Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Terhességi cukorbetegség

Torolt_felhasznalo_931606
Torolt_felhasznalo_931606
Létrehozva: 2005. november 28. 17:15
Sziasztok!

Gondoltam, lehetne egy ilyen topik, megbeszélhetnénk a mindennapokat, rizikókat, aggodalmakat, tapasztalatokat... Nálam két hete derült ki, hogy magas a cukrom (8,6), azóta szigorúan diétázok, naplót vezetek és most lejjebb is ment (5,6), de ugyanigy folytatnom kell mindent szülésig.

Érdekelne ti hogyan birjátok, vannak-e jó nassolós ötleteitek vagy karácsonyi receptek, amit mértékkel, de lehet azért enni. Én pl ha nem vagyok itthon elég nehezen tudom betartani, számolgatni a szénhidrátokat, pláne ha vendégségben vagyunk... Ti hogyan oldjátok meg ezeket?!

Szóval, sorstársak gyertek, dumáljuk meg mit lehet csinálni, hogy könnyebb legyen!?!?!

mnoni
25+6
  1. 2005. december 4. 10:0451.

    hát ez az ...én is pont így vagyok vele...a hab a tortán, hogy étvágyam mint egy farkasé, és a fiam hasfájós, tehát semmi zöldség, meg sali vagy ilyesmi..marad a pékáru, tészta, rizs, krumpli...meg husok.....szal el tudod képzelni hogy nézek ki....

    azért megyek egy vizsgálatra még, mert a doki mondta hogy nézzük meg....nem szeretném ha cukibeteg lennék, meghalnék ha döfködnöm kéne magam...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_607561 (50)
    2005-12-04  09:54
  2. 2005. december 4. 09:5450.

    Szia! Nem figyeltem oda, hogy már szültél. nem kell egyáltalán csinálnod már. én sem csináltam . nem is tudtam volna mert kartonszám ittam az alkoholmentes sört, hogy legyen tejem A fiam 1 zabagép volt   

    De sajnálom, hogy akkor abba kellett hagynom, mert utána jól meghíztam a szoptatás alatt. Most jó lenne csinálni, de már képtelen vagyok rá.

    Jó babázást!  

    előzmény:
    balnika (49)
    2005-12-04  07:57
  3. 2005. december 4. 07:5749.
    Köszi aranyos vagy hoyg így leírtad, de én már szültem, ezt csinálod szülés után is?Mert szerintem ennyire drasztikusan már nem kéne nekem....Mondjuk ha magas lesz a cukrom, most megyek majd csütörtökön, akkor belekezdek...bár ha  atejem csappanni fog, akkor abba fogom hagyni..
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_607561 (38)
    2005-12-01  13:23
  4. Torolt_felhasznalo_285975
    Torolt_felhasznalo_285975
    2005. december 2. 22:3848.
    Sziasztok, Karácsonyi étkezéshez ezt a cikket találtam: http://www.mcd.hu/diab_online/et_lapok/cikkek/0 22.htm
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  5. 2005. december 2. 11:1947.
    Írd meg priviben az e-mail címedet, küldök recepteket.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_931606 (46)
    2005-12-02  10:20
  6. Torolt_felhasznalo_931606
    Torolt_felhasznalo_931606
    2005. december 2. 10:2046.
    Nincsenek jó ötleteitek a karácsonyi sütikhez?!
    Jó lenne valami olyat találni, aminél egy szeletnél/darabnál többet is meg lehet enni egyszerre. A gyümölcsös túrótortát addigra már nagyon fogom unni.

    Eszembe jutott, hogy tojásból vagy fehérjéből biztos lehetne valami fincsi habcsókfélét csinálni, de mit rakjak még bele, milyen izű legyen?

    Ha tudtok jó diétás receptes linkeket, annak is örülnék, lehet angolul vagy németül is.

    köszi,
    M.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  7. Torolt_felhasznalo_931606
    Torolt_felhasznalo_931606
    2005. december 1. 16:3945.
    Sziasztok,

    én is az Emőke -féle diétát csinálom, elég jól összefoglalta. Ha valakinek kell a táblázat a CH és kcal értékekkel, amit a SZt Imrében adtak, akkor szivesen átküldöm emilben, ha priviben megirjátok, a múltkor beszkenneltem valakinek...

