Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Iskola ma Magyarországon

Vándorlány
Létrehozva: 2015. január 30. 18:22

Iskolai oktatás, rosszabb mint valaha, ilyen még gyerekkoromban sem volt, hogy annyi kötelező órája van egy kicsinek is már, hogy háromig tart. Padban ülni, egész nap, elméletben unalmasan tanulni, negatívan értékelni még az életkedve is elmegy a gyereknek, nem hogy a tanuláshoz való vágya.


Minden nap olvasok valami elkeserítőt a jelenlegi oktatási rendszerünkről, amivel egyébként is tökéletesen elégedetlen vagyok. Boldog lennék, ha a gyerekeim olyanban tanulhatnának, mint pl. az itt leírt holland, vagy akár az angol is. De mit tehet az, aki itt él, és az ittenit szörnyűnek találja, költözzön el emiatt boldogabb országokba még akkor is, ha a környezetét, munkáját szereti? Vagy nyugodjon bele, hogy az ő gyerekének ez jut. Lehet a megnyomorító, elsősöknek-háromig-padban-ülős-órájuk van rendszerből, ahol a 89 % már nem is jó stb... rendszerből egészséges felnőtt? Ezekről a kérdésekről nagyon szívesen olvasnék gondolatmeneteket Dr. Vekerdy Tamás-tól. De bárkitől. Rengetegen vagyunk, akik ezekkel a kérdésekkel küzdünk.


Egy egészséges, jól működő , motivált társadalom alapjai születnek meg a JÓ iskolában. 


Mikor fogják ezt végre belátni Magyarországon ?


http://divany.hu/kolyok/2015/01/27/se_orarend_se_lecke_u szni_es_angolul_viszont_mindenki_tud/


 


(Nem is tudom  hová tegyem, életmód, egészség, karrier, család,  és ez van csatornába is illik a téma úgy gondolom!)

  1. Torolt_felhasznalo_383651
    Torolt_felhasznalo_383651
    2015. január 30. 22:3676.

    Ott a pont.


    De, ahol a szülők   sem................, nos, ugye..............

    előzmény:
    KN18 (39)
    2015-01-30  20:56
  2. 2015. január 30. 22:3675.

    a másik dolog.. szerintem nincs felesleges  tudás.


     


    minden dolog, amit megtanulsz, fejleszti az agyat!



    Van egy csomó szakma, amihez ez kifejezetten szükséges. De egyetemen már nagyon késő elkezdeni bővíteni az agykapacitást.


    Amit kiskorban nem kezdenek el, az ugaron marad örökre!


     


     

    előzmény:
    Lillaréka (73)
    2015-01-30  22:22
  3. Torolt_felhasznalo_569017
    Torolt_felhasznalo_569017
    2015. január 30. 22:3074.

    Szerintem van felesleges tudás. Üres, bemagolt versek, évszámok (ott a net), összefüggés nélküli adatok.


     


    Meg sem  tudom mondani, hány évig voltam nyelvtanár. Hozok egy szakmai példát. Nem az tudja jól a nyelvet, akinek nagy a szókincse, hanem az, aki a meglévő szókincset használni tudja és főleg meri. Teljesen fölösleges, igaz nem is árt naponta 10 angol szót megtanulni. Lehet, hobbiból, de a nyelvtudása nem ezzel fejlődik, hanem hogy a meglévő tudását használja. Ha a felsőfokú nyelvvizsgás nem mer, nem tud megszólalni, elteheti a papírját a fiókba.


     


    A történelem is lehet élvezetes, összefüggésekben, párhuzamokban gondolkodós érdekes tantárgy és évszámos dögunalom. Az irodalom nagyon klassz, ha gondolatébresztő, brutálunalom, ha gyerekidegen kötelező izék meg semmitmondó reszketabokormert madárakszállottrá és ez az évszázad költője írta. Én spec pont nem így gondolom és azt se nagyon díjazom, ha más megmondja, nekem mi tetsszen.

    előzmény:
    Lillaréka (73)
    2015-01-30  22:22
  4. 2015. január 30. 22:2273.

    szerintem nem árt az, ha legalább az alap- évszámokat tudja az ember...


    hogy legalább ne helyezze már 1848-márc 15ére.. a mohácsi vészt.


