Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Miért kell megszülni ,,az ilyet"?

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2014. szeptember 8. 10:37
Tapasztalataim szerint a fogyatékkal élő gyerekek anyukái egyáltalán nem olyan mimózalelkek, mint ahogyan gyakran gondolják róluk. Nem omlanak össze zokogva, ha valaki megkérdezi tőlük, mi a baja a gyereknek, miért nem tud járni, miért viselkedik furcsán. Ám van egy téma, ami kivétel nélkül mindegyiket felháborítja. Ha valaki odaveti nekik, mindez az ő hibájuk: miért is kellett bevállalniuk ezt a gyereket.

Nők Lapja Café: Miért kell megszülni ,,az ilyet"?
  1. 2014. szeptember 14. 18:15351.
    Na igen, a kötelezőkre... De olyanra ami esetleg tágítaná a tudásukat, csak úgy, mert ez a szakmájuk, olyanra nem. Ott voltam nem egy ilyenen, tudom, láttam, tapasztaltam. És nem az én számból hangzott el ez a mondat, hanem az konferencia szervezőjének szájából, aki nyilván még több ilyenen vett már részt. 

    A nők jó részének nincs választott orvosa, akkor azok ássák el magukat, mert nincs pénzük-lehetőségük arra hogy megvegyék a legdrágább orvost? Szerintem ez nem így működik. 

    Nem csak én, hanem nagyon sok ismerősöm, barátom tapasztalatával találkoztam, és találkozom nap mint nap, és műhibaperekkel, melyek gyerekekkel kapcsolatosak, gyerekek születése előtti vizsgálatokkal vagy születése utána sorozatos hibákkal, melyeknek a gyerek halála vagy később várhatóan halállal végződő betegsége lett az eredménye. És bizony ezeket a műhibapereket sorban nyerik meg a barátaim, mert minden esetben orvosi hanyagság volt a gyerekük halálának az oka. Nem egy, és nem két esetről beszélek, hanem többről! 

    Nem mindenki lakik fényes fővárosunkban, sokaknak választásra lehetősége sincs, mert nincs miből választani. Tehát glóriát tőlem nem fog kapni orvos csak azért mert dr. van a neve előtt, csak akkor ha letett valamit az asztalra. 

    előzmény:
    KN18 (349)
    2014-09-14  15:55
  2. 2014. szeptember 14. 18:14350.
    Hogy ez micsoda rosszindulatú megjegyzés volt! A már megszületett gyerekeit senki nem adná oda, még akkor sem, amikor kiderül, ha beteg - de ez kiderült, ha valaki elolvasta a hozzászólásokat az elejétől fogva. Arról beszélünk, amikor még törvényileg lehet változtatni a helyzeten és igen, megszabadulhatunk attól az iszonyatos tehertől, amibe amúgy lehet, hogy az egész család belerokkanhat - erre is van példa, szintén a hozzászólásokból merítve...


    előzmény:
    fallen angel (291)
    2014-09-13  21:23
  3. 2014. szeptember 14. 15:55349.
    " Arról meg már nem is beszélek, hogy az orvosok jó része tojik elmenni továbbképzésekre, konferenciákra,"

    No ilyet ne mondj, mert kötelezve vannak, meghatározott időben, meghatározott számú továbbképzésre még a mezei háziorvosok is, nemhogy a szakorvosok. Illetve publikálniuk is kell, saját szakterületükön megadott helyeken különböző, de általában angol nyelven.

    előzmény:
    Vitosa (332)
    2014-09-13  23:57
  4. 2014. szeptember 14. 15:48348.
    Számomra már 22 évvel ezelőtt, az első terhességem idején is evidens volt, hogy csak olyan orvost választok, aki ért és csinál is UH-t.


    előzmény:
    Vitosa (345)
    2014-09-14  11:54
  5. 2014. szeptember 14. 14:35347.
    Ez a tipikus... Az UH-ot általában nem a fogadott orvos csinálja, csak ha erre valami külön ok van. És hány baba is születik akkor is betegen, fogyatékosként, ha ezer vizsgálatot csináltak??? Sok, több mint kellene...

