Könnyen elkészíthető, gyors ételeket kreálhatunk belőlük párolva, grillezve, sütve vagy pürésítve.
Gyümölcssaláta: Néhány gyümölcs felvágva, önmagában elfogyasztva, esetleg joghurttal, vaníliás cukorral meghintve, és kész a könnyű gyümölcssaláta. És ha nem elégszel meg csak azzal, hogy néhány gyümölcs aromáját összekevered, és felturbózod egy kevés zöldséggel, zöldsalátával, akkor rendkívül változatos fogásokat tudsz előállítani. Ízletes saláta-összeállítás lehet valamilyen gyümölcs rukolával, bébispenóttal, reszelt sárgarépával vagy reszelt céklával is. Kellemes összhatást adhat egy rukola-őszibarack, egy narancs-bébispenót, egy lollo rosso-málna összeállítás, ahol a vinaigrette-szószt is megbolondíthatod a citromlé helyett málnaecettel, narancs vagy mandarin levével, olíva helyett dióolajjal elkeverve. És az ízek újabb alapanyagok bevetésével tovább fokozhatók: ilyen például a kecskesajt vagy a grillezett lazac hozzáadása.
Gyümölcslevesek: A gyümölcsleves könnyen és gyorsan elkészíthető. Nyári napok kiváló hűsítő fogása. A hagyományos magyar levesektől eltérően azonban fogyaszd hidegen, mert dúsítóanyaga többnyire joghurt, tej vagy tejszín. Érdemes a nyári ízözönt kihasználni, és minél több friss hazai idénygyümölcsöt belekeverni. Nagyon kellemes variációt kaphatsz, ha kevered a hazai és a trópusi ízvilágot. Próbáld ki a mangó-áfonya, mangó-körte, körte-sárgabarack-ananász stb. variációkat is.
Gyümölcsök sütve, grillezve: A legtöbb gyümölcs kiválóan alkalmas arra, hogy tepsibe téve megsüssük vagy grillezzük őket, úgy, mint a zöldségeket. Sütéskor használhatsz sütőzacskót, így jobban megmarad a gyümölcsök aromája és vitamintartalma. Grillezéskor meglocsolhatod mézzel, balzsamecettel, juharsziruppal, és ízesítheted édeskés vagy csípős fűszerekkel, mint a fahéj, szegfűszeg, csili, gyömbér. Esetleg megszórhatod durvára tört mandulával, dióval.
Gyümölcsös pürék, szószok: Különleges ízvilágot kapsz, ha egy-egy gyümölcsöt (például őszibarackot, almát, meggyet) kevés vajon megpárolsz, fűszerezed, és felöntöd húsalaplével vagy tejszínnel, esetleg egy kevés alkohollal, és úgy pürésíted. Az így készült szószok nagyon jól illenek vadételekhez vagy vörös húsokhoz.
December–április: Télen meglehetősen szegényes a frissgyümölcs-kínálat, leginkább a tárolást jól tűrő téli alma, téli körte, szőlő és piros áfonya található meg frissiben a piacokon.
Május
Eper: Az első tavaszi gyümölcseink egyike a tűzpiros eper. Már szemet gyönyörködtető látványa is energetizál; tele van vitaminokkal, serkenti a vérkeringést. Rendszeres fogyasztásával megelőzhető lenne a szív- és érrendszeri problémák vagy a kötőszöveti gyulladások és a rákos megbetegedések nagy része. Érdemes lenne az epret a házi bőrápolási programunkba beiktatni, bőrbe masszírozva ápolja azt a napozás után, vagy fehéríti a fogakat, ha hetente egyszer átdörzsöljük vele. Még frissiben kell fogyasztani, mert hamar megromlik, hűtőszekrényben tárolva is csak egy-két napig tartható el.
Június
Cseresznye: Az egyik legkorábbi hazai gyümölcsünk, első termései már május végén megjelennek a piacokon, de főszezonját inkább júliusban éli. Annak ellenére, hogy sokat tűrő fajta, a téli hidegre nem érzékeny, és a tavaszi fagyok is csak ritkán tesznek kárt benne, egy kissé mintha kiszorult volna a hazai piacokról. Gyorsan romlik, ezért feldolgozásáig lapos ládában, hűvös helyen ajánlott tárolni.
Meggy: Érési ideje júniustól júliusig tart. Mint minden sötétpiros vagy mélybordó színű gyümölcs, nagyon egészséges legfőképpen magas antioxidánstartalma miatt. A meggy jótékonyan hat a vérre, így megkönnyíti több nagy szerv – mint amilyen a máj vagy a vesék – munkáját. Nagyon jó B-vitamin-forrás. Elsősorban frissen ajánlott fogyasztani, kiválóan alkalmas házi befőzésre, szörp és bor készítésére.
Szeder: szezonja június és szeptember közé esik.
Málna: A málna viszonylag korán (június–július) érik, jelentős mennyiségű cukrot, szerves savakat, C-, B1-, B2-vitamint tartalmaz. Frissen fogyasztva jó, két-három nap után a hűtőszekrényben tárolva is megpenészedik. Nagyon finom szörp vagy dzsem készíthető belőle.
Július
Alma: Szerencsés gyümölcs, mivel van nyári és téli termése, így egész évben kapható a piacokon. A nyári alma első fajtája nagyjából július végén érik be.
