Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

PCOS

Jussy
Létrehozva: 2003. Április 28. 09:15
Sziasztok! Szeretném tudni, hogy hallott-e valaki a PCOS-ről (policisztás óvárium szindróma)? Tudja valaki, hogy milyen kezelési lehetőségek vannak ? Kérem aki tud ezzel kapcsolatban valamit az írjon. Sajnos hazai internetes oldalakon nem találtam semmilyen infót a PCOS-ről.
  1. 2012. augusztus 16. 15:5895251.
    te most kismama vagy ugye jól emlékszem?
    előzmény:
    KorrrMorr (95248)
    2012-08-14  15:25
  2. 2012. augusztus 16. 15:5795250.
    mensmentis
    előzmény:
    ancsa79 (95249)
    2012-08-16  14:23
  3. 2012. augusztus 16. 14:2395249.

    Sziasztok!

     

    A segítségeteket szeretném kérni. Endokrinológust keresek pesten. Valakit aki alapos, megbízható.... én is pcos vagyok, szeretnék végre találni valakit, aki segít.

     

    Előre is köszönöm

     

    Anita 

  4. 2012. augusztus 14. 15:2595248.

    Oksi, köszi szépen!

     

    Meg is van az eredmény, hát nem fényes. 

    A pajzsmirigy vészesen csökken.... 0,650mIU/L

    A Szabad T4 8,18pmol/L

     

    A 0' cukor 5,0

     

    120' 8,6.  ( hát etért bizti kapni fogok....)

     

    Vkinek vmi vélemény? :D

  5. 2012. augusztus 13. 23:0795247.
    6-7 között kell menni az időponttal nem kell foglalkozni.
    előzmény:
    KorrrMorr (95244)
    2012-08-13  19:16
  6. 2012. augusztus 13. 21:3595246.

    Hello!

    Ne torodj az sms-el, nekem is szoltak, hogy ne vegyem figyelembe. Nem tudom, meddig lehet menni, mi a legkesobbi idopont, de en is kb. fel7-re ertem oda juliusban, es ugy okes volt.

    Amugy mizus Veled??? 

    előzmény:
    KorrrMorr (95244)
    2012-08-13  19:16
  7. 2012. augusztus 13. 21:0595245.
    Én is kb. 7-re mentem,vagy még előtte.Nekem külön mondták bejelentkezésnél,hogy sms-t fogok kapni,de az időpontokat ne vegyem figyelembe,mert robot küldi...
    előzmény:
    KorrrMorr (95244)
    2012-08-13  19:16
  8. 2012. augusztus 13. 19:1695244.

    HELP SOS!!

     

    Mensmentis!

     

    Terheléses cukorvérvételre hányra kell menni???,

     

     

    Én fél 7 re emléxem, de jött az sms, hogy 7:40.....

     

     

    VALAKII :-))

  9. 2012. augusztus 7. 11:2395243.

    Szia! A nemi hormonokat elméletileg nőgyógyász is ki tudná írni tb-sen, és akkor csak a cukorterhelést inzulinnal kéne kifizetned :)
    vagy nincs olyan doki aki kiírná?
    vagy az endokrinológustól is ki lehetne valahogy könyörögni ezeket... mondjuk ha ennyire hajthatatlan akkor nehezen :S
    mert ha mindent fizetősön csinálsz az tényleg nagyon húzós lesz :S

    Szerintem terhelésből bőven elég a 3 pontos (0, 60, 120 percnél) :) nekem eddig csak 2 pontos terhelésem volt egyébként, már abból látszik általában a baj, de van akinél 60 percnél van emelkedés, ezért elsőre hasznosabb a hárompontos :)
    Szerintem pajzsmirigyet se nagyon fontos nézetni, ha már egyszer nézték és minden rendben volt... meg azt házidoki is tud írni :)

     

    Hormonokból elég 3. napi hormonprofil elsőre, amiket írtál, dhea-s és shbg is mehet :) Szerintem androsztendion meg társai nem fontosak, ha gond van, a sima hormonos elég sztem...

    Majd mindenképp kérdezd meg a labort hogy mennyibe kerül meg hogy kell kérni :)

    Az a jó  ha kérdezel, örülök hogy nem kezdted el szedni a gyógyszert így, hogy lehet hogy nem is lesz rá szükséged :)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_298455 (95241)
    2012-08-05  11:45
  10. 2012. augusztus 7. 09:4195242.

    Szia Mary-Anne

     

    Nekem annak idején azt mondták, hogy 32 pontos inzulin terhelést kérjek. És bár az aszisztens ezt meg sem hallotta és 5 pontos lett belőle (0,30,60,90,120), az orvos csak a 0,60,120 perceset nézte.

     

    Szép napot

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_298455 (95241)
    2012-08-05  11:45
  11. Torolt_felhasznalo_298455
    Torolt_felhasznalo_298455
    2012. augusztus 5. 11:4595241.

    Most, hogy írtad, rákerestem, elvileg van az egyik közeli városban. (Lehetett volna annyi eszem, hogy ezt korábban megnézem. Szőke nő... :D)

     

    Nézem az árlistát, hát, elég veszélyes... :S

     

    De lehet, hogy rászánom magam, mert én is afelé hajlok, amit Fannimannikával írtatok, hogy ez azért nem oké. Kezelne, de meg sem nézi a kiinduló állapotot, amivel majd a későbbi értékeket összehasonlíthatnánk, nem zárunk ki egyéb endokrin problémákat sem... Gyakorlatilag "reflexből" ráállít a metre, mivel a tünetek stimmelnek, és ez működni szokott. Aztán vagy bejön, vagy nem - ha nem, hát akkor bocsi... Hát, nem így kéne.

