Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Így szülnek ők: nők Afrikában

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2014. november 7. 09:40
Tudunk róla, látni mégsem nagyon látjuk, hogy milyen körülmények között kell szülniük azoknak a nőknek, akiknek a tiszta szülőszoba, a steril műtő csupán álom. Paolo Patruno fotós Afrika kis falvaiban dokumentálta a szülés mostoha, ám mégis meghitt pillanatait. ,,Birth is a dream" sorozatát kongói, etióp, malawi és ugandai szülőszobákban készítette. Ezekben az országokban évente 200 000 nő hal bele a szülés körüli komplikációkba.

Nők Lapja Café: Így szülnek ők: nők Afrikában
  1. 2014. november 8. 22:5626.
    Azt ugye senki nem gondolja, hogy a képeken látott szülések természetes szülések, ugye? Amikor egymás mellett vajúdnak, 3 idegen férfi társaságában, amikor infúzióval vannak magukra hagyva mocsokban és nyomorban, az messze nem a természetes szülés, sőt, mindent megvalósít, amitől a medikalizált szülés rossz. Ezek itt medikalizált szülések képei, ahol még a higiénia is hiányzik. Megegyezhetünk abban, hogy ez a legrosszabb megoldás.
    Egy átlag magyar otthonban ennél sokkal jobb, tisztább feltételek vannak, ami igaz a kórházainkra is. Itt is igaz az, hogy a zavaró körülmények és a zsúfoltság rontják az egészséges szülés feltételeit. Amikor (feltehetően nem egészséges babák) szorosan egymásmellé vannak benyomorítva, az nem szaksegítség, hanem hülyeség. Beavatkozásokat végezni ilyen körülmények között nem segítség, hanem felelőtlenség.
    Szóval azért meg lehetne nézni, hogy hány nő hal bele a fertőzésekbe, amit ezeken a helyeken szerez be. Nem attól lesz egy szülészeti intézmény jó, hogy beleavatkozunk az egészséges folyamatba, hanem attól, ha alapvetően betartjuk azt az elvet, hogy ne árts! Ezeken a helyeken ez messze nem valósul meg. Egyébként a "kórházak" megjelenése előtt azért az Afrikai lakosság fennmaradt. Most elvittünk egy szemléletet, melyet csak a helyi forrásokból lehet megvalósítani, ami képek alapján láthatóan csak nagyon felszínesen sikerült. Lassan észre kéne venni, hogy ebben kinek, hol van a felelőssége. Mint mikor rájöttek, hogy nem épp a legbiztonságosabb dolog, és nem igazán szolgálja az anya egészségét, ha a hullamosóból jövet-menet turkálnak a vajúdó-szülő anyákban.

    Az otthonszülő-mozgalom és Geréb Ágnes pedig meglehetősen messze állnak attól, hogy a fertőzésveszélyes szülési körülményeket pártolják. Ezt azért jó tudni.
  2. 2014. november 8. 18:1325.

    Valóban,arról mindenki maga dönt,hogy hol szeretne szülni.


    De:a saját életét kockáztathatja egy asszony,de a gyermekét nincs joga.Én ezt vallom.

    előzmény:
    ladybird65 (11)
    2014-11-07  14:51
  3. 2014. november 8. 18:1224.

    Teljesen egyetértek veled

    előzmény:
    Lédienn (6)
    2014-11-07  13:08
  4. 2014. november 8. 16:4823.

    Láttunk néhány otthonszüléses videót, G.Á.-est is, meg külföldit is...volt némi vita róla és akkor óvatosan fogalmazok.


    DE ide, ehhez  a témához nem kéne keverni, mert ezek a képek rettenetesek..

    előzmény:
    judit.szody (17)
    2014-11-08  12:43
  5. 2014. november 8. 16:2622.

