Mondani könnyű! Mondani mindent könnyű. Azt is, hogy ennek vagy annak a receptnek az elkészítése pofonegyszerű. Teljesen jogos, ha elegünk van abból, hogy azt állítják valamiről, hogy 15 perc alatt megvan, amikor a valóságban gyakran órákig tart az elkészítés teljes folyamata. Érthető, ha ezek után, munka és mondjuk egy-két-három gyerek mellett, – amikor pl. hajmosásra sem jut időd – , fáradtan megkérdezed:
Miért is pepecsejek ilyen hülyeségekkel? Sütögessen, dekorálgasson a franc!
Először is, nem szükséges Julia Child módjára brillírozni a konyhában, azt a látszatot keltve, hogy frissen, illatosan, csinosan, a karácsonyi áhitattól ittasan sürgünk-forgunk a fahéj, narancs és szegfűszeg illatot árasztó üstünk mellett, miközben boszorkányos ügyességgel kapkodjuk ki a sütőből a legmenőbb cukrászdák mesterműveit kenterbe verő látványos süteményeinket. Dobjátok el a megfelelési kényszert! Amerika első televíziós sztárszakácsa érdekes orgánumával gyakran mondogatta nézőinek arra az esetre, ha valami nem úgy sikerült, ahogyan eltervezte:
Ne feledje, egyedül van a konyhában, és senki nem látja!
Az alábbi három recepttel viszont még ennek a kockázata sem áll fenn!
Szerintem semmi sem kedvesebb, személyesebb, szeretettel telibb, mint egy általad készített ajándék. A boltban vásárolt tárgyakban sosincs benne úgy a szíved-lelked, mint ezeknek a sütiknek valamelyikében, amit te magad csináltál.
Következzenek hát a jó értelemben vett hatásvadász ajándékok, kevés melóval.
Tíz perces bögrés mézes
Semmi extra teendő a tésztával, csak gyors keverés-kavarás, rögtön lehet vele dolgozni, nyújtani, szaggatni, sütni. Rögtön puha és holnap is puha, meg holnapután is az. Egyszóval maga a tökély.
Hozzávalók:
- 4 bögre liszt (500 gr)
- 1 bögre porcukor (100 gr)
- 15 dkg vaj
- fél bögre méz
- 1 tojás
- fél zacskó sütőpor
- egy evőkanál mézessütemény fűszerkeverék
- 1 csomag Dr. Oetker dekorgyöngy
Elkészítése:
- A sütőt 180°C-ra előmelegítjük.
- A lisztet, a porcukrot, a fűszert és a sütőport egy nagy tálban összekeverjük.
- Ezután hozzáadjuk az enyhén megolvasztott vajat, a mézet és a tojást, majd egy villával az egészet összekeverjük. Kézzel egynemű tésztává gyúrjuk és három egyenlő részre osztjuk.
- Az első adag tésztát jól lisztezett deszkán kinyújtjuk, kb.1 centi vastagra, majd süteménykiszúróval tetszőleges formákat szaggatunk belőle.
- Sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk a mézeseket. A dekorgyönyöket a sütés előtt nyomkodjuk bele finoman a tésztába. 180 fokra előmelegített sütőben, pontosan hét percig sütjük őket. Ha picit még puha a közepük, nem baj, ahogy hül, szilárdul, ne süssük tovább!
Diós-vaníliás hókifli
Ez is egy hálás recept, imádok már jóval karácsony előtt betárazni belőle. Ez az fajta tészta, aminek az elkészítésénél egyszerűen képtelen vagyok megállni, hogy ne egyek belőle nyersen, mint egy kisgyerek. Ennyit a szülői példamutatásról! Ha a szükségesnél több maradna a tésztából, mehet a fagyasztóba. Bármikor elő lehet kapni, akár karácsony napján is! Ha most állsz neki a készítésének, a fa alá bekészítve csodálatos ajándék!