     

    Nos, ami a hormonokat illeti, a pajzsmirigynél nézni kell a TSH-t, FT3-at, FT4-et, anti-TPO-t, ugye? Más? TG, Anti-TG, TRAK, ilyesmi egyelőre nem kell, csak ha "gyanús" eredményt kapok, jól gondolom?

     

    Az egyéb hormonoknál az FSH-t, az LH-t, a prolaktint, az ösztradiolt, a progeszteront, a tesztoszteront és a kortizolt vizsgáltatjuk. Ha jól tudom, PCOS-gyanú esetén érdemes lehet még a DHEA-s-t és az SHBG-t is megnézetni. Vagy ezeket nem fontos?

    Még valami más esetleg? Pl. androsztendion (a labor leírása szerint hirzutizmus esetén gyakran emelkedik), ACTH, makroprolaktin stb.?

     

    És ezeket elég a 3. napon, nem feltétlenül kell a 21. napon is megismételni, ugye? (Írtátok, hogy nálam a 21. napon egyébként sem lenne értelme, hisz 36 napos a ciklusom alapesetben.)

     

    Terhelés: olyat találtam, hogy "Glükóz terhelés (75 g glükóz tartalmú cukoroldat)". Ez lenne az?

    Csak mert perceket (0, 30, 60 stb.) emellett nem tüntetnek fel a vizsgálatkérő lapon, hanem az a "Vércukor profil" és az "Inzulin" mezőkön belül van, tehát úgy értelmezem, hogy ezt a kettőt külön kérni kell hozzá. De akkor nem tudom, hogy önmagában a terhelésnek (3000 Ft-ért) mi értelme van, mit foglal magában...

    Apropó, hány pontos terhelést csináltassak? Elég a 0, 60 és a 120 perc vagy kell még a 30, 90, 150 és 180 is? Árban ugye nem mindegy, az inzulin nagyon húzós (darabonként - azaz gondolom, percenként - 1620 Ft).

     

    Ti már tapasztaltak vagytok ebben az egészben, azért kérdezősködök itt rendületlenül. :) Több mindent megtudok Tőletek, mint eddig bármelyik orvostól... 

    előzmény:
    emsziii (95240)
    2012-08-05  09:08
  12. 2012. augusztus 5. 09:0895240.

    Hát nem tudom, de akkor is gyógyszert laboreredmények nélkül felírni nekem kicsit kuruzslásnak tűnik... az összes orvos laboreredmények figyelembevételével írja fel, a "nagy nevek" is... de lehet ez a doki annyira jónak érzi magát, hogy ezek nélkül is tisztában van vele, hogy mi a helyzet belül... :S

    Az ok, hogy a tüneteid PCOS-re utalnak, de nem 100 % hogy az van, mi van ha más hormonális betegség?

    Fannimannikának pedig igaza van, hogy ha most beszeded a metformint és később csinál egy labort, honnan fogja tudni, hogy javultak-e az eredmények, vagy éppen romlottak?

    persze itt is nézheti a tüneteket, de az nem minden, én tünetileg jól vagyok, de a hormonjaim még mindig nem tökéletesek...

     

    Nincs esetleg egy magánlabor a közelben, ahol magánúton csináltathatnál egy cukorterhelést inzulinnal + hormonokat?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_298455 (95238)
    2012-08-04  21:40
  13. 2012. augusztus 4. 21:5195239.
    Én azért is csináltatnék labor vizsgálatokat, mert különben később nem lehet majd viszonyítani, hogy javultak-e vagy mi a helyzet.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_298455 (95238)
    2012-08-04  21:40
  14. Torolt_felhasznalo_298455
    Torolt_felhasznalo_298455
    2012. augusztus 4. 21:4095238.

    Ha lehet hinni a múltkori hormonsornak ilyen szempontból, akkor a pajzsmirigyem elvileg rendben van. A korábbi, háziorvos által kiírt vérvételek alapján is. Már amennyiben a TSH-ból lehet erre következtetni. Volt pajzsmirigy uh-om is, ott sem találtak semmi eltérést.

     

    Egyébként mennyire különbözőek vagyunk: én pont arra törekszem, hogy a gyógyszereket ("mérgeket") kizárjam az életemből, amennyire csak lehet.

     

    Próbáltam elérni az endokrinológust, először telefonon, úgy nem nagyon sikerült, aztán e-mailben, és most kaptam tőle választ a Meforallal kapcsolatos kételyeimre. Számomra "érdekes" dolgokat írt...

     

    Úgy kezdi, hogy a PCOS kezelése több, mint a laborértékek "igazítása". Aztán azzal folytatja, hogy az off label metformin kezelésnek nem feltétele az IR kimutatása. Megjegyezte ezzel kapcsolatban, hogy nincs is rá abszolút módszer, merthogy a cukorterheléses inzulin-meghatározás sem tuti, ahogy semmilyen más módszer nem 100%-os. A gyógyszer felírásának feltétele a PCOS, ami bizonyos tünetek fennállását jelenti. Az elhagyása pedig nem okoz cukorbetegséget (vagyis "függőséget", az addig normális cukorérték elszállását), állítólag ezt sok éves tapasztalat támasztja alá.

