Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Vizsla nevelés, hogyan?

barnaszemu
Létrehozva: 2005. december 13. 14:32

Sziasztok!

Láttam, hogy van hasonló topic, de nem találtam megoldást az én problémámra.  

A probléma a következő: van egy kicsi vizsla kutyink, fél éves. Nagyon kedves, és szeretigényes kislány és a többi kutyához képest igen ragaszkodó is. (volt már korábban is elég sok, és sokféle kutyink, de ez az első vizslánk). Viszont az utóbbi időben elég sok rossz fát tett a tűzre, mindent a mit talál szétszed , össze-vissza piszkol, szétrágja még a szőnyeget is, a postaládábaól a leveleket... az udvar most úgy néz ki, minta a hungarocellt téptem volna szét icike picike darabokra.

         

Mikor megkaptuk, elég sokat gondoztuk, foglalkoztunk vele, ez egy ideje elmaradt, én is most beteg vagyok, a család többi tagja meg estig dolgozik... talán nincs aki foglalkozzon vele. De amikor van rá lehetőség mindenki tesz az ügy érdekében de mégsem.... Mennyi idő kell míg végre sikerül???Egyáltalán lehet ilyen korban még nevelni???? Igan, még csak fél éves... de akkor kezdem elveszteni a hitem, hogy kész vége...

Tudtok esetleg konkrét nevelési tanáccsal is ellátni? (nem érti meg, hogy mit szabad, mit nem... hová pisilhet... stb... egyáltalán semmit... kezdek rájönni, hogy butul...talán...)

Imádom a kutyákat, és őt is, de mégis meg kell valahogy nevelni! (Most a kinti hőmérőt szedte szét, de úgy, hogy minden tiszta üveg lett... kész!)

Tud valaki segíteni????

köszi,

ba

  1. Torolt_felhasznalo_519125
    Torolt_felhasznalo_519125
    2005. december 13. 15:3526.

    ja, igen. A foglalkozás. Minden élőlény igényli, pláne egy kutya. Pláne ez a fajta. Mi NAPI szinten foglalkozunk mind a 2 kutyánkkal. Az állatorvosunk mondta egyszer, hogy a vizsla hamarabb belepuszul abba, hogy nem foglalkozik vele az ember, mint abba, ha nem kap kaját. Azt hiszem, hogy ez sokat elárul.

    Pl. nekem vagy egy ismerősöm, akinek a kedvenc fajtája a magyar vizsu, de azért nem vesz, mert tudja, hogy nincs rá ideje.

    Egyébként a rágcsálást ki fogja nőni. Adódhat abból is, hogy fiatal, illetve abból is, hogy nincs vele foglalkozva és ezzel hívják fel a figyelmet magukra.  

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_519125 (24)
    2005-12-13  15:28
  2. Torolt_felhasznalo_529843
    Torolt_felhasznalo_529843
    2005. december 13. 15:3325.

    Szia,

    nekem is van egy vizslám,igaz,hogy már idősnek számít,de emlékszem arra,amikor hozzánk került.

    A lányeg az,hogy akkor csinál "rosszat" egy kutya,amikor unatkozik,tehát ha foglalkozol vele,nem lesz ideje olyan dolgokra,mint amiket felsoroltál.Nyilván nem butul -egy vizsla soha nem lehet buta, hiszen vadászkutya ,és mint ilyen,az egyik leginteligensebb fajta + magyar..-  , gondolom,hogy nincs elég időtök rá és ezt megérzi.Még felnőtt korában is azt szereti,ha körülötte forog a világ.Csak akkor érdemes vizslát tartani,ha mindenki imádja a családban és hajlandó vele valamennyit foglalkozni.Ha ez külön feladat vagy nyűg,akkor már régen rossz,

    adjátok oda valaki másnak.Idővel meg fog komolyodni és majd meglátod,hogy ha a többi "kutyással" találkozol,hogy milyen büszke leszel,amikor a többiek kutyáját szó szerint úgy kell

    levadászni, a tied pedig az első szóra visszajön,annyira fegyelmezett.Emellett minden rosszaságával szerintem a legjobb fej kutya a világon, egy élmény vele az élet.

    (Amúgy a miénk megjárta Németországot, Mallorcát,és semmi baj nem volt vele.Kétszer eltűnt,de megtaláltuk).

    előzmény:
    barnaszemu (1)
    2005-12-13  14:32
  3. Torolt_felhasznalo_519125
    Torolt_felhasznalo_519125
    2005. december 13. 15:2824.

