Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Babanév - kényszerből

Torolt_felhasznalo_706863
Torolt_felhasznalo_706863
Létrehozva: 2004. november 15. 13:02
Sziasztok!

Teljesen tanácstalan vagyok, a véleményeteket szeretném kérni.
Igaz, még csak tervezzük a babát, de már most komoly nézeteltérések vannak közöttünk, már ami a baba nevét illeti.
Mit lehet olyankor tenni, ha a párotok nagyon ragaszkodik egy névhez, ami nektek egyáltalán nem tetszik, és semmiképpen sem szeretnétek azt a nevet adni leendő csemetéteknek?
A párom hivatkozik a hagyományra, arra h őt is így hívják, és a családjában 5 generációra visszamenőleg a fiúgyermeket így nevezték el, tehát nincs más választásom, ezt ő már évekkel ezelőtt kigondolta, ebben nem alkuszik, stb. stb. Egyszóval köti az ebet a karóhoz. :-(
Totálisan kétségbe vagyok esve, úgy érzem nekem nincs is beleszólási lehetőségem (legalábbis ő így gondolja, h a fiúgyermeket a férfi nevezi el...).
Ti mit tennétek?
  1. Torolt_felhasznalo_568304
    Torolt_felhasznalo_568304
    2004. november 16. 08:48149.
    sziasztok!
    seashell, szerintem (ahogy a többiek is írták) szépen válassz egy második keresztnevet, és azt tartsd végső esetre. ha két nevet kap, az még mindig jobb mint a szülőszobás-kirekesztős változat.
    egyébként több anyukától hallottam, hogy ultrahang-nézésre kell vinni az embert, és akkor mondhatsz Töhötömöt is:o)))
    (a Gézától engem is kiráz a hideg. ismerek olyat akit így hívnak, de a gyerekemnek nem adnám. . . )

    a probléma nálunk is fennáll, após András, párom is. és a kedves közölte egyszer hogy ha kisfiú akkor legyen András. . . . hát. . . . tetszik a név, mert szép. nem is tömegnév mostanában. tetszik azért is, mert a párom viseli. de kirázna tőle a hideg, mert apóst meg utálom. . .
    meg azért is, mert a családban vanolyan hogy Péter bácsi, Péter, és Péterke. . . borzasztó!!! (a legfiatalabb velem egyidős) a bácsi már 80, ő egy jelenség, de a legkisebb olyan mint az apja klónja!! külsőleg-belsőleg egyformák, csak a korosztálybeli eltérés van. . . . brr!! na ilyet nem szeretnék többet látni a családban. . .

    szerencsére párom sem rajong az apjáért (szépen fogalmazva:o)) , ezen az alapon azt hiszem meg lehet majd győzni. szerencsére beszélgettünk más fiúnevekről is, van olyan amiben meg tudtunk egyezni:) (meg lánynévben is:-)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  2. 2004. november 16. 08:33148.
    Végül is megszokta az öcsém nevét aki azóta már 18 éves lett.
    Mikor kicsi volt mindig húztuk őt ezzel a Balázs névvel. Amire már 3 évesen ez volt a válasz: Kikéjem magamnak nem vagyok Gajázs (garázs).
    Nálunk a levelekkel van baj, mert a párom is Lajos és az apósom is. Nem használták soha az ifj. Id. megkülömböztetést.
    Már 6 éve elköltözött a párom otthonról, de még egy- két hivatalos levele oda érkezik. Ezeket felbontva kapjuk meg, tőlük.
    Az apósom csak akkor mondott nekem olyat, hogy miért nem lesz az unokája is Lajos ha beiszogatott és megeredt a nyelve. Ha józan volt akkor azt tartotta döntsenek a gyerekek. Jó mi. . . .
    előzmény:
    *seashell* (147)
     
  3. Torolt_felhasznalo_706863
    Torolt_felhasznalo_706863
    2004. november 16. 08:16147.
    Hmmm. . . . hát ez is egy hozzáállás. De gondolom azóta megbarátkozott ezzel a névvel, nem? :-)
    Nem értem a férfiak miért ragaszkodnak annyira bizonyos nevekhez.
    Ott a vezetéknév, az úgyis továbbviszi a nevet, nem értem miért jó az ha egyforma nevű emberek vannak a családban. . . És amikor előadsz egy történetet valamelyikről , nem tudni kiről beszélsz, hozzá kell tenni a nagy- kis- jelzőket. . . brrrrrr. . .
    előzmény:
    Estike (146)
     
  4. 2004. november 16. 08:09146.
    Az én apukám amikor az öcsémet várták, azt akarta legyen Balázs.
    Ez a név anyukámat és engem is ( mert én már 10éves voltam) valaki olyanra emlékeztetett aki miatt mi ezt nem szerettük volna.
    Mi mondtuk neki a Zsolt nevet, de csak kötötte az ebet a karóhoz.
    Mikor eljött az idő, apu ment a mentő elé mert az eltévedt.
    Útközben eltörte a lábát, a mentő őt is be akarta vinni a kórházba, de miattam nem ment.
    Másnap betelefonáltatott a rokonokkal a kórházba és mondtáka gyerek paramétereit, meg azt hogy Zsoltika lett.
    Szomorú volt látni, nem hogy örült vona ez egészséges babának, hanem szitkozódott ahogy a torkán kifért.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  5. Torolt_felhasznalo_706863
    Torolt_felhasznalo_706863
    2004. november 16. 07:54145.
    Köszönöm a hozzászólásokat, csak most tudok reagálni rá. :-))