    En lattam GA pincejeben foldon fekvo szulo noket. Gereb nagy szakertelme annyibol allott, hogy rendetlen otthonkajaban meg apolatlan hajaval, ami mindenbe belelogott, ott guggolt a foldon a kinlodo no mellett. Pucer, felpucer apukakat is lattam ott setalgatni pucer kisgyerekekkel, meg egy apukat belecsavarva egy sotetbarna olyan ocska torolkozobe, ami hasznalt lopokrocnak nezett ki. Akkor undorodtam meg meg jobban a hires asszonysagtol. Mondom lattam, sajat szemuleg. Kepen, ahogy te itt ezeket. Meg egy no nyilatkozatat, hogy ok mindezert a korulmenyekert, meg mert GA oly kedves asszony, hogy o leguggol a foldon fetrengohoz sajat kivanatra, szal 300 ezer Magyar pengo forint kostalta. Belefert meg egy ocska torolkozo is, gondolom en a latottak alapjan.

    előzmény:
    ladybird65 (11)
    2014-11-07  14:51
  6. 2014. november 8. 16:1521.

    Na, akkor en mar semmit sem szolok, mert elso gondolatom nekem is a "haboritatlan" szulesre vagyok jutottak eszembe, hogy ideiranyitom oket. Meg egy kis felvilagositasra el is latogathatnak oda szemelyesen, ha mar a GA "klinikara" nem is tudnak, mert idokozben bezart. En,meg ha semmi problema nem is lepne fel, akkor is olyan helyen szulnek, ahol olyanok vannak, akik a szuleshez ertenek. Szimpla, ebben talan minden benne van, amit masok is ugyis tudnak, es el lehetne ismetelni hosszasan.

    előzmény:
    Lédienn (6)
    2014-11-07  13:08
  7. 2014. november 8. 16:0020.

    az hogy komplikáció mentes avagy sem egy szülés az a szülés alatt derül ki..


    de lehet h nem én vagyok a megfelelő célszemély az otthonszülés pártolására mert mindkét lányom szülésénél szerencsém volt hogy kórházban vagyok

    előzmény:
    Steampunk (18)
    2014-11-08  14:03
  8. 2014. november 8. 15:5819.

    kétszer szültem,mindkét alkalommal kórházban. az elsőnél-problémamentes terhesség első baba-elakadt a kis drágám és meg kellett császározzanak a másodiknál pedig koraszülés lett.egyiknél sem volt semmi előjele(főleg az elsőnél)hogy bármi gond lesz..azt gondolom h a biztonság mindenekelőtt.biztos vagyok benne hogy egyik babának sem jó ha kockáztatják az életét,mert lehet h a körülmények nyugodtabbak,csendesebbek de bármikor közbejöhet komplikáció és akkor az élet a tét..


    mindemellett egy szavam sem lehet a kórházi körülményekre,kedves volt mindenki segítőkész apuka bent volt velem végig,a szülésznő és az orvos előtt le a kalappal,biztattak,masszíroztak..fontos h a baba ahogyan írtad"jól érezze magát"de a legfontosabb h biztonságban legyen az anyukájával együtt.

    előzmény:
    judit.szody (17)
    2014-11-08  12:43
  9. 2014. november 8. 14:0318.

    Alapvetően a szülés egy teljesen természetes folyamat, ami esetenként kockázatokkal, veszélyekkel is jár, akár egy műtét. A megfelelő higiéniás előkészületekkel és betartásával csökkenthető a fertőzés veszélye. Nem látom akadályát az otthon szülésnek. Komplikáció mentes szülésnél még orvos jelenléte sem indokolt.


    Az afrikai nőknél pont a higiénia hiányzik.

    előzmény:
    krisztina914 (9)
    2014-11-07  13:50
  10. 2014. november 8. 12:4317.

    Krisztina! Te láttál már magyarországi vagy nyugati háborítatlan szülésről filmet? Melegen ajánlom. Utána beszélgessünk erről szerintem. 
    Ezt ajánlom például: http://vimeo.com/57707539


    Utána nézz meg egy kórházi szülést, egy jó kis klinikus szemléletűt. És próbáld belebújni az újszülött bőrébe, nézd úgy, vajon ő hogy érzi magát?

