Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Szülői hibák úton-útfélen

az örök Éva
Létrehozva: 2016. január 28. 21:34

Sokszor vagyok kénytelen-kelletlen tanúja buszon, villamoson a szülők gyereknevelési módszereinek. Némelyik egészen hajmeresztő hülyeségeket mond a gyerekének. Egyszerűen nem gondolnak bele, egyik-másik megjegyzés mit eredményez majd a jövőben.


Legszívesebben beszólnék ilyenkor, ne tegye már tönkre a saját gyerekét! De hát a gyerek előtt ugye mégse, meg el tudom képzelni a szülő reakcióját, azonkívül együtt utazunk még egy darabig.


De ide le lehet írni, és ha nektek is van történetetek hibás nevelésről, mondjátok el.


 


 


 

  1. 2016. február 1. 12:1876.

    Buszonbanyának vannak különböző válfajai, szabadon behelyettesíthető helyszínekkel.


    Volt, hogy a legkisebb fiam valamiért bőgött hazaúton, erre a kocsma előtt szédelgő lepattant alkoholista gondolta, hogy besegít a nevelésbe, és közölte, hogy "Ne sírj, mert elvisz a Józsibácsi". Ez is egy módja a belepofázásnak, és gondolom ő pont annyira meg volt győződve ennek a helyességéről, mint akik itt úgy gondolják, hogy nekik mindenképp ki kell okítani másokat gyereknevelés témában. Külnöböző fokozatok vannak, egy a közös benne, mind úgy érzi, hogy neki tanácsot kell adnia.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_397210 (75)
    2016-02-01  12:12
  2. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2016. február 1. 12:1275.

    a buszonbanyát is egy réteg ismeri


    és az az intelligens réteg aki senki dolgába nem beszél bele, na az a kevés


    össznépi lealjasodás egyik mutatója


     

    előzmény:
    évi* (74)
    2016-02-01  11:56
  3. 2016. február 1. 11:5674.

    Buszonbanya :-)))


    Szerintem abszolút korrekt eljárás volt a gyerek székbe kötése, és még csak magyarázatot sem igényel. Azért elég "laza", hogy egy 7 éves "vendégként" nekiáll vinnyogni...Valószínűleg még jó sűrűn vittem volna többször magammal...


     


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_569017 (73)
    2016-02-01  11:26
  4. Torolt_felhasznalo_569017
    Torolt_felhasznalo_569017
    2016. február 1. 11:2673.

    Szóval abban igazat adok nektek, hogy egy kiragadott mondatból nem kéne ítélkezni, ha nem ismerjük a részleteket, de azért ha elhangzik egy olyan mondat, történik egy olyan szituáció, ami semmilyen helyzetben nem válhat a gyerek hasznára (például amit írt a TI, hogy a gyerek nem kap egyáltalán vacsorát, hogy "szép teste legyen"... én nem tudok elképzelni olyan extrém helyzetet, ahol ez a gyerek javát szolgálja), akkor szerintem jogos a felháborodás.


    A felhaborodas akar jogos lehet, de a buszonbeszologatas akkor sem. A buszonbanya eletet ugyanis semmilyen mertekben nem befolyasolja, hogy ki milyen elvek menten neveli a gyereket, tovabba a felelosseget sem o viseli. Egyszeruen nincs ehhez joga es ha ezt teszi, akkor merhetetlenul faragatlan. Sem a helyszin, sem a megnyilvanulas modja, sem a szemely nem alklamas arra, hogy JAVITSON a helyzeten. Kritizalni ugyanis kizarolag javito szandekkal es korultekintoen megvalasztott helyen es idoben szabad. Fent vazolt eset egyik kriteriumnek sem felel meg. Mi tobb, az ellenkezojet eri el, dacot valt ki, vermes anyukatol valszbeszologatas es szemelyeskedes varhato (nlc offline)


    Buszonbanya/celozgatosrokon nagyon ellenszenves figurak, sajna ez van.


