Pár éve igazi internetszenzáció volt, körbejárta az egész országot, és szinte mindenki ilyen kalácsot sütött. Most újra elővesszük, mert ebben az időben igazán ránk fér már egy kis finomság. A tölteléket ízlés szerint variálhatjuk, készülhet csokis, nutellás, marcipános és rengeteg más ízesítéssel is, és nagyon finomak a sós, sajtos-baconös tépkedős kalácsok is.
Hozzávalók:
A tésztához:
- 450-465 g búzaliszt
- 2,5 dl langyos tej
- 7 g szárított élesztő (1 tasak)
- 1 ek. cukor
- 5 dkg vaj
- 1 tojás
- 2 csipet só
A töltelékhez:
- 10 dkg vaj
- 8 dkg cukor
- 1 ek. őrölt fahéj
A vajat megolvasztjuk, a tejet langyosra melegítjük, és egy nagyobb tálba öntjük őket. Hozzáadjuk a cukrot, elkeverjük, majd hozzáadjuk az élesztőt, a tojást, a sót és a lisztet. A lisztet úgy 400 grammig bátran, aztán fokozatosan. Attól függően, hogy hogy áll a dagasztás.
Merthogy második lépésben elkezdjük dagasztani a tésztát. Gyúrjuk, gyúrjuk, és ha ragad, jöhet hozzá még liszt. Nekem most 465 grammot vett fel összesen, de volt már kevesebb is. Az a lényeg, hogy szép, sima legyen a tészta, és hogy váljon el az edény falától. Ha megvan, pici lisztet szórunk rá, és letakarva kb. 45 percig kelesztjük. Közben a töltelékhez a vajat megolvasztjuk, elkeverjük benne a cukrot és a fahéjat. Kivajazunk egy nagy püspökkenyérformát – vagy két kisebbet. Ha letelt az idő, lisztezett gyúródeszkán kinyújtjuk a tésztát. Kb. 30×50 cm-es téglalap legyen belőle. Ezt megkenjük a töltelékkel, úgy, hogy a töltelékből maradjon 1-2 evőkanálnyi.
A megkent tésztalapot 6 csíkra vágjuk, majd az így kapott csíkokat egymásra rakjuk. Ezt az emeletes tésztát 6 darabja vágjuk, majd az így kapott kb. négyzetes lapokat „élükkel” az előkészített püspökkenyérformá(k)ba állítjuk. Meglocsoljuk a maradék töltelékkel a tetejét, és pihentetjük 30 percig. 175 fokos sütőben kb. 25-30 percig sütjük, majd egészben kivesszük a formából, és aztán tépkedjük egyik szeletet a másik után.