A szóban forgó tápanyag ne más,mint a – kapaszkodj meg – csótánytej! A Diploptera punctata csótányfaj ugyanis egyedülálló módon elevenszülő, a kicsinyeit egy speciális, kristályos szerkezetű fehérjével táplálja. Ennek a fehérjének a tápértéke a tehéntej négyszerese, emellett nagy mennyiségben tartalmaz zsírokat, cukrokat és fontos aminosavakat is.
A hasonló tápanyagoknak rendkívül fontos szerep juthat a Föld egyre gyarapodó lakosságának élelmezésében, főleg a fejlődő országok és elmaradott régiók esetében. Ilyen helyeken olyan tápszerekre van szükség, amelyek kis helyen elférnek, tehát könnyen szállíthatók, ugyanakkor mindent tartalmaznak, amire a szervezetnek szüksége van.
A Stanford Egyetem kutatói egy nemzetközi tudományos projekt keretében most azt vizsgálják, hogyan lehetne a csótánytejet laboratóriumi körülmények között előállítani, az ízeltlábúak “fejése” ugyanis nem túl hatékony módszer. Ha viszont sikerül mesterségesen létrehozni a kristályos fehérjét, nagyipari körülmények között indulhatna a tömeggyártás.
Nem a csótánytej az első olyan különleges tápanyag, amelyhez a kutatók a rovarok világából merítettek ihletet. Egy francia cég például rovarokból készült liszttel igyekszik megoldani a tömegek számára elérhető tápláló élelmiszerek problémáját, hasonlóval pedig már a Szilícium-völgyben is kísérleteznek.
További cikkek a jövő konyhájáról az NLCafén:
- Ezt fogjuk enni pár év múlva: tóban lakik a jövő kajája
- A jövő konyhájában nem dobunk ki romlott ételt
- Sáska salátába, skorpió csokival – boltokba kerülnek az előrecsomagolt rovarok