Ha valami, a rántott hús és a krumplipüré páros soha nem megy ki a divatból. Így szocializálódunk, része a hétvégéknek, amióta világ a világ. Persze a nagymamaféle rántott hús a legjobb, aminek minden apró trükkjét el is tanultuk tőle, de azért időről időre be szoktunk vetni pár újabb receptet is, hogy egy kicsit változatosabb legyen a vasárnapi ebéd.
Családonként változik, hogy mi válik be, voltam már olyan családi ebéden, amikor ötféle rántott hús készült: hagyományos, sertéskarajból normál panírral, sertéskaraj párizsi módra elkészítve, csirkemell klasszikus panírral, csirkemell szezámmagos bundával és sertéskaraj cukkinis bundával. És akkor a krumplipüréről még nem is beszéltünk. Abban még több lehetőség van. Gyerekként csak a klasszikus krumplipürét szerettem (és ismertem) én is, de aztán ahogy felnőttként kinyílt a világ, egyre többször és egyre bátrabban fűszereztem a krumplipürét. Fokhagyma, mogyoró, juhtúró is rendszeresen kerül bele, de a hagymás és baconös krumplipüré is nagy favorit lett. Amikor aztán az édesburgonyával is megismerkedtem, újabb szintet lépett a krumplipüré-rajongás, tényleg csak ajánlani tudom, annyira finom minden formában.
Jöjjenek most az ötletek, aztán pár konkrét recept is!
Variációk rántott húsra:
- A tojáshoz adhatunk egy pici tejet, a zsemlemorzsa helyettesíthető/keverhető kukoricapehellyel, darált mandulával, darált dióval, szezámmaggal, reszelt sajttal, reszelt cukkinivel, répával, sőt aszalt gyümölcsökkel is akár. Ízesíthetjük a bundát kedvenc főszereinkkel (ezt még panírozás előtt érdemes megejteni)! Nagyon finom az oregánós, a bors-só-csili, illetve a bors-só-metélőhagyma fűszerkeverékkel ízesített rántott hús is.
- A lisztet helyettesíthetjük teljes kiőrlésű lisztekkel, vagy akár gluténmentes lisztekkel is.
- Angol módon bundázzuk a húst, ha először olvasztott vajba, majd zsemlemorzsába mártjuk, és így sütjük ki.
- Natúr sütés az, amikor csak lisztben forgatjuk meg a hússzeleteket.
- Pácolhatjuk a húst citromos-fokhagymás-bazsalikomos páccal is – ez a verzió is nagyon jó. Ilyenkor érdemes a zsemlemorzsát is ízesíteni: citromhéjat és felaprított bazsalikomot szórhatunk bele, így még intenzívebb lesz az íze.
- Isteni finom a rántott hús, ha panírozás előtt bekenjük krémsajttal, és így pihentetjük egy órán át.
- Orly módra készül a hús, ha víz és tej helyett sörrel hígított palacsintatésztába mártjuk, és így sütjük ki.
- Piccante, az olasz panírozás szerint a zsemlemorzsába fele-fele arányban parmezán sajtot tehetünk.
Tippek krumplipüréhez:
- Tej helyett használhatunk növényi tejet, de ettől még az íze nem nagyon fog változni, ha viszont hús vagy zöldségleves alaplevet adsz hozzá tej helyett, akkor már az ízén is érezni fogod a változást. Van, aki tej helyett joghurtot használ, ettől könnyebb, habosabb lesz a püré.
- A vajat általában nem szoktuk lecserélni, de ha mégis, akkor csakis olívaolajra. Az olívával és szárított vargányával készült püré például nagyon finom, és elegáns köret.
- Nagyon finom a fokhagymával fűszerezett krémes krumplipüré, és érdemes kipróbálni a különféle fűszereket is. Bár sokszor a zacskós szárított fűszert szokták a már félig kész püréhez adni, ennél jobb megoldás, ha a tejhez adunk friss zöld fűszert, és így felforraljuk. Rozmaring, tárkony, kakukkfű is nagyon jó társa a krumplipürének.