    Na nem mintha tudnam a tutit hulyegyerek-ugyben. Nekem ez akkor okozott nagyon komoly gondot, amikor minket is kozvetlenul erintett. Keves esetben konyveltem el sikeresnek magam....mondok peldat (regi).


    Lanyom osztalytarsat vittem haza autoval (7 eves). Kislanyt gyerekulesbe ultetem, ov bekapcsol, majd hiszti veszi kezdtetet: nemakaroooooom, szoriiiit, nem itt akarok ulni... Meglazitom, magyarazom, hogy sajna muszaj, elso a biztonsag, stb. De anyaaaaseszoktaaaaaa.....beragok, nem szolok, hallgatjuk a hisztit a varos masik vegeig. Amikor odaerunk, kiscsaj orditva anyjahoz rohan hogy az XYanyukajaa.......es ugy nezne rank, mint a gyerekgyilkosra, mert ok 'ilyen rovid tavra nem szoktak biztonsagi ovet'. Ertelmes, jolszitualt hazaspar.


    Ne hiszem, hogy el kellett volna magyaraznom. NEM magyarazok felnott embereknek evidens dolgokat.


    Alapszabaly az emberi kapcsolatokhoz: tok folosleges szolni. Ha ertene, nem csinalna.


     

    előzmény:
    Babyface83 (64)
    2016-02-01  03:12
  5. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2016. február 1. 07:0772.

    régen se azt tanították amit kellett volna, amitől a világ messze elhagyta a magyarokat


    már mondtam, minket barkas mérnöknek tanítottak amikor a világ már mercit csinált és a holdon sétált


    az érettségizettek 6 hónap után valszeg mind buktak volna egy azonnali újravizsgán


    annyira volt hatékony az iskola


     

    előzmény:
    Lillaréka (70)
    2016-02-01  06:53
  6. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2016. február 1. 07:0071.

    az egy másik társadalmiréteg "senkinek nem volt kocsija"


    elfelejtik, hogy mindig voltak a nagy tömegnél sokkal törekvőbbek is és ettől kényelmesebben éltek


    1965 jan 51 éve is már ilyenben vitt az apám haza a kórházból


    zongoraórára járt egy srác 1970ben járunk


    nagyapja öltöző őr egy gyárban, régen suszter volt, anyja mosogató egy bölcsődében, apja lakatos egy gyárban


    és mindig volt "zsigájuk, nagypolszkijuk" nem is csak a gagyi tarabanc watrburg...


    anyuka titkárnő lett estiiskolán, apuka meg melósnól meós szintén estin


    a srác 10 évet tanult zongorázni, elvégezte a bolyai jános híradástechnikai szakközépiskola, váci úton, a győri távközlési főiskolán villanymérnök lett


    AKIK szorgos törekvő emberek voltak, azok régen is haladtak és jutottak valamire


    igaz nem csináltak egy rakás gyereket, mert csak 1re volt elég a jövedelmük


     


     

    előzmény:
    évi* (68)
    2016-02-01  06:31
  7. 2016. február 1. 06:5370.

    Már egy átlagembernek sem ugyanarra a tudásra van szüksége mint amire 30 évvel ezelött volt. 


    A magyar közoktatás meg azon dolgozik,  hogy kiölje a gyerekekből a természetes tudásvágyat és a gondolkodási - logikai képességeket... és  nem most kezdett ezen dolgozni hanem mindig is ilyen volt. 


    ki ne emlékezne arra hogy-- a költő azt gondolta.... és itt jött valami amit központilag kiadtak ..  
    némi változás itt azért elindult.. még a sokat szidott Magyar Bálint idejében...-de mostanában kezdik visszafelé forditani a dolgokat..vagy már vissza is forditották.. 


    nem kell a gondolkodó ember csak a droid. és a legnagyobb baj hogy nem csak a hatalom gondolja igy hanem a maguk az emberek is... 


    talán talán valami elindult.. a miskolci gimi kezdeményezésére... hogy mire mennek vele majd kiderül.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_397210 (65)
    2016-02-01  06:19
  8. 2016. február 1. 06:3969.

