Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Gyerekek és a tévé

durmola
Létrehozva: 2015. február 25. 10:24

Sziasztok!


Olyan sok helyen olvasni, hallani, hogy egy kisgyereknek nem tesz jót a tévézés. Szerintetek ez tényleg megalapozott? (természetesen nem szélsőségre gondolok)


Akiknek már nagyobb gyermekeik vannak, észrevettek valamiféle változást, amiért a kisgyerek, napi szinten 1-2 órát nézte a tévét? Nem lett elég kreatív? Nem szeret esetleg mozogni? Elhízott?

  1. 2015. március 2. 07:56426.

    Nem!!! pont fordítva van... Semmiféle hatás nem kell. pont ettől KÉPI világú a gyerek. Ez nem a tv hatására van, a tvt, filmeket alakítják az ilyen emberek max ha érdekli őket.


    De szerintem te is találkoztál avval, hogy vannak akik képekben gondolkodnak. Ez nem a tvtől van. (a tv csak évszázados, aztán valahogy előtte is létezett a jelenség..)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (424)
    2015-03-02  07:49
  2. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2015. március 2. 07:54425.

    Mi zeneimádó család vagyunk visszamenőleg száz generációra... :D szóval nálunk mindegy megy, ami zene. Én állítólag hamarabb énekeltem népdalokat és Illést, mint ahogy járni tudtam... :D Oviban a Sandokan és Illéstől Az utcán volt a kedvencem... de tudtam másik millió slágert egyéb műfajokból is... :) most a gyerekemnek se adhatok mást ezen a téren, mert most is folyton vagy énekelek, vagy hallgatok zenét, ha csak lehetőségem van, szóval a gyereknek is egészen meglepő a repertoárja... néha még számomra is. :D Halász Jutkát én szerettem nagyon gyerekként, most is szeretem, de nem azért, mert direkt gyerekes témákra vágytam, hanem mert a jó megzenésített versei óhatatlanul eszembe jutnak még ma is. Tegnap ugye március lett, két márciusos zene is a fülemben csengett egész nap, mindkettő jó vers alapból is, Halász Jutka által meg még jobb. 

    előzmény:
    mocskos_macska (420)
    2015-03-02  07:32
  3. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2015. március 2. 07:49424.

    Igen, de azt ő képzeli... vagyis számára az úgy fér bele. Egyébként, ha túlmegy a saját határain, akkor az valszeg pont az előtte látott mesterséges képek miatt megy túl. Emlékszem, én egyszer a Kacsamesékben láttam egy múmiát. Elég gagyi kis múmia volt, mintha wc-papírral lett volna betekerve. De épp elég volt ahhoz, hogy utána egy magas szobanövény mellett ne merjek aludni éjszaka, mert a sötétben ugyanannak a múmiának a körvonalát adta ki... és igaz, az már az én képzeletem volt, de a hülye múmiás mese hatására. Pedig ugye látszólag egy kis kacsamese, és ráadásul amikor a disney ment, már nem is voltam annyira pici. De talán egy feltámadó múmia még akkor se egy gyereknek való téma. Arról nem is beszélve, hogy tanítónőktől hallom: a kisgyerekek már filmen is néznek ilyen múmiás rémségeket... mikor még a halál fogalmával sincsenek egészen tisztában... 

    előzmény:
    Capuccino (423)
    2015-03-02  07:44
  4. 2015. március 2. 07:44423.

    az erős képi fantáziával megáldott gyerekek, az olvasott meséből sokszor totál vadabbakat elképzelnek, mint a film. De tényleg sokkal vadabbakat...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (421)
    2015-03-02  07:34
  5. 2015. március 2. 07:40422.

    most erről az jut eszembe, hogy 10 évesen olvastam az első robin cook könyvet, az akár az istent... Hehe, vonaton olvastam ált... anyám később mesélte milyen beszólásokat kapott, hogy miket hagy nekem olvasni :) :)  Pedig csak hamar krimirajongó lettem, meg scifi. Az orvosis regények kb a kettő ötvözetét tudják jól hozni...  hja mindemellé tegyük, hogy képregényben akkor épp a bucó szeti tacsi volt a kedvencem :D :D  a dolgok elférnek egymás mellett. Szerintem. Én a gyerekeknek is ezt tanítom... Az apjuk pláne, egyszerre bach meg punk rajongó pl :) :)


    A világ meg úgy szép, hogy színes.

    előzmény:
    biobula (410)
    2015-03-01  23:23
  6. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2015. március 2. 07:34421.