     


    a másik dolog.. szerintem nincs felesleges  tudás.


    minden dolog, amit megtanulsz, fejleszti az agyat!


     


    sőt.. az én tapasztalatom az, hogy azok az idős emberek, akik nem punnyadnak bele az öregségbe hanem  akár 60 felett is képzik magukat és tanulnak valami újat... sokkal kevésbé vénülnek meg... szellemileg sokkal inkább beszámithatóak.


     


    emlékszem.. mit össze hisztériáztak anno a kisebbik lányom osztálytárs anyukái.. amikor meg kellett tanulni,  hogy- Szilágyi Erzsébet levelét megirta, szerelmes könnyével azt is telesirta.............   -mertjajajezolyanhosszúvers..  megsemlehettanulni.
    Pedig meg lehet, csak le kell ülni a gyerekkel.  Nem fog neki megártani.. és tényleg jó a verstanulás.. még akkor is, ha az ember azt hiszi sosem veszi többet hasznát. De igen! megtanul memorizálni dolgokat!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_569017 (33)
    2015-01-30  20:52
  5. 2015. január 30. 22:1572.

    én nagyon fontosnak tartom a természettudományokat is.


    fizika- kémia- biologia- földrajz.


    Nem jó, ha tökhülyék hozzá és minden áltudományos dolgot bekajálnak.... felnőttként.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_569017 (29)
    2015-01-30  20:44
  6. 2015. január 30. 22:1171.

    Igen, csak az a baj, hogy erre nincs módja mindenkinek, még ha csak nem is a pénz miatt, akkor azért, mert egyszerűen nincs a lakhelyéhez közel alternatív iskola. Vidéken nem olyan könnyű beléjük botlani...

    előzmény:
    Caithleen (69)
    2015-01-30  22:05
  7. Torolt_felhasznalo_775816
    Torolt_felhasznalo_775816
    2015. január 30. 22:0870.

    Ezert, nem  szabad  a  gyerekeket  N E P I  alltalanos  allami  iskolakba  jaratni!!


     


    Vannak  remek jo  PRIVAT    iskolak  Magyarorszagon  is.

    előzmény:
    Vándorlány (1)
    2015-01-30  18:22
  8. 2015. január 30. 22:0569.

    Vekerdy tudod, mit mondana? Alternativ... Amihez csak csatlakozni tudok:-)

    előzmény:
    Vándorlány (1)
    2015-01-30  18:22
  9. 2015. január 30. 22:0368.

    hehe... télen lehetett menni szórakozni ... na ugye... fú de vacak is volt 3:)


    Mondjuk szerintem nagyot nem változott a sulirendszer. Point ez az egyik gond vele. a világ változott, a suli nem... az iskola cseppet lemaradt.


    És így  pont a célját nem éri el, hogy tudást adjon. Mert ahelyett hogy a lemaradókat vagy a rosszabb körülmények között élőket felemelné az oktatás, szétszed mindenkit kb társadalmi helyzet és tudás szerint. Ami nem visz sehová. Fejlődéshez, a tudás sokszorozódásához tuti nem.


     


     

    előzmény:
    KN18 (64)
    2015-01-30  21:57
  10. Torolt_felhasznalo_569017
    Torolt_felhasznalo_569017
    2015. január 30. 22:0167.

    Én magával az elvvel egyetértek. Ha akarsz valamit, fiam, tegyél érte, ne rinyálj. Ez teljesen igaz a sportolóra, aki tényleg ne nyígjon, hogy edzésre kell menni, mert értelmes cél érdekében csinálja. 


     


    Nekem az volt a nagy gondom, hogy a nagy motivációt értelmetlen célok érdekében várták el. Nekem ne mondja senki, hogy dögunalom, rég lejárt, koridegen grundtörténések, lúzer Nyilasmisi meg Tallérosi Zebulon majd motiválják a gyereket, hogy el kell olvasni mert majd dogát írunk belőle. Kizárt.  (Magyartanárként végeztem, belehaltam az unalomba , hogy ódon, béna szövegeken kéne megszerettetni az irodalmat.)


