Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Mérlegképes könyvelő?

Torolt_felhasznalo_314348
Torolt_felhasznalo_314348
Létrehozva: 2005. június 7. 08:00
Sziasztok!
Pm rendelet szerint az mehet mérlegképes könyvelői tanfolyamra, akinek van szakirányú képzettsége, és/vagy gyakorlata ill., aki bármilyen felsőfokú végzettséggel rendelkezik.
Én az utóbbi kategóriába tartozom, és olyanok jelentkezését várom, akik elvégezték vagy most végzik a mérlegképest, és hasonló cipőben járnak mint én.
Sztetek előképzettség nélkül el lehet végezni a tanfolyamot?
  1. 2005. december 2. 11:2976.

    Igen, alapból máshonnan indultunk: anno én teljesen a nulláról kezdtem a mérlegképest, nem volt semmi előképzettségem. Mi voltunk az első csoport az (akkori) új rendszerben. Az egy kétéves tanfolyam volt, de a végén nem engedtek el minket vizsgára, mert még nem volt precedens, hogy milyen típusú feladatok várhatók egyáltalán, úgyhogy május helyett októberben vizsgáztunk. És akkor éreztem, hogy mennyit számított az a nyár, baromi sokat gyakoroltam, és a végén 97%-os lett a gyakorlati vizsgám. Közben szültem is. Aztán idén államvizsgáztam a pszf-en, na, az egy másik tészta, tehát tudom, milyen gyerek-munka-család mellett ez az évekig tartó lekötöttség. Én is azok közé tartozom, akik vállalják a minden éjszakás-hajnalig tartó tanulást. De tudom, hogy sokan vannak, akiknek ez valamilyen okból nem megy.

    Amire még emlékszem, az ugyanaz, amit te is mondasz: baromira tudtuk a devizás váltók kezelését, de fogalmunk sem volt, mit is kezdenénk egy kupac számlával. És a mérlegképesen soha nem is fog ez előjönni: hogyan csoportosítsd a számlákat a megfelelő feldolgozáshoz, mit ellenőrizz rajta, hogy könyveld le, hogy adózási szempontpól is jó legyen, hogy készítsd el a bevallásokat ezek alapján, hogy archiválj célszerűen, meg egyáltalán, ha bárki hozzád fordul, azt sem tudod, mit kérdezz tőle, hogy segítsd a vállalkozása megalapításában, a hivatalokba történő bejelentkezésekhez. Na, hát ez mind a gyakorlat során jön csak elő.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_127834 (75)
    2005-12-02  11:14
  2. Torolt_felhasznalo_127834
    Torolt_felhasznalo_127834
    2005. december 2. 11:1475.

    Ok, egyet értek.

    Nekem annyiban más, hogy bár sokat dolgozok, nincsenek gyerkőceim, úgy persze nehezebb, ezt teljesen elfogadom. Csak tudod, fiatalság, bolondság, én még úgy vagyok vele, hogy inkább leülök és munka után tanulok éjfélig, minthogy húzzam évekig... Mert muszály a papír, mert muszály többet keresni minél hamarabb, mert valahogyan össze kell hozni egy lakást.

    De azért azt gondolom, hogy akinek vannak előtanulmányai és komolyan veszi, az azért az egy évessel is sokat tanulhat.

    Egyébként én azt hittem, hogy ha elmegyek erre a tanfolyamra, az összes kérdésemre választ kapok és nem fog esetleg gondot okozni egy csomó dolog. Hát nem így van. Én úgy érzem, hogy alapvető dolgokat nem mondtak el, amire szükségem lenne, helyette meg annyi baromságot tanulunk... Egy példa: apum egyéni vállalkozó és már néha nyúz, hogy vegyem át a könyvelését. És fogalmam sincsen, hogyan kezdjek neki. A vizsgán sem nagyon erőltetik a témát... Bezzeg az értékpapírok... Hát arra aztán baromi nagy szükségem lesz...

    előzmény:
    hengergo (74)
    2005-12-02  11:01
  3. 2005. december 2. 11:0174.

