A csirke abból a szempontból nehéz műfaj, hogy sokszor a legnagyobb gondossággal készített étel is túlfő, kiszárad, akkor meg ehetetlen lesz. Nemcsak a csirkére, minden fehér húsú szárnyasra igaz ez. És még egy alapvetés a csirkével kapcsolatban: hihetetlen a különbség a jó minőségű, jól tartott csirke és a tömeggyártású nyomorult állat húsa között, ezért ha jót akartok enni, vegyetek kapirgálóst!
Vörösborban párolt csirke
Igen, ez a híres francia étel, a „coq au vin”. Lehet csirkéből is, persze. Ha legközelebb olyan receptet láttok, ami úgy kezdődik, hogy a feldarabolt szárnyast áztassuk egész éjjel vörösborban, meneküljetek, olyan gyorsan, amennyire csak tudtok. Itt egy jó recept, használjátok ezt. És mindig tartsátok be a szabályt: csak olyan borral főzz, amit meg is innál!
Hozzávalók:
- 55 g vaj,
- egy másfél kilós csirke nyolc darabba vágva,
- 8 kis fej vöröshagyma,
- 100 g szalonna (nem füstölt), csíkokra vágva,
- 16 gomba,
- 2 gerezd zúzott fokhagyma,
- 1 ek. liszt,
- 1 ek. passzírozott paradicsom,
- 250 ml vörösbor,
- 1 ek. cukor,
- 500 ml csirkealaplé vagy víz,
- só és bors
Egy vastag fenekű edényben hevítsük fel a vaj felét. A csirkét sózzuk és borsozzuk, rakjuk bele a lábasba és forgassuk addig, míg minden oldala szép aranybarna lesz. Adjuk hozzá a hagymát és a szalonnát, süssük együtt kb. 10 percig, aztán tegyük bele a fokhagymát és a gombát. Pároljuk, rázzuk össze kissé.
A lisztet is adjuk hozzá, főzzük együtt egy-két percig. Jöhet a paradicsom, a vörösbor és a cukor. Forraljuk fel. Öntsük hozzá az alaplét vagy a vizet és újra forraljuk fel.
Végül mérsékeljük a tüzet, hogy az étel alig gyöngyözzön, fedjük le az edényt, és főzzük addig a csirkét, amíg teljesen meg nem puhul.
A húst és a zöldségeket szedjük ki egy tálra, a főzőlevet a maradék vajjal turmixoljuk össze, sózzuk és borsozzuk. A szószt öntsük a csirkehúsra és a zöldségekre.
Mentás-korianderes csirkehúsgombócok
Ha eddig még nem tettétek, Segal Viktor munkásságát és receptjeit nagyon érdemes tanulmányozni. Nagyon sokat tanultam tőle, sokkal bátrabb vagyok, amióta ismerem, és sokkal változatosabb ételeket sütök-főzök, mert rendkívüli módon inspiráltak a receptjei. Két egyszerű, de segalosan zamatos fogást hoztam hétvégére.
Hozzávalók négy adaghoz:
- 50 dkg darált vagy apróra vágott csirkemell,
- 1 gerezd fokhagyma finomra vágva,
- 1 közepes fej vöröshagyma finomra vágva,
- 2 ek. friss koriander finomra vágva,
- 2 ek. friss menta finomra vágva,
- 2 ek. friss metélőhagyma finomra vágva,
- 2 ek. friss petrezselyem finomra vágva,
- 3 ek. panko morzsa vagy rendes házi morzsa,
- 1 tojás,
- 1 tk. frissen őrölt bors és só
Egy tálban kézzel összekeverjük a fűszereket, a hagymát, a darált húst, a tojást, a morzsát, sózzuk és borsozzuk, majd fél órára félretesszük. Sütés előtt nedves kézzel evőkanálnyi gombócokat formázunk a keverékből. (Kb. 15-18 db lesz belőle)
Annyi olajat öntsünk a serpenyőbe, ami ellepi a gombócokat. Lassú tűzön kell sütni őket, amíg megpirul a külsejük. Jázminrizzsel tálaljuk.
