Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Szülnél otthon kisbabát?

KerteszGabor
Létrehozva: 2010. október 8. 11:14
Kedves fórumozók!  Szeretnénk írni  a Nők Lapjában a legújabb, balul elsült  otthonszülés hátteréről, majd  az alternatív módszer törvényi szabályozásának szükségességéről. Kíváncsiak vagyunk a véleményetekre: Ti szívesen világra hoznátok-e otthon a kisbabátokat? És ha nem, miért? köszönjük előre is a kommentjeiteket, Koronczay Lilla
  1. 2010. október 8. 14:07101.

    A szülés mindenképpen kockázatos dolog, akár kórházban, akár otthon.

     

    Utálom, hogy hippinek vagy hisztis, trendi picsának állítják be azokat, akik otthon szeretnének szülni - pláne, hogy nagyon kevesen vannak.

     

    Én valószínűleg inkább kórházban szülnék harmadszor is, mert én ott érzem magam biztonságban, és mindkét szülésem szép és zavartalan volt kórházi keretek közt. 

     

    És inkább azokról a baromarcúakról indítanéksárdobáló topikot, aki a Schöpf-Mérei Ágost kórházat bezáratták, ill. hagyták bezárni.

     

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2010-10-08  11:14
  2. 2010. október 8. 14:07100.

    Ide nekem (nekünk) egy otthon szült GerébÁgis anyukát! KÖVETELEK egy iylen anyukát, mert szeretném kifaggatni!

    Sőtt ha lehet egyből 2 anyukát szeretnék. Egy olyat, aki simán megszült komplikációk nélkül és egy olyat, akinél meghalt vagy súlyosan beteg maradt a baba. Nagyon sok kérdést tennék fel nekik. Nem bántanám őket!!! Csak érdekelne az otthon szülés minden pillanata. Főleg annál a mamánál, akinél baj volt. Érdekelne a pénz is meg minden részlet. És akkor tudnánk összehasonlítani!!!

     

    De az is érdekelne, hogy amikor baj van, mit szólnának, ha azt válszolnák a kórházból, hogy csak a babát mentik meg, mert neki nem volt VÁLASZTÁSI JOGA! Tudom morbid, de akkor mit csinálna a nagyon okos és szülésből max felkészített anyuka???

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_390011 (0)
     
  3. 2010. október 8. 14:0499.

    A dédnagymamám 14 gyereket szült, ebböl 5 a születés közben meghalt (2 még a háborúban, mert valami bombával játszott). Mondjuk neki "egyszerübb" volt megélni egy meghalt csecsemöt, mert más volt annó még a mentalitás. Maradt még hét.

    Persze, hogy képes volt rá én is az vagyok és ezt tudom. Csak nem tudom miért kellene felesleges kockázatot vállalnom, valami homályos felsöbb indíttatás miatt. Én nem szeretnék háromszor szülni, hogy kettö életben maradjon .

    előzmény:
    zizimami (72)
    2010-10-08  13:29
  4. 2010. október 8. 14:0398.

    az számít, hogy milyen a környezet. hogy mire ülsz. hogy puha a szék. hogy piros vagy kék vagy zöld a fal, és nem fehér, mint az arcod. hogy családias. hogy nem kapsz beöntést. hogy ehetsz közben. hogy nem kapsz infúziót, csak ha muszáj. hogy nem egy szülőágyat látsz ritka ronda környezetben, hanem szülőszéket, labdát, puha szőnyeget, zenét vagy verset vagy bármit, ami ellazít. hogy jól érzed magad. hogy engedik, hogy jól érezd magad. vagy hogy szarul érezd magad, azért mégiscsak szülsz vagy mi. de engedik, hogy önmagad légy. és ott lehet veled a babád. meg a férjed is veletek alhat már első éjszaka. mert fontos a kötődés. és sorolhatnám, miért...

     

    és ha baj van, hoppsz, kinyílik egy ajtó, és ott a megváltó műtő, ahol majd jól nem hagynak meghalni.

     

     

    előzmény:
    CsillagViki (81)
    2010-10-08  13:45
  5. 2010. október 8. 14:0297.