    Én ha nem birok magammal, akkor túrót eszek, akár 10-15 dkg-t is 1 ek tejföllel, meg néha egy kis málnával, ha éppen sikerül fagyasztottat szereznem... Isteni és nem kell számolni a CH-t benne!

    EGyébként én is próbálok sok salit enni, meg sok sajtot, felvágottat, virslifélét, de elég nehéz néha, mert nagyon édesszájú vagyok és a tej is nagyon hiányzik! Én szoktam joghurtból vagy tejfölből öntetet csinálni egy kis sóval, borrsal, mustárral, vagy zöldfűszerekkel... teljesen jó ízű, és ha csak 1 evőkanállal teszel a salira, az szinte mindegy is. Vagy ott a Flóra majonéz... pl. azt sem kell számolni.

    Ja, ajánlom mindenkinek a Canderel kakaóját, csak egy teáskanállal elég a tejbe tenni, az kb 2g CH, és mégis tuti jó kakaó íze van! Ja és a diétás tejszinhab is tök jó, szerintem...

    M.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_285975 (44)
    2005-12-01  16:04
  8. Torolt_felhasznalo_285975
    Torolt_felhasznalo_285975
    2005. december 1. 16:0444.

    Ezzel meg Te nyertél!! Nem olyan laktató, az biztos.

    Ha nagyon éhes vagyok, akkor jobban meg szoktam pakolni a szendvicset, pl 3 szelet sonkát, meg 2 szelet sajtot rakok rá, és eszek hozzá egy nagy tál salátát - öntet nélkül.

    előzmény:
    niquiui (43)
    2005-12-01  15:24
  9. 2005. december 1. 15:2443.
    Oké, nyertél! Én viszont 1 szelet puffasztott rizzsel biztos nem bírnám ki 3 órán keresztül (még a kenyérrel is alig-alig..). Az Abonettel ugyanez a gondom
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_285975 (42)
    2005-12-01  15:19
  10. Torolt_felhasznalo_285975
    Torolt_felhasznalo_285975
    2005. december 1. 15:1942.

    Szeletre vetítve viszont jobb az arány, mert 1 szelet barna kenyérben 15gr van, míg 1 szelet puffasztott rizsben 10gr.

    előzmény:
    niquiui (41)
    2005-12-01  13:56
  11. 2005. december 1. 13:5641.

    Nekem pedig pont az esti értékeim jók, akkor megehetek akár 1,5 szelet kenyeret is!! Viszont az ebéd a legcinkesebb, akkor még a megadott CH adagot se merem teljesíteni. (Talán azért is alakult így, mert a munkahelyemen ekkorra már "kockásra" ülöm a fenekem, a nap többi részében aktívabb vagyok.)

    A puffasztott rizsben viszont nagyon sok a szénhidrát. Több, mint a kenyérben: 80/100 g, míg a kenyér 50-55 g-ot tartalmaz 100 g-ra kivetítve. A zabpehely meg 65/100.  Amivel még vigyázzatok mostanság: a gesztenye, ami 32/100 (ebből 10 dkg kb. 5 szem...). 

    Nekem a kedvenceim a sajtok, amiket szinte korlátlanul lehet enni (10 dkg-ig nem kell számolni a CH-t), mondjuk uzsinál 1 szem almával... Hammmm 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_285975 (39)
    2005-12-01  13:40
  12. 2005. december 1. 13:4940.

    azt akartam írni, hogy csak barna kenyeret szabad enni. vagy nem ezt írtam? akkor bocsi.

    meg lehet a korpáskex, barna abonett, de ezeket reggelire nem.

    2003-ban diétáztam, nem volt sem netem sem cukormérőm. nem tudom az otthoni értékeimet. csak a reggeli utánit amit mértek,. nekem például a dokinő azt mondta, hogy vegyem le a reggeli 25 gr-ból 5-t és tegyem hozzá a tízóraimhoz.

    még valami: próbáljatok mozogni az leviszi a cukrot és sokat inni. én a vérvételeknél mindig sétáltam, hogy lejjebb menjen.

    de a 37. hét után már ugyanolyan diéta mellett lejjebb ment a cukrom, azt mondják ez mindenkinél így van. de én végig tartottam, előszőr mert nagyon beijesztettek az inzulinnal, meg féltettem a babát. de sikerült elkerülnöm az inzulint, volt akinek nem.

    most mennem kell, de szívesen válaszolok máskor is. sziasztok.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_285975 (39)
    2005-12-01  13:40
  13. Torolt_felhasznalo_285975
    Torolt_felhasznalo_285975
    2005. december 1. 13:4039.