     

    Lehet, hogy most jobb lenne a kételkedő énemet háttérbe szorítani?  

    előzmény:
    emsziii (95236)
    2012-08-04  09:01
  15. 2012. augusztus 4. 20:4295237.
    Sziasztok! Nekem egy orvoskereső kérdésem lenne: most hagytam abba a fogamzásgátlót és nagyon hullik a hajam. Még csak most kell majd megjönnie 1,5 hét múlva kb szóval még ez az első ciklus a fogamzásgátló nélkül. A hajhullás állítólag normális ilyenkor de gondoltam megnézetem a hormonjaimat, többek közt PCOS miatt is, hogy kizárjam. Ti akik endokrinológushoz jártok hogy kaptok időpontot?Mennyit kell várni? Budapesti vagyok. Nekem nagyon rossz tapasztalataim vannak mert Pm alulműködéssel én régebben kb 3 hónap múlvára kaptam időpontot! és akkor ott még csak a vérvételt kérte utána vissza kellett volna menni. Szóval ez ennyire időigényes???Most azt hiszem elintézem teljesen magánban, de érdekelne hogy hogy megy ez az időpont kérés állami helyeken? Ill tudtok olyan dokit aki nem fizetős és gyorsan be lehet hozzá jutni ha továbbra is lesznek ilyen gondjaim?Ezt az egy vérvételt megcsinálom magánban de ha továbbra is járogatni kell az már nem fog menni, nagyon drága..
  16. 2012. augusztus 4. 09:0195236.

    Szió! hát szerintem is az lenne a legjobb megoldás, ha keresnél egy másik dokit, azért csak kéne az a terhelés meg a hormonok...

    volt már itt olyan lány, akinek a tünetei pcos-re utaltak, viszont a terhelése nem mutatta az IR-t, hiába mondtuk neki hogy tökéletesek az eredményei, erre nem kell gyógyszer, ő mindenképpen szedni akarta, mert attól várta a megoldást... végül azt hiszem nem szedte be, kiderült, hogy a pajzsmirigye zavart be nagyon... 

    Meg az is lehet, hogy teljesen elég nálad az életmódváltás is a javuláshoz, nem kell mindig a gyógyszer, csak ha az eredmények indokolják. Így vakon felírni a gyógyszert... hááát szerintem nagy felelőtlenség :S főleg hogy nem látja hogy mi zajlik belül :( aztán ha még nagyobb bajt okoz a gyógyszer mint ami most van, akkor meg szétteszi a kezét a doki, hogy ez pedig működni szokott, de te vagy a kivétel? vagy mi?

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_298455 (95230)
    2012-08-02  22:05
  17. 2012. augusztus 4. 08:5095235.

    Szia! sajnos nem nagyon értek hozzá, viszont nekem is magasabb az LH-m mindig, hiába lettek most gyönyörű inzulinértékeim, ez az LH-FSH arány nem akar javulni. Pont tegnap mutattam a dokimnak a leleteket

    Glükóz 0: (5,3 mmol/l), 120: 5,3

    Inzulin 0: 2 alatt (miU/l), 120: 17,3

    és 21. napon:

    LH: 8,2 iu/l ; FSH: 3,8 iu/l

    ösztrad: 338 pmol/l  ; prog: 19,8 nmol/l

    prolakt: 274 mIU/l ; teszt: 1,28 nmol/l

     (3. napon februárban ez: LH: 7,0 ; FSH:5,6)

     

    Na és a lényeg hogy nekem azt mondta a dokim, hogy szerinte ebben a hormon dologban nálam már nem lesz javulás, mert valószínűleg ez az LH-FSH eltérés okozta nálam az egész PCOS dolgot és nem az inzulinnövekedés (ha jól értelmeztem amit mondott :))

    Azt mondta, hogy peteérésem van, de a beágyazódáshoz kevés ez az eredmény, és ha majd gyereket szeretnék akkor hormonpótlás kell. A closty-t emlegette, hogy az majd javítja az LH-FSH arányt...

    De ez még nálam a jövő zenéje, egyelőre még nincs tervben a baba :)

     

    ...ja meg lehet hogy az is be fog zavarni nálam, hogy rövid a luteális szakaszom, legalábbis a hőgörbéim szerint 18. nap környékén ovulálok, a nőgyógyim ebben a ciklusban a 16. napon látta a domináns tüszőt... viszont 28 nap körüliek a ciklusok, tehát így csak olyan 10 napos a lut. szakasz, ami nagyon furcsa lenne szerinte, mert a nők 99 %-ánál ez a szakasz 12-14 napos... na de szerintem ez még javulhat, ha tényleg így lenne... de ha tényleg 18. napon ovulálok akkor meg nem jó ha a 21. napon van levéve a 21. napi vv, hanem a 24-25. napon kéne... áhh, bonyolult vagyok... :(

     

    Ezeket az ovuteszteket én sem tudom, hogy magas LH-val van-e értelme nézegetni, esetleg kérdezd meg a dokid :)

     

    Mikor mész ezt az eredményt dokinak megmutatni?

     

    előzmény:
    Detti0811 (95229)
    2012-08-02  08:28
  18. Torolt_felhasznalo_298455
    Torolt_felhasznalo_298455
    2012. augusztus 3. 13:2095234.

    Egy nagyon minimális esély mindenre van, de én inkább arra tippelnék, hogy nem. Hangsúlyozom, csak tippelnék! És csak abból kiindulva, hogy márciusban menstruáltál utoljára.

     

    Egyébként az már nagyon rég volt, erre nem kapta fel a fejét az orvosod? Vagy olyan nemtörődöm ő is, mint akikhez nekem volt szerencsétlenségem? :(

    előzmény:
    sweet17 (95233)
    2012-08-03  13:11
  19. 2012. augusztus 3. 13:1195233.
    igen, de most ilyen állapotban lehet peteérésem? van rá esély egyáltalán?
    előzmény:
    KorrrMorr (95232)
    2012-08-03  07:55
  20. 2012. augusztus 3. 07:5595232.
    Hát, babához ahhoz peteérés is kell. 
  21. 2012. augusztus 3. 06:4395231.