       

    Szia! Ez a lagjobb topic cím, amit valaha itt olvastam!!! De most komolyan! Ugynis nekünk is van egy vizslánk (is).

    Nevelni?        JÓ KÉRDÉS!!!!

    Pedig a miénk most nyáron le is tette a vadászvizsgáját. Mégis "bolond"    Igaz Ő kan, állítólag a szukák kicsit nyugisabbak.

    Ja és tényleg vadászkutyák! Látnád, hogy mit művel, ha meglátja "zöldben" a páromat!!!!  

    Szóval egy hihetetlen intelligens, gyorsan tanuló állat, de elég makacs. Aki ismeri a fajtát és szerelme is, azoktól is tudom, hogy sokat mondják, hogy nem kutya, hanem vizsla!!!  

    A miénk 3 éves, meseszép, tiszta izom, nagytestű kan kutya. Rengeteget futtatjuk a határban, mert a városi séta csak kín egy ilyen fajtának. A párom még esőben is elindul vele és mennek vagy 10km-ert, persze a kutya a dupláját minimum.

    És ne félj! FOG UGATNI IS! Jó, nem fog senkit megenni, de jelezni majd fog, ha jön valaki. Mármint ha lesz kedve.  

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  4. 2005. december 13. 15:2223.
    Majd elfelejtettem, képzeljétek, megtanulta kinyitni a kaput! Egyébként tény, hogy nagyon okos, szóval aggodalomra nincs okod a vizslákkal kapcsolatban. Alvinnak az ül már fél évesen ment, a fekszik kb. másfél és a pacsi úgy két és fél. Ez az ajtónyitás meg most, de erre nem tanítottuk. Egyrészt ki tudja nyitni a lakásajtó forgógombos kilicsét, másrészről a kertkaput, ami ugye befelé nyílik, nem belülről nyitja ki, hanem felágaskodik, és kidugja a lábát a lécek között, lenyomja a  külső kilincset és ahogy húzza vissza lábát, nyílik az ajtó. Nem akartuk elhinni, csak mikor láttuk, meg mikor a szomszédok mondták, hogy rendszeresen látogatja az utcában a kutyákat, tovább soha nem is ment, pedig előtte is kiszökött már úgy,hogy átugrotta a kerítést. Akkor bukott le, mikor mindig láttuk, hogy nyitva van a kapu, ugyanis be nem csukja maga után. 
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_513056 (20)
    2005-12-13  15:14
  5. 2005. december 13. 15:1622.
    Ja, és az én kutyám is mindent megrágott, mikor kicsi volt. Engem is dühített persze sokszor a dolog, de soha nem bántottam, nem kiabáltam vele emiatt (főleg nem később, mikor már azt se tudta volna, miért kap ki!!!), hiszen egy kölyökkutya felnevelése ezzel jár! Aztán persze kiképzésre járt, és most úgy lehet vele kommunikálni minden apró dolgot, mintha egy ember lenne... Külön "vezényszóre" elvégzi a dolgát, pedig senki nem tanította erre, soha nem rondít a járdára séta közben, hanem mindig lehúzódik a járda mellé vagy bemegy a "susnyásba", pedig senki nem mondta neki, hogy úgy kell, eszébe se jut tönkretenni valamit, pedig soha senki nem mondta neki, hogy nem szabad megrágni ezt vagy azt... De ez az én kutyám, és mindegyik más! Lehet, hogy ha ugyanígy neveltünk volna egy másik kutyát, akkor az az életben nem lenne ilyen.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  6. Torolt_felhasznalo_619225
    Torolt_felhasznalo_619225
    2005. december 13. 15:1521.

    "Mikor megkaptuk, elég sokat gondoztuk, foglalkoztunk vele, ez egy ideje elmaradt,..."