     


    Oké, az életben van nemszeretem dolog is, amit el kell végezni, ha nem fűlik a fogunk hozzá is. De nem ekkora dózisban. A magyar tananyag egy tragédia. Semmire nem jó. Felejtésre ítélt adathalmaz.

    előzmény:
    November5 (52)
    2015-01-30  21:28
  11. 2015. január 30. 22:0166.

    Hát pedig én állítom, hogy nekem ezerszer könnyebb volt iskolásnak lenni, mint a mai elsősöknek.


    Délben már MINDIG otthon voltam, de sokszor már 11-kor is. Otthon ebédeltem, anyám vagy nagymamám főztjét, nem pedig menzakaját. A délután MINDIG a játéké volt, és max fél órát töltöttem leckeírással. Szünetem annyi volt, mint a mai gyerekeknek, leszámítva az őszi szünetet. Nem emlékszem, hogy könyvtárba kellett volna mászkálnom alsósként, vagy csak nagyon ritkán. Nem kellett kilómétereket mászkálni az iskoláig, viszonylag közel volt, de ha mondjuk rossz idő volt, simán bevittek autóval. Úszni megtanítottak a szüleim, természetes vízben, mert maradt rá időnk, mert nem az iskolában töltöttem az egész napot.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_672736 (59)
    2015-01-30  21:46
  12. 2015. január 30. 21:5865.

    igazából szerintem ki kell mondani, hogy a lázadó szülőknek ez az egyik legnagyobb bajuk: az iskola megpróbálja beosztani az otthoni időt!! Amit ugye... Én durva esetekben meg szoktam kérdezni, hogy esetleg én is oszthatok otthonra plusz feladatokat? :D (nem saját gyereknél, nekünk sikerült egy jó sulit találni jó tanárral)

    előzmény:
    Bbohar (62)
    2015-01-30  21:52
  13. 2015. január 30. 21:5764.

    Pont az jutott eszembe, hogy gyerekként már 10-12 évesen tavasztól őszig a suli után a kertben segítettünk míg be nem sötétedett. Senkinek eszébe nem jutott, hogy jajj szegény gyerek nem tud kikapcsolódni az iskola után. Őszi szünet helyett meg 3-4 napra kivettek bennünket az iskolából és  törtük kézzel a tengerit, kint aludtunk a kis kunnyóba a tanyán. A szüleink is dolgoztak, mi meg a saját erőnkhöz mérten segítettünk. Télen meg lehetett menni szórakozni.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_672736 (59)
    2015-01-30  21:46
  14. 2015. január 30. 21:5463.
  15. 2015. január 30. 21:5262.

    Nekem sokkal jobb dolgom volt, mint  a gyerekemnek.


    Igaz, talán nem volt őszi szünetem, de délben vége volt a tanításnak és az egész délután a játéké volt, mint mondtam, erdőbe mentünk ilyenkor. Szegény elsősömnek háromig órája van és akkor kezdhet házit írni, levegőzés, játék szabad futkározás nuku.


    Ők gyalog járnak iskolába, én busszal jártam. 


    Én úszni szabadvízben tanultam meg, magamtól, minden nyáron, plusz még olyan úszótanfolyamon, ami szintén ott volt, az imádott Sugómon.


    Ők egy undok úszómesterrel, akire már annyi panasz érkezett az évek alatt, hogy most végre sikerül is lecserélni. Na jó, plusszban hordjuk aranyos bácsihoz is őket úszni.


    Ezt:  ellustuló, puhány, nyafogó kis kölykeiket. -kikérem magamnak! Azt se tudod miről beszélsz! Nem azok, csak kevésnek találom a fáramászós, bringázós stb. időt neki, nem tetszik hogy beosztják az életüket és azon keresztül az enyémet. Azt hiszem neked ezt kár magyarázni.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_672736 (59)
    2015-01-30  21:46
  16. 2015. január 30. 21:4861.