    Ahogy páran írták, valami köztes megoldás kéne! Nevezzük Szülőotthonnak. Legyen a szülés háborítatlan, ha minden ok, mert ez nem betegség, nem műtét, egy természetes folyamat. A babák normál esetben megszületnek akárhol műtőlámpa és szülőágy nélkül is. Lehessen olyan pozícióban vajúdni és szülni, ahogy az anya legjobban érzi magát stb stb. De mindez olyan helyen történjen, ahol azonnal elérhető a segítség, mondjuk egy kórház egyik emelete vagy egy szárnya, ahol van orvos ha kell, és van műtő ha kell.

     

    Semmiképpen nem szülnék otthon. Egy dolog a rizikó a másik meg a szülés utáni "takarítás". Én ugyan nem tudnék ott aludni, ahol előtte pár órával vér és egyéb folyt. Nálunk speciel a fürdőszoba sem lenne alkalmas szülésre. Szóval nekem még a kényelem sem szól az otthonszülés mellett! 

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2010-10-08  11:14
  6. 2010. október 8. 14:0096.

    Egyébként én jelenleg itthoni állapotokat figyelembe véve az otthonszüléses "eseteknél" nem csak az orvost és a bábát venném elő, hanem a szülőket is. Ha én lennék az orvos tuti aláírattatnék egy papírt a szülőkkel, hogy tisztában vannak az otthonszülés kockázatával és tragédia esetén tisztában vannak a büntetőjogi felelőségükkel is.  Tehát ha valami történik a babával, akkor a szülőt is előlehessen venni kiskorú gondatlan veszélyztetéséért.

    Amúgy meg tényleg kiváncsi vagyok, hogyan intézik el az otthonszülők a gyerek hivatalos papírjait (pl anyakönyv) és az anyasági támogatásokat. Ugyanis ezekhez mind kórházi papírok kellenek. Na hát e tekintetben sincsen az otthonszülés szabályozva. Szóval ez nem csak az egészségügyet érintené, hanem a közigazgatást is. Oké utólag is belehet szerezni nőgyógyászati igazolást, de akkor hol az a nagy betűs alternatívság.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_390011 (0)
     
  7. 2010. október 8. 14:0095.

    Az "emberi méltóságról" szólva: nem nagyon tudok elképzelni megalázóbb, embertelenebb szülést, mint amit Geréb propaganda-filmjeiben mutogatnak.

    A nő ott fetreng, kúszik pucéran egy csomó vadidegen, természetesen állig felöltözött "segítő" között, és közben vadidegen (magukat dúlának kinevező) férfiak filmezik. Sőt, az így készült filmet ország-világnak mutogatják.

    Szerintem végtelnül megalázó és iszonyú.

    előzmény:
    eda-1952 (77)
    2010-10-08  13:38
  8. 2010. október 8. 13:5994.

    Ez egy nagyon összetett kérdés és függ attól, hogy valakinek van-e már gyereke, ha igen hogyan szülte - szvsz.

     

    Amíg csak pocakom volt, bizony megfordult az én fejemben is, hogy mégsem így döntöttem ennek GerébÁgi dúlái az oka, de jól döntöttem, a két perces fájásaimnál erőteljes vérnyomásemelkedést produkáltam, gyógyszer hatására is továbbemelkedett - ezt ők hogyan oldják meg??? A dúlák annyira csak az otthonszülés előnyeire hegyezték ki az előadásukat, engem alig engedtek szóhoz, csak az érzelmeimet próbálták manipulálni, de túl racionális voltam hozzájuk, a racionális kérdéseimen igyekeztek átsiklani - kell ez nekem? Nem - én így döntöttem.

     

    A legutóbbi történés pedig végképp meggyőzött arról, hogy otthon sohatöbbé. Ha beindult a szülés, tudott a vérzékenységről, akkor nem rögtön mentőt kellett volna hívni? Ha így tesz (felelősségteljes orvos módjára jár el akkor szerintem, így viszont nagyon lecsúszott a szememben), akkor nálam is és még talán az ügyészeknél és bíráknál is pluszpontot szerez és nem mínuszokat. 

     

     Sokgyerekes körökben mozogva többekkel is találkoztam már akik nála szültek - előnyeként azt említik meg, hogy felhívod és már tudja is a szüléstörténeted, nos ez az én kórházi dokimra is igaz és mégsem GerébÁgi.

     

    Egyébként ha nem GerébÁgi=otthonszülés lenne ma Mo-on a helyzet, akkor sokkal árnyaltabb lehetne a kép és lehet bevállalnám, ha racionális kérdésekre is választ kapnék: ha gond van, akkor kinek kell a mentőt hívni - nekem vagy neki - no erre nem kaptam pl választ. Miből derül ki, hogy gond van? 