    Szia Emo,

    nekem terhesség után is 75g glukozt kellett meginni, és nézték az 1 és 2 órás eredményeimet. Akkor ez most nem is jó tesztelés a terhesség utáni állapotra? Mert nekem ezek az eredmények elég rosszak lettek (11), de amikor itthon eszek és mérem, általában akkor 5.5 körüli szokott lenni.

    Köszi, hogy leírtad a diétát.

    Én napi 6-szor eszem, 2 óránként. A vacsora adagomat le kellett vennem, mert mindig azután mértem magasakat, de eddig nem figyeltem a gyorsan és a lassan lebomló CH-ra, mert erről eddig nem is hallottam. De megpróbálom így, és akkor lehet, hogy mehet a normális adag vacsora is.

    Érdekes, hogy a kenyér a lassan felszívódók közé tartozik. Nekem ez az egy, ami igazán megdobja a cukromat. Ha 2 szeletet eszek, akkor már az egekben van! 1 szelettel csak akkor nincsen baj, ha barna kenyeret eszek. Miért írod, hogy nem lehet csak barnát enni? Mindenhol azt írják, hogy pedig azt kell.

    Kenyér helyett szoktam enni puffasztott rizst, vagy a natúr Light joghurtba szoktam tenni natúr barna müzlit (olyan, mint a kukoricapehely, csak barna, és nem édes)

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_607561 (38)
    2005-12-01  13:23
  14. 2005. december 1. 13:2338.
    a terheléses cukornál ha jól emléxem 75 gr cukrot kellett 2 dl vízben meginni. utána ellenőrzésnél csak a kiszámolt reggelit kellett megenni az éhgyomri vérvétel után, majd 1 óra múlva nézték a cukrot.
    előzmény:
    balnika (35)
    2005-12-01  12:28
  15. 2005. december 1. 13:2037.

    Neked kötelező számolni a szénhidrátot, vegyél egy mérleget ami 50 dkg-ig mér, mert azzal tudsz jól számolni. Minden amit mérsz pucolva számít, tehát ha eszel egy almát, akkor a csutkát nem méred bele, és mindent nyersen mérsz!. Nagyon hasznos, ha vezetsz egy füzetet mikor mit ettél, rengeteget segít. egy idő után már nem is kell mindig számolnod, mert profi leszel. Szülés után elmúlik a cukrod, addig bírd ki, nekem evvel a diétáva 2 hét alatt lement a cukrom 10,5-ről, 6,8-ra. A napi szénhidrát mennyiséget KÖTELEZŐ megenni!!!! Nem szabad kevesebbet!!

    Most ennyit találtam, bemásoltam nektek.

    Én végig csináltam.

    Ja és van egy ingyenes száma a központnak, de azt már nem találtam meg. A Szt Imrébe adták nekem a diabetológián. Aki arra jár kérdezze meg, szívesen segítenek. csak jót mondhatok róluk. 

    előzmény:
    balnika (35)
    2005-12-01  12:28
  16. 2005. december 1. 13:1236.

    DIÉTA

    Megpróbálom értelmesen összefoglalni a diétát, szóljatok, ha zavaros.

    Naponta 5-ször, 3 óránként enni.

    Kétféle szénhidrát van: lassú és gyorsan felszívódó.

    lassan feszívódó:

    -gabonák, kenyér, minnél töb rost van benne annál lassabban szívódik fel

    -durum tészták

    -barna risz, teljes kiőrlésű liszt

    -mesterséges édesítők, ezt nem kell számolni , mértékkel lehet fogyasztani, ha már nem bírjátok édesség nélkül. Ibcsi én titokban cola light-t ittam, tudom, hogy lónyál, de időnként muszáj bűnözni.

    -cukorpótlók:szorbit, fruktóz, maltodextrin,xilit tilos!!!

    -zöldségek( 1 paradicsom, paprika, uborka nyugodtan megehtő számolás nélkül)

    gyorsan felszívódó:

    -gyümölcsök

    -tejtermékek:tej, kefír, tejföl, joghurt, max fél liter 1 nap, hogy az allergia ne alakuljon ki a babánál.