    és még csak 6 hónapos!!!!!

    mikor foglalkoztatok vele? 8 hetes korában? egy ideje nincs időtök? és a későbbiekben lesz? szerintem át kellen ezt gondolnotok, még nem késő esetleg keresni neki olyan gazdit, aki foglalkozik is vele. még talán nem viselné meg nagyon a változás.

    előzmény:
    barnaszemu (1)
    2005-12-13  14:32
  7. 2005. december 13. 15:1420.
    Ja és a macskák se mernek bejönni. Szeretem azt mondani, hogy ugatni én tanítottam meg, persze biztos anélkül is rákezdett volna, hogy négykézláb előcsaholok a kerítés tövében, ha arra jön egy macska.  A szomszédok biztos mondták, hogy nem vagyok komplett, a kutya is furcsán forgatta a fejét, de mára végülis ő a legnagyobb ugatóművész az utcában.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_513056 (17)
    2005-12-13  15:09
  8. 2005. december 13. 15:1019.
    A fajtakérdésben nem teljesen értünk egyet: én úgy gondolom, hogy rengeteg dolog nem fajtafüggő. Bár sokan bizonyos tulajdonságokat társítanak bizonyos fajtákkal. Viszont ez korántsem ilyen egyszerű. MInden kutya egyéniség, ahogy minden ember az. Sok-sok apró dolog befolyásolhatja a fejlődését - akárcsak az ember személyiségét. Legyen a kutya akár vizsla, akár német juhász, akár spániel vagy akármi, annak megfelelően kell vele foglalkozni, hogy ő konrkétan milyen!
    A vadászkutyákra is sokszor mondják, hogy nem házőrzők... Persze, nem arra tenyésztették őket réges-régen, de valaki mondja már meg nekem, hogy mostanában pl. a magyar vizslák hány százaléka vadászik??? Amúgy meg láttam pl. olyan őrző-védő pulit, hogy öröm volt nézni! Persze a pulit, mint fajtát sem erre "találták ki", mégis alkalmas sok mindenre. Persze biztos nem mindegyik egyed!
    Szóval ezzel az egésszel csak azt akartam mondani, hogy sokszor nem biztos, hogy lehet ill. célszerű ennyire általánosítani. Még akkor sem, ha pl. sok vizsla nem olyan ugatós...
    Ja és nem vitának, veszekedésnek szántam, csak gondoltam, megosztom veletek, amit gondolok erről.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_112985 (14)
    2005-12-13  14:57
  9. Torolt_felhasznalo_527908
    Torolt_felhasznalo_527908
    2005. december 13. 15:1018.
    hát ja, aki nyugodt és lassú kutyát akar, az ne vizslát vegyen
    ahogy házőrzésre sem pincsit és tacskót szoktak
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_112985 (14)
    2005-12-13  14:57
  10. 2005. december 13. 15:0917.

    Na most nem akarlak elkeseríteni, de a mi vizslucink most három és fél éves, és néha még mindig szétszed ezt-azt, igaz csak akkor, ha napokra elutazunk és a szomszéd csak etetni jár át. Azért ne keseredj el, nem reménytelena a dolog, csak következetesnek kell lenni. A szobatisztasággal kapcsolatban, Alvin (a vizsla) nem jöhet be a lakásba, de valahogy ösztönösen mindig tudta, hova végezze a dolgát, csak a kert egy adott szegletébe jár, és a teraszra, de még a tipegőkőre sem piszkított soha. Mikor három hónapos volt elvittük magunkkal a Balatonra, és mevel nem volt zárt a kert, bent aludt. Életében először és utoljára pisilt a lakásba, de csak azért, mert reggel elfelejtettük kiengedni Mindenesetre, ha ezzel gond van, azt mondják oda kell vinni a kutyagumit, ahová akarod, hogy járjon, akkor rájön, hogy oda kell mennie.

    A rágcsálással kapcsolatban fél évesen ugye még épphogy csak a tejfogai jönnek, tehát amíg a folyamat be nem fejeződik, kényszresen végezni fogja a műveletet. Alvin a kezemen is gyakorolt, de sosem erővel, manapság már ezt sem csinálja. A kiskutyák nagyon játékosak, a vizsla meg különösen. Volt olyan is , hogy apukám a fa barkácsasztalában talált egy kutyafogat, az azért kifogott a drágán.  Apukámnak is sokszor elfogyott a türelme, ugyanis kertészmérnök, de mikor az aprólékos gondossággal elültetett méregdrága növényeiből a kutyu csupasz kórót farag, mindig elátkozza, aztán persze ő szereti a legjobban A lényeg, hogy ha valamit szétszedett, oda kell vinni, meg kell mutatni neki, meg kell szidni (igazából mindegy mit mondasz, a kutya a hangsúlyodból ért igazán), de mindig tudja, hogy miért szidod meg. Vannak növények, amiket egyszerűen a mai napig nem bír, mert édes a virágja, és mindig megeszi. Ilyen a rózsa, a petúnia. De mostanra Alvin már teljesen megtanulta, mit szabad és mit nem, tudja, ha rossz fát tett a tűzre, és ha nem is látjuk rögtön az eredményt, tudjuk, mert a kutya sompolyog, csak úgy "kúszik" a földön, érzi, hogy ebből szidás, néha bizony verés (persze inkább csak jelzésértékű) lesz. Sok kutyának mániája a cipőgyűjtés, de mi nyugodtan kint hagyhatjuk a teraszon, nem nyúl hozzá, ugyanis egyszer kirángatta a garázsból a korcsolyákat, és szétszedte. Na akkor olyat kapott, hogy azóta sem csinálja. Egy cipője van, az az övé, apukám egy rossz kondija, többre nem is vágyik. Mi is el voltunk keseredve eleinte, aztán mikor egyszer úgy cserkészett be egy vakondot, hogy fél délután három lábon állt, és mindössze három hónapos volt, kezdtünk megnyugodni, apukám nagy örömére a vakondok meg sem kísérlik átlépni a kerítés vonalát 