Zsályás füstben grillezett csirkecomb sült paprikával
Ez a könnyű és illatos recept tökéletes a grillpartira. Mint mindig, amikor grillezünk, most is a hússal van a legkevesebb dolgunk.
Hozzávalók (8 adag):
- 16 bőrös csirke felsőcomb filé,
- 8 kápia vagy kaliforniai paprika,
- 1 marék zsályalevél
A páchoz:
- 6 gerezd fokhagyma vékony szeletekre vágva,
- 1 dl rizsecet,
- 3 dl olívaolaj,
- só és bors
A paprikákat a grillrácsra helyezzük és időnként megforgatva addig sütjük, míg a héjuk feketére szenesedik. Egy tálba tesszük őket és lefedjük, kb. tíz percig állni hagyjuk. Ezalatt annyira megpuhul a héjuk, hogy könnyedén le tudjuk húzni. (Elkészíthetjük előre is, mert a paprika zárt dobozban, olajban napokig eláll.)
A páchoz a fokhagymagerezdeket összekeverjük a többi hozzávalóval. A sült, hámozott paprikát az olajos-ecetes pácba tesszük, sózzuk és borsozzuk. (Fontos, hogy a pác teljesen ellepje a paprikákat!) Állni hagyjuk. Legalább két, leginkább négy órára.
Mielőtt a csirkét sütni kezdjük, kivesszük a pácból a paprikákat. A páclére még szükségünk van!
A zsályaleveleket sütés előtt öt percig hideg vízben áztatjuk. A csirkecombokat közvetlenül sütés előtt a páclébe mártjuk, sózzuk és borsozzuk.
A zsályaleveleket a grillrácsra tesszük, oda, ahova a hússzeletek kerülnek majd. A csirkecombokat bőrös oldalukkal lefelé kezdjük sütni, majd 3-4 perc elteltével megfordítjuk. Kisebb lángon tovább sütjük még 4-5 percig. Figyeljünk rá, hogy a zsályalevelek rátapadjanak a csirkére és a bőrös felén maradjanak! Ha a csirke megsült, azonnal tálaljuk, a paprikával együtt.
Ha még izgalmasabb végeredményt szeretnénk, morzsoljunk rá tálaláskor egy kis kecskesajtot.
Korianderrel pácolt csirkekebab
Gondolom, először te is csirkebabnak olvastad, ugye?
Amikor először csináltam, kissé kételkedtem benne, hogy a nyolc csirkemellből készült „vendégváró falatka” elfogy, hát elfogyott. Úgy süsd, hogy ebből mindig elfogy az utolsó morzsáig minden.
Hozzávalók:
- 4 db kicsontozott, bőr nélküli csirkemell,
- 100 g joghurt,
- 1 csapott ek. só,
- 1 lime leve,
- 1 ek. friss korianderlevél apróra vágva,
- 1 tk. őrölt bors,
- 1 tk. zúzott koriandermag,
- néhány csepp olívaolaj
A csirkemelleket két centis csíkokra vágjuk. A joghurtot összekeverjük a sóval, a lime levével és a fűszerekkel. A keveréket öntsük a csirkehúsra, és hagyjuk állni legalább négy órán át. Tovább is lehet.
Sütés előtt a húscsíkokat húzzuk rá a hústűre, spricceljük meg egy kis olívaolajjal és 7-7 percig grillezzük minden oldalát.
Végül hoztam ajiba két pácot. Mindkettő kipróbált, öreg darab. Grillezetek, mert együtt enni jó!
Narancsos, olívaolajos pác
Keverjünk össze 100 ml olívaolajat 1 narancs reszelt héjával, 3 nagy gerezd zúzott fokhagymával, 1 ek. apróra vágott, friss oregánóval és őrölt borssal, hogy sima, sűrű keveréket kapjunk.
Köményes-fahéjas pác
Keverjünk össze 100 ml olívaolajat 1 ek. fahéjjal, 1 tk. őrölt paprikával, 1 tk. őrölt köménnyel, egy lime reszelt héjával, 1 gerezd zúzott fokhagymával, fél kimagozott és apróra vágott csilivel és sok őrölt fekete borssal, hogy sűrű, sima keveréket kapjunk.