    Igen, ez is pont a kutya se kérte fajta belepofázás a gyereknevelésbe, így mint olyan, rohadt idegesítő.


    Nálunk tonnára hordták az édességet, gyerekekek meg lehetőleg tömték magukba, foguk meg romlott. Köszi, ne. Ha nem áll itthon halmokban, csak néha kapnak, akkor a gyümölcsöt eszik.


    És továbbra is azt mondom, hogy nem jogos kiragadott mondat alapján a belepofázás.

    előzmény:
    Babyface83 (64)
    2016-02-01  03:12
  9. 2016. február 1. 06:3168.

    Igen, pont úgy értettem: Zúztunk az 1200-es Ladával már zsenge kislyány koromban is. :-)

    előzmény:
    kekelefant (60)
    2016-01-31  23:28
  10. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2016. február 1. 06:3067.

    egyszerűen ezek nem hülye dumák


    hanem a szülök ocstobaságának a tükre


    Egyszerűen túl sok az elhízott kisgyerek a világon

     

    előzmény:
    az örök Éva (20)
    2016-01-29  21:16
  11. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2016. február 1. 06:2766.

    Így van, a legprimitívebb munkás egy kalapácsot nem vehet addig a kezébe, amíg el nem végez hozzá ilyen-olyan iskolát és nincs papírja róla.


    De gyereket bárki nevelhet, képzettség és tudás nélkül!

    idézet:
    az örök Éva (18)
    2016-01-29 21:05:43

    az eredendő baj innen kezdődik


    DE erről senki nem akar beszélni, mert akkor a saját hiányosságat is kellene kritizálni


     


    és ez nem új valami


    mint a dominóelv


    a hiányosan nevelt a saját gyerekénél löki meg és ez csak egyre rosszabb lesz az utódaiban és soha nem áll meg


    csak kihalásnál


     

    előzmény:
    az örök Éva (18)
    2016-01-29  21:05
  12. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2016. február 1. 06:1965.

    Nekem meg pont a fiam mondta azt hogy - egyáltalán mi az hogy általános műveltség????    mert az rendben van, hogy illik tudni mikor volt a IIvilágháború vagy a mohácsi vész.. vagy  tudja ki az a Bornemissza Gergely...vagy tudja a Himnuszt legalább.. 


    de vajon hányan tudnak átlagsebességet számolni?  vagy teljesitményt?


    és  hány idióta.. abból a régenbezzeg korosztályból  kajálja be az elektorilizis-átveréssel  lábkádazó  és viztisztitó baromságot???


    hányan nincsenek tisztában a régenbezzegek közül a mértékváltással vagy a pitagorasz tétellel??  nem is beszélve a százalékszámitásról... amire a bankok előszeretettel alapozzák a hitelfeltételeiket... 


    Valami miatt túl sokan hiszik azt hogy az irodalom az általános műveltség netovábbja...   holott erről szó sincs. 

    idézet:
    Lillaréka (56)
    2016-01-31 22:59:50

    ezt jól mondta a fiad


    HISZ a világ amelyik fejlődött és hatalmas tudományos, technikai eredményekett tett le az asztalra


    az agysebészettől a holdon járkálástól az iphone-ig


    ott sehol se az ostoba magyarmódú tanítás volt


     

    előzmény:
    Lillaréka (56)
    2016-01-31  22:59
  13. 2016. február 1. 03:1264.