    A múltkor megemlítette h volt a híres felmenők közt egy Ákos nevű zeneszerző, max. még az a név jöhetne szóba. Erre tegnap felhoztam Neki a témát, mire jött a régi szöveggel h csak és kizárólag GÉZA lehet az elsőszülött fiúgyermek neve (a hagyomány miatt).
    Hiába mondok neki bármit, hiába érvelek, ugyanott vagyunk, ahol eddig, egyszerűen nem lehet meggyőzni.
    Néha már végső elkeseredésemben sírok, és tudom h csak magamat idegesítem vele. :-(
    Van már nagygéza, kisgéza, akkor őt hogy hívnánk icuripicurigéza????? ezektől a jelzőktől én is rosszul vagyok. . .
    Ráadásul szerintem tényleg van abban valami, h a baba megérezné, ha én nem várnám őt szeretettel a neve miatt, és valami baj lenne esetleg. . .
    Adtatok 1-2 jó tippet, lehet h majd hasznosítani fogom, mert pl. ha tényleg nem jön be velem a szülőszobába, akkor már nem tehet semmit. . . :-))
    De az meg már milyen. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  6. Torolt_felhasznalo_513057
    Torolt_felhasznalo_513057
    2004. november 15. 22:07144.
    Szia,

    Megértem a helyzetedet, szerintem nálunk is lesz egy kis vita (bár nem a párom neve miatt. . . inkább azért, mert eltérő az ízlésünk :))
    Ha jól értem, csak a hagyomány a fontos a párodnál. Adjatok két nevet a gyereknek és a másodikat húzassátok alá (ez így bután hangzik, biztos van vmi hivatalos megnevezése is a dolognak :))). Szóval a párom például István Balázs, de hivatalosan, az anyakönyvében is és minden papírján a Balázs alá van húzva és azt használja "legálisan". . . és továbbvitte a "szent" családi nevet. :)
    előzmény:
    *seashell* (1)
     
  7. Torolt_felhasznalo_698211
    Torolt_felhasznalo_698211
    2004. november 15. 20:12143.
    Nem hiszem, hogy nem lehetne rajz órán rövidíteni :-))) Viszont így annyira szép nevük van!
    előzmény:
    Estike (142)
     
  8. 2004. november 15. 20:08142.
    Az iskolában igen sokszor és emlékszem rajzórán kellett, azt hiszem axonometriával kiírni a nevünket. Nagyon irigyeltük a Kis Pál nevű osztálytársunkat, mert neki nem kellett annyi betűvel szenvednie mint nekünk.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_698211 (141)
     
  9. Torolt_felhasznalo_698211
    Torolt_felhasznalo_698211
    2004. november 15. 17:26141.
    Nem értem mindenki azzal jön, hogy mennyi ideig tart leírni a saját nevét! Hányszor kell leírni pláne egy gyereknek a teljes nevét?
    előzmény:
    Estike (140)
     
  10. 2004. november 15. 17:17140.
    Bennem is felmerült, hogy az én vezeték nevemet is megkapja +ban a kisfiam mert gyakori az apáé. De nem akartam vele kiszúrni azzal, hogyha lekell írnia a nevét akkor se vége, se hossza. Vagy kifut a hivatalos íratok rublikájából vele.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_698211 (139)
     
  11. Torolt_felhasznalo_698211
    Torolt_felhasznalo_698211
    2004. november 15. 17:07139.
    Amire a gyerekek felnőnek sokkal több lesz az olyan név ami nincs benne a "asztali" naptárban, akkor majd kialakul, hogy ki honnan nézi meg! Különben nekem most is gondot okoz pl. Péter névnap, mert sok van belőle és mindenki máskor tartja!

    Szerintem meg meg kellene, hogy kapják a gyerekek mindkét szülő vezetéknevét, így aztán vége lenne a hagyományoknak is. Nálunk így is adtuk a neveket, mert az a lényeg, hogy az embereknek saját nevük legyen! Hiszen azért név, hogy megkülönböztessen másoktól és egyedülálló legyen.
    előzmény:
    hibik (124)
     
  12. 2004. november 15. 15:28138.
    Szerencsére nálunk a családban még nincs Kristóf, és se az én vezetéknevem (bár ez már nem számít), se a férjemé nem gyakori, sőt igen ritkának lehet mondani, mindamellett mindkettő magyar. Úgyhogy legalább vmi nem lesz gyakori :)
    előzmény:
    Elida (137)
     