    Valóban gyerekeknek szóló dolgot írni nagyon nehéz, mert nagyon vékony a mezsgye: ne is legyen értelmetlenül gagyi (mert gyerek az, nem hülye! :) ), de azért ne menjen már el teljesen a felnőtteknek való kiszólások kisgyerekek számára érthetetlen világába (pl. Macskafogó). Ne legyen varródanis, mert akkor jajj, megöljük a gyereket (mi az, hogy jó játék a kábel...), de Arany Lacinakot meg már nem érti, vannak benne régi szavak... túloztam most persze, mert olyan nincs, hogy valamit ne adjunk a gyereknek. Én amúgy inkább azt a vonalat képviselem, hogy nem feltétlenül baj, ha nem ért benne szavakat vagy poénokat, majd később leesik neki, ha már megérik rá, addig meg legalább én se szenvedek a tömény gagyitól... :D Ez az önző szaranya hozzáállás a gyerekirodalom/versek/zene terén. :D Az én anyám is ilyen volt szerintem, mert én is Romhányin nőttem fel és Macskafogón, és tényleg volt olyan poén, amit csak tiniként értettem meg, amikor beugrott visszagondolva, de egyáltalán nem bánom. 


    Visszatérve még picit az eredeti témára: az olvasott meséből bármi jó lehet, hiszen úgy képzeli el a kisgyerek is, ami még neki emészthető. Nem fog rémítőbb képet látni maga előtt, mint amit a saját képzelete elé tud vetíteni. Ám ha mesterségesen elé tol a tévé egy képet, még a legártatlanabbnak hitt gyerekmese is rémítő tud lenni a kicsinek. Hallottam olyan fiúcskáról, aki sikítva rohant ki a Thomasról... az egy ártatlannak tűnő vonatos kis mese... de aztán kiszedték belőle, hogy félt az egyik vonattól, azt hiszem, a dízeltől, mert annak olyan ijesztő a feje... szóval én egész kicsi gyereknél első helyre tenném a fejből mesélt mesét (mert ott azonnal tudok alkalmazkodni a gyerek reakcióihoz, tudok válaszolni a kérdéseire, el tudom mondani más szóval is, ha egy-egy kifejezést nem ért, és ezzel bővítem a szókincsét, mert legközelebb már azt is érteni fogja) 2. helyre az olvasott mesét és bőven ráérne 3. helyen és csak mértékkel a tévé, ha már nagyon muszáj... (ovis kor környékén). 

    előzmény:
    biobula (410)
    2015-03-01  23:23
  7. 2015. március 2. 07:32420.

    Jajj lányok, most nagyon megnyugodtam, hogy Alma zenekar nélkül is van élet, komoly aggodalmaim voltak, hogy én azt hogyan fogom túlélni. Halász Judit jöhet, de ez az Alma a halálom.


    Nálunk fürdésnél Jézus Krisztus Szupersztár van, a napközbeni altatásnál meg Csík :)

    előzmény:
    Babyface83 (413)
    2015-03-02  04:38
  8. 2015. március 2. 07:32419.

    Na nálunk meg mindenfélét hallgatnak. Így már 5 éves korára a kicsi is volt pl komolyzenei hangversenyen. De simán ugrálhatott itthon a gangnam stylera, vagy lady gagára, ozzyra, RHCPre, japán gagyira... nem sorolom. De szeretik a komolyzenét is. Zenei mindenevők vagyunk. nem is estimese volt, hanem esti éneklés elalváshoz (már egyedül alszanak el, 6 és 8 évesek lesznek mindjárt)


    Szóval nagyon szeretik pl a gryllusos maszkabált. még mindig kell énekeljem nekik, de  igen, megkérdezték mit énekel ozzy a let me hear you screamben, és elmondtam :) arra meg csápolnak :)


    Nem gondolom hogy problémázni kéne. Hja a fiam már volt erkel szinházban... szeretnénk vinni őket  idén már operába is . emellé nekem simán belefér az alma, meg halász jutka is:) a fiamnak meg a zongoratanulás kezdete. (jövőre reméljük a kicsi is kezdi).


    szerintem zene van és kész. hja, toy dolls nelli the elephant feldolgozás:):) hogy írjak egy kis punkot is..


    mondjuk nekem is a hasamban is már hallgattak zenét, ráadásul én énekeltem pocakosan is kórusban, szóval sok választásuk nem volt, jön e a zene vagy nem :)

    előzmény:
    évi* (386)
    2015-03-01  22:03
  9. 2015. március 2. 07:23418.