    Nem az óraszám a lényeg, tehát nem azért tartom jobbnak a kétéves tanfolyamot, mint az egyévest, hanem pont azért, amit te is írtál: legyen időd otthon gyakorolni. Mert abban egyetértettünk, hogy csak az otthoni munka hoz eredményt. Épp ezért szerintem jobb, ha lassabban halad az ember, és mondjuk hetente csak egyszer van óra, mintha heti 3-szori alkalommal néhány hét alatt letudják az egészet, mert ha csak hetente egyszer mész, sokkal több időd van alaposan begyakorolni az egyes részeket. Magamról tudom, hogy milyen nehéz munka mellett tanulni: ha heti egyszer mész, tuti, hogy lesz időd valamikor, ha máskor nem, hét végén elővenni az anyagot, de egy hétfő-szerda-pénteki beosztás esetén kizártnak tartom, hogy pl. hétfő-kedd este előveszed, és szerdára megtanulod-begyakorlod, amit feladtak, szerda-csütörtökön meg a szerdait, hogy péntekre fel tudj készülni. Ezer százalék, hogy felkészületlenül tudsz csak odamenni. Aztán csak halmozódik az anyag és halmozódik, te meg már órán nem értesz semmit, még csak kérdezni sem tudsz, mert azt sem tudod, mit nem értesz. Aztán egyszercsak vége a konzultációknak, eljön a vizsga ideje, az illető meg csak pislog, hogy mi is ez az egész, és azt hiszi, hogy nehéz a számvitel és szemetek a vizsgáztatók.

    Látod, te is végigülted a magad három(?) évét, tehát ott van mögötted a tudás és a felkészülés. Tehát ha mérlegképesre mész, tényleg nem kell a hosszabb tanfolyamra menned, hisz az alapjaid megvannak, de a vizsgán arra a három éves ismeretanyagra is szükséged lesz, amit korábban megszereztél, vagyis neked sem egy éves tanulás kell a mérlegképeshez.

    Annyi-de-annyi olyan dolgot tanultunk, amit tudom, hogy soha nem fogok használni

    Ebben is egyetértünk. Csak sajnos a papír miatt elkerülhetetlen, hogy ezt a sok felesleges(nek tűnő) dolgot megtanuld.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_127834 (72)
    2005-12-02  09:56
  4. Torolt_felhasznalo_127834
    Torolt_felhasznalo_127834
    2005. december 2. 09:5873.

    Én mondjuk nem oda járok, de szerintem elég ha nagyjából minden tételhez érdemben hozzá tudsz szólni.

    Én 15-én megyek belőle vizsgázni, mi kidolgoztuk a tételeket (a tételkönyvből, kis rövidítéssel, kb. keddre lesz kész az összes) ha gondolod átküldöm, csak küldj e-mail címet priviben.

    Sok szerencsét hozzá!!!

     

    előzmény:
    eandy (70)
    2005-12-01  20:36
  5. Torolt_felhasznalo_127834
    Torolt_felhasznalo_127834
    2005. december 2. 09:5672.

    Figyu, igazad lehet abban, hogy aki tényleges szakmai tapasztalat és előtanulmány nélkül megy el a tanfolyamra, annak kellhet a két év. De ahogy én néztem, óraszámban nem volt dupla a különbség. Gondolom nekik nincsen egy héten sokszor háromszor órájuk.

    Viszont én középiskolában két évig tanultam számvitelt, a kedvenc tantárgyam volt, az ügyintézőn is végigültem és két éve könyvelek. Nekem nem volt kedvem két évig húzni. Egyébként abban igazad van, hogy kell a tudás. De a tudást nagyrészt nem az iskolában kapod meg, hanem amikor otthon leülsz, az számít igazán, meg ha nem értesz valamit, akkor legyen időd megkérdezni. Annyi-de-annyi olyan dolgot tanultunk, amit tudom, hogy soha nem fogok használni, vagy ha igen, azt nem a tanulmányaimból fogom kinézni, hanem a törvényből. Ezen kívűl pedig szinte semmi köze az élethez, amit tanultunk.

    Szóval én úgy gondolom, hogy ha valaki komolyan veszi és otthon foglalkozik vele, akkor elég az egy év, aki viszont nem veszi komolyan, háát... Annak úgyis mindegy. Ez nem egy olyan tanfolyam, ahova csak bejárogat az ember...

    előzmény:
    hengergo (69)
    2005-12-01  19:41
  6. 2005. december 2. 08:4471.
    Nekem is! 
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_127834 (67)
    2005-12-01  18:25
  7. 2005. december 1. 20:3670.

    Sziasztok!

     

    Én egy régi rendszerű mérlegképes tanfolyamra járó vagyok, vagyis mostmár csak vizsgázó. Nekem már csak a szóbeli számvitel-elemzés hiányzik. Van köztetek olyan, aki nemrég vuzsgázott a Perfektnél szóbeliből? Milyen tapasztalatok van. Nekem 19-én lesz az utolsó lehetőségem, és már nagyon izgulok. Nem tudom, mennyire szivatósak egy ilyen utolsó vizsgán. Mennyire részletesen tanuljam meg az anyagot, vajon elég egy-egy tételhez 1-1 oldal a és b tételnél, ha az tartalmazza a lényeget.

    Légyszi segítsetek, már nagyon parázok.