    Sziasztok, lécci segítsetek.

     

     

    ápr-máj-június elején szedtem merckformin retard 500 mg.os metformint, ez hozzászoktató adag volt.

    jött 2 hét szünet , majd júl elejétől a 750 mg.os-ra emelte az orvos az adagot, ezeket napi egyszer kell bevennem.

    előtte jan-februárig metfogammát szedtem 850 mgost, aztán jött egy nagyobb szünet, után szedtem a merckforminokat.

     

    a lényeg, hogy márciusban volt utoljára menszeszem, ( biztos nem vok terhes) és tegnap voltam a barátommal,de volt egy kis baki, ill. lehet hogy időben kihúzta. (remélem nem baj hogy így nyiltan irtam)

     

    kicsit túlsúlyos is vagyok, magas a tesztoszteron szintem (szőrösödés :S) , de perpillanat nem tudom hogy a szervezetem milyen állapotban van.

    lehetek-e terhes így is? 

     

    mindenesetre most akkor szüneteltetem kicsit a gyógyszert... 

  22. Torolt_felhasznalo_298455
    Torolt_felhasznalo_298455
    2012. augusztus 2. 22:0595230.

    Ma visszavittem a hétfői leletemet a háziorvoshoz. Azt tudni kell, hogy nem sok fogalma van arról, mi az a PCOS, én tartottam neki néhányszor "kiselőadást" belőle (pedig én sem vagyok a megtestesült tudás ebben a témában). Nézegette a leletet, látszott rajta, hogy nincs túlságosan képben, de azért gondoltam, csak megkérdezem erről a Meforal-dologról, elvégre az nem kifejezetten PCOS-specifikus.

     

    Meg is kérdeztem, hogy így, normál cukorértékkel, inzulinterhelés nélkül (tehát az IR bizonyítottsága nélkül) nem árthat-e, ha elkezdem szedni a Meforalt. Erre annyit mondott, hogy valószínűleg azért nem csináltak inzulinterhelést, mert vannak bizonyos tünetegyüttesek, amik gyakorlatilag teljes bizonyossággal egy adott betegségre utalnak, tehát fölöslegesnek tarthatták, mert többnyire úgyis ez (IR) áll a háttérben. Logikus, de annyira nem győzött meg...

     

    Aztán hozzátette, hogy jó, persze, a Meforal lehúzza a cukrot, de hypozni szerinte nem fogok, úgyhogy csak nyugodtan... Arról nem nyilatkozott, hogy nem válhatok-e tőle "függővé", azaz, hogy nem lyukadhatok-e ki végül odáig, hogy ha valami miatt leállok a Meforallal, nélküle a most még teljesen normális cukrom magas lesz. Pedig ez lenne most az egyik legfontosabb szempont, azt hiszem.

     

    Szóval továbbra sem tudom... Az is bennem van, hogy valamit azért csak kéne kezdeni végre ezzel a problémával, de a bizonyítottság hiánya visszatart. Nem akarom úgy gyógyszerezni magam, hogy nem tudom, feltétlenül szükséges-e. Nem akarok egy életre még jobban elcseszni a szervezetemmel.

     

    A legjobb megoldás persze az lenne, amit írtok is, hogy keresni valaki mást, aki alaposabb. De hogy találok-e ilyet, az kérdéses - itt, vidéken nem nagyon van "választék" endokrinológusból. Meg mire időpontot kapok, illetve mire előtte nagy nehezen kierőszakoskodnék a háziorvosból megint egy beutalót...

     

    Bocsi, hogy ennyit "pörgök" itt Nektek ezen, csak egy csomó, orvosokkal kapcsolatos negatív tapasztalattal a hátam mögött már tényleg tanácstalan vagyok, hogy hogy lehetne ebből valami jót kihozni. Korlátozott lehetőségek (leginkább anyagilag) és hátráltató körülmények (pl. vidék) mellett.  

  23. 2012. augusztus 2. 08:2895229.

    Az LH/FSH- m 1,5 és erről a szintről nem mozdul. Lehet így babáról álmodozni?

     

    Másik kérdésem: esetünkben mennyire megbízhatóak a pé.tesztek? Gondolok itt arra,hogy az eleve magas Lh hamis eredményt produkálhat...

    előzmény:
    Detti0811 (95228)
    2012-08-02  08:17
  24. 2012. augusztus 2. 08:1795228.

    Nahát! miért nem engedi belinkelni???

     

    ösztrodiol 73 pmol/l , tesztoszteron 1,2 nmol/l, progeszteron 3nmol/l

     

    előzmény:
    Detti0811 (95227)
    2012-08-02  08:15
  25. 2012. augusztus 2. 08:1595227.

     

    A végét nem tette be....

     

     

    Ösztradiol            

    előzmény:
    Detti0811 (95226)
    2012-08-02  08:13
  26. 2012. augusztus 2. 08:1395226.

    Sziasztok!

     

    A 2.napi hormonsorom sajnos nagyon pocsék lett.....kb.mint 8 hónappal ezelőtt.Lehet,hogy veri a gyógyszer előtti állapotomat,negatív értelemben.

     

    Van ilyen,hogy "visszaesik 2 az ember?  Annyira elkeserítő!

