgálat után  a szakorvos dönti el és nem a háziorvos!. Ezért (is) nevezik szakorvosnak.


     A háziorvos tájékoztatja,/de ők nem szokták/  a beteget a vizsgálat menetéről,valamint arról,hogy szigorúan éhgyomorra kell menni a vizsgálatra.
    Ritka  az az idióta beteg,aki gyomortükrözés előtt jól beeszik,ahogy írod,akár virslit is- mert az "úgy sem látszik". 


    Az első kérdés minden esetben a vizsgálat előtt,hogy mikor evett,ivott utoljára a beteg. Ez akkor is így történik,ha " futószalagon" naponta tucatnyi vizsgálatot végeznek. Az orvos ugyanis nem rizikózik,már a saját érdekében sem,hogy a beteg darabos kaját öklendezzen vissza vizsgálatkor,hogy hányjon és emiatt pl. véletlen tüdőbe aspiráljon. Ezért kapnak a betegekek tájékoztatást,amit igenis be szoktak tartani gyomortürözés előtt. Ilyen vizsgálatok előtt a betegek többsége amúgy is annyira fél,hogy akkor ott már nem mer hazudni. Bevallja azt is,ha csak ivott pár kortyot.
    Tasztalat!
     És nem,nem megengedett vizsgálat előtt a vízivás sem.



    előzmény:
    dunakanyar (54)
    2014-08-07  06:08
  23. 2014. augusztus 7. 06:0854.
    Sajnos napi 18 tükrözésnél nem minden betegtől van megkérdezve, hogy éhgyomorra van-e. A háziorvos feladata, aki beutalta, hogy kioktassa a beteget. A másik, hogy a legtöbb beteg letagadja, hogy evett volna, azt gondolják, úgysem látszik az az egy db virsli, hisz az UH-nál sem vették észre. Elég szomorú, hogy ezt kell mondanom, de futószalagon megy az egész, mint bármi más a mai eü-ben. 


    2-3 korty sima vizet a vizsgálat előtt nyugodtan meg lehet inni, a többi gyomortartalommal (gyomorsav, nyál amit lenyelünk) együtt a doki a tükrözés elején leszívja.



    előzmény:
    LINA (51)
    2014-08-06  23:33
  24. 2014. augusztus 7. 06:0453.
    Hát igen, így kellene, hogy történjen.
    De attól még nem így van.


    Nagyapám - tizensok évvel ezelőtt - elment a kórházba gyomorröntgenre. Szépen várta a sorát, behívták, megcsinálták a felvételt, ült tovább a folyosón. Bement egy másik pasas, neki is.
    Majd aztán nem tudom, hogyan derült ki, hogy összecserélték őket, mert azonos volt a nevük. Nagyapámnak gerincröntgent csináltak - ő járt jobban - , és a másik pasasnak adták oda azt a cuccot, amitől láthatóvá lesz a gyomor, és ő szép engedelmesen meg is itta.... fel sem tűnt neki, hogy miért kellene az a gerincröntgenhez.... az asszisztensek is csak akkor jöttek rá a hibára - gondolom - amikor a gyomorröntgenen nem pont azt látták a kaja miatt, mint kellett volna.



    előzmény:
    LINA (51)
    2014-08-06  23:33
  25. 2014. augusztus 7. 05:5952.
    Én elhiszem,  hogy veled ez történt. Nálunk is előfordul ilyesmi, nem is egyszer :)   Előfordult, hogy telefonon a beteg nem közölte (vagy fogalma sem volt !) hogy a háziorvos tulajdonképp mire utalta be, csak a beutalóról olvasta be az ott leírtakat. És volt olyan is, hogy a beteg mondta, hogy konzultációra jön, de épp aki a telefont felvette (nem mindig az asszisztens, hanem délután általában az osztályos nővéreknél volt hagyva a naptár) félreértette és automatikusan beírta a tükrözések közé.
    előzmény:
    évi* (50)
    2014-08-06  22:39

Címlap

top