    Sajnálom azokat a gyereket akik, ma tragédiaként élik meg az iskolai létet. Nagyon szerencsés vagyok mert az én gyerekeim soha nem szenvedtek a túlterheltségtől. Bár ez lehet annak is betudható, hogy ők már 3 éves koruk óta naponta jártak valami külön órára. Úszás, torna, modellkedés, fallabda, különböző kreatív és képességfejlesztő foglalkozásokra. Illetve az iskola előtti évben logopédushoz is. Ezek mind 16 óra után kezdődtek. 


     

    előzmény:
    Vándorlány (1)
    2015-01-30  18:22
  17. Torolt_felhasznalo_163973
    Torolt_felhasznalo_163973
    2015. január 30. 21:4860.

    Ezen óriásit röhögtem.


    Talán azért nem ennyire szörnyű a kép a felsőoktatásban, de tény, hogy vannak ilyen adottságokkal rendelkező képzések is.

  18. Torolt_felhasznalo_672736
    Torolt_felhasznalo_672736
    2015. január 30. 21:4659.

    A gyerekednek sokkal jobb dolga van az iskolában mint anno neked vagy a szüleidnek volt. Az a rengeteg iskolaszünet ami ma nekik dukál, azért a régi diákok ölni tudtak volna. Hol volt neked egy hét öszi szünet pl?


    Régen ha meg kellett írnod egy esszét vagy fogalmazást, el kellett menned (általában a két lábadon) a helyi könyvtárba, megtalálni a témával kapcsolatos könyv(ek)et, kijegyzetelni, majd hazamenni és átírni fogalmazásba. A mai gyerek felüti a laptopot, beüti a google-ba hogy mit keres, aztán szépen kimásolja. 


    Ma a gyerekek többségét autóval hurcolásszák a suliba. Régen sok gyerek kilómétereket gyalogolt oda meg vissza.


    Még olyanokat is mondhatnék hogy régen kötelezö volt oroszt tanulni, ha tetszett ha nem, viszont ma nyugati nyelvekböl válogathatnak azok a SZEGÉNY gyerekek.


    Vagy: ma megtanítják öket a suliban úszni. Régen téged vagy megtanítottak (általában a szüleid) úszni priviben, vagy elsüllyedtél mint a nyeletlen fejsze.


    Tudod nem az oktatási rendszerrel van baj, hanem a szülökkel akik agyba föbe sajnálják az ellustuló, puhány, nyafogó kis kölykeiket. 

    előzmény:
    Vándorlány (1)
    2015-01-30  18:22
  19. 2015. január 30. 21:3958.

    szerintem te nem erted hogy a tananyagnak ami a konyvekben van es amit magoltat a magyar iskolak tobbsege koze sincs a vilaghoz. lassan semmi.


     


    mit er a gimnazium meg a diploma ha alap penzugyi ismereteik sincsenek?? meg a biciklis kreszt se tudjak nemhogy az autost? ha kemian bemagoltatjak az osszes kepletet de a haztartasi anyagok veszelyessegerol stb fel szo se esik? minek a sinusos egyenlet ha a sima szazalekszamitast csak 2 mondatban elintezik???


    sorolhatnam... es tanulni nem tanit az egesz. csak kovetel... akit otthon a csalad vagy magantanar megtanit tanulasi modszerekre max az nem szakad bele.


    hja es iskolavalasztas??? ne rohogtess... mindenhol ugyanazokon a vizsgakon kell atmenni. jo sulokban max csal a tanar es tanit aktualisat es hasznalhatot is a vizsgak rovasara.


    egyetem fosuli mar tud mas lenni. de odaig eljutni...


     


     


     


     

    előzmény:
    November5 (37)
    2015-01-30  20:55
  20. 2015. január 30. 21:3557.

    Abszolút egyetértek. Nagyon szomorúnak találom azt, ami itt folyik. Nekem még pici a gyerekem, nem aktuális még egyelőre az iskola, de már előre tartok tőle. Nekem is az az érzésem, hogy az a cél, hogy a most felnövő generációból kiverjék a kreativitást, a gondolkodást, a különbözni merést. Totálisan ki akarják venni a szülők kezéből a nevelést, egyszerűen nem hagynak neki teret, mert gyakorlatilag nem jut ideje a gyereknek a családra, meg úgy kb semmire az iskolán kívül. Elkeserítőnek tartom ezt a tendenciát és csak reménykedni tudok benne, hogy lesz valami változás addigra, mire az én gyerekem iskolába megy.

    előzmény:
    Vándorlány (14)
    2015-01-30  20:01
  21. 2015. január 30. 21:3256.