    Aki háborítatlan szülést szeretne, nem felelőtlen, hanem éppen hogy szeretné megóvni a kisbabáját. Sajnos Magyarországon ez egyre kevesebb nő számára elérhető intézményben, ezért keresik az intézményen kívüli lehetőséget, vagy átugranak Bécs mellé szülni, mert valahogy az országhatár átlépésével már nem felelőtlennek, hanem igényesnek tartják az ilyen családokat.


    Üdv: Judit

    előzmény:
    krisztina914 (9)
    2014-11-07  13:50
  11. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2014. november 7. 21:0816.

    14-18-15?????????????????


    Mi ez???????????

  12. 2014. november 7. 20:5715.

    Azért az állami intézményeink 30-40 évvel is nagyon messze álltak ettől a szinttől...

    előzmény:
    erika.nagy.77398 (14)
    2014-11-07  20:37
  13. 2014. november 7. 20:3714.
    Azért állami intézményeink nem állnak messze ettől a "szinttől"!
  14. 2014. november 7. 18:4413.
    Lédien sok igazság van abban amit írtál! Es a sok elvont kötöttpulcsis hosszúszoknyás túraszandálos G Á mellett tüntető meg nézzen utánna milyen sok nő halt bele a szülésbe 70-80-évvel ezelött itt Magyarországon. Igenis kell az orvos.
    Én elkövettem azt a hibát hogy megnyitottam a Paolo Patruno oldalát. Nem kellett volna. Ezek az Nlc által összeválogatott képek még az "Istenes" kategória. A fotós oldalán vannak a borzalmak. :( sok babának/kisgyermeknek nagyobb esélye lenne egy fejlett kórházban. Hihetetlen az is, hogy az Ebola ellenszere is most hirtelen előkerült mert Amerikai orvosok és ápolók fertőzödtek meg. Pedig a vírust 25-éve fedezték fel. Ja hogy eddig csak csoró Afrikai emberek haltak bele....az nem fontos.
    Tovább megyek. Nézzetek utána mit művelnek nagy olajcégek Afrikában. Teljes falvakat kiirtanak. Dokumentumfilmek készültek csak ezek valahogy el vannak tusolva.
  15. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2014. november 7. 15:5412.

    Évszázadok múltán is ez lesz.Egészen addig, amíg lesz nő aki ezeknek szülni fog vagy.Igaz, ez nem választás kérdése nekik.


    Amilyen megbecsülése van arrafelé a nőknek.


    A hadurak meg szépen élik az életüket a 24 karátos wc ülőkén és a hadsereg ifjabb tagjaival frenetikus sexélményekben leledzenek majd..


    Egy darabig.


     


    Mert aztán jönnek Európa felé meg mindenhova hogy nőket szerezzenek a szüléshez, hogy legyenek katonáik a kényuraknak.

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-11-07  09:40
  16. 2014. november 7. 14:5111.

    "sarlatán mellett habzó szájjal kampányolóknak"


    Nyugi. Itt most senki nem kampányolt habzó és nem habzó szájjal sem. Kicsit sarkítasz, mondod. Szerintem nagyon.


    Én viszont - ellentétben veled - tökéletesen értem a felháborodást és a csodálkozást. A képek láttán, amelyek elborzasztanak. Én nem jártam még senkinek sem a születés házában, így nem tudom, hogy ott mi folyik, milyenek a körülmények. Ezeket a képeket viszont igen, és pont emiatt vagyok megdöbbenve. Kicsit sem irigylem ezeket az asszonyokat. Aki  viszont nálunk valamiért elutasítja a kórházi szülést, és otthon szeretne szülni, az pedig az ő dolga, nekem ahhoz semmi közöm. A következményeket is ő fogja viselni.


    És gondolj bármit rólam, ezek a képek engem bizony megdöbbentenek.

    előzmény:
    Lédienn (6)
    2014-11-07  13:08
  17. 2014. november 7. 14:2210.

      Úgy látom,más kommentelő tőlem idéz szabadon,kicsit átköltve írja le u. azt amit én.  