Áfonya: Nyáron és ősszel a kékesfekete termései érnek be, télen a pirosak. Frissen vagy hűtve nagyon jól tárolható, rendkívül értékes beltartalmú gyümölcs.
Kajszibarack/sárgabarack: A 16. század óta, mióta az itthoni, napjainkban jól ismert változata megjelent, meglehetősen változatos elnevezéseket kapott: kajszi, kajszibarack, sárgabarack, tengeribarack, majombarack, kap szin. Rengeteg tápláló ásványi anyag és vitamin található meg benne. Meglepő lehet, de keresztallergiát idézhet elő, ami azt jelenti, hogy önmagában nem okoz allergiás reakciót, de helyettesítheti azokat. Például őszibarack-sárgabarack-szilva-cseresznye és különféle füvek vagy a nyírpollen jelenléte mellett idézheti elő a keresztallergiát. Hűvös helyen, lapos dobozokban tárolva 1-2 hétig eltartható. Rövid szezonja miatt érdemes egész évre tartósítani befőttként, dzsemként.
Sárgadinnye: Rövid a szezonja, és nem mindig lehet a mézédes példányokat megtalálni, pedig fogyasztása több szempontból is jótékonyan hat szervezetünkre. Tápértéke gazdagabb, mint a görögdinnyéé, megtalálható benne a kalcium, foszfor, vas, nátrium, kálium, mangán, magnézium, réz cink, kobalt, króm és az A- és C-vitamin is. Az érett példányok kiválasztásánál segíthet az orrunk, ha erőteljes és kellemes, édeskés illata van, akkor elvileg a belseje is mézédes.
Augusztus
Szőlő: az egyik legrégebbi gyümölcsfajta.
Görögdinnye: Itthon többnyire két fajtájával találkozhatunk: a sárga belsejűvel, illetve a piros belsejűvel. Fogyasztásával szinte átmossuk szervezetünket, mivel jelentős a gyümölcs víztartalma (90-95%-os), ez előnyösen befolyásolja a vese működését. Alaposan behűtve, önmagában is kitűnő szomjoltó, de belsejéből más gyümölcsök variálásával is kellemes italokat lehet turmixolni.
Őszibarack: Az érett, illatos, omlós húsú példányok, az első termések már augusztus közepe felé megjelenhetnek a piacokon. Sárga és fehér húsú, maghoz kötött és magvaváló fajtái vannak. Minél sárgább a belseje, annál magasabb a gyümölcs vitamintartalma. A benne található ásványianyag- és vitamintartalom jó hatással van az egészségünkre, főleg azért, mert sokkal több benne a magnézium, mint a kalcium. Kitűnő antioxidáns és béta-karotin-forrás.
Nektarin: a sima héjú őszibarack.
Szeptember
Szilva: Az őszi időszakban bőségesen találkozunk vele a hazai piacokon. Mivel meglehetősen igénytelen fajta, ellenáll a szélsőséges időjárásnak. Frissen fogyasztva serkenti az emésztést, laza szerkezetű rostja nem kemény, ezért fogyasztása kíméli a beleket. A szilva csökkenti a vérnyomást, valamint a vér koleszterinszintjét. Kiváló házi lekvár vagy befőtt készíthető belőle. Húsos, kerekdedebb változata a ringló, már augusztus második felére beérhet.
Som: Az ínyencek eledele, piros gyümölcse szeptemberben érik be. Befőzve vagy aszalva kitűnő vitaminforrást biztosít a téli hónapokra. A kamra különlegessége lehet lekvárnak, szörpnek, bornak vagy pálinkának eltéve.
Mandula: felnyíló termésű, csonthéjas gyümölcs, amely szeptember második felétől szedhető.
Október
Birs: Októberben szedhető a birsalma, birskörte, amely nyersen fogyasztva fanyar és kemény, ezért leginkább valamilyen feldolgozott formájában fogyasztjuk. Gyakran készítik hús mellé sütve, köretnek vagy befőzve. Jól bírja a tárolást, ezért néhány hónapig még eltartható.
Füge: Sokak számára talán meglepő, hogy nemcsak a mediterrán térségben, hanem itthon is beérik a fügefa. Ennek nagyjából szeptember végén, októberben jön el az ideje. A héja lehet zöld, rózsaszínű vagy feketés árnyalatú, formája kerek vagy egy kissé hosszúkás. Azt a példányt érdemes megvásárolni, amelynek az alsó felén gyantaszerű csepp is megjelent már. Vigyázni kell vele, mert gyorsan megromlik. A friss füge kalóriaszegényebb, mint az aszalt változata.
Téli alma, téli körte: Az alma és a körte a legelterjedtebb termesztésű gyümölcsök közé tartozik. A téli változat szürete októberben várható, amely aztán egész tavaszig fogyasztható.
November
Naspolya: Ritka gyümölcs a hazai piacokon, pedig tápértéke igen gazdag. További nagy előnye, hogy akkor terem, amikor a hazai frissgyümölcs-kínálat igencsak leszűkül a téli almára, téli körtére és szőlőre. Befőzésre, lekvárkészítésre kifejezetten alkalmas, mivel magas a pektintartalma.
Csipkebogyó: akkor lesz jóízű, amikor már megcsípte az első fagy.