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2010-10-08  11:14
  9. Torolt_felhasznalo_515057
    Torolt_felhasznalo_515057
    2010. október 8. 13:5693.
    CsillagViki 2010-10-08 12:0017.

    Lehet. Nagyon régóta.

    Zavartalan szülés után néhány órával az anyuka és a baba is hazamehet a kórházból az anya kérésére.

    (Úgy rémlik talán 4 óra múlva, császárnál pedig 12 óra. Pontosan már nem emlékszem, de a kórházi szülésfelkészítőn elmondták.)

    előzmény: Hheny (12) 2010-10-08  11:55 Privit neki Barátokhoz ad Könyvjelző Válasz erre Idézem

     

    cake2 2010-10-08 11:5916.

     

    Mindenhol lehet ilyet kérni,ambuláns szülésnek nevezik.

     

    Kérdés, lesz -e erőd,kedved és vérnyomásod másnap harmadnak és negyed nap visszavinni időre a kisbabát a különbözö vizsgálatok elvégzésére, vagy esetleg téged haza engednek de őt átirányitják egy gyerekkorházba,ahol ezeket elvégzik-persze hely nem lesz,h te is befeküdj mellé,igy a szoptatás már necces..

     

    Nem olyan rossz az a 4 nap és kell is.

     

    Szerintem.

     

     

    ---------

     

    Miben is mond ellen egymásnak a két hsz?!

     

    előzmény:
    Hheny (26)
    2010-10-08  12:14
  10. 2010. október 8. 13:5392.

    Már kínomban röhögök!

     

    Zizimami, kérlek arra válaszolj, a nőknek VAN-E joga arról szabadon dönteni, hogy a szülésnél felmerülő bármilyen komplikáció esetén (bármilyen = előre nem látható, nem tervezett) a gyermeküknek NEM járhat maximális orvosi, kórházi ellátás???

     

    Arra buzdítasz, hogy a nő istennek gondolja magát, aki élet és halál ura.  Hogy írhatsz le ilyet, hogy aki otthon szül"az tisztában van a benne, a testében, a gyerekével, gyerekében és a körülötte zajló dolgokkal és vállalja azt"???? Ez az én értelmezésem szerint azt jelenti, hogy a te általad felelősségteljesnek gondolt nő, tisztában van a szülés folyamatának minden pillanatával, és mint ilyen, tisztában van azzal, hogy előfordulhat, hogy pl. a köldökzsinor a baba nyakára tekeredhet, és mint ilyen vállalja azt!

     

     

    előzmény:
    zizimami (72)
    2010-10-08  13:29
  11. 2010. október 8. 13:5391.
    Ott a pont az utolsó mondatokban
    előzmény:
    rnelli (69)
    2010-10-08  13:27
  12. 2010. október 8. 13:5390.

    Bocsánat, de az, hogy az otthonszülés a Geréb-szektánál ingyenes, egyszerűen hazugság.

    Külön - igen magas - összeget kell fizetni Gerébnek, és külön a "dúláknak".

    idézet:
    CsillagViki (75)
    2010-10-08 13:32:40
    ...és vajon ad róla számlát, és leadózza ?
    előzmény:
    CsillagViki (75)
    2010-10-08  13:32
  13. Torolt_felhasznalo_515057
    Torolt_felhasznalo_515057
    2010. október 8. 13:5389.
    Kórháza válogatja-nekem klassz 4 nap volt-közkórház pedig.
    előzmény:
    Hheny (26)
    2010-10-08  12:14
  14. 2010. október 8. 13:5388.

    Senki, soha! De vannak nők, akik vállalják a kockázatot! 

     

    Ha számokról beszélünk, ma Mo.-n nagyon csekély azon nők száma, akik otthon szeretnének szülni. Arányaiban sokkal nagyobb a felfordulás, amit ez a dolog kiváltott. 

     

    Tiszta sor, a szülés egy nagyon kockázatos műfaj, aki szült, tudja. Akár bele is lehet halni. Ezt senki sem vitatja. Mégis vállalunk gyerekeket, szülünk, vitázunk róla. Mert piszok fontos dologról van szó, a gyerekeinkről, a jövőnkről. És a kórházban is meg lehet halni, és otthon is meg lehet halni.

     

    De hadd döntsem el, hogy én hol szeretnék szülni, vállalva és tudva a kockázatot!