    igazad van mint altalaban

    előzmény:
    lady1986 (349)
    2015-03-01  14:37
  10. 2015. március 2. 07:14417.

    en pont igy vagyok a tv-vel .ngem erdekelnek a gagyi musorok is ha ahhoz van kedvem. szoktam nezni a real housewife sorozatokat, Jerry Springert sot meg a MOnika meg a Balazs showkat is a youtubeon .


    konyvekben teljesen mas az erdeklodesem erdekelnek az eletrajzok meg nehezebb mufaju regenyek is, de a ket dolog egyaltalan nem zarja ki egymast.


    meg akinek nem tetszik hogy en mit nezek/ olvasok az kapja be es kesz.


     

    előzmény:
    szaszo71 (314)
    2015-03-01  11:24
  11. 2015. március 2. 07:08416.

    tartalmasabb...


    nehogy mar a mezga aladar pl me legyen tartalmas .


    amugy en meg a futrinka utca, mazsola es tade... bizony ezekre bolcsis korbol emlekszem (nem voltam bolcsis) hja nagyeszu sundisznocska megvan vkinek??? vagy a minden eger szeteti a sajtot?


    es mindemellett rengeteget kirandultunk, roller bicaj. volt kert. faramaszas. jartam mar 4-5 evesen hegyekben.... hja mikor jott a tom es jerry egyutt neztuk faterral :))


    idegpalyak?? kosz jol vannak... egesz csalad muszaki ember... ehhez is kellenek. amugy erdekes, anyam az egyetlen human. o az egyetlen tv ellenes. de biobula szinten. tvt ennek ellenere ugy nezhettunk, hogy tenyleg az egesszel egyedul volt van. es jozan esz azert jutott neki. belatta velunk nem megy mashogy.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_302972 (379)
    2015-03-01  21:57
  12. 2015. március 2. 07:04415.

    szerintem is lehet jo meseket talalni tvben es ha nincs lehet dvdt venni olyat amilyet a szulo is jonak talal.

    előzmény:
    Lillaréka (306)
    2015-03-01  10:50
  13. 2015. március 2. 06:56414.

    nálunk már a duplo lego is csavarhuzos volt.... a kislanye is...  na kepzeld amint eltiltom oket a kutyuktol mennyire realis :)) ennek ellenere ha sut a nap , joido, nem kell nekik mondani hogy nyomas kifele. mennek maguktol.

    előzmény:
    lady1986 (372)
    2015-03-01  21:50
  14. 2015. március 2. 04:38413.

    Az enyém babaként bólogatott a Gangnam Style-ra. Most meg ő is RHCP rajongó :) Minden este, fürdés közben meg kell hallgatni a Californication-t, meg kell zabálni, ahogy rázza rá a seggét és énekel :)


    "Neki való" zenéket nem nagyon hallgatunk. Anyámékkal szoktak néha hallgatni Almát meg Kerek mesét meg egyéb szörnyűségeket hallgatni, de szerencsére annyira nem kattant rá, én meg nem erőltetem neki ezeket, nem vagyok mazochista :)

    előzmény:
    évi* (386)
    2015-03-01  22:03
  15. 2015. március 1. 23:31412.

    Ez igy megfogalmazva viszont tenyleg sok mesere igaz :)

    előzmény:
    biobula (410)
    2015-03-01  23:23
  16. 2015. március 1. 23:27411.

    Semmi gond :) Melyik csikos konyv a kedvenced? Kiskamasz koromtol gyujtom a csikos/ pottyos konyveket,hatha valami olyan jo,amit erdemes felhajtanom :)


    En a meseket forditva latom...van ami orokzold marad felnott fejjel is,annak legalabbis,akiben megmaradt egy darabka gyermek. 

    előzmény:
    biobula (402)
    2015-03-01  22:40
  17. 2015. március 1. 23:23410.

    Talán úgy fogalmaznék, hogy sok történet egyszerre szórakoztató is, gyerekek számára is élvezhető, de van bennük valami mélyebb, katartikusabb, amivel viszont szerintem a gyerekek még nem feltétlenül tudnak mit kezdeni, nem feltétlen értik meg olyan mélységben, amilyen az valójában. Vagyis lehet, hogy egy történet/akármi mondjuk tetszik gyerekkorunkban, de felnőttként még egyszer megnézve/elolvasva "esik le" igazán az a plusz mélység, ami még benne volt.