    Köszi

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  8. 2005. december 1. 19:4169.

    fölösleges a két év

    Ezzel messze nem értek egyet! Véleményem és tapasztalatom szerint a számvitel kifejezetten az a típusú ismeret, amit csak sok gyakorlással lehet megtanulni, és nagy szükség van ülepedési időkre is! Olvastam, hogy 80 órás tanfolyamok is vannak, és ezen nagyon elszörnyedtem. Egyáltalán nem csodálkozom, hogy olyan sokan megbuknak. Ennyi idő alatt nem lehet megérteni és megtanulni a számvitelt.

    A másik: sajnos a mérlegképes tanfolyamok vizsgacentrikusak, tehát a vizsgára és nem az életre készítenek fel, úgyhogy abban igazad van, hogy a gyakorlatban lehet  megtanulni. DE! Fordítva is igaz: a napi gyakorlatban NEM tudod megszerezni azokat az ismereteket, amikre a vizsgán szükséged lesz. Ugyanis ott csak a kivételeket és a ritkán előforduló eseteket kérdezik, amikkel egy átlag könyvelő egész életében egyszer sem találkozik, másrészt az adott feladattípusokkal is meg kell ismerkedni és jól be kell gyakorolni azokat, mert ott nincs idő azt bogarászni, hogy mit is kell csinálni, hanem ránézésre meg kell tudnod állapítani, hogy hogy is állj neki az adott feladatnak.

    Úgyhogy mindenkinek a minél hosszabb tanfolyamot ajánlom, és azt, hogy az első perctől kezdve gyakorolni, gyakorolni!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_127834 (68)
    2005-12-01  18:27
  9. Torolt_felhasznalo_127834
    Torolt_felhasznalo_127834
    2005. december 1. 18:2768.

    Nekem szimpatikus a Perfekt, nekem a koll. nőm. járt oda, bár részleteket nem tudok. Én azért nem választottam azt, mert ott csak két éves tanfolyam volt, amikor én kezdtem és én mindenképpen le akartam tudni egy év alatt. Szerintem fölösleges a két év, ezt úgyis a gyakorlatban tanulja meg az ember.

     

    előzmény:
    nora0807 (63)
    2005-12-01  12:54
  10. Torolt_felhasznalo_127834
    Torolt_felhasznalo_127834
    2005. december 1. 18:2567.

    Azért megsúgom nektek, hogy nekem pl. úgy volt meg a két év gyakorlatom, hogy apum (vállalkoz&oacute adott egy igazolást, hogy a családi vállalkozás keretében besegítettem a pénztárzárásban, pénzügyek intézésében, könyvelés előkészítésben és elfogadták...

       

     

    előzmény:
    eri777 (65)
    2005-12-01  15:40
  11. 2005. december 1. 15:4066.
     
    előzmény:
    nora0807 (63)
    2005-12-01  12:54
  12. 2005. december 1. 15:4065.
    először is pénzügyi-számviteli ügyintézői szakot kell elvégezni, aztán 2 év gyakorlattal mehetsz mérlegképes könyvelői tanfolyamra
    előzmény:
    nora0807 (64)
    2005-12-01  13:03
  13. 2005. december 1. 13:0364.
    arról meséljetek hogy hogy kezdödött a mérlegképes tnfolyam mit kell tudni ahhoz hogy elkezdjem?mát teljesen  kell könyvelni?vagy hogy van?köszi
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  14. 2005. december 1. 12:5463.
    a perfektről mi a véleményetek?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  15. 2005. december 1. 09:0462.
    Rengeteg ilyen suli van! 
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_127834 (61)
    2005-11-30  16:50
  16. Torolt_felhasznalo_127834
    Torolt_felhasznalo_127834
    2005. november 30. 16:5061.

    Őket sajnos nem nagyon ismerem.

     

    előzmény:
    eri777 (58)
    2005-11-29  16:16
  17. Torolt_felhasznalo_127834
    Torolt_felhasznalo_127834
    2005. november 30. 16:4460.

    Szia!

    Azt hiszem akkor anyummal jársz egy csoportba, ő is szeptemberben kezdte el.

    Az ügyintéző nem volt olyan nehéz, szerintem kis odafigyeléssel könnyedén meg lehet csinálni. A lényeg, hogy ne úgy menj be, hogy nem tudsz semmit. A szóbelire meg inkább tudjál minden tételt kettesre, minthogy a felét igen, a másik felét nem.

    Ott sokkal jobbak az arányok, a mérlegképes nagyon szivatós, össze sem lehet hasonlítani szerintem.

    Ha jól emlékszem/tudom akkor úgy van, hogy először le kell tenni az összes írásbeli vizsgát és utána egy nagy közös szóbeli van. Rendesek a vizsgáztatók, csak azt szivatták, aki tényleg nagyon-nagyon nem tudott semmit.