    Na az édességrendőrséget én is ki nem állhatom. Karácsonyi családi összejövetelen egy rokon anyuka kikötötte, hogy a gyerekeknek senki ne hozzon édességet, hozzátette, hogy ezt a többi anyuka nevében is mondja, holott engem például nem kérdezett meg róla. Egy édes-szájú, duci kisgyerek esetében jogos lehet ez a kérés, esetleg még az is, hogy ne az ő gyereke jelenlétében legyen az édességosztás a többieknek. De ne beszéljen már más nevében, mert például az én gyerekemnél egyáltalán nem mindennapos a csokievés, nem is kifejezetten rajong érte, persze ha megkínálják nem ellenkezik, de amúgy nincs rákattanva, és a súlyával, étvágyával sincs semmi gond. Szóval én nem kapok sikítófrászt, ha alkalmanként egy nagyszülő édességgel kínálja. Persze az sem okozott törést az életünkben, hogy ott akkor nem kapott csokit, mert egy másik anyuka megtiltotta, csak maga az elv nem tetszik, hogy a nevemben kiköti, hogy mit kaphat a gyerek és mit nem.


    Szóval abban igazat adok nektek, hogy egy kiragadott mondatból nem kéne ítélkezni, ha nem ismerjük a részleteket, de azért ha elhangzik egy olyan mondat, történik egy olyan szituáció, ami semmilyen helyzetben nem válhat a gyerek hasznára (például amit írt a TI, hogy a gyerek nem kap egyáltalán vacsorát, hogy "szép teste legyen"... én nem tudok elképzelni olyan extrém helyzetet, ahol ez a gyerek javát szolgálja), akkor szerintem jogos a felháborodás.

    előzmény:
    évi* (49)
    2016-01-31  22:32
  14. 2016. február 1. 03:0363.

    Na ebben is egyetértünk. Ha már az általános műveltséggel jövünk, akkor abba tényleg ne csak az irodalmi-történelmi műveltség tartozzon bele. Nagy divat mostanság azzal hencegni, hogy valaki mennyire béna a reál tárgyakból. Holott szerintem például a százalékszámítás van annyira fontos az életben, mint a kötelező olvasmányok ismerete, sőt...

    előzmény:
    Lillaréka (56)
    2016-01-31  22:59
  15. 2016. február 1. 02:0562.

    Az "altalanos tudas" nem feltetlen tanit meg gondolkodni. 


    Egyebkent nekem is az volt a tapasztalatom anno, hogy a kozepiskolaban hatrany volt gondolkodni, ott tenyleg a biflazast vartak el, es azt kellett tudni, amit a tanar hallani akart; mig a felsooktatasban, kezdve a felvetelivel tenyleg az onallo, rendszerezo es kreativ gondolkodas volt az elso, es lenyegeben minimalis lexikalis tudassal (nem az alapismeretek hianyara gondolok) is lehetett nagyon magas felveteli pontszamokat elerni, mert teljesen mas volt az elbiralas. 


    A fiad kerdese jogos az alapismereteket illetoen. Igen, vannak fontos alapismeretek, amik nem keverendok ossze a lexikalis tudassal.

    előzmény:
    Lillaréka (59)
    2016-01-31  23:18
  16. 2016. február 1. 01:3461.

    Aki gondolkodni nem tud, az az interneten tajekozodni sem. A legtobb gondolkodasra keptelen ember egyszeruen mindent elhisz, amit a neten olvas. Ugyhogy igen, a gondolkodasra neveles lenne a legfontosabb. Az irodalmi neveles pedig a verseken es szepirodalmon keresztul logikat, szovegertelmezest,  nyelvhelyesseget, sot toleranciat, kulturalis erzekenyseget, empatiat, EQ-t, stb is tanit. Felteve persze, ha a tanar igy is tanitja. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_569017 (58)
    2016-01-31  23:07
  17. 2016. január 31. 23:2860.

    Igen Mo-n hallottam,es a tanarkepzesrol igen nagy a fogalmam,mert annyire le van engedve a merce,ajobb tanarok mast csinalnak,mert lehetetlen mar iskolaban gyereket nevelni,amikor a szulok bejarnak fenyegetozni.Egy baratnom aki eddig Japanban tanitott,abba hagyta,es elment mast dolgozni,mert fegyelmezetetlenek voltak a tanulok,es akire raszolt,azzal kezdte,majd anyukam kirugat...nekem miert fajna,ha a gyerek jobb kikepzest kap a suliban,jobb felnott lesz belole..