- Magát a krumplit is kiegészíthetjük más zöldségekkel (vagy akár teljesen le is cserélhetjük): karalábé, sárgarépa, torma, zeller, paszternák, édesburgonya, vagy akár karfiol is lehet a párja, de még akár céklával is lehet próbálkozni – csak nem szabad megijedni a színétől!
Diós-kakukkfüves rántott hús
Hozzávalók 4 személyre:
- 4 fél szelet csirkemellfilé
- 10 dkg zsemlemorzsa
- 5 dkg dió
- 5 szál kakukkfű
- 2 tojás
- liszt
- tengeri só
A zsemlemorzsát összekeverjük a kakukkfű lecsipkedett leveleivel és a durvára tört dióval. A hússzeleteket besózzuk, majd a lisztbe, a felvert tojásba és legvégül a zsemlemorzsás keverékbe forgatjuk. Forró, sütőpapírral bélelt, 200 fokos sütőben (zsiradék hozzáadása nélkül) 15–20 perc alatt megsütjük. Vajas-petrezselymes újkrumplit vagy burgonyapürét kínálunk hozzá.
Borsos cukkiniben sült csirkemell
Hozzávalók 4 személyre:
- 16 dkg liszt
- csipet só
- 2 tojás
- 1 gerezd fokhagyma
- a sütéshez olaj
- durvára őrölt bors
- 2 cukkini (kb. 40 dkg)
- 60 dkg csirkemellfilé
A cukkinit megmossuk, nagy lyukú reszelőn egy tálba lereszeljük. Hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, durva borssal megszórjuk, de még nem sózzuk, nehogy sok levet engedjen. Hozzáadjuk a tojást és 10 dkg lisztet. A csirkemellből szeleteket vágunk, kicsit kiklopfoljuk, besózzuk. A cukkinis masszát is megsózzuk. A húsokat a maradék lisztbe forgatjuk, majd a cukkinis masszába mindkét oldalán. Egy serpenyőben nagyon kevés olajon közepes lángon mindkét oldalát megsütjük (kb. 5-5 perc).
Barackos rántott hús
Hozzávalók 4 személyre:
- 16 dkg liszt
- kevés cukor
- ízlés szerint só
- 3 tojás
- a sütéshez olaj
- 1 dl száraz fehérbor
- 10 dkg aszalt sárgabarack
- 1 ek. sárgabaracklekvár
- 50 dkg csirkemellfilé
A barackot cukros vízben felforraljuk, félretesszük, hagyjuk állni 20 percet, hogy megpuhuljon. A csirkemellet ujjnyi vastag csíkokra vágjuk, besózzuk, pár percig állni hagyjuk. A tojásokat kettéválasztjuk, a fehérjéből habot verünk, majd a hűtőbe tesszük. A tojássárgájához adjuk a lekvárt, a bort és 10 dkg lisztet. Jól összekeverjük, majd óvatosan beleforgatjuk a fehérjét, hogy ne törjük össze a habot. Ezután hozzáadjuk a felkockázott barackot. A csirkecsíkokat a maradék lisztbe forgatjuk, majd a masszában megmártjuk, bő, forró olajban kisütjük. Szalvétán lecsepegtetjük, és rizzsel tálaljuk.
Ropogós csirkefalatok quinoás bundában
Hozzávalók 2 főre:
- 25-30 dkg csirkemellfilé
- só, bors
- kakukkfű
- 1 tojás
- 3-4 ek. búzaliszt
- 1-1,5 dl quinoa
- olaj a sütéshez
A quinoát jó alaposan lemossuk egy sűrű szövésű szitában, és felrakjuk főni, másfélszeres mennyiségű, enyhén sós vízben. Nagyjából 10 perc kell neki, aztán ugyanennyi pihenő fedő alatt, végül gyakran átkeverve hagyjuk teljesen kihűlni. Míg a magocskák főnek/hűlnek, addig előkészíthetjük a húst, amit kétfalatnyi (nuggets méretű) darabokra vágunk és megfűszerezünk, majd hagyjuk állni. Ha a quinoa kihűlt, egy tányérba vagy tálba tesszük, amiben majd tudjuk használni a bundázáshoz. A húsdarabokat egyenként megforgatjuk a lisztben, majd a tojásban és végül a quinoában; ez utóbbit egy kicsit nyomkodjuk is rá. Végül a felhevített zsiradékban, közepesnél erősebb lángon, néhány perc alatt aranybarnára sütjük őket. Papírtörlőn, vagy egy fém szitában lecsöpögtetjük és melegen tálaljuk a kedvenc mártogatósunkkal, vagy ízlés szerint salátával.