     Egyeznek a vélemények. 😄

    előzmény:
    Mim (8)
    2014-11-07  13:42
  18. 2014. november 7. 13:509.

    van valami megható és egyben megrázó ezekben a képekben..minden gyermek és anya megérdemelné azt az odafigyelést és törődést amit mi itthon megkapunk! 


    mégis sokan "háborítatlan szülésért,beavatkozás mentes,orvos nélküli,otthon szülésért "háborog és bőszen hangoztatja hogy ősanyáink is így szültek. ezek a nők hasonlóan szülnek(csak hasonlóan mert a higiénia itt nem nagyon ismert)és mint a statisztika is mutatja évente kétszázezren halnak bele a szülésbe


    biztos vagyok benne hogy ők nem értenék h nekünk tulajdonképpen mi is a bajunk..elég szomorú


     

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-11-07  09:40
  19. Mim
    Mim
    2014. november 7. 13:428.
    Lédienn szóról szóra írtad le, amit gondolok...
  20. 2014. november 7. 13:357.

    G.E.  helyesen G.Á. 

    előzmény:
    Lédienn (6)
    2014-11-07  13:08
  21. 2014. november 7. 13:086.

    Nem igazán értem a csodálkozást és felháborodást.


    Mert az öntudatos,önmagukat intelligensnek tartó,felvilágosult(?) civilizált(?) nők éppen a cikkben is szereplő természeti népek asszonyaira hivatkoznak,amikor a "természetes,háborítatlan,mindenféle külső beavatkozás nélküli" szülésért kampányolnak,érvelnek.


    Mert ugye a szülés az "természetes,veszélytelen",szerintük fölösleges a fokozott tisztaság,szükségtelen az orvosi segítség stb. Hiszen a természeti népek asszonyai is "minden gond nélkül szülnek",akár a sivatagban is,vagy az őserdőben,akkor a "civilizált" asszonyok miért is mennének jól felszerelt intézményekbe,szükség esetén szakemberek segítségével biztonságban szülni? Mert ugye "joga van" minden asszonynak akár otthon,akár a küszöbön fetrengve,sámándobbal,füstölővel,gyertyafényben szülni. Pont úgy,mint a természeti népeknél,mert az milyen csodás és felemelő dolog-érvelnek öntudatos,civilizált(?)nők.


    Ezzel szemben a felvilágosult természeti népek asszonyai bármit megtennének,hogy biztonságban,kórházban,intézményi keretek között orvos,szülésznő segítségével biztonságban szüljenek. Mert ők azt szeretnék,hogy mama és baba is mindig életben maradjon. Ők minket irígyelnek. 


    Kicsit sarkítottam,de a "természetes és háborítatlan" szülésért és G.E. sarlatán mellett habzó szájjal kampányolóknak ajánlom a cikket többszöri olvasásra,hogy legalább fogalmuk legyen a valóságról,már ami a természeti népek asszonyait illeti,akikre előszeretettel hivatkoznak.

  22. 2014. november 7. 12:545.

    es ok meg a szerencsesek koze sorolhatoak mert nem segitseg nelkul egyedul kuzdenek meg egy sotet lukban valahol hanem szakemberek segitenek rajtuk.igy lenyegesen nagyobb az esely nekik is meg a gyereknek is a tulelesre.

  23. 2014. november 7. 10:574.

    Uhh, nem találok szavakat.

  24. 2014. november 7. 10:423.

    Megrázó! Minden elismerésem azoké a nőké, akik ilyen körülmények között hozzák világra a babájukat és azoknak az orvosoknak, segítőknek, akik ebben a nehéz helyzetben és körülmények között segítenek nekik. 

  25. 2014. november 7. 09:402.
    Hihetetlen, a földjeiket elfoglalták a gyarmatosítók. A keresztény vallást rájuk eröltették, de emberi körülményeket valahogy elfelejtettek teremteni a leggazagabb természeti kincsekben bővelkedő kontinensen. Évente 200.000 nő hal meg. :( a körülményeket elnézve nem is csoda.

Címlap

top