     

    TSH                                              1,030 mIU/L        0,400 - 4,000

    LH           11,15 U/L

          follikuláris fázis : 2,12 - 10,89 U/l

          ovulációs fázis    : 19,18 - 103,03U/l

          luteális fázis     : 1,20 - 12,86 U/l

          posztmenopauza     : 10,87 - 58,64 U/l

    FSH            7,29 U/L

          follikuláris fázis : 3,85-8,78 U/L

          ovulációs fázis    : 4,54 - 22,51 U/L

          luteális fázis     : 1,79 - 5,12 U/L

          posztmenopauza     : 16,74 - 113,59 U/L

    Prolaktin                                        349,9 mIU/L         70,8 - 566,5

    Ösztradiol            

  27. 2012. július 31. 11:5395225.
    Hát azért lehet, hogy érdemes lenne egy IR terhelést is csinálni (ha az még nem volt)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_298455 (95224)
    2012-07-31  10:45
  28. Torolt_felhasznalo_298455
    Torolt_felhasznalo_298455
    2012. július 31. 10:4595224.

    Egyébként engem is kikérdezett jó néhány dologról, amikor időpontot kértem tőle. És emlékezett arra, amiket mondtam, valószínűleg ezért volt az, hogy tegnap már csak a menstruációs naptáramat nézte át, illetve ránézett a pattanásaimra meg a hirzutizmusra.

     

    Nyaki uh-on már voltam tavaly, hogy kiderüljön, nem a pajzsmiriggyel van-e gond, de nem találtak semmilyen elváltozást. Ahogy ezen a hasin sem. Hüvelyit még nem sikerült kierőszakolnom senkiből. 

     

    Ettől függetlenül én is úgy gondolom, hogy lehetett volna ezt alaposabban. Igazából nem is értem: felírja a gyógyszert, és majd csak utána jöhet szóba a ciklusdiagnosztika?!

     

    Egyébként még arra is gondoltam, hogy ez a Meforal így nem árthat? Hisz még nem derült ki, hogy van-e IR-m vagy nincs, tehát az is lehet, hogy valójában nincs. A cukrommal pedig semmi baj. Na most ha ezt így elkezdem szedni, akkor vajon nem történhet olyan, hogy bekavar a szervezetem működésébe, és végül oda lyukadok majd ki, hogy nélküle a cukrommal is baj lesz?

     

    Jaj, annyira "imádom" ezeket az orvosokat... :(

    előzmény:
    Eeszter01 (95223)
    2012-07-30  21:41
  29. 2012. július 30. 21:4195223.

    Szia

     

    Ha módód van rá, menj el egy másik orvoshoz, aki törődik is veled. Amit most itt leírtál az nekem kicsit kevésnek tűnik. Engem első alkalomkor kikérdezgetett, mindenféléről (tenyérzsibbadás, mellkasfájdalom, éjszakai felébredés ok nélkül, szőrösödés, széklet rendszeressége, menstruáció rendszeressége....). Megcsináltatta a terhelést meg +pár hormont és annak függvényében küldött még el nyaki és hasi valamint nőgyógyászati Uh-ra. És csak azután írta fel a gyógyszert és küldött el még dietetikushoz. 

     

    Szép estét

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_298455 (95222)
    2012-07-30  20:15
  30. Torolt_felhasznalo_298455
    Torolt_felhasznalo_298455
    2012. július 30. 20:1595222.

    Sziasztok Lányok!

     

    Ma már meg is volt az endokrinológiai látogatás. Felemás érzéseim vannak...

     

    Már amikor időpontot kértem, akkor beszámoltam neki a panaszaimról, és megemlítettem a PCOS-gyanút. 

     

    Így ma annyit csinált, hogy ránézett a menstruációs naptáramra, és ebből meg a pattanásaimból, illetve a hirzutizmusomból kiindulva kapásból kijelentette, hogy igen, ez tényleg PCOS. (Múltkor volt nőgyógyászati uh-m - bár csak hasi -, ott cisztákat nem láttunk, de ugye a 3-ból ez csak egy kritériuma a PCOS-nak, aminek nem is feltétlenül kell teljesülnie.)

     

    Ezek után már írta is fel a Meforalt. Merthogy tapasztalata szerint az általában rendezi a hormonkatyvaszt, szabályosabbá teszi a ciklust, kb. 6 hónap után pedig a pattanásokon és a szőrösödésen is segít stb.

     

    3 hónap múlva kell visszamennem kontrollra, és majd csak akkor jöhet szóba a ciklusdiagnosztika, inzulinterhelésről pedig nem beszélt. Egyébként a diétát meg a mozgást sem hozta szóba, holott ugye ezek is elengedhetetlenek a PCOS kezeléséhez.

     

    Szóval nem tudom. Oké, hogy tényleg elég nagy a valószínűsége a PCOS-nak, de végül is hormonsorral, inzulinterheléssel nincs alátámasztva, nincs kizárva más endokrin betegség. Ennek ellenére egyből tolná belém a gyógyszert - ez az, ami "kicsit" szkeptikussá tesz a doktornővel kapcsolatban.

  31. 2012. július 27. 10:1195221.
    És D3 vitamin szintet, ami nem vitamin, hanem hormon Nyugat EU-ban már!
    előzmény:
    Dipelta (95220)
    2012-07-27  10:09
  32. 2012. július 27. 10:0995220.

    Szia!
    Amiket írok referencia azok tágak, mert állami ellátás (gyakran a férfi érték is benne van :) ), de remélem segít valamennyit:
    Gluk+Ins-> kellen tudni hány gr CH-tot ittál
    LH/FSH -> egynek kellene lennie
    PRL--> 6-29
    Progi follikus fázis-->0,6-47
             ovulációs fázis-->2,4-9,4
             luteális fázis-->5,3-86
    Ösztraidol foll. f.-->46-607

                     ovu. f.-->318-1828
                     l. f. -->161-774
    Tesztoszteron-->0,173- 1,810

    Torna minden nap kellene, jóga vagy úszás elég és nyugalom és sok alvás.
    Semmi édesség, se alkohol, se dohányzás, se fehérliszt!
    Hánykilós vagy?
    TSH-t is kellen nézetni, látatlanban mondom!

    előzmény:
    szegedi_lany (95213)
    2012-07-20  21:27
  33. 2012. július 27. 09:4695219.