    Hat órája van szinte minden nap, az ötödik órában ebédelne, szóval így: 8-tól négy tanóra, majd ebéd, és utána még két tanóra-ekkor van 14.45-és ekkor kezdődik a napközi, házi írás, így már érted?

    előzmény:
    KN18 (54)
    2015-01-30  21:29
  22. 2015. január 30. 21:3055.

    egy fraszt... nekem a nagyobb masodikos es bizony volt 6 oras napjuk tavaly is... iden is...

    előzmény:
    KN18 (28)
    2015-01-30  20:42
  23. 2015. január 30. 21:2954.

    Még véletlenül sincs háromig órája, van 5-max 6 órája és utána, vagy közben (rendszertől függően) készül a következő napi órákra. nem napközinek hívják, de ugyanaz. Ne akard már itt elhitetni, hogy egy általános iskolásnak napi 8 tanítási óra van amin új anyagot vesznek, ilyen még gimiben sincs. 

    előzmény:
    Bbohar (50)
    2015-01-30  21:23
  24. Torolt_felhasznalo_302972
    Torolt_felhasznalo_302972
    2015. január 30. 21:2853.

    Azt nem tudom, h mi az az iskolaotthon, de szted máshol nincs rend? Mikor mi voltunk gyerekek nem volt? Dehogynem! F8kor sorakozó volt az alsósoknak (1láb-1kockába), csengetéskor vigyázban állás, de dél körül vege volt az oktatásnak. Mentünk ebédelni, majd lecke, udvar, játék. 4re jöttek a szülők értünk.

    előzmény:
    KN18 (49)
    2015-01-30  21:20
  25. 2015. január 30. 21:2852.

    Ja! Hogy tulképp a gyerekek teszik a dolguk, csak te generálsz belőle problémát? :)


    Bocs, de akkor be is fejezem.


    Talán pont azért értékelem felnőttként a munkám, amiért tanultam, a szabadidőm, ami van, mert kötelezően figyelek arra, hogy jusson időm pihenésre, magamra és mindenre, ami boldoggá tesz még, mert megtanultam, hogy mit jelent hajtani, küzdeni és célt elérni kemény munkával.


    Ez majdnem olyan, mintha sportolni adnád be a gyereked, aki ügyes és elképzeled olimpikonként, de rászólsz az edzőre, hogy aztán ne hajtsa meg, mert elfárad. :)


    Mindennek ára van. A szerinted túlterhelésnek is és szerintem a kíméletnek is. A nagy kérdés, hogy melyikkel jut előbbre. De... A gyereked célja később lehet merőben más, mint a tiéd.


    Néha én is szólok a nagyobbomnak, hogy jó lenne, ha most már befejezné a tanulást, késő van. A válasz: anyaaaaaaaaaaaa, majd én tudom. Egy cetli van kitűzve, 3 betűvel. BME. Ő tudja, hogy ehhez ez kell. Lebeszélni nem akarom, inkább örülök neki, hogy van cél és keményen tanul érte.


    Holnap nézd csodaként a gyerekeidet, hogy ilyen teljesítményre képesek már most! Önts beléjük lelket, de ne úgy, hogy szidod a terhüket és sajnálod őket. Megértem az aggódásod, de kételkedtél abban, hogy egyáltalán fognak tudni írni, olvasni? Szerintem nem, soha. :) Most se kételkedj, hogy nem képesek a feladatokkal megbírkózni. Aggódj, de ne vetítsd ki rájuk a te félelmeidet és negatív érzéseidet az iskolával kapcsolatban.


    Fogadjunk, hogy jó tanulók a lurkóid! :)


     


     


     


     


     


     

    előzmény:
    Vándorlány (42)
    2015-01-30  21:02

Címlap

top