    Az első lányom Down-os. Amikor a másodikkal terhes lettem, akkor 34 éves voltam, amikor szó került a magzatvízvizsgálatról, akkor kb. 2 hónap választott el a bűvös 35 évtől, amikortól automatikusan felajánlják a vizsgálatot. Én meg ott ültem jó sokáig a genetikai tanácsadóban és hallgattam a marhaságokat, hogy nekem miért NEM kell megcsinálni az amniocentézist. Nem érdekelt, megcsináltattam, alá is irattak valami papírt, hogy ők megmondták és én voltam az akaratos.  Szóval ez a jellemző sajnos. És miután nagyon beleástam magam a gyermekem születése után az egészségügy útvesztőibe, sajnos pontosan tudom, hogy milyenek a vizsgálatok és milyen a hozzáállás az eü részéről... 

    Tudomásul kell venni, hogy ezek a vizsgálatok sem mindenhatók, az emberi tényezőt leszámítva maga a vizsgálat sem az, és ehhez még hozzájön az ember...

    előzmény:
    Babyface83 (346)
    2014-09-14  12:07
  6. 2014. szeptember 14. 12:07346.
    Detto. Én sem voltam bent tovább 5 percnél egyik UH-n sem, pedig nálam nem csak az alap UH-kat csinálták meg, egy csomószor ultrahangoztak pluszban, mert többször felmerült, hogy gond lehet.
    Nekem is volt választott orvosom, és nagyon is felkészültem a terhességre (anno itt az nlc-n azért kaptam a fejemre, hogy mennyire túllihegem a dolgot), volt választott orvosom, de az ultrahangokat nem is a dokim csinálta, hanem a szonográfus vagymi.
    Egyszer voltam 40 percet UH-n, magánrendelőben 4D-n. De az "babamozi" volt.
    előzmény:
    Vitosa (344)
    2014-09-14  11:42
  7. 2014. szeptember 14. 11:54345.
    Ha nincs ok különösebben alapos és gyakori vizsgálatokra, akkor csak a sima protokoll vizsgálatokat csinálják. Akinél van ilyen ok, azt nyilván másként kezelik. Én utoljára 9 éve jártam UH vizsgálaton és akkor is mindig tömve volt a váró, elképzelhetetlen és kivitelezhetetlen lett volna hogy egy vizsgálat ilyen hosszú legyen. 

    Ha valakinek nincs választott orvosa az nem készül fel a terhességre? Mert általában azért szedik itt le mindenkinek a fejét, hogy minek a választott orvos? Egyébként nekem is volt-van orvosom, és kizárólag nála szülnék ma is. 
    előzmény:
    KN18 (343)
    2014-09-14  11:31
  8. 2014. szeptember 14. 11:42344.
    Mondjam hogy mázlid van? Nekem max. 10 perc volt egy vizsgálat. Mondjuk a várakozó kismamák számát nézve kb. meglincselnék azt aki fél-egy órát bent van. Egy nap akkor hány vizsgálat férne bele? 16-20? Nem ennyit csinálnak, ezt mindenki tudja. 

    előzmény:
    Lillaréka (335)
    2014-09-14  07:04
  9. 2014. szeptember 14. 11:31343.
    Jelentkezem!!! 1995-ben hetente több alkalommal is volt 40-45 perces ultrahang vizsgálatom, azt hittem ott fagyok meg az ágyon. Sőt volt olyan is a szülés előtti napokban, hogy egy nap 4x csináltak ultrahangot, 4 különböző orvos és az utolsót egy professzori vizit keretében ahol még a klínika, tudományos orvos munkatársa is ott volt.

    Én anno választottam az orvosomat, felkészültem a terhességemre. 
    előzmény:
    Vitosa (332)
    2014-09-13  23:57
  10. 2014. szeptember 14. 11:24342.
    No mesélj hát magadról! A saját terhességeidről, a saját gyerekeidről stb.....
    előzmény:
    fallen angel (326)
    2014-09-13  22:46
  11. 2014. szeptember 14. 09:05341.