    Szasztok!

    Babához nagy gratula és szurkolok én is minden renben menjen!
    TB-s kezelésre is járok, de ha labort szeretnék, ami szerintem nélkülözhetetlen, akkor azt külön kérésre felírják és fizetős. Sajnos két év után ez a tapasztalatom, hogy nem költenek rád, neked kell kérni és fizetni vagy magándokihoz elmenni és az legalább elmondj mit érdemes szerinte megnézni laborral.
    A TB ellátásba a PCO-s nők egészsége nem fér bele!! Sajnos.
    Nekem IR-t sem ellenőriztek, csak TSH-t pedig más hormonokkal is volt gond...

    A referencia értékeken vagyok még felháborodva:

    D3 vitamin alsó határ államin 20 magánon 50!

    Ha allergiás vagyok a rozsra, akkor mit egyek barna kenyér helyett?
    (barna kenyér= rozstartalom)

    Izületi probléma és PCO között valaki talált már összefüggést?

    előzmény:
    Jussy (1)
    2003-04-28  09:15
  34. 2012. július 25. 21:4895218.

    Sziasztok!

    Indítottam saját topikot,de nem nagyon kapok választ :(

     

    Tudnátok nekem segíteni?

    Következő a helyzet:

    Meddőséggel kezeltek,ADIMET 500-at szedtem(túlsúly,rendszertelen menzi,PCOS)beállt a menzi,terhes lettem,3. hónapig szedtem a gyógyszert,első perctől kezdve diétáztam így nem csináltak a terhesség alatt cukorterhelést!!

    Megszültem,diétát abbahagytam,így is alig volt tejem....most  megint hízok,rendszertelen a menzesz....

    kérdésem az lenne,szerintetek hova forduljak ezzel??

    A dokihoz aki a meddőséggel kezelt és adta ezt a gyógyszert,vagy akinél szültem?

    Egyálltalán TBre hol és hogyan csinltathatom meg?

    Szeretnék utánna járni,hogy most mi a helyzet....

  35. 2012. július 24. 12:3295217.

    Sziasztok

     

    Meszianiko: én is gratulálok neked. És szerintem sem kell, hogy rossz érzésed legyen emiatt. Bár irigyelni én is irigyellek, de szeintem sokan tudunk örülni más boldogságának és sikerének.

     

    Szép napot

    előzmény:
    meszianiko (95216)
    2012-07-24  12:28
  36. 2012. július 24. 12:2895216.

    Köszi szépen Gabriella, nagyon kedves vagy.

    Lassan telnek a napok, csak már lennénk túl ezen a 3 hónapon. Mondani szoktuk neki, hogy: Kicsikém, kapaszkodjál :) meg különben is szoktam neki beszélni, meg simizni a hasamat, metakommunikációval minden el jut hozzá. :) :)

     

    Nagyon rendesek vagytok lányok hogy örültök az örömünknek. Aki még előtte áll a dolgoknak, kívánom, hogy minnél előbb legyen neki siker. Olyan hihetetlen érdekes és jó érzés ez most nekem. És mi lesz még, ha meghalljuk a szívdobogását, vagy rugdosni kezd, vagy megszületik. Háááát nem is gondoltam, hogy ez ilyen izgalmas. Gondolom a hormonjaimnak is köszönhetem a meghatódást, örömöt, sírdogálást. Mert gondolom gőzerővel elindult a hormon termelés: fáj a cicim, émelygek, szédelgek, fáradékony vagyok. Napi 8-10 óra alvás után is fáradt vagyok és gyakorlatilag semmi megterhelőt nem végzek.

    No, most már befejetem, mert kitiltanak a topicból, mert elkalandoztam a nyitó témától :)

     

    A lényeg: Lányok, mindenkinek hasonló jókat kívánok!

    előzmény:
    Gabriell88 (95215)
    2012-07-21  12:53
  37. 2012. július 21. 12:5395215.

    Sziasztok!

    Meszianiko én is nagyon drukkolok neked. Egyáltalán ne érezd magad rosszul, nagyon jó, hogy leírtad, mert bizakodást adott. Én még nem szedem a gyógyszert. Majd (ha fel írják egyáltalán) talán szeptembertől. De tényleg nagyon szuper ami veletek történik :D

    előzmény:
    meszianiko (95212)
    2012-07-20  15:19
  38. 2012. július 20. 22:3895214.

    Szia!

     

    Az IR-t a homeo sem gyógyítja,ha babát szeretnél szerintem ne kisérletezz és ne "félj" a gyógyszertől.Nekem is rosszul esett mikor megtudtam,hogy bogyót kell szednem és próbáltam rábeszélni a dokit,hogy helyetesítsük kecskeruta teával,de azt mondta,hogy azzal csak akkor próbálkozzak,ha nem fontos annyira,hogy a ciklusom szép szabályos legyen.Így most ideiglenesen én is szedem.

     

    A hormonértékedhez nem tudok hozzászólni,mert nem 2-5 napi,viszont a terhelt inzulinod az éhgyomrihoz képest magas.Max.ötszöröse lehetne...

    előzmény:
    szegedi_lany (95213)
    2012-07-20  21:27
  39. 2012. július 20. 21:2795213.

    Sziasztok!

