Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Élelmiszert kidobni?

KoronczayLilla
Létrehozva: 2011. május 25. 17:22

 

Ledves fórumozó! 

Te szoktál élelmiszert kidobni? Ha igen, milyet? És elvinnéd-e egy lakóhelyedhez közeli helyre, feltéve, ha lenne ilyen, hogy segíts a rászorulókon? Azért kérdezem, mert vannak ilyen kezdeményezések! 

Várom a válaszokat, esetleg saját történeteket! 

Köszönöm:

Koronczay Lilla

 

  1. 2011. május 26. 06:3851.

    Ez a legpontosabb válasz az eredeti kérdésre:

    "megnézem, hogy mennyit és mire költök, olyan élelmiszert nem veszek meg, amit tudom, hogy nem fogyasztunk el."

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_628072 (18)
    2011-05-25  18:26
  2. 2011. május 26. 06:3450.
    Micsoda üdítő változatosság ilyet is hallani! Csak akkor bonthatja ki a joghurtot, ha meg is eszi. Más /liberális/ helyeken ez már a zsarnoki nevelés csúcsa. Közben egyszerű józan ész dolga.
    előzmény:
    rnegabi (7)
    2011-05-25  17:51
  3. 2011. május 25. 21:3049.

    Biztos vannak itt is pocsékolósok, de nyilván nem dicsekszenek vele és mellőzik az ilyen topicokat...

     

    Én nem dobok ki kaját, olyat meg pláne nem, amit bárkinek is oda lehetne még adni. Kenyérféle nálunk nem marad meg. Főzni annyit főzök, amennyit megeszünk még megromlás előtt. Akár napokig is szívesen esszük, amit szeretünk és gyakran fagyasztok is le. Kutyák is vannak, de mondjuk romlott (vagy gyanús) kaját nem adok nekik... Hűtőbe úgy vásárolok, hogy mindennek figyelem a lejáratát és asszerint fogyasztjuk is el. Ha szökőévente valami mégis megromlik, mérges vagyok magamra.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_904145 (37)
    2011-05-25  19:38
  4. 2011. május 25. 20:3948.
    Nálunk is! Amikor meghozom a péktől a meleg kenyeret, a férjem és a kisebbik lányom harcolnak a sarkáért!
    előzmény:
    bigacsiga2 (47)
    2011-05-25  20:38
  5. 2011. május 25. 20:3847.
    Nálunk veszekedés van a kenyér sarkáért... 
    előzmény:
    kivi39 (17)
    2011-05-25  18:23
  6. 2011. május 25. 20:3546.
    SZIASZTOK! Én nem szoktam kidobni és nagyon vigyázzok rá,mert egy pár hónappal ezelött megtapasztaltam milyen amikor nincs,a férjemet súlyos baleset érte a munka helyén és bizony elég sokba került az orvos,és őszintén bevalom volt olyan hogy csak ott álltam a hütő elött és nem tudtam mit adni a két gyerekemnek sőt én hetekig jártam vajaskenyérrel dolgozni . Most szerencsére dolgozik csak most a lakástörlesztés viszi el .de nem szomorkodom amíg van kenyér.ezt csak azért írtam le ,hogy elég egy baleset vagy egyébb baj. elég sok ember van aki élelmiszert dob ki sajnos.detta
    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2011-05-25  17:22
  7. 2011. május 25. 20:2745.
    Köszi a választ. Ilyet már láttam az Aldiban, de még nem vettem. Majd ha arra járok kipróbálom:)
    előzmény:
    antironia (44)
    2011-05-25  20:04
  8. 2011. május 25. 20:0444.

    Ilyesmi, mint ez a Wasa:

     

    www.fotexnet.hu/elelmiszer-reformelelmiszerek-ke tszersultek/wasa-extrudalt-kenyer-p8888.html

     

    Az IKEA_ban szoktuk venni, vagy még jobb az Aldiban/lidlben - legalábbis olcsóbb. :-)

     

     

    előzmény:
    rnegabi (31)
    2011-05-25  18:57
  9. 2011. május 25. 20:0243.

    Csak akkor dobok ki valamit, ha megromlott. Szerencsére nagyon ritkán fordul elő.

     

    Kenyeret, pékárut csak annyit veszek, amennyi elfogy. Ha egy kevés marad, és már nem olyan friss, vagy bundáskenyér, vagy melegszendvics, végső esetben zsemlemorzsa lesz belőle. De volt már olyan, hogy több napos ünnepkor lefagyasztottam szeletelve a kenyeret, hogy ha kevés lenne, akkor legyen mihez nyúlni, még most is a fagyasztóban van, majd ha szükség lesz rá, akkor előveszem.