    Tudod mi jutott még eszembe,,,..
    Hogy régesrégen.. még az UH és az orvosi vizsgálatok  elött.... a betegen született csecsemőket miféle  "humánus" módszerekkel  tették el..... hm. láb alól. Ha látszott hogy  nem fog felnőni vagy sosem lesz belőle ép ember.


     

    előzmény:
    ezanick* (340)
    2014-09-14  08:34
  12. 2014. szeptember 14. 08:34340.
    Na igen. Ez "sokkal jobb" fajdalmakkal, szenvedesekkel elni :( mint egy korai abortusz :(
    Igen, elhiszem, hogy ezt borzaszto latni a szulonek :(
    mindennap szenvedes es fajdalom :(


    előzmény:
    Lillaréka (339)
    2014-09-14  08:24
  13. 2014. szeptember 14. 08:24339.

    Pár hete volt egy cikk az NLben..


    Egy családról szólt.


    A kislányuk- kb 3 éves - lehetett- ha jól emlékszem.. egy súlyos  enzimhiányos betegségben szenvedett..... genetikai eredetű.


    a betegség lényege, hogy a  beteg bőre hámlik hatalmas területeken jön  le és  borzasztó fájdalommal jár. Gyógyitani nem lehet. :-(


    A pár évekig küzdött  a babáért..


    Azt mondták..  még nem lehet tudni értelmileg mennyire  lesz érintett a kislány.. a mozgásfejlődése jóval el volt  maradva  a kortársaitól.


    Elmentek genetikai vizsgálatra is, hogy  megállapitsák mennyi esélye van annak, hogy esetlegesen egy következő gyerek is ezzel a betegséggel születik. . asszem 50%ot  állapitottak meg. A házaspár igy lemondott a következő gyerekről.. 


    és bizony ott volt az a mondat is, amin a "naaagy életvédőőők" most ki fognak akadni.... Ugyanis mindketten azt mondták.. ha tudták volna, hogy szenvedésre  hoznak világra gyereket, akkor nem hagyták volna megszületni.


    (A kislány arca ki volt takarva.. nem mutatták be a "nagyérdeműnek"


    és hát... anyuka be van zárva a lakásba.. gyakorlatilag ki sem teszi a lakásból a lábát.  nem teheti. ápolja a kislányát. apuka pedig két ember helyett dolgozik  kora reggeltől -késő estig.

    előzmény:
    ezanick* (336)
    2014-09-14  08:11
  14. 2014. szeptember 14. 08:14338.
    Amugy van a temaban egy nagyon jo film. Igaz tortenet alapjan.
    Gyereksziv a cime. Azt hiszem youtube-n is rajta van. Ha valaki bogni akarna.
    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-09-08  10:37
  15. 2014. szeptember 14. 08:12337.
    Jah, s ilyen elven, akkor be lehetne tiltani az osszes vizsgalatot. Minek? Hisz, aki elveteti beteg magzatat az gyilkos... Minek egyaltalan vizsgalat?
    kivancsi vagyok, hogy az, aki itt legyilkosozza az ilyen not vajon elmegy-e terhessege eseten a vizsgalatokra? 
    előzmény:
    ezanick* (336)
    2014-09-14  08:11
  16. 2014. szeptember 14. 08:11336.
    Kukonben erdekes. 
    Itt azt mondjak a beteg baba elvetele istent jatszani, de szondan taplalni, mestersegesen eletben tartani szuletesetol azt a babat, aki nem lenne kepes esetleg egy onallo legzesre sem az akkor mi?
    senki nem oromeben hoz meg sosem egy abortusz dontest, hanem valamilyen oka van ra. Nem hoszem, hogy meg kene meg jobban hurcolni a lelket, mint amennyire alapbol megvan. 
    Lehet evek ota vagyott a babara, de ha a baba olyan merteku fogyatekosaggal tendelkezik, akkor sztem jol dont, ha nem tartja meg, 
    S nem, ettol nem lesz hos, de attol sem ha eletet ad egy vegetalo babanak. 