    Evi,40 eves vagy,es arrol beszeltem amikor te 10 eves voltal is voltak a szuleidnek kocsijuk?Kokorszakrol szo nics  kar .hogy igy ertetted.


    Paradicsom,akkor minek jar a gyerek a suliban,mar most is olyan okos,hogy semmi szuksege nincs  masra,aztan megnezi a neten...es ha hosszutavon aramszunet lesz?


    Minden anyanak a sajat gyereke a vilag csodaja,es kiall erte,de aztan amikor a csoda gyerek nem talal allast,es anyuka oregszik,akkor mi lesz?


    En semmikeppen sem kivanom,hogy a gyerekek mezitlab a hoban kilometereket gyalogoljanak,de azert lenne egy arany kozeput valahol,de csoda gyerekes anyakkal nem lehet tarsalogni,ugyhogy befejeztem,csak annyit,a sok gyerek iskola utan miert nem talal allast,es miert lakik otthon35-eves koraban,es igen ezt MO-lattam,kiveve ahol a szuloknek sajat vallalkozasuk van,es be tudjak nyomni.

    előzmény:
    Lillaréka (48)
    2016-01-31  22:30
  18. 2016. január 31. 23:1859.

    Azért kell egy általános tudás ahhoz hogy felismerd azokat az összefüggéseket és gondolkodni tudj.   


    A jelenlegi magyar iskolarendszer legnagyobb hibája, hogy még mindig tölcsérrel akarja tölteni a 40 évvel ezelötti lexikális tudást a gyerekek fejébe. 


     jó példa erre a központi felvételi ami viszont gondolkodásra   és logikára épül.. és köszönőviszonyban sincs az iskolában  leadott tananyaggal...- minden évben megy a hisztéria miatta, hogy a gyerekek nem tudják megoldani.  persze, hogy nem mert senki sem tanitja őket gondolkodni. 


    mégsem csinál senki semmit.. marad a droidnevelés... és maradni is fog amig az az érdek, hogy a zemberek ne gondolkodjanak.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_569017 (58)
    2016-01-31  23:07
  19. Torolt_felhasznalo_569017
    Torolt_felhasznalo_569017
    2016. január 31. 23:0758.

    En magat a muveltseget sem tartom fontosnak. Amire szukseg van, annak utana lehet nezni neten. Gondolkodas, oszzefuggesek felismerese ok, de a muveltseg, mint adatok osszessege, kotelezoen elolvasott, semmitmondo versek, evszamok, ezek tok foloslegesek es az ezek bemagolasara vonatkozo igeny az minden, csak nem a szuloi igenyesseg.

    előzmény:
    évi* (52)
    2016-01-31  22:38
  20. 2016. január 31. 23:0357.

    Nem is értem.. miért.... milyen jó is az amikor az ember lekésik egy buszt és  másfél órát vár rá a vidékiben a gyereke meg már kint áll a falusi  óvoda ajtajában,  mert ő az utolsó..  valami miatt nem birtam annyira élvezni amikor nem volt autóm. 


     

    előzmény:
    évi* (54)
    2016-01-31  22:53
  21. 2016. január 31. 22:5956.

    Nekem meg pont a fiam mondta azt hogy - egyáltalán mi az hogy általános műveltség????    mert az rendben van, hogy illik tudni mikor volt a IIvilágháború vagy a mohácsi vész.. vagy  tudja ki az a Bornemissza Gergely...vagy tudja a Himnuszt legalább.. 


    de vajon hányan tudnak átlagsebességet számolni?  vagy teljesitményt?