     

    A lányom lisztérzékeny, neki kb. havonta egyszer megsütöm a péksüteményeit, süteményeit és fagyasztom. Ha naponta frisset kéne sütnöm, állandóan a sütőnél állnék, és villanytűzhely révén, nem is lenne olcsó. Így reggelente kiveszem neki, mikroban felengedem, és mindig frisset eszik (a gluténmentes pékáruknál ez külön jó, mert iszonyú hamar, akár fél-1 nap alatt is kőkeménnyé száradnak). 

     

    Tej, tejtermék, sajt: nincs ideje megromlani, ha a családom tehetné, már azelőtt bekebelezné mindet, mielőtt a hűtőbe kerülne. Ipari mennyiségben fogy!

     

    Felvágottat minimálisat veszek, mert csak én szoktam néha egy kis sonkát enni, meg a lányom szereti a májkrémet, de más nem kell. Inkább veszek a csarnokban házi füstölt karajt, sonkát, az nem romlik meg, és tuti elfogy (ha tehetnék, abból is eltüntetnének 1 kilót pár nap alatt).

     

    Főtt ételnél igyekszem csak annyit főzni, amennyi el is fogy. Ha mégis maradna, akkor általában 1-2 napon belül megesszük vagy felhasználjuk a maradékot. Fagyasztani ritkán szoktam. 

     

    Gyümölcsöt, zöldséget szintén inkább gyakrabban veszek kevesebbet. Ha valami mégis túlkorossá válna a hűtőben, akkor pl. csinálok lecsót belőle, a gyümölcsből meg esetleg turmixot, levest, joghurtot vagy fagyit.

     

    Korábban is azt hittem, takarékosan élünk, de pár éve, amióta nehezebben mennek a dolgok, rájöttem, hogy mennyi minden felesleges dolgot vettünk korábban! Azóta még inkább odafigyelek, és tényleg csak azt és annyit veszek, amire szükségünk van és elfogy. 

     

     

    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2011-05-25  17:22
  10. Torolt_felhasznalo_904145
    Torolt_felhasznalo_904145
    2011. május 25. 20:0142.
    Azt hiszem, ezek a multik tehetnék meg azt, amit Lilla forszíroz; az ilyen semmibajaárut simán el tudom képzelni, hogy kiadni a rászorulóknak, akár hajléktalana, akár az önkormányzatoknál nyilvántartott szociális étkező, vagy/és szociális segélyből élő. Konkrétan úgy képzelem, hogy az önkormányzatokoz vinnék az árut, és ők osztanák szét, csakis azoknak, akik jogosultak. Tehát nem tömegnyomor az önkormányzat udvarán és aki kapja marja, hanem szociális ügyek előadója kigyűjti a jogosultakat, a címeket leadja a hivatal vezetőjének, aki gondoskodik az élelmiszer kiszállításáról. Esetleg a segély egy része is így megváltható lenne. Én díjaznám. Persze normális élelmiszerek, amik valóban fogyaszthatóak, amire gondolok, nem a nélkülözhetőekre. Például liszt, cukor, száraztészta, étolaj, esetleg némi felvágott, lekvárok, satöbbi. Nem két doboz vaagdalthús konzerv, meg egy kiló rizs és liszt. Hanem aminek értelme van. Anyni minden megy pocsékba iparai menyniségben, hoyg simán elláthatóak napi bevásárlás szinten a rászorulók análkül, hogy dőzsölnének.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_776412 (40)
    2011-05-25  19:49
  11. Torolt_felhasznalo_904145
    Torolt_felhasznalo_904145
    2011. május 25. 19:5241.
    Na, mit mondtam?!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_904145 (37)
    2011-05-25  19:38
  12. Torolt_felhasznalo_776412
    Torolt_felhasznalo_776412
    2011. május 25. 19:4940.
    Én leltároztam többször is egy nagyobb német élelmiszer áruházban. Ha egy négyes csomagolású csokiból 1 db leszakad, akkor a másik 3 db is kidobásra kerül. Ha kifolyt az olaj az ecetes üvegekre és olajos lett a cimke, akkor azok is mennek a kukába. A rengeteg margarin, amit még sokáig fel lehetne használni, stb..Hiába fájt pl. a csokiért a szívünk és hiába voltunk éhesek és fáradtak éjjel 2-kor, a csokit nem ehettük meg. Nem akartak visszaélést.( Pl. hogy csak azért szakítják ki a csomagolást hogy megehessék. Odaadhatták volna azonban hazamenetelkor ajándékba, de nem..A kukákat lelakatolták és még kamerákkal is örzik. Ha a szemetes cég számára kitesznek valamit és valaki elviszi, itt az is lopásnak számít. Persze nem vesznek mindent ennyire véresen komolyan, de elvileg a szemétböl se szabadna kiszedni semmit..
    előzmény:
    antironia (9)
    2011-05-25  17:54
  13. 2011. május 25. 19:4639.

