Jómagam teljesen odáig vagyok a gesztenyés édességekért. Alig várom, hogy a piacokon, vásárokon megkezdődjön a parázson sült gesztenye szezonja.
Azon kívül, hogy mennyeien finom, mellette szól az is, hogy tápláló, egészséges, nagy mennyiségben tartalmaz lassan felszívódó szénhidrátokat, ennek köszönhetően pedig folyamatosan emeli meg a vércukorszintet, így az a szervezet számára nem megterhelő.
Fontos, hogy kizárólag a szelídgesztenyéből, más néven maróniból készült ételek ehetőek. A szelídgesztenye Magyarország leghosszabb életű gyümölcsfája. Kőszegen és környékén akár 6-700 éves példányai is előfordulnak. Ha a hétvégi erdei sétán már ti is teleszedtétek a táskáitokat vadgesztenyével, készítsetek belőle figurákat! Ráadásnak, ha van kedvetek, ezt a Weöres Sándor-verset is megtanulhatjátok:
Gesztenye úrfi
Hej, gesztenye úrfi
Bundácskádból bújj ki!
Ugorj le a fáról
Érkezésed várom.
Nini, itt van, koppan
Fáról földre pottyan
Futok zsebre dugni
Jöjj, gesztenye úrfi!
A szelídgesztenye pedig mehet a babapiskótára. Higgyétek el, kevés nagyszerűbb barátság van annál, mint amikor ez a két alapanyag találkozik!
Egyszerű habos gesztenyeszelet
Hozzávalók:
A piskótához
- 200 g babapiskóta
- 500 g gesztenye
- 15 dkg porcukor
- 30 ml rumaroma
- 25 dkg kekszmorzsa
- 10 dkg margarin
A krémhez:
- 1 l tej
- 3 tasak vaníliás pudingpor
- 15 dkg cukor
- 20 dkg margarin
A tetejére
- 5 dl habtejszín
Elkészítése:
A gesztenyemasszát összedolgozzuk a darált keksszel, az olvasztott margarinnal, a rumaromával és a porcukorral. Ezt a masszát kis golyónként belenyomkodjuk a tepsibe. Figyeljünk arra, hogy egyforma magasak legyenek. A babapiskótákat fél centiméter kihagyásával rátesszük a masszára.
A pudingot a hideg tejben kikeverjük és alacsony lángon megfőzzük. A margarint és a cukrot habosra keverjük, majd amikor a puding kihűlt, hozzáadjuk. Ezt tesszük a piskóták tetejére. A felvert tejszínhabot a krém tetejére simítjuk. Érdemes egy éjszakát a hűtőben pihentetni.