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-09-08  10:37
  17. 2014. szeptember 14. 07:04335.

    Akkor én most felteszem a kezem...


    Voltam én már ennél sokkal több ideig is  UHval  a hasamon. és Ráadásul nem is egyszer.... Voltam bent a kicsivel közel egy órát...anno.


    Mindhárom gyerekkel. Az orvost úgy hivják  dr Nagy Miklós- és mindegyik UH a kórházban volt. Mindegyik +vizsgálat volt bizonyos okokból. De voltam nála sima  vizsgálaton is, az is tovább tartott 5 percnél.. ráadásul az ősidőkben  amikor apukák ki voltak tiltva  még a  váró környékéről is, ő beengedte a férjemet a vizsgálatra és mindent el is magyarázott alaposan.

    előzmény:
    Vitosa (332)
    2014-09-13  23:57
  18. 2014. szeptember 14. 01:29334.
    Tényleg nem lehet általában biztosra megmondani, hogy baj lesz. 3D-s, 4D-s UH pedig kevés kórházban van, és ha van is, akkor sem szokták alapból megcsinálni. Általában magánrendelőkbe szoktak elmenni a kismamák, ha akarnak ilyen ultrahangot csináltatni. És azzal sem látszik ám minden.
    Én írtam a példát, ami az ismerőseinknél volt, hogy az UH alapján kijelentették, hogy a gyerek súlyosan vízfejű. Ráadásul két különböző orvos is ezt mondta. Aztán mégis egészséges lett...
    Szóval nekem már ez is egy hatalmas dilemma lenne, ha ilyen helyzetbe kerülnék. Hogy mi van, ha tévednek. Én nem tudnám annyival elintézni, hogy nem akarom tudni, és amit nem tudok, az nem fáj...
    előzmény:
    Lillaréka (316)
    2014-09-13  22:32
  19. Torolt_felhasznalo_277981
    Torolt_felhasznalo_277981
    2014. szeptember 14. 00:28333.
    Igen, lesz mŕsik. Vagy nem, de ahhoz sincs sok közöd. Te kis lŕnglelkű bukott angyal, hogy egyem a szíved a stílusodért.
    előzmény:
    fallen angel (311)
    2014-09-13  22:26
  20. 2014. szeptember 13. 23:57332.
    Valóban van 3D-s UH, van magzatvízvizsgálat meg egy csomó minden. De sajnos abban egyet kell értenem angel-lel, hogy egyik sem 100 %-os. Mert a kórházakban nem 3D-s UH van, és bár igen, a problémák egy része felfedezhető lenne a sima UH-on is, azonban ahhoz egy-egy vizsgálatra kb. 20-30 percet kéne szánni. Tegye fel a kezét, akinek egy ilyen UH vizsgálat eddig tartott??? Nekem nem. Általában kb. 5 perc. Arról meg már nem is beszélek, hogy az orvosok jó része tojik elmenni továbbképzésekre, konferenciákra, ahol esetleg tanulhatnának valami hasznosat. Én voltam ilyen konferencián... Magyarországról egyetlen orvos sem volt ott, és elmondták akik nem először voltak ilyenen, hogy ez sajnos szinte mindig így van. 

    Nyilván a saját házam tájáról tudok példát hozni, de a sima UH-on a Down-ra úgy emlékszem 24-25 jegyet lehet vizsgálni, ha ebből 3-4 gyanús, akkor már tovább lehetne küldeni a anyát további vizsgálatokra. Senkinél sem néznek egy sima vizsgálatnál ennyi mindent!

    A magzatvízvizsgálat sem megbízható teljesen. Maga a vizsgálat is tévedhet, és ez a vizsgálat előtt el is mondják! DE ezen felül még ott van az a mérhetetlen trehányság és felelőtlenség, amivel sok helyen lehet találkozni, hogy elkevernek, összekevernek, elnéznek vizsgálati eredményeket. Sajnos nem ritka az ilyen sem. Ahogy az sem, hogy egy-egy ilyen hibás vizsgálat után elvetetett babáról kiderül, hogy egészséges volt, vagy épp fordítva egy egészségesnek gondolt gyerekről a megszületése után derül ki hogy fogyatékos. 