    és  hány idióta.. abból a régenbezzeg korosztályból  kajálja be az elektorilizis-átveréssel  lábkádazó  és viztisztitó baromságot???


    hányan nincsenek tisztában a régenbezzegek közül a mértékváltással vagy a pitagorasz tétellel??  nem is beszélve a százalékszámitásról... amire a bankok előszeretettel alapozzák a hitelfeltételeiket... 


    Valami miatt túl sokan hiszik azt hogy az irodalom az általános műveltség netovábbja...   holott erről szó sincs. 

    előzmény:
    évi* (52)
    2016-01-31  22:38
  22. Torolt_felhasznalo_569017
    Torolt_felhasznalo_569017
    2016. január 31. 22:5455.

    En az egeszseges eletmodra utalgato rokont viseltem volna nehezen. 

    előzmény:
    pszichothriller (43)
    2016-01-31  19:35
  23. 2016. január 31. 22:5354.

    Én is megoldanám autó nélkül, csak nem 40 perc alatt érnék haza, hanem másfél óra. Gyerek addig figyelne az ügyeletben. Régen is túlélték, enyémek is túlélnék, csak nem muszáj.


    Nem azt állítottam, hogy belehalnánk, ha nem lenne autónk, de nem fogok visszamenni a kőkorba csak azért, mert régen milyen ügyesen megoldották.

    előzmény:
    kekelefant (47)
    2016-01-31  22:27
  24. 2016. január 31. 22:5053.

    Az enyémek meg végül is felnőttek már... 


    tudod én egyre jobban utálom ezt a régenbezzeg  megjátszást..  


    5 éves voltam amikor a szüleim vettek autót...ill végre vettek-- hiszen végre sorra kerültek.  és bizony engem is elvitt a papám autóval ha  valami  olyan helyre kellett mennem ami bonyolultabb volt busszal ő meg ráért...  


    arra meg nagyon pontosan emlékszem, hogy az egyetlen könyvmoly én voltam az osztályban... a többiek még a kötelezőket sem nagyon olvasták.. járt körben az olvasmánynapló--


     


    Egyébként én azt sem tartom megvetendő  főbenjáró bűnnek ha valaki nem szeret annyira olvasni.. mert mondjuk a modellezés a hobbija, vagy programozni akar tanulni vagy nyelvek  érdeklik vagy a matematika  vagy pl a csillagászat vagy a bálnák.. a kőzetek.. ezer másféle dolog. és pont az irodalom nem annyira. szerintem ő ettől nem lesz kevesebb. 


    és van egy teljeen humán beállitottságú lányom, aki 3 évesen már vagy 30 verset tudott és jelenleg épp a kortárs költők és irók a  kedvencei...  és van mellé egy totál reál agyú fiam  aki már óvodában is halálosan unta a gyerekverseket és a meséket is. pedig   minden este meséltünk.... vagy verset mondtunk.. de sokszor ő inkább épitett valamit.  és van egy kicsi aki meg vegyes... éppen most agyaljuk ki a hogyan továbbot..ami nála kissé bonyolultabb történet mint a két nagynál volt.


     


    szerintem nagyon jó dolog, hogy már sokkal- sokkal több a lehetőség mint 30 évvel ezelött volt. hogy sokkal több információhoz juthatsz  és ezáltal  ha a szülő már nem is a gyerek  választhat olyan szakmát- hivatást amit nem utálni fog hanem szeretni. 

    előzmény:
    évi* (51)
    2016-01-31  22:35
  25. 2016. január 31. 22:3852.

    Én is olyan nehezen tudom elképzelni, hogy a "rendszerben" mennyivel sokkal műveltebbek voltak az emberek. Ha meg így volt, akkor miért nem kapta meg a mi generációnk a megfelelő muníciót, amivel megfelelően tudnánk gyereket nevelni?


    (A kérdés költői. Szerintem nem létezik ilyen, hogy a "mai szülők" meg a "mai fiatalok".)

    előzmény:
    Lillaréka (48)
    2016-01-31  22:30

Címlap

top