     

     

    Segítséget szeretnék kérni, mert minél több információt olvasok a PCO-ról, annál bizonytalanabb vagyok. Rengeteg az információ, és iszonyat tömegű a hozzászólások száma, nehéz megtalálni a nekem szóló válaszokat, így inkább konkrétan kérdeznék, illetve a segítségeteket kérem.

     

    2011 novembere óta nem szedem a fogamzásgátlót, mert babát szeretnék. Azonban mivel 3 hónap után sem jött  meg a menstruációm, orvoshoz fordultam, aki 3 hónapos gyógynövénykúrát ajánlott(GYNEX), hogy rendezze a hormonháztartásom, és az UH-on diagnosztizált policystás ováriumot.

    A kúra nem használt, menstruáció nem jelentkezett, és a cysták sem tűntek el, ezért gyógyszerrel hozta meg a vérzést, plusz clostylbegittel sikerült tüszőérést és ovulációt elérni, azonban nem estem teherbe, mert a méh nyálkaháryta nem vastagodott meg kelő képpen. Azóta sem volt menstruációm a fenti ok miatt.

    Utánaolvasva a dolognak, PCO-ra kezdtem gyanakodni, de a doki e téren szkeptikus, ő  szerinte jó jel, hogy reagálok a gyógyszerekre, előbb utóbb rendeződni fog a hormonrendszer. Viszont  a tünetek miatt (cysták, hajhullás, szőrösödés, pattanások) és az IR-re gyanakodtam, ezért meggyőztem egy cukorterhelésről, és egy hormonvizsgálatról. Erre  csak most került sor, mert menstruáció 3 napja csak nem jött el, így ciklustól független vizsgálatot kértünk. Ma kaptam meg az eredményt, és kérlek segítsetek megérteni, mert orvoshoz csak 2 hét múlva jutok el. Annyit már tanultam tőletek, hogy FHS- LH-nak 1:1-nek kellene lennie, és inzulin 12’ max 3-szor annyi lehet mint Inzulin éhgyomri, de a többi értékre nem találok támpontot.

     

     

    Glükóz 4,2

    60’       6,2

    120’     5,8

     

    Inzulin 3,9

    60’       37

    120’     28,2

     

    FSHL 6,2

    LHL 18

    Prolactin 12,1

    Progeszteron 0,79

    Ösztradiol 163,8

    Tezstoszteron 1,07 (ez utóbbi eltérésként +-al jelöve)

     

    Mindezt úgy értem el, hogy május óta odafigyelek mit eszem, nem méricskélve, de azért próbálom szem előtt tartani az IR diéta alapelveit, és heti 2x tornázom, igaz nem kardiotréning, csak pilates-yoga. Próbáltam az AVIVA módszert is, de nemigazán használ, bár otthon, magamtól nem is biztos, hogy jól végzem a gyakorlatokat.)

     

    A kérdésem, hogy mennyire látjátok súlyosnak az IR-t, és hogy gyógyszeres kezelést vagy homeopátiás kúrát ajánlotok? Párom szerint az első csak tüneti kezelés, a homeo viszont talán tartósan is használhat, de kérdéses, hogy az én értékeimet homeopátiával vissza lehet e fordítani.

     

    Végezetül szegedi specialistát is keresnék, mert a mostani orvosom, bár jó nőgyógyász, és több magánrendelőben is dolgozik, nem PCO specialista. A PCO oldalon levő szegedi nőgyógyászt  kerestem, de nem rendel már Szegeden… Ha csak elkerülte a figyelmem, és volt erről szó, kérlek írjátok meg, hogy melyik hozzászólásban keressem, vagy a nevet és hogy hol rendel.

     

  40. 2012. július 20. 15:1995212.

    Szia Detti :),

    Köszi szépen.

     

    Remélem én is.

    Különben képzeljétek: április környékén ültünk az unokatesómmal a Duna partján, meséltem a történéseket neki, PCOS, HPV-ből a veszélyesebb, pajzsmirígy, stb. úgy hogy közben én azt hittem egészséges vagyok, legalább is addig azt mondták a dokik. Szóval el voltam keseredve.

    Viszont volt egy megérzésem, amit el is mondtam neki: júniusban úgy érzem megtörténik. Így is lett. A peteérés valószínűsíthető napja: júni 30 :) Bár magam sem értettem, hogy lehet(ne) ilyen, mikor a doki néni azt mondta leghamarabb 3 hónapon belül lehet vmi változás, de ha mindent berartok. Hát én 95%an tartottam be a szigorlatot és 2 hét nyaralás alatt meg semmilyen mértékben :(

    Uncsitesóm kérdeze 2 hete (akkor én még nem tudtam semmit), no hogy állsz? mi van a megérzéseddel? mondtam, hogy nincs semmi, pedig már volt :) :) :)

     

    Ismerősök, akiknek nehezen jött össze, de már van babájuk sokan mondták, hogy el kell utatazni, nyaralni, wellmessezni, stb. Mert ott jön össze. Hát így lett nekünk is :) Nyaralás alatt a legelső volt a nyerő, úgy tűnik :)

     

    Ajánlom én is a módszert :)

     

     

     

    előzmény:
    Detti0811 (95210)
    2012-07-20  15:03
  41. 2012. július 20. 15:1595211.
    azt nrm tudom direkt vagy véletlenül írta de ezeket ciklus elején van értelme nézni kivéve a progit. illetva van aminél mindegy. de az lh,fsh, ösztradiol azok ciklus elején informatívak igazán
    előzmény:
    Gabriell88 (95207)
    2012-07-20  14:26
  42. 2012. július 20. 15:0395210.

    Nagy-nagy gratula!

     

    Ügyesek vagytok,nem lesz semmi de semmi baj!.... Megérzés 

    előzmény:
    meszianiko (95206)
    2012-07-20  14:13
  43. 2012. július 20. 14:3295209.