    ----------------------------------------------

    T ILOS!!!:cukor, méz, szőlő, banán, szilva,aszalt gyüm.(mazsola is) csak barna kenyeret enni. Jó, ha étkezési naplót vezetsz mert így nyomon tudod követni mennyit etél aznap. Jó, ha van olyan mérleg ami fél kg-ig mér.

    Sovány hús és felvágott, sovány sajt, tojás, sovány túró, zsiradék normális mértékben fogyasztva nem számolandó. Heti 4-5 tojásnál többet ne. Tehát ezeket nyugodtan ehetitek csak tartsatok mértéket.

    -----------------------------------------------

    reggeli 7-kor:   25gr szénh. lassan felsz.

    -5dkg (1 szelet, 25gr szénh.)) barna kenyér, sajt paprika, felvágott, tojás, 1 pár virsli. Ezt nem kell mind megenni, csak a kenyeret. Teát lehet cukor nélkül hozzá.

    tízórai 10-kor:  20gr szénh.(10gr lassú és 10gr gyors)

    -10 lasúú:2dkg bkenyér (kb fél szelet) vagy 2 abonett(ebből lehet kapni barnát) vagy 3db korpáskex

    -10gyors: 2dl tej, vagy 2dl joghurt,vagy kefír vagy gyümölcs(alma, körte,) sajnos most nincs nagy választék

    ebéd 1-kor: 50gr szénh.ebből max 20lehet a gyors. akármit ehetsz

    uzsonna 4-kor: csak 20gr gyors szh. akármit (tejtermék, gyümölcs)

    vacsora 7-kor: 30-40gr max 10gyors, akármi

    éjjel 11-kor csak ibcsinek, ha nem bír magával 20gr lassú

    ------------------------

    Arra vigyázzatok a legjobban, hogy minden konzerv, por, feldolgozott termék tele van cukorral.Pl. gyümölcsjoghurtok. Van a pharmalatnak 1 light gyümjogh-ja azt lehet.

    előzmény:
    balnika (35)
    2005-12-01  12:28
  17. 2005. december 1. 12:2835.

    hát én sajna nem tudom hogy milyen diétáról beszélsz, pedig nagyon érdekelne!!!!!

    Na kaptam beutalót, megyek terheléses cukorra, azt mondta csak hogy jól reggelizek be..ez mit jelent?50 v 75 gr?Szerintetek?Mondjuk két zsemle....

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_607561 (34)
    2005-12-01  10:16
  18. 2005. december 1. 10:1634.

    Szisztok!

    Szt Imrében szültem, odajártam terhességi cukorbetegség miatt a gondozóba. Nem olvastam végig a topicot, de láttam van aki szintén odajár. Nekünk adtak egy részletes útmutatót amiben minden benne volt és hetente jártam kontrollra és étrend ellenőrzésre.  Mielőtt idekerültem volna másik kórházban másik orvosom volt aki nem vette komolyan az értékeimet. Csak annyit mondanak sok helyen, hogy diétázzanak. De hogyan???

    Ezt a diétát már egyszer leírtam itt vmelyik fórumon, de nincs türelmem kikeresni a több ezer hsz-ból.Sztem  tegyétek közzé mert lehet, hogy kicsit nehéz betartani de megéri és jó.

     Szerencsére időben váltottam. Már 1 hét diéta után sokat javult nem csak a cukrom hanem a közérzetem is. Biztosan tudom, ha nem tartom be túl nagy baba miatt császároztak volna és a kisfiamnak is baja lett volna szülés után a cukor értékeivel.Túl alacsony lehetett volna és bekómál esetleg. Tudom, hogy nehéz betartani, de én is kibírtam.

    Köszönöm, hogy meghallgattatok, mindenkinek sikeres diétázást kívánok.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  19. 2005. december 1. 08:3233.
    Én azért ilyen mélységekig nem ástam bele magam a dolgokba... Épp elég ez a lassú-gyors hajcihő is... Viszont azt egész biztosan tudom, hogy a koffein tartalmú italok nem emelik önmagukban a vércukrot, tehát kávé, tea nyugodtan mehet, édesítővel. Hogy a zsíros dolgokat illetően mi az igazság, nem tudom, minden esetre azt igen, hogy a zsíradékokban abszolút nincs CH, tehát én pl. vajat, sült zsírt előszeretettel fogyasztok... Amellett meg a megengedett CH adagot persze, oszt' teszek rá, hogy az mennyi idő alatt bomlik le
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_285975 (32)
    2005-11-30  18:52
  20. Torolt_felhasznalo_285975
    Torolt_felhasznalo_285975
    2005. november 30. 18:5232.