    Sajnos tény, hogy a vizsgálatok nem eléggé megbízhatóak. És sokmindent nem lehet kimutatni, pl. az autizmust pl. sem, pedig az egyik legkeményebb dolog! Sok ilyen családot ismerek, és bár nekem is fogyatékos gyerekem van, sokszor hálás vagyok, hogy "csak" Down. 

    A lakóotthonok fizetősek, ami azt jelenti, hogy a szülőnek több milliós beugrót kell fizetni, majd havonta a gyerek rokkantnyugdíján felül még egy komoly összeget. És nem mellékesen a jobb lakóotthonokban kb. 70 év a várakozási idő. Az állami intézmények pedig kritikán aluliak.

    Nagyon nehéz ebben a kérdésben okosat mondani. Miután ilyen körökben mozgok, mind a gyermekem, mind a munkám miatt, így sokmindent látok és tapasztalok. Vannak olyan súlyos fogyatékosságok, amikor úgy gondolom meg kellene gondolnia a szülőnek a döntését komolyan. És vannak olyan fogyatékosságok, pl. a Down, ami vállalható anélkül hogy szenvedne a gyerek és a családja. 

    Mindennek ellenére elmondható, hogy ha a szülők normálisan kezelik a helyzetet, tehát figyelnek arra, hogy a fogyatékos-beteg gyerek mellett ne szenvedjen hátrányt az egészséges testvére, akkor nem lesz probléma később sem. Hogy így nehezebb az élet, ez nem kérdés. 
    előzmény:
    Lillaréka (316)
    2014-09-13  22:32
  21. 2014. szeptember 13. 23:00331.
    elnezest a hibakert, iras kozben vacsoraztam, ferjeztem, kutyaztam, es figyelmetlenkedtem!:)
    előzmény:
    saschamora (293)
    2014-09-13  21:32
  22. 2014. szeptember 13. 22:50330.
    Mármint 60 évet...
    előzmény:
    lady1986 (329)
    2014-09-13  22:49
  23. 2014. szeptember 13. 22:49329.
    Hagyjad, nem fogja érteni. Volt már itt pár habzó szájú mindenáron életvédő emberke, úgy vannak vele: majd lesz valahogy. Ha egymás után 5 szobanövényt szülnek, akkor annyit. Majd mindig lesz olyan, aki segíti őket, majd ha meghalnak, a szűkebb, de még a tágabb család is vinni fogja tőlük tovább a stafétát. 
    Az, hogy ez mekkora önzés és mekkora felelőtlenség, hogy az esetleges pár órányi szenvedés helyett mondjuk 60-at adnak a nyomorultnak, az nekik nem számít, nyugodtan hátradőlnek, hiszen ők nem gyilkoltak. Az, hogy az esetleges gyerekeiknek nem jut gyerekkor, az nem számít, fő, hogy a saját kis álszent szemléletüknek megfelelően döntöttek.
    előzmény:
    barna77 (327)
    2014-09-13  22:46
  24. 2014. szeptember 13. 22:49328.
    Jaaa, ha hallottál, az teljesen más!

    Rossz hírt szállítok, más hallani valamiről, és teljesen más átélni.
    Úgyhogy ha még nem éltél át ilyen tragédiát, leszállhatsz a magas paciról, és bőszen gondolkozhatsz a saját életeden.
    előzmény:
    fallen angel (326)
    2014-09-13  22:46
  25. 2014. szeptember 13. 22:46327.
    Olyan nőkről, szülőkről írsz ilyen hangnemben, minthogy " kinyírják" a saját gyereküket, akik valószínű életük legnehezebb döntését kellett, hogy meghozzák. Akik azt a hírt kapták, hogy a születendő gyermekük valamilyen betegségben szenved, ami minden várandós anyuka rémálma. Szerintem gondold át a hangviteledet és imádkozz, hogy sose kerülj ilyen helyzetbe.
    előzmény:
    fallen angel (319)
    2014-09-13  22:36

Címlap

top