A receptet Kiss Andrea készítette, a Mrs. Lipton konyhája blog szerzője.
Krumplipüré pirított mogyoróval
Hozzávalók:
- kb. 80 dkg krumpli
- 1,5 dl (mogyoró)tej
- 2 babérlevél
- 1 tk. kakukkfű
- 1 ek. olaj
- só, bors
- maroknyi szárazon megpirított mogyoró
A krumplikat megmossuk, és sütőpapírral bélelt tepsire tesszük (egészben, nem darabolva). 180 fokon kb. 1 órán át sütjük. Közben a tejet egy kis lábasba öntjük, beletesszük a babérleveleket és a kakukkfüvet, és felforraljuk, majd lehúzzuk a tűzhelyről, és kiszedjük a babérleveleket. Ha a krumpli megpuhult, kivesszük a sütőből és 10-15 percig állni hagyjuk, hogy hűljön, majd leszedjük a héjukat, és egy tálba tesszük. Hozzáadjuk a fűszeres tejet, az olajat, enyhén sózzuk-borsozzuk, és krémesre turmixoljuk. Száraz serpenyőben megpirított mogyoróval tálaljuk.
Forrás: Petit world citizen
Karfiolos krumplipüré kaporral
Hozzávalók:
- 1,5-2 kg krumpli
- 1 fej karfiol
- 6 gerezd fokhagyma
- olívaolaj
- 10-12 dkg vaj
- 3-3,5 dl (mandula)tej
- 1-1,5 teáskanál só
- őrölt bors
- maroknyi kapor felaprítva
A karfiolt megmossuk és rózsáira szedjük, és a fokhagymagerezdekkel együtt sütőpapírral bélelt tepsire tesszük. Meglocsoljuk olívaolajjal, kevés borsot szórunk rá, és 25-30 percig sütjük 200 fokon. Közben a felkockázott krumplit sós vízben megfőzzük, majd leszűrjük. A karfiolt 1,5 dl tejjel egy turmixgépben krémesre turmixoljuk. Átkanalazzuk egy tálba, hozzáadjuk a krumplit, a puha vajat és a sót, és krumplinyomóval összetörjük, apránként adva hozzá a maradék tejet. A végén hozzákeverjük a kaprot, és kész is.
Forrás: FoodFitnessFreshAir
Fűszeres édesburgonyapüré tökmaggal
Hozzávalók:
- 6 közepes méretű édesburgonya
- 1 tk. római kömény
- fél tk. cayenne bors
- 1 tk. só
- negyed csésze pirított tökmag
Az édesburgonyát hámozás nélkül süsd egy órán át 200 fokos sütőben.
Hagyd hűlni 10 percet, majd hámozd meg.
Pakold a burgonyákat egy tálba, és nyomkodd össze pürésre egy villa segítségével. Sózd, fűszerezd.
Tálald a tökmaggal megszórva azonnal, vagy tartsd hűtőben légmentes tárolóban.
Zsályás krumplipüré chedarral
Hozzávalók:
- 1 kg krumpli
- 4-5 ek. vaj
- 2 ek. aprított zsálya
- 0,5 dl tej
- 1,5 dl tejszín
- 15 dkg reszelt cheddar
A krumplit megmossuk, felkockázzuk, és sós vízben puhára főzzük. Serpenyőben megolvasztjuk a vajat, és rádobjuk a zsályát. Ha a vaj kezd barnulni, hozzáadjuk a tejet és a tejszínt, és felforraljuk. A krumplit áttörjük, hozzáadjuk a zsályás-tejszínes keveréket és a sajtot. (Még szebb lesz, ha csak a sajt felét keverjük bele, a másik felét a tálaláskor a tetejére szórjuk.)