     

    (Mellesleg a otthonszülést választó nők komolyabb tanfolyamon vesznek részt, mint amit bármelyik kórház szervezett valaha, és ez nem véletlen.)

    előzmény:
    R-csibe (80)
    2010-10-08  13:44
  15. 2010. október 8. 13:5287.
    Vannak olyan kórházak, akik akár 5 embert is beengednek. Mondjuk én olyan típus vagyok, aki nem látná szívesen az anyósát a közelben ilyen helyzetben .
    idézet:
    Mukkacs (76)
    2010-10-08 13:35:23
    Ó, pedig szülés közben bármit megengedhet az ember magának...legalább jól leordíthatnád a fejét !
    előzmény:
    Mukkacs (76)
    2010-10-08  13:35
  16. 2010. október 8. 13:5286.

    Olyan,de ooolyaaan védőnőm van,hogy nem bíznám rá a legyet aki betévedt az előbb a szobába,nemhogy a gyerekemet! Az ő utasításaira a wc ajtóig nem lehet elmenni. Anyám itt volt,hallotta a mit mondott,napokig csak hümmögött szegény

     

    Ott kezdődött,hogy nem volt tejem.De nem volta akkor sem,mikor 123 éves voltam,nehogy 41 évesen.Én olyan vagyok mint a Dacia.Ha jól lennék összerakva,akkor jól működnék..egyik gyerekemet sem tudtam csak nagyon rövíd ideig szoptatni,ehettem,ihattam bármit,tejem nem lett,pár nap után elapadt. Szűlészeten (Szt. István kórház) azt mondta nekem a szoltatós tanácsadó hogy kellene egy jó szoptatós párna és akkor megoldódna,ő tud is ajánlani..szemberöhögtem.Azért mert elmondtam amit fentebb leírtam de mégis hűlyének nézett,azt akarta beadni nekem,aki megvesz 3 ezerért egy szoptatós párnát annak elindul a teje

     

    Itthon a védőnőtől kérdem,milyen tápszert adjak a kicsinek,erre úgy néz rám,mintha szuahéliűl kérdeztem volna,és megmagyarázza,hogy SEMMILYET ! Adjak egy hétig a gyereknek csak felfőzött vizet,és,ha egy hét alatt nem fejlődik,akkor majd megkonzultáljuk,hogy milyen tápszer is legyen.Akkor felment bennem a pumpa,és mondtam,adjon ő főtt vizet enni a gyerekeinek,és kívűl sokkal tágasabb. Na erre akadt ki anyám.Mindig megkérdezte,mennyi vizet adtam a gyereknek,hogy ilyen szépen fejlődik

    Dokinéni ugyanaz mattban mint a védőnő,neki már megmagyaráztam,hogy a kötelező oltásoknál találkozunk,egyébként semmi közünk egymáshoz,ossza az észt annak aki elhiszi,hogy vitaminnal kell tömni az újszülőttet,ha nem kap anyatejet..

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_390011 (0)
     
  17. 2010. október 8. 13:5285.

    Bocsánat, de az, hogy az otthonszülés a Geréb-szektánál ingyenes, egyszerűen hazugság.

    Külön - igen magas - összeget kell fizetni Gerébnek, és külön a "dúláknak".

    idézet:
    CsillagViki (75)
    2010-10-08 13:32:40

    Az mindig világos volt számomra, hogy fizetni kell, hiszen ők is élnek valamiből.. De merje már megmondani valaki, aki ott szült, hogy mennyit adott? Nem, az a körítés, hogy nem kötelező, meg ugye alapítvány vagy mi és oda fizetnek, az nem érdekel, hanem pusztán a ronda anyagiak.

     

    előzmény:
    CsillagViki (75)
    2010-10-08  13:32
  18. 2010. október 8. 13:5084.

    Off

    a "fővércsoport-összeférhetetlenség" összeférhetetlenség alatt a rh inkompabilitásre gondolsz - vagy ez valami más. Nálunk is elöfordulhat ugyanis az rh inkompabilitás

    On

    előzmény:
    CsillagViki (67)
    2010-10-08  13:24
  19. 2010. október 8. 13:4883.

    "itt komolyan neked kell a babát 1-2 naposan cipelned vissza a kórházba ellenőrzésre?"