    Na, és itt megállok, mert már rég offolok, és aludnom is kéne...


     

    előzmény:
    biobula (402)
    2015-03-01  22:40
  18. 2015. március 1. 23:20409.

    Kellemes meglepi lehetett,hogy jol megoldottak :)

    előzmény:
    évi* (398)
    2015-03-01  22:21
  19. 2015. március 1. 23:15408.

    2 éve nagyon sláger volt nálunk ByeAlex-től a Kedvesem:) Akkoriban tanult a fiam beszélni, és sokára értettük csak meg, hogy mit akar azzal, hogy "énkem". Kiderült, hogy azt szeretné meghallgatni. Még egyszer. Még egyszer. Még hússzor:) De nem bántuk, mi is imádtuk.


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_302972 (391)
    2015-03-01  22:09
  20. 2015. március 1. 23:01407.

    Ez pontosabb definíció, valóban:)


     

    előzmény:
    évi* (401)
    2015-03-01  22:27
  21. 2015. március 1. 22:58406.

    :((


     

    előzmény:
    évi* (396)
    2015-03-01  22:15
  22. 2015. március 1. 22:57405.

    Na, hála Istennek az enyémet még nem érdeklik a fegyverek.


    Én néha azért érzem tök jónak, hogy fiús anyuka vagyok, mert feltehetően soha nem lesz a lakásunkban 125 db rózsaszínű póniló:)


     

    előzmény:
    évi* (392)
    2015-03-01  22:09
  23. 2015. március 1. 22:54404.

    Fiam Péterfy Boriból, Kimnowak-ból és Kowalsky meg a Vega-ból kapott nagyobb ízelítőket:) Nála pl. Péterfy Bori volt a "magzatkori zenei művelődés" - akkoriban kattantam rá az első lemezükre, mikor terhes voltam vele.


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_302972 (391)
    2015-03-01  22:09
  24. 2015. március 1. 22:50403.

    Miért?


    Mi családilag nagyon szeretjük Gryllus Vilmost, de pl. szeretjük a Black out-ot is, és nem éreznénk úgy, hogy összedől a világ, ha az tetszene a gyerekeknek is. Oké, mondjuk direktben zúzósabbat nem nagyon hallgatunk a gyerekkel, az igaz. De semmi kifogásom az ellen, hogy valaki meg igen. Mi talán csak azért hallgatjuk ritkán a saját "eredeti" kedvenceinket, mert tök jól elvagyunk mi is a Kalákával meg hasonlókkal - amikor még nem volt gyerekem, akkor is hallgattam pl. Halász Judit-ot meg 100 Folk Celsiust, saját szórakozásomra.

    előzmény:
    évi* (386)
    2015-03-01  22:03
  25. 2015. március 1. 22:40402.

    Nils ("e" nélkül.)


    Egyébként ez nagyon is létező jelenség, amiről írsz. Én pl. meg vagyok arról győződve, hogy sok mese, vagy "gyerekeknek való" történet (sőt, még talán zene is!) a legnagyobb élményt inkább felnőtteknek okozza. (Vagy csak én vagyok infantilis, nem tudom:)) Nekem pl ilyen volt a Kincskereső kisködmön. A kis herceg-et meg kb. 18 évesen olvastam először, és szerintem nem voltam vele elkésve. Sok "gyerekzenébe" felnőtt fejjel szerettem bele igazán, gyerekként még hidegen hagytak ugyanazok. A kedvenc könyvem meg egy "csíkos könyv", 20 évesen olvastam először, és kb. kiütött, annyira, de annyira katartikus és gyönyörű volt. Rohadtul ki is voltam akadva, mikor nemrég újra kiadták, és "tinikről-tiniknek" szlogennel hirdették, csak azért, mert egy 18 éves lány az egyik főszereplője. Mintha valami tingli-tangli történet lenne, hogy júúúj, tetszik az a srác. Pedig nagyon nem ez volt a lényege...volt benne szerelem is, persze, de nem az volt a fő "összetevője".


    Vagy ott van pl. Fehér Klára Bezzeg az én időmben c. könyve, a végén egy olyan szöveggel, amin kb. 100-adszorra elolvasva is bőgök, és ott is csak tizensok évesen értettem meg, hogy miért nem akart Kati bálba menni, mikor arra készült hónapok óta.


     


    Bocs, elkalandoztam...

    előzmény:
    lady1986 (384)
    2015-03-01  22:02

Címlap

top