    Nem,nem szoktam kaját kidobni..Kb. 30 éve főzök,napi rendszerességgel,már tudok,mekkora edényt kell elővennem,ahhoz,hogy éhesek se maradjanak a lurkók,de eldobni se kelljen. Ha valamennyi mégis megmaradna,nálunk a tömbházban van egy kedves kis idős hölgy aki nagyon szereti a gyerekeimet,mindig előkap hol egy szem cukorkát,hol egy kiscsokit a zsebéből,és a gyerekeimnek adja.Neki is szoktam néha vásárolni,általában elfogadja a föztömet.Nem viszem fel Neki,hanem meghívom hozzánk egy kis beszélgetésre,aztán rábeszélem,egyen velünk

    Kenyér néha marad,képtelenség lenne egyfolytában panírnak valót gyártani,nem is nagyon prézlizek,legtöbbszőr a rántott hús nálunk párizsiasan van sütve,úgy jobban szeretjük. De a kenyérdarabokat kis kockára vágva egy lábasban meg szoktam pirítani,majd miután kihűlt,bekerül egy nagyobb fémdobozba,levesbetétnek elfogy,akár a száraz kifli. A kifli,ha teljesen kiszáradt,papaírzacskóba teszem és úgy tárolom.Hónapok múlva sincs semmi baja,mert száraz,és hűvös a speiz szekrényem.Legtöbb krémlevest kiflikarikával tálalom,akkormikor szükség van rá,előveszek egy vagy két kiflit,karikára vágom,és egy serpenyőben semmiféle zsiradék nélkül mindkét oldalát megpirítom.

    Én csak a száraz zsemlét szoktam panírnak lereszelni .Ha majdnem száraz,akkor a nagylyukú reszelőn panko panír lesz belőle (amia KFC csirke panírja is),ha meg már teljesen száraz,akkor a durva részén a reszelőnek,hagyományos zsemlemorzsakészül belőle.

    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2011-05-25  17:22
  14. Torolt_felhasznalo_776412
    Torolt_felhasznalo_776412
    2011. május 25. 19:3938.
    Igen, a rizst is lehet fagyasztani és a rakott cukkínit is. Nálam viszont nincs hely soha a mélyhütöben, emiatt romlik meg sokszor maradék..
    előzmény:
    Rugove (33)
    2011-05-25  19:20
  15. Torolt_felhasznalo_904145
    Torolt_felhasznalo_904145
    2011. május 25. 19:3837.

    Szoktam. Azt, ami valami véletlen folytán megmarad és megromlik.

     

    Egyébként Lilla, ez itt az enelcé, itt csak takarékos, mindent profin hasznosító és soha nem pocsékoló asszonyok vannak.

    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2011-05-25  17:22
  16. 2011. május 25. 19:2536.

    Minden használhatót, ruhát, élelmiszert rendesen, tisztán becsomagolva kiteszek a kuka tetejére, és szinte minden ismerős utcabeli ugyanezt csinálja!

     

    Tegnapelőtt este pl egy 40 körüli férfi kukázott, mondta, hogy már 3 napja nem evett semmit. NEM kisebbség!

    Tegnap egy roma nő mondta, hogy ha van valami kidobni való a hűtőben, vigyem neki ki, mert éheznek a gyerekei.

     

    Naponta jönnek többen, minden kukát megnéznek, látom, reggel is, este is.

    Ez annyira szomorú!

     

    A begyűjtést nem tudom, hogyan képzelik, de jó kezdeményezésnek tartom, hogy jótékonysági szervezetek boltokban tartós élelmiszert gyűjtenek, mindig van, aki adakozik, és a kicsi is segíthet.

     

     

     

     

    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2011-05-25  17:22
  17. 2011. május 25. 19:2235.
    Én is szeletelve veszem. Az utolsó 2-3 szelet marad meg. Azt nem tudom megcsinálni, hogy csak a kenyér közepét veszem meg, a végeit nem. A pici szeleteket meg csak akkor eszik meg, ha nincs más. (nálunk nem igazán szeretik a héját a kenyérnek)
    előzmény:
    rnegabi (28)
    2011-05-25  18:50
  18. Torolt_felhasznalo_378702
    Torolt_felhasznalo_378702
    2011. május 25. 19:2134.
    Feltétlenül ! Jogos is csak élemiszer biztonsági okokból én tegnaptól mégjobban odafigyelek,hisz végzett szakács vagyok !
    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2011-05-25  17:22
  19. 2011. május 25. 19:2033.