    Jaj, dehogy! Nem itthon élsz? A lányom hétfőn hajnalban szült (bemenéssel együtt cakk-pakk 2 óra alatt), tegnap hazajöhettek, délután nem ért rá a gyerekorvos és a védőnő, de ma reggel már jöttek is. Megnézték a babát, a dnő megvizsgálta, körbedédelgette...))) A védőnő ezután rendszeresen jön, de ha probléma adódik, hívni is lehet.

    előzmény:
    limun (55)
    2010-10-08  13:09
  20. Torolt_felhasznalo_390011
    Torolt_felhasznalo_390011
    2010. október 8. 13:4782.

    5 embert? Hát sose szültem volna 5 plussz ember társaságában!

     

    Amúgy meg fúj kórházi szülés. Mit nem adtam volna egy rontás lábtámaszért, amit csak akkor kaptam meg amikor varrták a gátat. 

    előzmény:
    Mukkacs (76)
    2010-10-08  13:35
  21. 2010. október 8. 13:4581.

    Ha ott van a jól felszerelt műtő meg az egyéb felszereltség, akkor az miért "szülőotthon" és miért nem kórház? 

    Vagy csak az elnevezés számít?

    előzmény:
    zizimami (79)
    2010-10-08  13:40
  22. 2010. október 8. 13:4480.
    Értelek, de tuti 100%-ra biztos komplikációmentességet ki tud előre megjósolni?
    előzmény:
    zizimami (79)
    2010-10-08  13:40
  23. 2010. október 8. 13:4079.

    A kérdés jó, miért nincsenek SZÜLŐOTTHONok?

     

    Én is azt gondolom, hogy ha lennének, az otthon szülő nők és a kórházban  szülő nők többsége is ezt választaná! Mert akkor ott lenne kéznél minden, az otthonos környezet, és a jól felszerelt műtő, mindenkinek jó lenne. de sajna nincs ilyen!!!

     

    És azért ne keverjük a dolgokat - a vakbél műtét, a gyerekszülés meg szülés. Én csak a komplikációmenes, időre érkező babák esetében támogatom az otthonszülést, és tiszteletben tartom a másként gondolkodók véleményét.

    előzmény:
    R-csibe (66)
    2010-10-08  13:21
  24. Torolt_felhasznalo_390011
    Torolt_felhasznalo_390011
    2010. október 8. 13:3978.

    Már megbocsáss, egy percig sem vitatom el, hogy jogod van kivetetni a vesekövedet vagy a vakbeledet a konyhaasztalodon, ha találsz olyan hülye orvost, aki megcsinálja.

     

    Hát ezt nem bírom! Tényleg ez lesz a következő lépés, amiért harcolni fognak. Szívátültetés családias környezetben, kedvező áron!

    előzmény:
    CsillagViki (64)
    2010-10-08  13:18
  25. 2010. október 8. 13:3877.

    NEM!!! Az okokat már többen leírták.

     

    Egyébként most jutott eszembe: az a sok nő, aki itt is a "medikanizálást" írja, meg megalázó helyzeteket emleget valószínűleg még soha nem feküdt kórházban komolyabb okkal, esetleg műtéttel. Majd ha egy műtét előtt beöntést csinálnak neki, vagy ott fekszik vacogva altatás előt a műtőben, utána ágytálra vár...és van még néhány "megalázó", de inkább kiszolgáltatottnak nevezném --- helyzet, akkor majd nem emlegeti ugyanezt egy szülésnél.... A szülésnél ezek az embernek eszébe sem jutnak, pont azért, mert a szülés nem betegség és ami történik, annak mind örömteli oka van. A frissen szült babámat meg igenis vizsgálják meg, szívják le amit le kell szívni, cseppentsenek a szemébe, hogy később ne kelljen esetleg könnycsatornát átfújni neki...és úgy általában tudjam, hogy egészséges a baba! Ha valaki olyan erős fizikailag, hogy rögtön haza akar menni, tegye, ha van segítsége (mert az úgy érzi, az nem biztos, hogy úgy is van!). A többieknek meg igenis jót tesz a pihenés, hogy ha fáradt, beviheti a babát a csecsemősökhöz és hogy frissen szülve nem kell ebédet főzni két szoptatás között, esetleg ellátni azonnal a többi gyereket is.

    Én azt is elhiszem, hogy egy magánklinikán jobbak a körülmények, kellemesebben érzi magát az anyuka---de ez nem indok a kórházak leszólására. Aki megteheti, menjen oda, ha szeretne...csak ne felejtsük el, hogy az anyák töredéke engedheti meg magának.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_390011 (0)
     

Címlap

top