Hozzávalók:
- 330 g finomliszt
- 85 g porcukor
- 250 g vaj
- 120 g dió
- A tetejére
- 20 g porcukor
- 0.5 db vanília
Elkészítése:
- A lisztet elkeverjük a porcukorral, majd átszitáljuk.
- A diót összevágjuk, mozsárban megtörjük, majd hozzáborítjuk a lisztes keverékhez. (Szerintem jobb így, mint darálni, mert marad benne egy-két nagyobb darab, amitől sokkal jobb lesz a kiflik textúrája.
- Mehet bele még egy csipet só, aztán a kockára vágott hideg vaj.
- Innentől következhet a kézimunka: szépen morzsoljuk el a hozzávalókat, aztán gyúrjuk össze az egészet egy nagy tésztává.
- Az elkészült tésztát folpackba tekerjük, kicsit lapítsuk is ki, mert így gyorsabban hűl, aztán mehet fél órára pihenni a hűtőbe.
- A hideg tésztát kicsomagoljuk és nagyjából 20 g-os gombócokat csipkedünk belőle. (Jó, én egyenként lemértem mindent, de nem kell ilyen alaposan lenni, mehet érzésre.) A két tenyerünk között kicsit meghengergetjük, majd az így kapott kígyót kifli alakúra pofozzuk.
- Sütőpapírral bélelt tepsire tesszük, a sütőt pedig 175 fokra előmelegítjük.
- 12-15 perc alatt meg is sül. Vigyázat, ne hagyjuk tovább bent, mert akkor nagyon kiszárad!
- A tetejére
- A fél vaníliarúd magjait kikaparjuk és hozzáadjuk a porcukorhoz és kiskanállal alaposan eldolgozzuk benne. Az elején nehezebben megy, de ne adjuk fel, szépen elvegyül majd.
- Még langyosan megszórjuk a kifliket a vaníliás porcukorral.
Csokiszalámi
Az alapanyagok sorát, a kekszet, csokit, vajat, gyakorlatilag bármivel lehet bővíteni, ami neked tetszik és amit a kamrából elő tudsz bányászni hozzá. Maradék csokimikulások, félig tele magos zacskók, szinte agyon száradt aszalt gyümölcsök, de még a kínai ötfűszer keverék is jól jöhet. Ha nem erősséged a csomagolás, ezt neked találták ki! Elég sütőpapírba csavarni, egy zsineggel vagy szalaggal átkötni és tadaam!..kész is a látványos csokirúd.
Hozzávalók:
- 80 g jó minőségű, étcsokoládé
- 1 tk holland kakaópor
- 50 g tejcsokoládé
- 70 g vaj
- 50 g pisztácia vagy hámozott mandula, mogyoró vagy ezek vegyesen
- 50 g aszalt gyümölcs ezeket felhasználás előtt néhány órára rumba is áztathatod
- 125 g vajas keksz, vagy omlós keksz (bármi csak ne háztartási keksz!)
- 2 ek sötét, intenzív aromájú rum
- porcukor a “szalámi” bevonásához
Elkészítése:
- Olvaszd fel a csokoládét a vajjal. Keverd bele a kakaóport, ha teszel bele, majd tedd félre, hogy langyosra hűljön.
- Tisztítsd meg a magokat, aprítsd durvára majd száraz serpenyőben pörköld aranybarnára. Vigyázz, közben folyamatosan kevergesd, mert könnyen odaég! Aprítsd az aszalt gyümölcsöt és azt a csokoládét is, amit “betétnek” szántál, már ha teszel bele.
- A kekszet egy mozsárban törd apró darabokra. Legalább a feléből legyen finom por, a többi maradhat rusztikus.
- Keverd össze a száraz hozzávalókat a vajas csokoládéval és a rummal. Formázz belőle kb. 4 cm átmérőjű hengert, és tekerd be szorosan folpackba úgy, hogy szalámi formájú és vastagságú legyen. Tedd legalább 1 órára a hűtőbe.
- Hempergesd meg porcukorban, majd csomagold zsírpapírba, mintha szalámi lenne.