  13. Torolt_felhasznalo_818506
    Torolt_felhasznalo_818506
    2004. november 15. 15:24137.
    Bár a Kristóf tényleg nagyon gyakori, nem hiszem, hogy ezzel törődni kellene, régen meg sok Gergő, előtte meg sok Laci volt. . . :)
    Az énvezeték+keresztnév párosom igazán nagyon gyakori, én örültem, hogy van második keresztnevem. De ez persze nem törvényszerű :)

    Rebus, tényleg lehet, hoyg nincs saját ötlete, mert az enyémeket, ha olyanja van, vétózza ezerrel. . . :D:D:D:D
    előzmény:
    hibik (133)
     
  14. 2004. november 15. 15:23136.
    *Seashell*!
    Remélem majd tájékoztatsz minket a fejleményekről és a végeredményről!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  15. 2004. november 15. 15:23135.
    Egyetértek veled!
    Én anno ezért hagytam rá a férjemre a jegygyűrű kiválasztását. Ha ő választja, talán örömmel is fogja viselni. . . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_951329 (134)
     
  16. Torolt_felhasznalo_951329
    Torolt_felhasznalo_951329
    2004. november 15. 15:21134.
    Igen, sok nevnek van negativ jelentese, pl a most nagyon divatos Lea tehenet jelent (az Eniko is? nem tudtam. . . ), es a Mara jelentese: keseru.

    Szerintem azert hagyni kell a pasi velemenyet is, mert o nem hordja ki a picit, nem is szoptatja es ha meg a nevadasban is megvetozzak a donteset, hamar keseruseg alakulhat ki benne. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  17. 2004. november 15. 15:17133.
    Nekem tetszik, h. van a neveknek jelentése, ezért is tetszik a Kristóf név is.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  18. 2004. november 15. 15:15132.
    Na és akkor mit mondasz egy Enikőre, ami ha jól emlékszem szarvastehén:-)))))))))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_348773 (127)
     
  19. 2004. november 15. 15:10131.
    Hú, hát az egyik öcsém Mátyás, de hogy az Úr ajándéka?!?! :-DDDD Erről tudnék mesélni ;-DDD
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_348773 (127)
     
  20. 2004. november 15. 15:10130.
    Ez egy meggyökeresedett téves fordítás: a "Tu es Petrus" (latinban) a görög Petrosz átírásával képződött, ám a petrosz kavicsot jelent. A kőszikla "Petra" lett volna görögül.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_262429 (109)
     
  21. 2004. november 15. 15:09129.
    Én nekem is két nevem van, de a másodikkal nem tudok mit kezdeni mert nekem az első is megfelel. Csak arra "jó", hogy sajnos a hivatalos írat csak akor érvényes ha mindkettő rajta van.
    A kisfiamnak azért lett volna praktikus mert a vezetékneve igen gyakori, de apa azt mondta az felesleges.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  22. 2004. november 15. 15:09128.
    Sziasztok!
    Nem olvastam végig a fórumot, csak erősíteném a két nevet kapjon-majd eldönti, melyiket szereti-pártiak táborát :-))
    Ismertem egy srácot, akit T. X. Y-nak hívtak, egy ideig X-nek, de már jó pár éve Y-nak hívatja magát, mert most az jobban tetszik neki :) (mondjuk nekem is :-)))
    A sógornőm meg Sarolta Ágnes, a Saroltát "örökölte" a nagynénjétől (akit egyébként mindenki Ducinak hívott :-)), és 2-3 éves korában egyszer közölte, hogy ő nem Sájika, hanem Ágika. Azóta is Ági :-)
    De ismerek olyat is, aki a nevét a szülésznőről kapta (nehéz szülése volt a mamájának, és így fejezte ki a háláját), de nem szereti a nevét, úgyhogy nem is nagyon hívják így, "választott" egy másik nevet.
    Szóval nem kell feladni, a gyerek majd úgyis kitalálja, hogy mi a jó neki, persze az a legelőnyösebb, ha mindkét szülőnek tetszik a gyermek neve :-)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  23. Torolt_felhasznalo_348773
    Torolt_felhasznalo_348773
    2004. november 15. 15:08127.
    Mi a véleményetek, hogy a gyerekek hasonlítani fognak a nevükre? .
    Én nem nagyon foglalkoztam vele régebben, viszont van egy 4 éves Péterem, aki nagyon határozott, végsőkig kitart a véleménye mellett, stb. és egy 20 hónapos Matyim, aki puszilkodós, ölbebújós, kedveskedő kis bohóc.
    Péter=kőszikla
    Mátyás=az Úr ajándéka
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  24. 2004. november 15. 14:58126.
    Na igen. . . . Ezért is örültem, h. Ágnes vagyok, csak egy névnapom van. . . . Naptár szerint, mert már láttam mindenféle hülye variácot, napot. . . .
    előzmény:
    rebusbaba (125)
     
  25. 2004. november 15. 14:55125.
    Az érdekes neveknél rákérdeznek, hidd el. Nekem is sok ismerősöm él ilyen névvel, ami nincs a naptárban, aztán mégis van névnapjuk. Meg van sok név, pl. Mária, aminek több névnapja van, ott is megkérdezik, mikor tartja az ember.
    előzmény:
    hibik (124)
     

Címlap

top