    Vizsgáról priviben.

    Sok szerencsét, ha van még kérdésed, írj.

    Viki

    Ui.: Nem olvastam teljesen vissza, nem tudom mivel foglalkozol, én már könyvelőként dolgozok két éve és hát mostanra már tényleg úgy gondolom, hogy ne csak a papír legyen meg, hanem érdemes meg is tanulni, főleg átlátni a dolgokat, mert nagyon jó biztos hátteret ad a tudás.   Szóval ne blicceld el!!!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_314348 (59)
    2005-11-30  08:33
  18. Torolt_felhasznalo_314348
    Torolt_felhasznalo_314348
    2005. november 30. 08:3359.
    Komolyan oda jársz? Áááá én is!
    Mindent tudni akarok az ügyintézőiről.
    Pl milyen maga a vizsga? Laza, lehet puskázni?
    Ott is ilyen arányokban mentetek át, vagy ott nagyobb az esély elsőre levizsgázni? Ez egy féléves tanfolyam, szept. kezdtük és februárban lesznek vizsgák. Szombatonként járok.
    Miből lesz most az uccsó vizsgád?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_127834 (56)
    2005-11-29  15:05
  19. 2005. november 29. 16:1658.
    Én 2 éve csináltam az ügyintézőit, akkor a Saldonál. Most kezdem a Logo Stúdióban a mérlegképest február végén.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_127834 (56)
    2005-11-29  15:05
  20. Torolt_felhasznalo_127834
    Torolt_felhasznalo_127834
    2005. november 29. 15:0657.
    Régen ott volt a vizsga, de már átrakták a Fehérvári útra a Fővárosi Művelődési Házba.
    előzmény:
    nora0807 (53)
    2005-11-29  10:09
  21. Torolt_felhasznalo_127834
    Torolt_felhasznalo_127834
    2005. november 29. 15:0556.

    Sziasztok!

    Én is a K&S-hez járok, itt végeztem két éve az ügyintézőt is, és most a héten lesz az utolsó vizsgám.

    Nagyon nehéz, főleg a számvitel, nekem szerencsére elsőre sikerült, de 35-ből 2-en mentünk át elsőre, másodszorra még kb. 5-en, tehát így kb. heten végzünk a megálmodott időpontra.

    A suli jó, én ajánlom, bár sok mindennel nem vagyok megelégedve, de azért szerintem egész tűrhető. A tanfolyam alatt két olyan tanárunk is volt, akinek a könyvéből tanultunk, tehát nagyon értettek hozzá, de a többi is jó volt.

    Ha kérdésetek van a sulival kapcsolatban, hát rajta, én még benne vagyok, tehát valszeg tudok válaszolni.

    Viki

     

    előzmény:
    eri777 (55)
    2005-11-29  14:47
  22. 2005. november 29. 14:4755.
    Értem, akkor elnézést. Igazad van! Én legfeljebb utána akarom a főiskolát, az nehezebb? Egyelőre ez a mérlegképes lenne a célom.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_314348 (43)
    2005-11-29  08:44
  23. 2005. november 29. 10:2654.
    írtam privit
    előzmény:
    nora0807 (53)
    2005-11-29  10:09
  24. 2005. november 29. 10:0953.
    előre is sok sikert a suli én is pont igy gondolkozom mint Te én elötte kertészmérnök szerettem volna lenni!mit kerestél Óbudán a nem a villányi utra jártál céghez hogy kerültél?milyen állásként volt meghirdetve mert júniustól nekem is aktuális lesz az ilyen munkakeresés akkor teszem le az okj-mat!remélhetőleg sikeresen!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_607561 (52)
    2005-11-29  10:01
  25. 2005. november 29. 10:0152.

    gimit végeztem és teljesen más szerettem volna lenni, vagyis először ez de anyu lebeszélt róla mert ő is könyvelő. aztán mégis így döntöttem és mivel nem vettek fel fősulira vmit mindenképpen akartam.közben gyerekkel otthon voltam semmilyen ilyen irányú képzettségem nem volt mert az mhelyem mát témájú volt.szinte végigjártam a sulit amikor ráéreztem, hogy a szvitel nem fog menni gyak nélkül. ekkorelmntem egy céghez adminisztrátornak és fél év alatt megértettem az összefüggéseket. itt nem könyveltem csak pénzügyes voltm. de mivel előtte kertésznek tanultam azt sem tudtam mi fán terem a szla. na eekor sikerült a viszgám .

    bocsi közben dolgozom, elnézést ha zavaros volt

    egyébként szeretném elvégezni a fősulit egyszer, de amíg a kisfiam feje lágya nem nő be, nem sok az esélyem 

    előzmény:
    nora0807 (50)
    2005-11-29  09:42

Címlap

top