    Köszi Emszii!!

    :)

     

    Szorítsatok, ...féltem ebben az első 3 hónapban :)

    Mondjuk neki hogy kapaszkodjon a kis drága :) :) :) :)

     

    majd jelentkezem a hírekkel:)

     

    Hasonló jókat kívánok mindenkinek aki még előtte van :)

    előzmény:
    emsziii (95208)
    2012-07-20  14:27
  44. 2012. július 20. 14:2795208.

    Szia! Wooow! Halk gratula :)

    Ne érezd magad kellemetlenül emiatt, szuper hír :)

     

    majd írj a fejleményekről 

    :)

     

    előzmény:
    meszianiko (95206)
    2012-07-20  14:13
  45. 2012. július 20. 14:2695207.
    akkor szerinted véletlenül írta azt rá? Te inkább mennél 3. napira még így is?
    előzmény:
    Zemanek (95205)
    2012-07-19  21:26
  46. 2012. július 20. 14:1395206.

    Sziasztok,

    Van egy 2 csíkos tesztem, szorítsatok lányok hogy minden rendben legyen!!! :)

    Izgulok magyon, most 5 hetes a számítások szerint. Jövő héten megyek dokihoz.

    1-2 hónapja kezdtem el a hármas kezelést, illetven közben 10 napot nyaraltunk, amikor nem tartottam be a diétát és ennek ellenére férjemmel 2 csíkot láttunk.

    1,5 éve próbálkoztunk.

     

    Igaz több alternatív oldalról támadtam az endokrinológus doki néni előírásai mellett, de akkor is nagyon meglepődtem a gyors eredménynek.

    Illetve fogytam kb. 7 kg-ot. Ez is pozitívum, van miből ;)

     

    Kicsit kellemetlenül érzem magam, hogy én itt dicsekszem, van aki pedig mély letargiában van esetleg. Meg szerettem volna osztani az eredményemet, hátha vaalkinek pont ezzel adok plusz erőt a további kitartáshoz.

     

    üdv. meszianiko

    UI: Pránanadi kezeléseket is végzek, akinek szüksége van rá, szóljon. Priviben megbeszéljük.

     

     

     

  47. 2012. július 19. 21:2695205.
    ezt 3. napon kell nézetni.
    előzmény:
    Gabriell88 (95204)
    2012-07-19  20:44
  48. 2012. július 19. 20:4495204.

    Sziasztok!

    Van egy kis gondom. Megjött a beutaló postán. De a papírra azt írta a doki kézzel, hogy a 21. napon menjek. De nem tudom, hogy miért (jövő héten lenne, de nem leszek itthon, így nem tudok elmenni ->újabb 1 hónap) Valamint hozzátesztem, hogy azt írtam, hogy 3. napit szeretnék kérni és mégis 21. napot írt rá. A ciklusom 26 napos. Ez van a beutalón:

     

    a vizsgálat indoka:
    -egyedi OGTT VC 0 és 12 perces
    - inzulin 0 és 120 perces
    Diagnózis:
    - E0390
    Vizsgálatok:
    -TEST (Testosteron)
    -SHBG (Sexual Horm. Binging G1)
    - DHEA-S (Dehydroepiandr.sulph)
    - PROL (Prolactin)
    - LH
    - FSH
    - PROG (Progesteron)
    - ESTR (Oestradiol)
    - VC_OGTT

     

    szerintetek mit csináljak? Várjak még egy hónapot és menjek a 21. napon vagy menjek el a 3. napon ennek ellenére? 

  49. Torolt_felhasznalo_298455
    Torolt_felhasznalo_298455
    2012. július 19. 16:3095203.
    Köszi az eddigi infokat, Lányok, nagyon hasznosak voltak! :) Megpróbálom utolérni a magán endokrinológust, remélem, kapok időpont hamar, aztán majd meglátjuk...
  50. 2012. július 19. 07:1795202.

    Hát igen, a legtöbbünknél az a vége, hogy magánúton kell elintézni, mert annyira rugalmatlanok az állami rendelésen, hogy az hihetetlen.

    Nem értem miért nem képesek adni neked egy nyamvadt beutalót :( vagy akkor adnának ha már 200 kilós és szakállas-bajszos-kopasz lennél? szánalmas...

     

    A legfontosabb a 2-5. napi hormonos vérvétel és a cukorterhelés inzulinnal. A 21. napi is jó lehet később, az mutatja a peteérést, viszont először inkább a ciklus elejei.

    Főleg, hogy ilyen összevissza vannak a ciklusaid, nincs is értelme 21. napit csinálni, mert az 28 napos ciklusnál kell hogy a 21. napra essen...

    Általában a legtöbb magándoki szerintem tud beutalót adni állami vérvételre is, én is úgy járok, hogy Szegedről Kecskemétre magándokihoz, de a vérvételeket Szegeden oldom meg, elfogadják a beutalókat hálisten :)

    Egyszer volt hogy nem fogadták el a cukorterhelést, de csak azért mert 1 papíron volt az inzulin a cukorral és az 2 külön laborba megy állítólag, így nem tudták megcsinálni, azt muszáj volt fizetősön levetetnem. De mostmár okosabb vagyok, legutóbb külön papírra kértem a kettőt és minden rendben volt :)))

    Hormonokat nőgyógyász is ki tudja írni, de a cukorterhelést inzulinnal ő sem :( azt mindenképpen endokrinológus tudja csak tudtommal.

    (Vagy magánlaborban megcsinálják beutaló nélkül is, jó pénzért :D )

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_298455 (95198)
    2012-07-18  18:15

Címlap

top