    előzmény:
    barnaszemu (2)
    2005-12-13  14:40
  11. 2005. december 13. 15:0616.
    magyar vizsla... 
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_112985 (3)
    2005-12-13  14:45
  12. 2005. december 13. 15:0615.

    A vizsla az egyik legokosabb kutyafajta, és nagyon sokat lehet kihozni belőle. Az enyém 8 hónapos, egy rontógép, de már nagyon sokat fejlődött. és januártól iskolába jár. Tökéletes lesz. nagyon sok tökéletesen megnevelt tündér vizslát ismerek. Az enyém sem ugat, ezért is külön imádom. 

    szóval nevelgesd otthon is, és vidd iskolába. okos kutyusnak kevés a semmittevés, tanulni akar, meg akar felelni neked.

    Utána tökéletes lesz. Persze ha következetes vagy vele. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  13. Torolt_felhasznalo_112985
    Torolt_felhasznalo_112985
    2005. december 13. 14:5714.

    Ahogy írod, nem arra van tenyésztve.

    Minden kutyafajtának megvannak az adottságai, volt a tenyésztésnek célja. A vizsla kitűnő vadász kutya.

    Emberek! Tájékozódjatok, mielőtt kutyát vásároltok!!! Ne akarjatok sz...rból ostort fonni, mert ha sikerül is nem fog csattanni. (A hasonlat természetesen nem szószerint értendő és főleg nem a vizslára. Nagyon jó adottságú fajta a megfelelő helyen, a megfelelő kezekben a megfelelő célra.)

    Következetesség, szeretet és idő, idő, idő töménytelen mennyiségben, amit a kutyával töltesz.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_527908 (10)
    2005-12-13  14:51
  14. Torolt_felhasznalo_904421
    Torolt_felhasznalo_904421
    2005. december 13. 14:5413.
    Akkor az enyém nagyon meg akar magyarázni valamit!!! 
    előzmény:
    kisszifur (11)
    2005-12-13  14:52
  15. Torolt_felhasznalo_964764
    Torolt_felhasznalo_964764
    2005. december 13. 14:5312.
    Miért mondod? Szerintem nem igaz, hogy reménytelen, és egy kutyához az ő érdekében sem szabad úgy hozzáálni, hogy "csak szeretni kell"....az élete múlhat azon, hogy ő is megtanulja a játékszabályokat!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_253013 (7)
    2005-12-13  14:49
  16. 2005. december 13. 14:5211.

    Az én vizslám 7 éves és még mindig nem ugat, csak ha nagyon akar magyarázni nekem valamit   Gyanítom nem is lesz már belőle házőrző, hál'Istennek  

    Tőle akár a házat is kifoszthatják, jöhet a vízórás, a postás, a betörő, ő mindenkinek örül  

    előzmény:
    barnaszemu (2)
    2005-12-13  14:40
  17. Torolt_felhasznalo_527908
    Torolt_felhasznalo_527908
    2005. december 13. 14:5110.
    ja igen, a vizsa pl. pont nem ugatós fajta. hiszen mint előzőleg írtam is vadászatra van tenyésztve, az ugatással elriasztaná a vadakat.

    tehát ezek az alap tulajdonságai, ezeket nehéz megváltoztatni, de nem lehetetlen, csak hozzáértő, gyakorlott ember kell.
    ezért kell a tanfolyam.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_112985 (4)
    2005-12-13  14:45
  18. Torolt_felhasznalo_904421
    Torolt_felhasznalo_904421
    2005. december 13. 14:519.