    Hmm, en kb zero zsemlemorzsat hasznalok, ugyhogy ez nem megoldas. Masreszt az idom, amig morzsava lenne a kenyer (ha hasznalnek) tobbe kerul mint amit ,egsporoltam. tudom, hogy az elv a fontos, de akkor is... Egyszeruen nehez elore tudni, hogy mennyi kenyer kell - ha nem veszek eleget tuti tobbet ennenk. De a legnagyobb baj, hogy itt foleg olyan kenyeret lehet kapni, ami masnap mar nem finom :(

     

    Nekem nem megy a lefagyasztas sem: hogyan fagyasszam le pl a mai rakott cukkini maradekat? Pont egy kicsi jol megrakott cukkini maradt. A spenotos rizst? Rizst lehet fagyasztani?

     

     

     

     

    előzmény:
    Bogájka (23)
    2011-05-25  18:36
  20. 2011. május 25. 18:5732.
    Prezlit nem lehet belole csinalni?
    előzmény:
    kivi39 (17)
    2011-05-25  18:23
  21. 2011. május 25. 18:5731.

    Mi is 4-en vagyunk a kenyérre. A család egyik fele nagyon kenyeres, másik fele nem. Igy jól bevált, hogy egyik nap egész kenyér, másik nap fél kenyér. Ha mégis marad be a fagyóba. Jártam már úgy, hogy pl nem volt elég a kenyér, és a bolt nem volt nyitva igy csak gyorsan kivettem a fagyóból, kiolvadt és pont olyan volt mintha friss kenyeret ettünk volna.

     

    Megkérdezhetem, hogy milyen az a svéd ropogós kenyér? Még sosem hallottam róla

    előzmény:
    antironia (30)
    2011-05-25  18:53
  22. 2011. május 25. 18:5330.

    Én kétnaponta veszek fél kilót, és még így is marad. :-(

    Négyen vagyunk jelenleg (egy gyerek Erasmussal külföldön), de nem fogy el így sem. Igaz, reggelire nekem van külön pirítósnak való, meg szokott itthon lenni svéd ropogóskenyér is.

     

     

    előzmény:
    rnegabi (28)
    2011-05-25  18:50
  23. 2011. május 25. 18:5129.

    Ezt mi is szoktuk csinálni, ha valamiből látszik, hogy nem fog elfogyni, mielőtt megromlana. Tényleg nagyon örülnek neki.

     

    A maradék kenyér nálunk is morzsaként végzi, se mi, se anyuék, de a barátaink java része nem vett zsemlemorzsát az utóbbi időben:)

    előzmény:
    melanna (22)
    2011-05-25  18:36
  24. 2011. május 25. 18:5028.

    Tudom, hogy hülye kérdés, de ha ennyi kenyér megmarad az 1 kilóból miért nem veszel kevesebbet?

    Én úgy csinálom, hoy egyik nap 1 kilót veszek, másik nap csak fél kilót. Igy szinte sosem marad meg kenyér. Ja és én csak szeletelt kenyeret veszek. Kenyérboltban veszem, és ott frissen szelik föl géppel. Igy a kenyér vége kicsi. Lányomnak jó, mert ő kevés kenyeret eszik.

    A legvégét meg a kutya táljába keverem a kajájába.

    előzmény:
    kivi39 (24)
    2011-05-25  18:39
  25. 2011. május 25. 18:4827.

    Hát, néha tényleg átesünk a pacinak a másik oldalára.

     

    De, én nem tartom olyan nagy dolognak.

    Valahogy ez így alakult.

    Eleinte, csak megsimizték a kutyáimat, utána beszélgetni kezdtünk. Majd beszélgetés közben felmerült a töltött paprika meg a többi étel (miről is beszélgessen egy haspók). Ebből következett, hogy megkérdeztem, vihetnék e holnap mert túl sokat sikerült főznöm?

    És elfogadták, örültek neki. Így szívesen viszek ételt, ruhaneműt vagy amit még használni tudnak.

    Asszem, az a nehézsége a dolognak, hogy úgy tudjon adni az ember, hogy ne sértse meg a másikat.

    És végtelenül meghatott, amikor egyszer megkérdeztem mire lenne szükségük?

    És mit kértek?

    A beteg kutyájuknak gyógyszert!

    előzmény:
    antironia (25)
    2011-05-25  18:40

Címlap

top