    Niquiui,

    köszi a választ. Ezek szerint a lassan lebomló CH azt jelenti, hogy 2 óra alatt bontja le a szervezet, a gyorsan lebomló CH pedig egyből felviszi, egy óránál előbb éri el a csúcspontot, és kb 1 óra múlva már le is bomlik? Kutakodok egy-két tábla után.

    Írok egy-két kiegészítést, hátha segít:

    Nekem azt mondták, hogy a koffeines és a szénsavas italok, valamint az alkohol is kerülendő - nem csak a terhesség miatt, hanem ezek egyébként is felviszik a cukrot.

    Valamint kerülni kel azokat a termékeket, amiben sok a telített zsírsav, mert ezek gátolják a cukor felszívódását. Ezért a tejtermékekből a "Light" vagy a zsírszegény/mentes verziókat kell választani, húsoknál is kerülni kell a zsíros falatokat, bőrkéket.

    Olyat kell enni, amiben a CH részeként sok rost van, mert abból nem lesz cukor. Ilyen pl a bab - ezért nagyon ajánlott a chili.

    És nagyon jók még  szervezetnek a különféle magvak - dió, mogyoró, pisztácia, kesu. És a szardínia.

     

    előzmény:
    niquiui (31)
    2005-11-30  12:49
  21. 2005. november 30. 12:4931.
    Nálunk azt mondták, a cukor az egy az egyben kerülendő, abból is kifejezetten a szőlőcukor. Gyümölcscukor csak a diétás édességekkel, beleszámítva a napi CH adagba. Méz, aszalt gyümölcs szintén tilos. A fehér lisztes dolgok (pékáru, tészta, fehérrizs is) csak óvatosan, inkább a teljes kiőrlésűek, mert azok lassan viszik fel a cukrot és viszonylag hosszú ideig hatnak. Lassan lebomló CH egyébként minden pékáru, tésztaféle, és a zöldségek. Gyorsak: tejtermékek, és gyümölcsök.  De van fenn a neten egy csomó jó táblázat CH értékekkel, azokat érdemes kinyomtatni...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_285975 (30)
    2005-11-29  21:20
  22. Torolt_felhasznalo_285975
    Torolt_felhasznalo_285975
    2005. november 29. 21:2030.
    Mnoni, mondjál légyszi példát a lassan és a gyorsan felszívódó CH-ra! Köszi
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_931606 (12)
    2005-11-29  11:05
  23. Torolt_felhasznalo_285975
    Torolt_felhasznalo_285975
    2005. november 29. 21:1429.
    Nálatok van valami étel, amire külön felhívta a figyelmet az orvos? Jó enni vagy kerülendő?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  24. Torolt_felhasznalo_285975
    Torolt_felhasznalo_285975
    2005. november 29. 21:1328.

    Azért nem árt vigyázni, akinél ez már egyszer előjött, nagyeséllyel elő fog jönni később is.

    Édességet lehet enni, csak úgy csináld, hogy akkor nem eszel mást! Pl délelőtt, reggeli után és ebéd előtt 2 órával (mondjuk 10-kor, ha 8-kor ettél, és 12-kor fogsz legközelebb), vagy ebéd után és vacsora előtt 2 órával.

    Akkor célszerűbb, amikor még nem olyan érzékeny a cukorra a szervezeted (nekem ez dél körül van, este kell nagyon vigyáznom).

    És vigyázz a mennyiségre - pl 1 szelet csokit, 1 tortaszeletet egyél meg ne pedig kettőt. És utána csinálj valami 20 perces intenzív mozgást (séta, fürdőszobatakarítás, porszívózás, ilyesmi)

     

    előzmény:
    balnika (27)
    2005-11-29  20:03
  25. 2005. november 29. 20:0327.
    Ti ennyire komolyan veszitek szülés után???Lehet hogy nekem is meg kéne nézetni....bár az a baj, hogy nem bírok lemondani az édességről.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_285975 (26)
    2005-11-29  19:39

Címlap

top