    Szia!

    Emlékszem, az én magyar vizslám is elég sokáig nem ugatott. most már annál inkább. Ha nem kéne, akkor is.

    Most nem sorolom fel, mi mindent szedett szét, de pl. a függönyt rendszeresen letépte, ha 5 percre egyedül maradt a lakásban!!

    Aztán szedett már szét flakonos étolajat, bokáig tucsogtunk az étolajban, ő meg fo..ott 3 napig...

    Ez ilyen. 

    előzmény:
    barnaszemu (1)
    2005-12-13  14:32
  19. Torolt_felhasznalo_964764
    Torolt_felhasznalo_964764
    2005. december 13. 14:508.
    Egy fél éves kutya még gyerek!!!! És a gyereknevelésnek is meg a kutyanevelésnek is egy a lényege: a következetesség! Még nem késtél le semmiről, mindenre megtanítható, de persze rendszeresen és következetesen kell foglalkozni vele. Sok-sok türelemmel kell tanítgatni, figyelembe véve azt is, hogy a kutyagyerekeknek is véges a koncentrációjuk. Kezdd a "nem szabad"-dal! Erélyesen szólj rá, fogd le, amikor durvulni kezd a randalírozásban. Viszont legyenek saját szétszedhető játékai, hiszen szüksége van arra is!
    előzmény:
    barnaszemu (2)
    2005-12-13  14:40
  20. 2005. december 13. 14:497.
    Reménytelen. Szeretni kell és kész.
    előzmény:
    barnaszemu (1)
    2005-12-13  14:32
  21. Torolt_felhasznalo_527908
    Torolt_felhasznalo_527908
    2005. december 13. 14:496.
    hát egyrészt a vizsla eleve egy non-stop kutya 1 órája úgy néz ki, hogy 55 perc rohangászás, 5 perc fekvés.

    másrészt meg amire tenyésztették, az a vadászat, tehát a keresés, mindenfajta bigyó odahozása gazdihoz. a széttépés meg játék neki, szórakozás.

    ha nincs hatása a nevelésnek, akkor én mindenképpen egy kutyaiskolát javasolnék. sokat segít.
    innen nem lehet tuti ötleteket adni.
    előzmény:
    barnaszemu (1)
    2005-12-13  14:32
  22. 2005. december 13. 14:475.
    Mi az, hogy még mindig nem ugat???? Szerintem örülj neki, hogy nem ugat meg minden járókelőt!!! Képzeld, milyen lenne! Akkor meg az lenne a bajod, hogy ugat...

    A többivel kapcsolatban pedig mindenképp keress fel egy kutyasulit, ott biztos tudnak segíteni. A következetesség hiánya általában ilyen esetekben a gond. Nem tudod, mikor mit és hogyan kellene csinálnod a kiskutyával és ő úgy érezheti, neki mindent lehet. És persze mindent meg is tesz, amihez kedve van...
    előzmény:
    barnaszemu (2)
    2005-12-13  14:40
  23. Torolt_felhasznalo_112985
    Torolt_felhasznalo_112985
    2005. december 13. 14:454.
    Miért szeretnéd, hogy ugasson? Azt ne mondd, hogy házőrzésre vetted!!!  
    előzmény:
    barnaszemu (2)
    2005-12-13  14:40
  24. Torolt_felhasznalo_112985
    Torolt_felhasznalo_112985
    2005. december 13. 14:453.

    Szia!

    Ez így van! Aki vizslát szeretne, az nézzen utána, mivel jár... ezzel. A vizsla ilyen. Biztosan van kivétel is, de az igazi vizslák már csak ilyen aktív, ugrálós, mindigvalamittenni akarós, valamit rágni vagy tépni akarós, ha gazdi nincs a közelben magát elszórakoztatósak. Ez van. Na, de ezzel már nem jutsz előbbre, késő bánat, a kutyát megvettétek.

    Apropó, magyar vagy német vizsla? Mert nem mindegy.

    előzmény:
    barnaszemu (1)
    2005-12-13  14:32
  25. 2005. december 13. 14:402.
    Jah... és fél éves, és még mindig nem ugat... Szerintetek??? Nem kéne már elkezdenije ezt az ipart??? Hm???????????
    előzmény:
    barnaszemu (1)
    2005-12-13  14:32

Címlap

top