Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Retinaleválás után

Csillacska
Létrehozva: 2014. szeptember 23. 19:00

Kedves Mindenki!


 


2012 májusában szemfenéki gyulladást diagnosztizáltak a bal oldali szememen. A vér - és egyéb vizsgálatok elvégzése után kiderült, hogy ér-és ideghártya gyulladásom van (chorioretinealis). A kezelés alatt egy kifejezetten szemproblémákkal foglalkozó klinikára is bejelentkeztem, ahol egy ilyen gyulladásra specializálódott munkásságú hölgy konzíliumot folytatott az addigi kezelő orvosommal. Kettejük egyhangú véleménye és kezelésének köszönhetően a gyulladás inaktívvá vált, azonban a gyulladás hegesedés formájában az éleslátás helyére húzódott vissza. Ennek eredménye képpen a bal oldali szememen látótér kiesés maradt vissza (melyek kb. úgy lehet elképzelni, mint egy beteg kinek macula degeneratio-ja van). Azonban ezen a klinikán érfestéses, szemtükrözéses és ultrahangos vizsgálatnak alá vetve a jobb oldali szememet kiderült, hogy szakadásos retinaleválásom van. Az orvos véleménye szerint egy régi retinaleválásról lehetett szó, mellyel nem érdemes foglalkozni. Szülői hatásra :D újabb orvosi véleményt szerettem volna kérni a látótér kiesésének műtéti lehetőségeiről valamint a retinaleválásról, ezért egy újabb szemklinikára jelentkeztem be. A vizsgálatok alátámasztották a retinaleválás jelenségét, illetve az is kiderült, hogy a látótérkiesés már a jobb oldali szememen is jelen van. A bal oldali szememmel kapcsolatos probléma sajnos az orvostudomány jelenlegi állása szerint nem orvosolható, így ez a szem ennyiben maradt. A főszerepet a jobb oldali szemem vette át, retinaleválásra pedig vitrectomia és bedomborításos műtéttel, szalag a szem köré, SF6 gázzal való feltöltés, majd lézeres demarkálás másnap.


A műtétet követően apróbb szövődmények jelentek meg, mint pl. úszkáló homályok az üvegtestben, 2 db ciszta,  villámlását, kettőslátás, stb. A szemüveg viselése bár megoldható de anyagilag nem kifizetőtő, ugyanis a kezelés és műtétet követő időszakban 4 dioptriát romlott a szemem. Ezáltal kontaktlencse viselése mellett döntöttem. Azonban egy probléma, mint szövődmény a hétköznapi életben nehezíti meg a dolgom. Bizonyos fizikai aktivitásra, illetve "csak úgy" elhomályosul a látásom, körvonalak (betűkre is értve), színek megvannak, de nem élesen. Mire éles látás visszaáll, az változó időtartam, 15-40 perc is lehet. Igazából erre keresnék olyanokat, akik már tapasztaltak hasonlót vagy esetleg át is élték. Arra kérném őket, hogy osszák meg tapasztalataikat, ötleteiket esetleg olyan orvosok elérhetőségét akik biztonsággal tudnak ebben segíteni.


 

  1. 2014. szeptember 24. 09:343.

    Nekem is levállt a retinám a bal szememen. Többször műtöttek, az orvosom mindent megpróbált, nem rajta múlt, hogy nem sikerült a látásomat helyreállítani. Szoktam mondani, hogy én annyira luxus csajszi vagyok, hogy a szememben is szilikon van :)


    Sajnos a műtéti heg pont az éleslátás területére esik, így soha nem fogok élesen látni, olyan mintha egy kaleidoszkópon keresztül néznék, vannak területek, amik kiesnek. Ugyan azt mondták, hogy nem fog változni, de én minden nap letakarom a jó szemem egy időre, és csak a rosszat használom, hátha meg tudom akadályozni, hogy elsorvadjon. A másik szemem még működik, de ott is láttak a vizsgálatoknál "csigamászást". 


    Engem a Dél-Pesti kórházban műtöttek. Akárhányszor bent voltam, mindig volt olyan beteg, aki az egészségügyben dolgozik magasabb beosztásban, és akár több száz kilométerről jött.  Mindegyik azt mondta, hogy nem menne máshova, bár magának a kórháznak rossz híre van, a szemészet országos szinten a legjobb.


     


     

    előzmény:
    Csillacska (1)
    2014-09-23  19:00
  2. 2014. szeptember 24. 06:012.

    Szia!


     


    Segíteni nem tudok, ezért előre is bocsi, hogy belekotyogok. Anyukámnak volt retinaleválása mindkét szemén, még valamikor a 80-as évek elején. Neki akkor azt mondták, 10% esélye van arra, hogy bármit is lásson még. Bejött a 10%, lát, de nagyon-nagyon rosszul. Hivatalosan vakká van nyilvánítva, le is százalékolták még akkor, fiatalon. Egyedül nem tud utazni, igazából csak a lakóhelyén boldogul el, ahol minden követ ismer. Neki az a szódásszifon vastagságú szemüvege van. Nem emelhet nehezet, nem terhelheti magát. Neki is lett látótér kiesése, felvillanásokat is lát néha, de mindig mondja, mennyire örül, hogy legalább ennyit láthat.


    Most meglepett, hogy már itt tart az orvostudomány, hogy retinaleválás után még várható az éleslátás visszaállítása. Anyukám valamilyen vitaminkészítményt szokott szedni, amikor észrevehetően romlik a látása. Ha ez érdekel, esetleg megkérdezem, hogy mi a neve.


    Mielőbbi gyógyulást kívánok neked!

    előzmény:
    Csillacska (1)
    2014-09-23  19:00

Címlap

top